Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Słowacy liberalizują przepisy poruszania się po TANAP

Autor Wiadomość
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-04-13, 19:16   

_Sokrates_ napisał/a:

To co się wyprawia w okolicach Chochołowskiej to temat na zupełnie inną dyskusję.


Ale (to informacje od leśnika z TPN) lasy "Wspólnoty" lepiej się zachowały po wiatrołomach uczynionych przez halny niż monokulturowe i nie ruszane wcześniej piłą lasy w dolinie Kościeliskiej.
Ale to z kolei wynika z tego, że praktycznie (prawie) nigdzie w Tatrach nie występuje las w postaci naturalnej. Już zresztą o tym pisałam.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2015-04-13, 19:21   

Basia Z. napisał/a:
Przewodnicy wysokogórscy z klientami też mogą chodzić tylko na pewne wyznaczone szczyty.

Na Szerokiej Jaworzyńskiej spotkaliśmy filanca prowadzącego grupę turystów
_Sokrates_ napisał/a:
widzę jaki burdel by się zrobił w Tatrach gdyby TANAP i TPN zniósł ograniczenia w poruszaniu się po pewnych rejonach.

Nieprawda, wystarczy nie zbudować szlaków, w skrajnym przypadku wystarczy zburzyć schroniska i ściągnąć łańcuchy i wierz mi, że gros turystów poza Halę i Moko się nie ruszy
Basia Z. napisał/a:
a że był na "nielegalu" to nie działało ubezpieczenie i teraz rodzina musi spłacać ogromną kwotę

nie musi, odpowiedzialność za wykroczenia, a nawet zaległości podatkowe nie przenosi się ze zmarłego na bliskich. Ciało i tak muszą wydać, skoro znaleźli
_________________
luknij na moje panoramy i galerie
Ostatnio zmieniony przez dagomar 2015-04-13, 19:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-04-13, 19:23   

dagomar napisał/a:

nie musi, odpowiedzialność za wykroczenia, a nawet zaległości podatkowe nie przenosi się ze zmarłego na bliskich. Ciało i tak muszą wydać, skoro znaleźli


To nie chodziło o mandat tylko koszty akcji poszukiwawczej HS.

A co do filanców w nielegalnych miejscach - niestety wiadomo, że tak jest ja osobiście widziałam w internecie ogłoszenie dotyczące "bezkrwawych łowów na niedźwiedzia" prowadzonych przez strażników Tanap w okolicach Doliny Cichej.
Afera była ogromna, ale co z tego.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
Ostatnio zmieniony przez Basia Z. 2015-04-13, 19:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2015-04-13, 19:24   

wydaje mi się, że też nie muszą niczego płacić, rodzina nic nie ma do tej akcji
_________________
luknij na moje panoramy i galerie
 
 
Leszek Tatry 


Dołączył: 17 Lis 2014
Posty: 226
Wysłany: 2015-04-13, 19:27   

Basia Z. napisał/a:

Natomiast niektóre rejony Zachodnich i praktycznie całe Bielskie są zamknięte również dla przewodników


Zgadza się i ja to wiem :) Ja miałem na myśli Tatry Wysokie. Słowacy wszystko w zasadzie uzasadniają ochroną przyrody. Zimą używają tego argumentu aby zamknąć szlaki a tym czasem np. w Złomiskach, które są rezerwatem jest zimą jedna wielka "nartostrada". Kiedyś wybraliśmy taki nietypowy wariant powrotu z Kończystej i mogłem to zobaczyć na własne oczy z bliska. Jak to się zatem ma do ochrony przyrody? ;)

Przy okazji dodam jeszcze, że jest możliwość raz w roku legalnego wejścia na Osobitą. Data takiego legalnego ale niestety zbiorowego wejścia jest co roku publicznie podawana a w wejściu tym, z tego co wiem mogą brać udział mieszkańcy Zuberca i osoby, które w tym dniu są tam zakwaterowane.
_________________
"... Wspinanie kojarzy mi się nie tyle ze stawaniem na szczycie, co ze spoglądaniem na drugą stronę. Bo zawsze masz przed sobą nowe horyzonty, ku którym zmierzasz..." (Chris Bonington)

https://www.facebook.com/leszek.tatry
 
 
_Sokrates_ 


Wiek: 42
Dołączył: 06 Kwi 2015
Posty: 1600
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-04-13, 19:48   

dagomar napisał/a:
Nieprawda, wystarczy nie zbudować szlaków, w skrajnym przypadku wystarczy zburzyć schroniska i ściągnąć łańcuchy i wierz mi, że gros turystów poza Halę i Moko się nie ruszy


Ja bym poszedł o krok dalej i zlikwidował wszystko (drogi, mosty, osiedla ludzkie) w promieniu 50 km od Tatr. Wtedy będziemy mieli pewność, że w Tatry dotrą tylko prawdziwi Tatromaniacy!
_________________
Wiem, że nic nie wiem.
 
 
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2015-04-13, 22:18   

Pomiędzy nieudostępnieniem infrastruktury na terenie parku narodowego a równaniem z ziemią kilkunastu powiatów jest chyba większa róznica, niż pomiędzy zgodą na poruszanie się poza wyznaczoną ścieżką przewodników z turystami, a turystami bez przewodników.
Sarkazm jest tu nietrafiony, nie musisz zamieniać argumentów w małe złośliwości. Niestety brak zgody z Twymi poglądami jest, jak widzę, zbrodnią, a powinien być raczej dowodem na wielokulturowość społeczeństwa, na róże punkty widzenia problemu i niezatraconą jeszcze jego zdolnością do dyskusji.
Cóż, kiedyś uczono w szkołach retoryki, teraz modne są programy typu BigBrother, Jak Oni Śpiewają, Tańczą, czy Robią Kupę.
Męczy mnie już sprowadzanie każdej rozmowy na Forach do okładania się gównem, bo czyjeś zdanie jest najmojsze, święte i niepodważalne.
Można się sprzeczać godzinami, całymi dniami, można wysuwać kolejne argumenty, póki jakieś ma sie jeszcze w zanadrzu ... podobno, w kółkach wzajemnej adoracji po trzecim poście połowa przedszkolaków się obraża.
Myślisz inaczej, dobrze, szanuję to, czemu jednak uważasz, że masz rację, bo masz? Święty Piotr ci ją objawił ?, pani w szkole kazała się nauczyć na pamięć ? czemu inni też nie mogą mieć swojej racji ?
_________________
luknij na moje panoramy i galerie
 
 
_Sokrates_ 


Wiek: 42
Dołączył: 06 Kwi 2015
Posty: 1600
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-04-14, 06:45   

dagomar napisał/a:
Niestety brak zgody z Twymi poglądami jest, jak widzę, zbrodnią


Nie bardzo wiem skąd wiesz jakie mam poglądy na dyskutowaną kwestię? :rol
Nigdzie ich tutaj nie przedstawiałem i nie zamierzam tego zmieniać.
Jeśli już się czepiam to nietrafnych argumentów/wypowiedzi, takich jak te o kozicach, motłochu, burzeniu schronisk czy o polsko-ruskim spojrzeniu na sprawę.

Poza tym nie chodzi przecież o to żeby każdy myślał tak samo.
Tak więc proponuję więcej dystansu :-o
_________________
Wiem, że nic nie wiem.
 
 
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2015-04-14, 07:10   

ok, o tym samym właśnie pisałem :usmi
_________________
luknij na moje panoramy i galerie
 
 
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2015-04-14, 08:21   

A wracając do dyskusji, czemu wytyczanie ceprostrad, budowa chodników widocznycn z samolotu, przeciąganie kilometrów łańcuchów, budowa schronisk i dojazdów do nich ma być dla przyrody tatrzańskiej dobra, bo w miejscach wyznaczonych przez człowieka, a jedynie spacer, bo cóz więcej, w tych miejscach, które nie zostały wyznaczone dla tej samej przyrody ma być zabójcze ?
Abstrahuję od leśników, drwali, myśliwych, budowniczych wyciągów, cyganów zabierających misiom borówki za pomocą grabi, budowniczych willi i dacz oraz uczestników narodowych spędów.
Mówię wylaącznie o stricte turystyce górskiej.
Budujemy podobno tę całą infrastrukturę, by osoby słabsze, niedoświadczone, niepełnosprawne itd..., czyli zapraszamy w Tatry nawet tych, którzy by tam nie poszli,nieprzygotowanych i przypadkowych, jednocześnie odmawiając do nich wstępu tym, którzy takich ułatwień nie potrzebują, są przygotowani i świadomi.
Jednocześnie istnienie tych szlaków, łańcuchów, schronisk, asfaltów przyjmujemy, jak coś oczywistego, co było w Tatrach zanim wypiętrzył się Giewont i co dla tatrzańskiej przyrody jest w związku z tym całkiem neutralne.
Przecież to hipokryzja
_________________
luknij na moje panoramy i galerie
 
 
R0BERT 

Dołączył: 09 Lut 2015
Posty: 279
Skąd: Śląsk, ten wyżej.
Wysłany: 2015-04-14, 09:17   

Można też użyć słowa kompromis.

Czekam aż ktoś napisze, jakie to złe są kompromisy.
 
 
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2015-04-14, 09:44   

czy mam rozumieć, że w ramach kompromisu ja zgodzę się na schroniska (w których nota bene lubię pomieszkiwać), a Ty nie będziesz widział we mnie szkodnika ? ;)
_________________
luknij na moje panoramy i galerie
 
 
_Sokrates_ 


Wiek: 42
Dołączył: 06 Kwi 2015
Posty: 1600
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-04-14, 09:50   

dagomar napisał/a:
A wracając do dyskusji, czemu wytyczanie ceprostrad, budowa chodników widocznycn z samolotu, przeciąganie kilometrów łańcuchów, budowa schronisk i dojazdów do nich ma być dla przyrody tatrzańskiej dobra, bo w miejscach wyznaczonych przez człowieka, a jedynie spacer, bo cóz więcej, w tych miejscach, które nie zostały wyznaczone dla tej samej przyrody ma być zabójcze ?


Wydaje mi się, że nikt poważny takiej tezy nigdy nie postawił.

Ja osobiście walkę o tatrzańską przyrodę z przyjemnością zacząłbym od likwidacji kolejki na Kasprowy Wierch :D
_________________
Wiem, że nic nie wiem.
 
 
AniaP 


Wiek: 33
Dołączyła: 07 Paź 2014
Posty: 382
Skąd: śląskie
Wysłany: 2015-04-14, 09:56   

O tak!
I od zwinięcia asfaltu do Morskiego Oka. Zaraz zrobi się luźniej :)
 
 
R0BERT 

Dołączył: 09 Lut 2015
Posty: 279
Skąd: Śląsk, ten wyżej.
Wysłany: 2015-04-14, 10:17   

dagomar napisał/a:
czy mam rozumieć, że w ramach kompromisu ja zgodzę się na schroniska (w których nota bene lubię pomieszkiwać), a Ty nie będziesz widział we mnie szkodnika ? ;)


Tu mnie masz, od dawna nie spałem w schronisku. Ale za to śpię przy szlaku.

U nas niestety kompromis poszedł za daleko. Ale rozumiem, że tak ludny kraj ma tak mało gór, mimo wszystko od ludzi mających się za miłośników Tatr, oczekiwałbym większego dla nich szacunku.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group