Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Królowa jest tylko jedna - Łomnica

Autor Wiadomość
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2015-11-03, 12:27   

Dobromił napisał/a:
Ale i tak tego typu opowieści wg mnie powinny mieć miejsca w sieci.

Niezmiernie się cieszę, że się Pan ze mną zgodził :D
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2015-11-03, 12:27   

Vlado napisał/a:
Ale czemu Pan mi zaczął mówić na Pan? :D
To jeden z kompleksów, wszak jak ma się zwracać wieśniak do pana ze stolicy? I jeszcze składa rączki. :)
Jak pisze do mnie, to dodatkowo pada na kolana i bije pokłony :)
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Wiesio 


Wiek: 57
Dołączył: 22 Cze 2015
Posty: 343
Wysłany: 2015-11-03, 12:27   

Dobromił napisał/a:
I że kolejny nocleg ( Twój czy kogoś innego ) może się bardzo szybko i niemile skończyć ?

No własnie... od początku wątku męczyło mnie jak z legalnością tego noclegu i samego wejścia na Łomnicę, no bo w końcu nie ma tam normalnego szlaku turystycznego.
Z drugiej strony... zaskoczyła mnie ilość żelaza na szlaku.
Co do jego usuwania - toczę ze znajomym wspinaczem nieustanny spór o to żelazo... Jestem wrogiem okucia gór (tzw. dróg) bo uważam że służy to wyłacznie podreperowaniu ego kilku facetów z nadmiarem testosteronu, na co on - to cię walnę jak dotkniesz łańcucha na szlaku... na co ja - ale łańcuchów używają miliony i nie łażą jak barany po łące i nie rozdeptują okolicy... na co on... itd. :D
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14414
Wysłany: 2015-11-03, 12:28   

Vlado napisał/a:
Dobromił napisał/a:
Ale i tak tego typu opowieści wg mnie powinny mieć miejsca w sieci.

Niezmiernie się cieszę, że się Pan ze mną zgodził :D


Wybaczam Panu, że wykorzystał Pan moją literówkę do swoich niecnych celów.

P.s. :D
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2015-11-03, 12:34   

Dobromił napisał/a:
P.s. Znam co najmniej dwa fora gdzie tematy pozaszlakowe są opisywane w podforach dostępnych tylko dla "sprawdzonych".

Jeśli o czymś nie piszę, to właśnie tylko dlatego, żeby jakieś patałachy nie zrobiły syfu, nie w obawie przed mandatem ;)

Wiesio napisał/a:
Jestem wrogiem okucia gór (tzw. dróg)

Wiesio a ja nie jestem, drogi okuwa się po to, by każdy kolejny wspinacz nie rozpieprzał ich swoim osobistym młotkiem.
 
 
Wiesio 


Wiek: 57
Dołączył: 22 Cze 2015
Posty: 343
Wysłany: 2015-11-03, 12:36   

Vlado napisał/a:
kolejny wspinacz
zawsze będzie szukał "nowych dróg" ;)
W końcu żelaza będzie więcej jak granitu. Brrrr....
Młotkowym mowię nie!
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14414
Wysłany: 2015-11-03, 12:38   

Vlado napisał/a:
Jeśli o czymś nie piszę, to właśnie tylko dlatego, żeby jakieś patałachy nie zrobiły syfu, nie w obawie przed mandatem


Zaiste Pańska postawa, młody człowieku, jest godna naśladowania.

A jak zdrówko ? Co tam na Pradze ?
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2015-11-03, 13:09   

ceper napisał/a:
To...
Taaaaa, już zauważyłem, że darzycie się wielką sympatią.

Dobromił napisał/a:
Co tam na Pradze ?

Nie wiem, nie bywam ;)

Wiesio napisał/a:
to cię walnę jak dotkniesz łańcucha na szlaku... na co ja - ale łańcuchów używają miliony i nie łażą jak barany po łące i nie rozdeptują okolicy... na co on... itd. :D

Wiesio podejmij wyzwanie, Orla bez dotykania łańcuchów :D
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-11-03, 14:52   

Moje skromne zdanie na temat żelastwa.

Jeżeli już jest wyznakowany szlak to chyba lepiej by to żelastwo było, gdyż ułatwia, a na szlak wybierają się różni ludzie, nie koniecznie przygotowani.

Poza szlakiem żelastwo nie powinno się znajdować.

Również najpopularniejsze i szkoleniowe drogi wspinaczkowe powinny wg mnie zostać "obite", ale trzeba pozostawić pewien margines dla tych co się wspinają na własnej asekuracji.
Nota bene mój mąż, który się zaczął wspinać w roku 1968 uważa, że wspinaczka obitymi drogami to w ogóle nie jest wspinaczka, gdyż liczy się tylko asekuracja zakładana samodzielnie, przy niej trzeba myśleć i kalkulować stopień ryzyka.
I trzeba to umieć robić, bo nie zawsze wszystko będzie się miało podetknięte pod nos.

Wypadków wspinaczkowych wcale nie było więcej zanim prawie wszystko zostało obite. Chyba ludzie więcej myśleli.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Tatrzański urwis 


Wiek: 39
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 1405
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2015-11-03, 19:03   

Basia Z. napisał/a:
Poza szlakiem żelastwo nie powinno się znajdować.
Z drugiej strony Basiu gdyby na Łomnicy nie było łańcuchów to vodcy nie mogliby zarobić na tej górze bo większość turystów po prostu nie dałaby rady tam wejść bez pomocy żelastwa ;) . Zresztą ja też bym nie wszedł tyle że ja byłem sam i nikt nie mógł mnie asekurować .

Co do przepisów Tanap-u to uważam że góry są dla ludzi i nie powinny być objęte głupimi zakazami takimi jak biwakowanie w Tatrach czy wchodzenie na poza szlakowe szczyty , oczywiście wyłączając ścisłe rezerwaty . Według mnie przepisy są po to żeby je łamać i dalej będę to radośnie robił ;) , chociaż raczej nie będę o tym pisał .
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10873
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2015-11-03, 21:03   

Wiesz, park narodowy to jednak forma ochrony przyrody nie ustępująca w swej randze rezerwatom :-)
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2015-11-03, 21:26   

Nawet nie marzę o tym, żeby w Polsce wprowadzono przepisy norweskie, bo tam gór opór a ludzi mało.
Ale sądzę, że jakaś forma reglamentacji mogłaby rozwiązać problem lewych wejść.
Chciałbym móc legalnie wejść np. na Kominiarski, nawet gdybym musiał się zapisać z dziesięcioletnim wyprzedzeniem, to bym poczekał.
Wkurza mnie to, że teraz jest to szczyt dla wybranych, znajomości, pseudo badania naukowe itd.
Działając w SOP w czasach szkolnych miałem okazję zobaczyć, jak to wygląda od drugiej strony.
Ostatnio zmieniony przez Vlado 2015-11-03, 21:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Leszek Tatry 


Dołączył: 17 Lis 2014
Posty: 226
Wysłany: 2015-11-04, 14:36   

Jeżeli chodzi o żelastwo na Łomnicy to jest to bardziej złożona kwestia. Żelastwo to służy nie tylko przewodnikom i ich klientom ale jest tam również dlatego, że zejście na Łomnicką Przełęcz jest zejściem ewakuacyjnym na wypadek zdarzenia wymagającego opuszczenia szczytu w sytuacji gdy nie można skorzystać z kolejki.

Co do Łomnicy jako królowej to ja się z tą opinią nie zgadzam. Dla mnie i wielu innych oraz przede wszystkim dla Słowaków królową jest Wysoka. Tak ją nazywają Słowacy i coraz częściej także Polacy. W polskiej literaturze przedwojennej mówiono na Łomnicę królowa. Jednak trzeba zauważyć że w języku słowackim Łomnica jest rodzaju męskiego ( Lomnicky stit). Dla mnie królowa też jest tylko jedna - Wysoka :) Ale szanuję zdanie innych, którzy się ze mną nie zgadzają :)
Gratuluję kolejnego wspaniałego wejścia :)
_________________
"... Wspinanie kojarzy mi się nie tyle ze stawaniem na szczycie, co ze spoglądaniem na drugą stronę. Bo zawsze masz przed sobą nowe horyzonty, ku którym zmierzasz..." (Chris Bonington)

https://www.facebook.com/leszek.tatry
 
 
Tatrzański urwis 


Wiek: 39
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 1405
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2015-11-04, 16:51   

Leszek Tatry napisał/a:
zejście na Łomnicką Przełęcz jest zejściem ewakuacyjnym na wypadek zdarzenia wymagającego opuszczenia szczytu w sytuacji gdy nie można skorzystać z kolejki.
Chodzi o atak terrorystyczny czy coś podobnego? No wtedy alternatywą szybkiego i w miarę bezpiecznego zejścia byłyby na pewno łańcuchy .
Leszek Tatry napisał/a:
trzeba zauważyć że w języku słowackim Łomnica jest rodzaju męskiego ( Lomnicky stit).
No w sumie racja , ja nazwałem szczyt królową ponieważ chodziło mi o to że po Gerlachu jest najwyższym szczytem w Tatrach , kierowałem się tylko wysokością . A tak w ogóle to fajnie to brzmi : Gerlach i Łomnica król i królowa :) . Na króla przyjdzie jeszcze czas ale już nie w tym roku ;) .
Leszek Tatry napisał/a:
królowa też jest tylko jedna - Wysoka
Na Wysokiej byłem także królową mogę uważać jako zaliczoną :) .
Leszek Tatry napisał/a:
Gratuluję kolejnego wspaniałego wejścia
Dzięki , dopiero się rozkręcam ;)
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2015-11-04, 16:58   

Tatrzański urwis napisał/a:
także królową mogę uważać jako zaliczoną :)

Za przeproszeniem;) u królowej to można być co najwyżej na audiencji ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group