Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Spokojny wrześniowy urlop bez napinki

Autor Wiadomość
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5549

Wysłany: 2019-09-28, 10:45   

telefon 110 napisał/a:
No i co ?
Jajco :)
Twój link to oczywiście przypadek ekstremalny, ale zjawisko występuje.

telefon 110 napisał/a:
Za taką kasę to mógłbym w Polsce zamówić ze trzy wizyty księdza.
A po co 3, nie wystarczy jedna do zbawienia?
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5549

Wysłany: 2019-09-28, 12:40   

Część VI

Następnego dnia postanawiamy sprawdzić jak smakują te skaliste szczyty w najwyższym Apenińskim paśmie Gran Sasso d’Italia. Podjeżdżamy pod Monte Prena i ruszamy, początkowo spokojną drogą wolniutko nabierając wysokości.



Spotykamy tu wspaniałe okazy Dziewięćsiłów.



Potem szlak staje się ścieżką i wysokość nabiera już szybko. Nasz cel wydaje się być już niedaleko.



Krajobraz zmienia się. Zbocza z trawiastych robią się skaliste. Skały są bardzo kruche - taki osypujący się żwirek.



Widok wstecz, na równinę od której zaczęliśmy.



Mniej więcej od tego miejsca na mapie szlak zaznaczony jest jako "umiarkowanie trudny" wcześniej był "łatwy". Jak dla mnie trudności nie ma żadnych, gdyby było ślisko to co innego, ale w takich warunkach dalej jest całkowicie łatwo, co napawa optymizmem.



Podejście na przełęcz robi się coraz bardziej strome.



Jesteśmy na przełęczy. Nasz cel wydaje się już naprawdę bardzo blisko, choć wygląda groźnie.



A to zbliżenie na szczyt po drugiej stronie przełęczy - Monte Camicia (2564). Co ciekawe ta góra jest wyższa niż Monte Prena o 3 metry, ale robi wrażenie spokojnego pagórka. Również wydaje się blisko i mam taki chytry plan, że może uda się ją zdobyć na powrocie. Na razie o tym nikogo nie informuję.



Ruszamy grzbietem. Pojawiają się małe trudności. Problem w tym, że wszystko jest osypującym się żwirkiem. Nawet takie dość proste miejsca jak to na zdjęciu, stają się dzięki temu nie banalne.



Widok wstecz na Monte Camicia. Jak widać, od strony grzbietu, również jest skalista.



Wchodzimy w coraz większa stromiznę i coraz większe skały. Pięknie to wygląda, trudność wciąż wzrasta, choć ciągle jest prosto.



Krajobrazy znowu jak na księżycu, choć zupełnie inaczej niż na Monte Amaro. Jestem zachwycony.



Znowu występuje zjawisko, że idziemy i idziemy, a cel jakby się nie przybliżał. Myślałem, że dojdziemy na szczyt w pół godzinki od przełęczy. A tu godzinę nam zajęło dojście pod podstawę góry, gdzie zobaczyliśmy ostatnie bardzo strome podejście, zakończone wręcz pionową ścianą.



Troszkę zacząłem się obawiać o to, czy damy radę w komplecie. Przypomniało mi się jak byliśmy pod Mitikasem (najwyższy wierzchołek masywu Olimpu w Grecji) i tam też była taka ściana, no trochę większa, przyznaję. Wtedy Ukochana nawet nie rozważała próby ataku. Teraz spróbowaliśmy. Spójrzcie jak Tobi patrzy w górę i zapewne obmyśla drogę.



W tym miejscu, na pewno można już powiedzieć, że poziom trudności szlaku znacznie się podniósł. Najgorsze jest podłoże, tu naprawdę wszystko się sypie. Nie ma wytyczonej i ubezpieczonej jakiejś jednej ścieżki tak jak w naszych Tatrach. Ludzie idą szeroko, sami wybierają drogę. Mnie się takie coś podoba, ale widzę, że są tacy, których otoczenie trochę przerasta. Używanie kasku jest jak najbardziej uzasadnione. Zrzucone kamienie lecą długo i są naprawdę niebezpieczne. Wszyscy są uważni, ostrzegają się wzajemnie. Ludzi jest trochę, bo niedziela.



Najlepiej radzi sobie Tobi. Jest szybki, bezbłędny, a wchodzenie na górę sprawia mu autentyczną frajdę. Patrzy potem z niecierpliwością, gdzie my jesteśmy.



To już końcówka, prawie się udało. Tobi już na górze... ziewa.



Widok na północny wschód, w stronę lądu i morza.



Na południe, stamtąd przyszliśmy.



W stronę najwyższego szczytu - Corno Grande.



Fotka szczytowa. Jak widać przyszedł inny czarny pies.



Wkrótce okazało się, ze to suczka, niemłoda już - 10 lat. Wyglądała na bardzo wyczerpaną, wręcz padła. Właściciel powiedział, że całe życie chodzi z nią po górach. Jeszcze daje radę.



Po Tobim zmęczenia nie widać. Chodzi sobie po szczycie i zagląda w przepaście. On chyba naprawdę lubi wysokie góry.



Znikąd pojawiają się niskie chmury, które dodają uroku.





Pora wracać. Zejście po tej kruchej pionowej ścianie jest dużo trudniejsze niż wyjście. Wybrać drogę tak, żeby stawiać nogę na stabilnym podłożu - to klucz do sukcesu. Schodzimy powoli, uważnie. Ja idę przodem, Ukochana za mną dokładnie po "moich śladach". To się sprawdza. Jeszcze ta obawa, czy ktoś z góry nie poczęstuje nas kamieniem. Dobrze, że ten odcinek nie jest długi.



Ostatni spojrzenie na skalną bramę. Piękna góra.



O wydłużeniu na Monte Camicia nawet nie myślę. Nie starczyło czasu. Co ciekawe Ukochana mówi, że wiedziała, że będę miał taki plan... ona to już mnie zna :)
Taka tam fotka przyrodnicza.



Jesteśmy już nisko, nad równiną.



Monte Amaro jak zwykle prezentuje się ciekawie.



Niegroźnie wyglądająca Monte Camica. Wydaje się blisko, ale trzeba by zrobić na nią oddzielną wyprawę, albo być Magisem ;)



W promieniach zachodzącego słońca wracamy do auta.



Ogólnie wycieczka wyszła fajnie. Góra przepiękna. Na pewno była to najtrudniejsza góra na jaką wyszliśmy jako zespół, bez najmniejszego zgrzytu i uwag, że ciągam Ukochaną w zbyt trudne dla niej miejsca.
Do pogody miałem drobne zastrzeżenie. Cały czas na niebie wisiała taka lekka zawesinka wysokich rzadkich przeźroczystych chmur. Niby cały czas pełne słońce, ale jednak nieczyste. Popsuło to trochę zdjęcia.

C.D.N.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
Ostatnio zmieniony przez sprocket73 2019-09-28, 15:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9408
Wysłany: 2019-09-28, 13:43   

Dwa razy wrzuciłeś relację ;)

Szlak Biało Czerwony, pewnie od razu lepiej się szło, bardziej swojsko ;)

Piękne widoki, zupełnie inne niż te do których jestem przyzwyczajony.
Żwirek sypiący się z pod butów, pewnie mało przyjemny, każdy krok niepewny ...

I co dalej ...? :)
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12258
Skąd: Bytom
Wysłany: 2019-09-28, 14:09   

Coś czuję, że ten Corno Grande też padnie...
Profil Facebook
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5549

Wysłany: 2019-09-28, 14:12   

sokół napisał/a:
Corno Grande też padnie
słyszałeś takie powiedzenie... "człowiek planuje, Pan Bóg się śmieje"?
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8316
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2019-09-28, 15:13   

Piękne zdjęcia, nie wiem na co Ty narzekasz? Nie przekolorowane jak kiedyś :P Ale łażenia po takim żwirku nie cierpię, do tej pory pamiętam go z Bułgarii, gdzie nawet kamienie były trochę większe. Część trasy zjechałem na tyłku...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5864
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-09-28, 16:01   

Piękne zdjęcia i wrażenia, jak na urlop "bez napinki" to sporo ciekawych miejsc zobaczyliście.
Profil Facebook
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8316
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2019-09-28, 16:38   

Może chodzi o to, że w przypadku sprocketa "bez napinki" oznacza mniej katowania kobiety trasami do przejścia ;) (pies, jak wiadomo, zawsze pójdzie)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5864
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-09-28, 16:43   

Trzeba by spytać Ukochaną Sprocketa, czy rzeczywiście było "bez napinki"
Profil Facebook
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5549

Wysłany: 2019-09-28, 17:05   

Bez napinki, bo już pierwszego dnia zamiast w góry poszliśmy nad wodę i na piwo.
10 dni nad morzem z plażowaniem nawet w dni kiedy zwiedzaliśmy i tylko 1 wyjście w góry.
Praktycznie codziennie piliśmy litr dobrego wina :)
Nigdy na urlopie nie było takiego luzu.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2019-09-28, 17:07   

Na razie bez napinki(tylko rozgrzewka). Może w końcu pójdą w góry... :mys5
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5549

Wysłany: 2019-09-28, 17:14   

Ceper, nie rozrysujesz trasy w mapy.cz, jakbyś Ty wchodził na Mt.Prena, bo nie wiem czy byłem dobrą drogą, czy złą ;)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2019-09-28, 17:22   

W plenerze nie mogę, ale nie wykluczam innej wersji aklimatyzacji. W końcu szczytowaliście czy nie?
Mogłeś konsultować przed i w czasie wyjazdu lub jeszcze wczoraj - lubię wolontariat, lubię pomagać.
Dziś planujemy szczytować po serbsku. ;)
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Ostatnio zmieniony przez ceper 2019-09-28, 17:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8316
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2019-09-28, 17:46   

sprocket73 napisał/a:
Praktycznie codziennie piliśmy litr dobrego wina :)

to faktycznie bez napinki z tym winem :lol
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5549

Wysłany: 2019-09-28, 19:01   

Pudelek napisał/a:
to faktycznie bez napinki z tym winem :lol
no oczywiście, całkowicie bez napinki, w każdym aspekcie :)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group