Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Słowacy liberalizują przepisy poruszania się po TANAP

Autor Wiadomość
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14361
Wysłany: 2015-04-14, 11:32   

R0BERT napisał/a:
mimo wszystko od ludzi mających się za miłośników Tatr, oczekiwałbym większego dla nich szacunku.


Możesz "wypunktować" ? ;)

_Sokrates_ napisał/a:
Ja osobiście walkę o tatrzańską przyrodę z przyjemnością zacząłbym od likwidacji kolejki na Kasprowy Wierch


Sokratesie - a Ty tak o tych pozaszlakach prawisz z praktyki czy też bardziej z teorii ?
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
R0BERT 

Dołączył: 09 Lut 2015
Posty: 279
Skąd: Śląsk, ten wyżej.
Wysłany: 2015-04-14, 11:44   

Ty jeździsz kolejką na Szyndzielnię, więc się nie łapiesz do punktowania.
_________________
"Michnik jest manipulatorem. To jest człowiek złej woli, kłamca. Oszust intelektualny."
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14361
Wysłany: 2015-04-14, 11:57   

Owszem, jeżdżę. No i co z tego ? Poprzez wjeżdżanie na szczycik w Beskidzie Śląskim mam mały szacunek dla Tatr ?

p.s. Oczywiście na Kasprowy, Solisko, Hrebieniok, Łomnicki Staw też wjeżdżam.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
R0BERT 

Dołączył: 09 Lut 2015
Posty: 279
Skąd: Śląsk, ten wyżej.
Wysłany: 2015-04-14, 12:12   

Widzę, że muszę tym razem wytłumaczyć, bo polsko-ruskość też poszła bokiem.

Na Szyndzielnię wjechałem kiedyś kolejką, to taki żart był, ironiczna wypowiedź o innym użytkowniku.

Tutaj już napisałem co miałem, jestem legalistą, mimo wszystko, amen.
_________________
"Michnik jest manipulatorem. To jest człowiek złej woli, kłamca. Oszust intelektualny."
 
 
_Sokrates_ 


Wiek: 42
Dołączył: 06 Kwi 2015
Posty: 1602
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-04-14, 12:15   

Dobromił napisał/a:
Sokratesie - a Ty tak o tych pozaszlakach prawisz z praktyki czy też bardziej z teorii ?


Oczywiście, że z teorii. Wszak góry nie dość, że są niebezpieczne to w dodatku obcując z nimi można się upaćkać błotem a w skrajnych przypadkach nawet spocić.
Uprzedzając kolejne pytania: tak - jestem prawiczkiem.
_________________
Wiem, że nic nie wiem.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14361
Wysłany: 2015-04-14, 12:27   

R0BERT napisał/a:
bo polsko-ruskość też poszła bokiem.


R0BERT napisał/a:
Na Szyndzielnię wjechałem kiedyś kolejką, to taki żart był, ironiczna wypowiedź o innym użytkowniku.


Znaczy się to taka "szutka" była ? :)

_Sokrates_ napisał/a:
Oczywiście, że z teorii.


Dziękuję.

_Sokrates_ napisał/a:
Uprzedzając kolejne pytania: tak - jestem prawiczkiem.


W takich klimatach pytał vertigo. Spóźniłeś się :)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
_Sokrates_ 


Wiek: 42
Dołączył: 06 Kwi 2015
Posty: 1602
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-04-14, 12:48   

Dobromił napisał/a:
Dziękuję.


Proszę bardzo. Polecam się na przyszłość :-o

Dobromił napisał/a:
W takich klimatach pytał vertigo. Spóźniłeś się :)


Zawsze najciekawsze momenty mnie omijają :(
_________________
Wiem, że nic nie wiem.
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-04-14, 14:51   

dagomar napisał/a:
A wracając do dyskusji, czemu wytyczanie ceprostrad, budowa chodników widocznycn z samolotu, przeciąganie kilometrów łańcuchów, budowa schronisk i dojazdów do nich ma być dla przyrody tatrzańskiej dobra, bo w miejscach wyznaczonych przez człowieka, a jedynie spacer, bo cóz więcej, w tych miejscach, które nie zostały wyznaczone dla tej samej przyrody ma być zabójcze ?
Abstrahuję od leśników, drwali, myśliwych, budowniczych wyciągów, cyganów zabierających misiom borówki za pomocą grabi, budowniczych willi i dacz oraz uczestników narodowych spędów.


Zwróć uwagę że to zwykle inne osoby i organizacje chronią a inne budują.
Również niektóre szlaki (jak np. "ceprostrada") powstały w czasie kiedy na ochronę unikalnych wartości przyrodniczych nie zwracano takiej uwagi jak obecnie.

Ja generalnie jestem po stronie ochroniarzy ale nie jestem fundamentalistką.

Miałam okazję wielokrotnie uczestniczyć w szkoleniach prowadzonych przez pracowników TPN - zwykle bardzo ciekawych. Tam się słuchaczom tłumaczy dlaczego dla przykładu "pojemność" Kotła Gąsienicowego jest już do maksimum wykorzystana, zaś po stronie Kotla Goryczkowego dałoby się jeszcze bez szkody dla przyrody tatrzańskiej postawić nowszy wyciąg. Natomiast wszelkie sztuczne naśnieżanie jest absolutnie niedopuszczalne - też właśnie byłoby zabójcze dla niektórych roślin i zwierząt a poza tym pozbawiłoby wody całe Zakopane.

Były po prostu robione odpowiednie badania.
Czasem wystarczy przeczytać "od deski do deski" magazyn "Tatry", tam tez jest wiele wyjaśnione.

Czasem ochronie podlega jeden unikatowy kwiatek lub zwierz, który nie występuje nigdzie indziej i nadepnąwszy go pozbawisz świat tego kwiatka ;) Teraz żartuję, ale dla przykładu skrzelopływka bagienna już w Dwoiśniaku nie występuje, a jeszcze 30 lat temu - była.

Szkolenia są zasadniczo dla przewodników tatrzańskich, ale w miarę wolnych miejsc może brać udział każdy. 11 maja wybieramy się na Molkówkę na szkolenie dotyczące biologii i ekologii płazów.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Wilczyca 

Wiek: 55
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 260
Wysłany: 2015-04-14, 15:30   

Dla mnie to jest naturalna kolej rzeczy. Najpierw się chodzi szlakami a później przestaje to wystarczać i tak ma większość osób które są uzależnione od Tatr. Sposoby uzyskania możliwości legalnego zejścia ze szlaków to już kwestia wtórna.
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-04-14, 15:33   

Wilczyca napisał/a:
Dla mnie to jest naturalna kolej rzeczy. Najpierw się chodzi szlakami a później przestaje to wystarczać i tak ma większość osób które są uzależnione od Tatr.


Ja to rozumiem.

Tylko po co dorabiać ideologię do tego, że chce się po prostu spełnić własne zachcianki.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Wilczyca 

Wiek: 55
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 260
Wysłany: 2015-04-14, 15:48   

Basia Z. napisał/a:


Tylko po co dorabiać ideologię do tego, że chce się po prostu spełnić własne zachcianki.


:rol Pewnie dlatego że jest wiele osób którym trudno to zrozumieć i przychodzi człowiekowi taka dziwna chęć wytłumaczenia się z czegoś czego niekoniecznie musi wszystkim tłumaczyć ;)
 
 
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2015-04-14, 16:22   

nie sądzę, by ktoś się tłumaczył, osobiście grzeszę jedynie nieukrywaniem swych zwyczajów, więc zmuszony jestem niejako czasami bronić się przed fundamentalistami strony przeciwnej :) . Stąd padają argumenty, które właściwie są bez znaczenia, bo można zacytować za Ojcem Chrzestnym "... czasami robi się pewne rzeczy, bo zrobić je trzeba, ale się o tym nie gada". Mnie się po prostu nie zawsze udaje, a to dlatego, że, jak wspomniałem, nie kryję się z tym, czego w danej sytuacji nie uważam za godne potępienia
_________________
luknij na moje panoramy i galerie
 
 
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2015-04-16, 16:48   

Tępy dyszel w sąsiednim wątku napisał/a:
Plany odnośnie nowej kolejki linowej w Tatrach Słowackich:
http://portaltatrzanski.c...ie-nowa-kolejka


już wiem, będą wozić turystów na linach, by nie zadeptali Tatr, to w ramach jak najlepiej pojętej ochrony przyrody, jak oni się tam starają biedaczki o kazdy kwiatek
_________________
luknij na moje panoramy i galerie
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-04-16, 18:09   

dagomar napisał/a:
Tępy dyszel w sąsiednim wątku napisał/a:
Plany odnośnie nowej kolejki linowej w Tatrach Słowackich:
http://portaltatrzanski.c...ie-nowa-kolejka


już wiem, będą wozić turystów na linach, by nie zadeptali Tatr, to w ramach jak najlepiej pojętej ochrony przyrody, jak oni się tam starają biedaczki o kazdy kwiatek


Na szczęście to jest tylko projekt, może dzięki mądrym ludziom, którym tam też nie brakuje da się to jeszcze zahamować.
Dziennikarze dają to jako news, bo dobrze brzmi, a ludzie nie zauważają pytajnika na końcu tytułu.

U nas też były takie idiotyczne projekty - np. kolejka na Wielkie Jasło w Bieszczadach, kolejka na Lubań w Gorcach. Na razie daje się to powstrzymywać, w czym na szczęście pomaga prawo, które Ty uważasz za tak opresyjne.

Ładnie byśmy wyglądali gdyby każdy na swoim gruncie mógł budować co chce - niezależnie od tego jakie są walory przyrodnicze danego rejonu.
Wystarczy wtedy, ze inwestor skupi grunty od miejscowych górali i już mamy kolejkę na każdą większą górę.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2775
Skąd: Tychy
Wysłany: 2015-04-16, 18:45   

Basia Z. napisał/a:
Na szczęście to jest tylko projekt, może dzięki mądrym ludziom, którym tam też nie brakuje da się to jeszcze zahamować.
Dziennikarze dają to jako news, bo dobrze brzmi, a ludzie nie zauważają pytajnika na końcu tytułu.

Owszem ale patrząc na tempo ,,liberalizacji" przepisów TANAP, to bardziej prawdopodobne wydaje się, zbudowanie kolejki z ,,Siodełka" nad Łomnicki Staw niż otwarcie nowych (a w zasadzie starych) szlaków. Kiedyś też nierealnym wydawała się rozbudowa infrastruktury narciarskiej pod Łomnicą a rozbudowa nastąpiła.....

Kolejka jeśli będzie, to wybudują ją z powodów...ekologicznych ;) .
Ostatnio zmieniony przez Tępy dyszel 2015-04-16, 18:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group