Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Słowacy liberalizują przepisy poruszania się po TANAP

Autor Wiadomość
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2785
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-10-30, 17:48   

Basia Z. napisał/a:
Na terenie Parku Narodowego denerwują mnie wszechobecne barierki, schody, podesty, ale się z tym godzę, bo to podobno "dla ochrony przyrody".

Ja odwrotnie - jeśli po drodze napotkam jakąś ławkę czy wiatę, bardzo chętnie z nich korzystam. I dobrze, że są. Co ciekawe - są też w miejscach pozaszlakowych.

Basia Z. napisał/a:
Ale chyba mocno odbiegliśmy od głównego tematu.

Bo to forum bez granic jest :P ;)
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2013-10-30, 18:22   

Tępy Dyszel napisał/a:
Basia Z. napisał/a:
Na terenie Parku Narodowego denerwują mnie wszechobecne barierki, schody, podesty, ale się z tym godzę, bo to podobno "dla ochrony przyrody".

Ja odwrotnie - jeśli po drodze napotkam jakąś ławkę czy wiatę, bardzo chętnie z nich korzystam. I dobrze, że są. Co ciekawe - są też w miejscach pozaszlakowych.


Wiaty - owszem nie mam nic przeciwko temu, tym bardziej, że zwykle schowane są w lesie.
Z ławek też czasem korzystam. Ale denerwuje mnie coś takiego:



lub takiego:



Oba przykłady z podejścia na Tarnicę.
 
 
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2013-10-30, 18:45   

w pewnej kolebie w Tatrach leży koc, folia brezentowa i czapka, niczyje, bo leżą przynajmniej od roku, to troche tak wygląda, jak te bale na drodze do Tarnicy
_________________
luknij na moje panoramy i galerie
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2785
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-11-02, 18:00   

Tu jest projekt (z 2008) ,,nowego" regulaminu TANAP:
http://spravatanap.sk/web...y-poriadok-mapy

Jest też o nowych szlakach - tych samych co w artykule z Portalu Tatrzańskiego:

Príloha č. 5

k vyhláške Krajského úradu životného prostredia

v Prešove č. .......

Vyhradené trasy pre turistiku vyššej obtiažnosti

1.Lomnické sedlo – Lomnický štít (mapová príloha č. 5 a)
1.2.Zelené pleso – Baranie sedlo – Baranie rohy – Baranie sedlo – Téryho chata (mapová príloha č. 5 a)
2.3.Téryho chata - Ľadová priehyba – Ľadový štít – Malý Ľadový štít – Sedielko (mapová príloha č. 5 a)
3.4.Sliezsky dom – Velická próba – Gerlachovský štít – Batizovská próba – Batizovské pleso (mapová príloha č. 5 b)
4.5.Batizovská dolina – hrebeň Končistej – Končistá a späť (mapová príloha č. 5 b)
5.6.Sedlo Váha – Kohútik – Vysoká (mapová príloha č. 5 b)

Nie spieszą się ,,chłopaki" :P
Ostatnio zmieniony przez Tępy dyszel 2013-11-02, 18:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
lucyna
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-12, 17:16   

Wątek jest o szlakach ale ta informacja może doda nową wartość rozmowie. Słowacy na terenie Tatr zainwestowali 45 milionów euro w rozwój infrastruktury narciarskiej.Być może
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody klasyfikująca parki narodowe i rezerwaty pozbawi TANAP statusu parku narodowego. Oczywiście decyzje IUCN nie będą ważne na Słowacji, ale tylko na terenie pozostałych państw UE.
 
 
Gosica 

Dołączyła: 15 Gru 2013
Posty: 3
Wysłany: 2013-12-19, 20:48   

Przejrzałam temat i chciałabym się dopytać o tę stówkę w ramach pokuty - ta kwota jest poparta jakimś konkretnym doświadczeniem, czy wzięta z czapy? Sto euro za dwie osoby w razie czego faktycznie wystarcza?
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2013-12-19, 20:53   

Gosica napisał/a:
Przejrzałam temat i chciałabym się dopytać o tę stówkę w ramach pokuty - ta kwota jest poparta jakimś konkretnym doświadczeniem, czy wzięta z czapy? Sto euro za dwie osoby w razie czego faktycznie wystarcza?


Jak ja nie cierpię takich pytań.

To dokładnie tak jakby ktoś pytał "A ile wynosi mandat za zbyt szybką jazdę".

Ani się nie da odpowiedzieć, bo to zależy od zbyt wielu czynników (zaczynając od tego o ile się przekroczyło tą prędkość, a skończywszy na samopoczuciu policjanta w danym dniu).

Ani też nie popieram świadomego i bezczelnego łamania prawa i pytania na otwartym forum ile się za to zapłaci.
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2785
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-12-19, 20:58   

Gosica napisał/a:
Sto euro za dwie osoby w razie czego faktycznie wystarcza?

To zależy czy na ,,blocku na pokutu" czy w ,,łapę''
 
 
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2013-12-20, 08:33   

Basia Z. napisał/a:
To dokładnie tak jakby ktoś pytał "A ile wynosi mandat za zbyt szybką jazdę".

pozwól, że się z Tobą nie zgodzę - przepisy odnośnie prędkości jazdy przekraczam nagminnie, z pełną premedytacją i pełnym przekonaniem, że są kretyńskie. Zgadzam się też z Sobiesławem Zasadą, że nie istnieje tzw. obiektywna prędkość bezpieczna, a jest ona uwarunkowana mozliwociami kierowcy, samochodu, ruchem na drodze i warunkami infrastrukturalno-pogodowymi. A jestem bardzo sprawnym kierowcą i dlatego jeżdżę bezpieczniej od wielu z tych kierowców, którzy ściśle trzymają się przepisów. Oczywiście ponoszę ryzyko zapłacenia mandatu, traktując to nie jako karę za winy, a grę w kotka i myszką z Państwem Polskim i jego służbami.
...
w Tatrach Słowackich jest trochę podobnie, więc skoro decyduję się na świadome łamanie przepisów z powodów, o których wielokrotnie mówiłem, to muszę być również przygotowany na ewentualną karę traktowaną jak podatek. Zgadzam się z Tobą w jednym - na publicznym Forum staram się nie omawiać dróg i szczegółów technicznych, wychodząc z założenia, że jeśli kto chce, to powinien sobie sam wszystko znaleźć, jeśli mi się coś wymsknęło, to przepraszam.
_________________
luknij na moje panoramy i galerie
Ostatnio zmieniony przez dagomar 2013-12-20, 08:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2013-12-20, 10:07   

dagomar napisał/a:
Basia Z. napisał/a:
To dokładnie tak jakby ktoś pytał "A ile wynosi mandat za zbyt szybką jazdę".

pozwól, że się z Tobą nie zgodzę - przepisy odnośnie prędkości jazdy przekraczam nagminnie, z pełną premedytacją i pełnym przekonaniem, że są kretyńskie.


Ale chyba nie pytasz na forach ile za to można dostać mandatu ?

Nie chodzi mi o samo przekraczanie a o pytanie, a to różnica.
 
 
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2013-12-20, 10:15   

tak, napisałem o tym wyżej ;)
_________________
luknij na moje panoramy i galerie
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-20, 14:17   

Basia Z. napisał/a:
To dokładnie tak jakby ktoś pytał "A ile wynosi mandat za zbyt szybką jazdę".


Nie widzę nic złego w tym pytaniu, przecież jest nawet coś takiego jak taryfikator mandatów. ;) Tak samo jak na forach prawnych pyta się o wiele podobnych rzeczy, w końcu po to są fora i sam nie raz z tego korzystałem, co za co i ile mi grozi. ;) Poza tym jest to pytanie w celach informacyjnych, nikt tu do niczego nikogo nie nakłania, a nie chwali się tym, że gdzieś chodzi czy łamie prawo. ;) Każdy powinien wiedzieć, co mu grozi za coś co zamierza zrobić, bo inaczej równie dobrze, za bilet można by płacić po koncercie, tyle ile sobie ktoś zażyczy. ;)

Poza tym, wielu z nas uważa, że te przepisy są porąbane o czym też jest tu temat i większość wypowiadających się stwierdziła, że powinno być to dostępne i jest to trochę chory wymysł, tym bardziej, że w wielu z tych miejsc były kiedyś szlaki i były dostępne dla każdego. Nie mówię tu oczywiście o rezerwatach, tylko o miejscach dostępnych dla wybranych.

Gosica napisał/a:
Przejrzałam temat i chciałabym się dopytać o tę stówkę w ramach pokuty - ta kwota jest poparta jakimś konkretnym doświadczeniem, czy wzięta z czapy? Sto euro za dwie osoby w razie czego faktycznie wystarcza?


Więc co do tego pytania, to odpowiem, krótko i na temat co ja wiem. Kiedyś jak nie było euro, pokuta była bardzo mała. Teraz jest ciut gorzej, ale mieści się to w granicach 50-100 euro od osoby, z tym, że często obchodzi się bez mandatów. Byłby jakiś regulamin, czy jasno sprecyzowane to w przepisach, to też nikt by pytać nie musiał... Niektórzy potrafią postawić tabliczkę z napisem, że przekroczenie jakiegoś miejsca grozi mandatem 5000 zł itp. a niektórzy wolą jak ludzie są czegoś nieświadomi. Do mnie bardziej trafia pierwsze rozwiązanie. A przepisy i regulaminy tych parków, są często strasznie niejasne, a nawet mało dostępne... potem każdy sobie interpretuje to jak chce i nie wiadomo co od czego zależy... Oczywiście wiadomo, że przepisy a praktyka, to dwie różne rzeczy, ale jakiś pogląd sytuacji, powinien być dostępny dla każdego i po co to przed ludźmi ukrywać i robić z tego temat TABU.

Pogodę też średnio da się przewidzieć, dlatego ludzie o nią pytają. :DD
Ostatnio zmieniony przez Vision 2013-12-20, 15:13, w całości zmieniany 12 razy  
 
 
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2013-12-20, 15:59   

Co to jest prawo ?
Kiedyś był to zespół reguł chroniących słabszych przed silniejszymi, zbiorowość przed chaosem, ewentualnie rządzących przed rządzonymi, w zależności od systemu i ustroju. Niezależnie od ich słuszności i sprawiedliwości reguły były dla wszystkich jasne.
Czym jest prawo obecnie ?
Jest zbiorem przepisów, które próbują z różnych ludzi zrobić jednakowe roboty, a oceny moralne czynów dokonywanych przecież w róznych warunkach i sytuacjach zastąpić bezsensownymi często, ale jednakowymi regułami.
I tak nieważne, czy lekarz wyleczył, czy uśmiercił, czy pilot wylądował płynnie, czy łamiąc samolot, ważne, czy postępował zgodnie z tabelką. Nieważne, czy ktoś jest geniuszem, czy idiotą, musi mieć takie samo prawo do tej samej szkoły. Przestają się liczyć obiektywne prawdy, że n.p. kobiety są słabsze fizycznie, a Murzyni są czarni, więc, co jest już aberracją, wprowadza się parytety, czyli taką odwróconą segregację rasową. Nieważne, czy uprawiasz sex z rozwiniętą i napaloną kobietą, czy miażdżysz opór niegotowego dziecka, ważne, ile ona ma lat. Pod pretekstem dbania o bezpieczeństwo ludzi narzuca im się ograniczenia ich wolności.
Jednocześnie prawo służy ponadnarodowym korporacjom przez nikogo i przez nic nie kontrolowanym, systemowi bankowemu, samym prawnikom, którzy prawo tak naprawdę zarówno stanowią i egzekwują, armii urzędników dbających o swe stołki i zyski, w najmniejszym stopniu prawo nie słuzy ludzio, złudzenia co do tego mogą mieć co najwyżej tacy, którzy z tym Prawem nie musieli mieć do czynienia.
Więc komu lub czemu służy prawo do poruszania się na terenie TANAP ? , dlaczego kilku nieprzygotowanych i depczących wszystko na swej drodze turystów pod opieką przewodnika ma stanowić mniejsze zagrożenie dla przyrody, niż ja ?. Dlaczego leśnicy mogą ciąć las ciężkim sprzętem , palić ogniska, jeździć 40 tonowymi ciężarówkami, montować wyciągi linowe do żłobienia wąwozów ściąganymi drzewami, a przede mną las ten trzeba chronić ?
_________________
luknij na moje panoramy i galerie
 
 
TNT'omek 


Wiek: 54
Dołączył: 14 Sie 2013
Posty: 2517
Skąd: Beskid Mały
Wysłany: 2013-12-20, 16:36   

Anarchiści wszystkich wyznań łączmy się!
_________________
in omnia paratus...
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2785
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-12-20, 16:42   

dagomar napisał/a:
Dlaczego leśnicy mogą ciąć las ciężkim sprzętem , palić ogniska, jeździć 40 tonowymi ciężarówkami, montować wyciągi linowe do żłobienia wąwozów ściąganymi drzewami, a przede mną las ten trzeba chronić ?

Choćby po to aby ,,zwykły zjadacz chleba" nie mógł tego zobaczyć na własne oczy.
Ostatnio zmieniony przez Tępy dyszel 2013-12-20, 16:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group