Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Słowacy liberalizują przepisy poruszania się po TANAP

Autor Wiadomość
Tomek 

Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 68
Wysłany: 2013-10-29, 13:33   

Cytat:
Mój mąż nie ma OEAV, ma legitymację KW Gliwice i wydaną 45 lat temu kartę taternika i nigdy się do niego żaden filanc nie przyczepił, mimo, że chodzi praktycznie gdzie chce.


To ja działam podobnie. Nigdy nie świeciłem liną i szpejem, by coś tam pozorować ale też tego nie piętnuję. Jak tam kto woli. Kask mam ze zdrowego rozsądku. Ubezpieczenie wykupuję okresowe na zasadach HZS za dzień to aż ok. 0,35 Euro + przelew 5 zł.
 
 
lucyna
[Usunięty]

Wysłany: 2013-10-30, 05:12   

dagomar napisał/a:
co prawda akurat to, co udostępniają przeszedłem, ale dobre i to, choć po prawdzie nie wiem, czy samolubnie chcę, by tak wszędzie ludzie mogli łazić :)


Nie przeszłam lecz myślę podobnie. Coraz częściej przekonuję się, że góry nie są dla wszystkich. Takim kryterium decydującym o tym, czy w danym miejscu mogę być jest wypadkowa moich umiejętności. Jestem przeciwnikiem żelastwa, nowych tras. Mam nadzieję, że Tatry nie pójdą w ślady Bieszczadów. U nas jest zatrzęsienie nowych szlaków, ścieżek itd. Unia łatwo daje się doić. Dochodzi do paradoksów, jedną drogą prowadzi kilka różnych szlaków. Ułatwienia są wszędzie, jakieś mostki (to jeszcze jestem w stanie zrozumieć), schodki, poręcze, a chcą jeszcze ławeczki i kosze na śmieci. Jak tak dalej pójdzie to góry zamienią się w deptaki sanatoryjne.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14361
Wysłany: 2013-10-30, 07:14   

lucyna napisał/a:
a chcą jeszcze ławeczki


Masz z tym jakiś problem ?
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-10-30, 10:33   

lucyna napisał/a:
Góry Sanocko-Turczańskie


To one należą do TANAP-u? :dev
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14361
Wysłany: 2013-10-30, 10:34   

Nie. To TANAP należy do Bieszczadów.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-10-30, 10:52   

Masakra, jak można "rezerwować" piękno natury tylko dla siebie... Dla mnie to wszystko powinno być dostępne - i krzyż na Giewoncie też! Choćby ktoś miał na niego włazić na bosaka albo w szpilkach.
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2013-10-30, 10:59   

Malgo Klapković napisał/a:
Masakra, jak można "rezerwować" piękno natury tylko dla siebie... Dla mnie to wszystko powinno być dostępne - i krzyż na Giewoncie też! Choćby ktoś miał na niego włazić na bosaka albo w szpilkach.


Ale do czego pijesz ?
 
 
lucyna
[Usunięty]

Wysłany: 2013-10-30, 11:00   

sokół napisał/a:
lucyna napisał/a:
Góry Sanocko-Turczańskie


To one należą do TANAP-u? :dev

W sumie to jest nieważne. Tendencja komercjalizacji jest wszędzie widoczna, we wszystkich państwach karpackich i nie tylko, należących do UE. Na Słowacji, w Rumunii, w Czechach jest moda na tworzenie różnego rodzaju infrastruktury turystycznej.
@ Malgo, ok, wszystko jest dla ludzi. Jestem ostatnią osobą, która narzucałaby jakieś ograniczenia. Nie chodzę wprawdzie boso ale ostatnio przeważnie w sandałach po górach. I sobie to chwalę. Prowadzę niepełnosprawnych, osoby starsze, ale nie przesadzajmy. Każdy ma swój Everest. Góry to nie deptak. W świecie telefonów komórkowych wydaje nam się, że wszystko mamy mieć podane na tacy. A idźcie sobie w tych szpilkach (ja byłam na Połoninie Wetlińskiej w czółenkach na niezłej szpile) ale nie żądajcie aby dostosować góry pod potrzeby turystów.
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-10-30, 11:04   

Basia Z. napisał/a:
Ale do czego pijesz ?

Może źle wywnioskowałam z tej rozmowy, ale zauważyłam, że co po niektórzy strasznie chcą zagarnąć góry tylko dla siebie, bo jak inni tam pójdą, to już góry stracą urok albo nie wiem co jeszcze, wszyscy mamy równe prawo do przebywania tam...
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2013-10-30, 11:15   

Malgo Klapković napisał/a:
Basia Z. napisał/a:
Ale do czego pijesz ?

Może źle wywnioskowałam z tej rozmowy, ale zauważyłam, że co po niektórzy strasznie chcą zagarnąć góry tylko dla siebie, bo jak inni tam pójdą, to już góry stracą urok albo nie wiem co jeszcze, wszyscy mamy równe prawo do przebywania tam...


Aaa, jasne uważam tak samo.
Jednak mimo wszystko ze względu na ochronę przyrody pewne ograniczenia muszą być.

Inna sprawa, że patrząc na to co się obecnie dzieje w Tatrach Słowackich to widać, że ruch turystyczny jest malutkim problemem w porównaniu z prowadzonymi obecnie inwestycjami.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-10-30, 11:33   

lucyna napisał/a:

W sumie to jest nieważne. Tendencja komercjalizacji jest wszędzie widoczna, we wszystkich państwach karpackich i nie tylko,...(...).


lucyna napisał/a:
U nas jest zatrzęsienie nowych szlaków, ścieżek itd. Unia łatwo daje się doić. Dochodzi do paradoksów, jedną drogą prowadzi kilka różnych szlaków. Ułatwienia są wszędzie, jakieś mostki (to jeszcze jestem w stanie zrozumieć), schodki, poręcze, a chcą jeszcze ławeczki i kosze na śmieci.


Nie żebym się czepiał a nie bardzo rozumiem Twój tok rozumowania, postępowania. :rol
Z jednej strony dajesz do zrozumienia, że Bieszczady (i inne góry) popadają w przesadną komercję a z drugiej gdzie nie wejdę na forum to prowadzisz kampanie promocyjną tychże właśnie Bieszczadów.
Mnie się podoba, stronę przeglądam, czytam artykuły ale nijak nie widzę sensu w takim postępowaniu.
Nie da się zjeść ciastko i mieć ciastko.

Cytat:
Coraz częściej przekonuję się, że góry nie są dla wszystkich.


Pewnie że nie są ale nie znaczy to że, nie mogą być. Ci którzy znajdą się w górach a nie powinni sami na własne życzenie odczuwają tą pomyłkę poskręcanymi kostkami w związku ze złym obuwiem, przemrożeniem przez złą odzież i.t.p. Ale to ich problem. Natomiast dostęp powinni mieć tak samo możliwy jak każdy inny człowiek.

Natomiast Basia powiedziała słusznie, że ze względu na ochronę przyrody pewne ograniczenia, a nawet wyłączenia terenu dla ludzi powinny być.
Bredzenie, że "mogę sobie pójść" w rezerwat ścisły czy poza szlak w PNie, bo u Słowaków budują wyciągi albo że ten jeden człowiek nie zaszkodzi jak sie przejdzie po rezerwacie to tylko szukanie usprawiedliwienia dla siebie.
 
 
bton1 


Wiek: 38
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 3312
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-10-30, 11:36   

Piotrku.. wystawiłbym Cię w jakich wyborach, ale Cię szkoda.. mądrze prawisz.
_________________
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
 
 
Tomek 

Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 68
Wysłany: 2013-10-30, 11:50   

Mnie tam się podoba w sumie jak jest. Jak strasznie ktoś ma życzenie pójść w rezerwat to i tak pójdzie.
 
 
dagomar 


Dołączył: 15 Sie 2013
Posty: 1273
Skąd: z nizin
Wysłany: 2013-10-30, 11:53   

Gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy i rozsądni, to szli w góry by ci, którzy powinni i tam, gdzie dadzą radę.
Gdyby państwo uważało, że ludzie są odpowiedzialni i tej odpowiedzialności ich uczyło od dziecka, to w góry szli by ci, którzy powinni i tam, gdzie dadzą radę.
...
Tymczasem państwo uważa, że ludzie są w swej masie idiotami i w tym ich utwierdza
Ludzie od dzieciństwa są uczeni, że ktoś weźmie za nich odpowiedzialność za ich czyny
Proces wychowania, kształcenia, mania równości wszystkich i wszystkiego i stanowione prawo rzeczywiście wychowuje pokolenie idiotów.
...
tak więc potrzebne są drabinki, łańcuchy, zakazy, przepisy i lament w mediach.
Przecież wszyscy są równi, czyli tak samo sprawni, silni, mądrzy i mają takie same wacki
_________________
luknij na moje panoramy i galerie
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-10-30, 12:00   

dagomar napisał/a:
Przecież wszyscy są równi, czyli tak samo sprawni, silni, mądrzy i mają takie same wacki

Nie wszyscy mają wacki :P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group