Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

2022.06.16: Łyska (Beskid Makowski)

Autor Wiadomość
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2766
Skąd: Tychy
Wysłany: 2022-06-17, 10:03   2022.06.16: Łyska (Beskid Makowski)

Trasa: Żywiec Katedra (340) - Góra Burgałowska (ok. 420-450) - Kocurów -Łyska (640) - kapliczka pod Łyską (585) - Żywiec Koleby (ok. 420) - Żywiec Sporysz (ok. 390) - Żywiec Katedra (340)

Maksymalne przewyższenie: 300 m
Suma wzniesień: ok.370 m
Dystans: 13,7 km
Całkowity czas wycieczki: 3 h. 20 min.

Mapka trasy:



Profil trasy:



Źródło:

https://mapa-turystyczna.pl/#49.23437/19.93864/10

Internety mają sens, czasem można się dowiedzieć czegoś ciekawego. Dowiedziałem się m. in. że pod koniec roku 2020, Oddział Babiogórski wytyczył szlak spacerowy na Łyskę.
Nadszedł więc czas aby zwiedzić rejony, w których nigdy nie byłem.

Początek (niestety ;) ) w Żywcu. Oto konkatedra od ,,kuchni"



Pogoda parna, duszna, zapowiadają burze. Teren zabudowany staram się upuścić w miarę szybko, tym bardziej, że całkiem niedaleko stacji BP którą mijałem, znajduje się Urząd Skarbowy. Tak na ,,oko" ze 400 metrów.

Górka Burgałowska - dosyć wysoko położona dzielnica Żywca. Widoki są. Pilsko po lewicy, Romanka po prawicy.



Kościół MB Nieustającej Pomocy w Kocurowie. Co prawda najbardziej lubię styl gotycki ale kościółek i tak mi się podoba.



Warto obejść z drugiej strony bo oglądamy powszechnie znane (Skrzyczne, Skalite, Magura) ale z tej perspektywy...jakby nieznane...Inny wymiar tych samych gór, sprawia, że turystyka tym większy ma sens.



Ostatnie zabudowania....pasmo Baraniogórskie i Skrzyczne. Z lewej on, góra której nazwy nie jestem w stanie wymienić...tak bardzo ze strachu ręce mi się trzęsą, tak mnie przeraża jej moc ;) Chyba nigdy nie będę mentalnie gotowy aby na nią wejść.



Beskid Mały.



Sama Łyska widoków nie oferuje....



Ale niedaleko jest kapliczka. Ładna i skromna. Jest i ławeczka z której chętnie korzystam.



Z tamtej szedłem strony.



W dole Przyłęków, nad nią Jastrzębica. W oddali chamy romankopodobne.



Schodząc z Łyski do dzielnicy Koleby, Pilsko też występuje w niemal pełnej krasie. Zdjęcie niestety totalnie mi nie wyszło, więc Pilska w tej wersji nie będzie.

Ale będzie w wersji ,,pomniejszonej" z dzielnicy Żywiec-Koleby (na środku zdjęcia) bo dosyć nisko już zszedłem i inne pagóry zasłaniają. Z prawej Romanka - najwyższy szczyt w otoczeniu Kotliny Żywieckiej. Jest w planach na kiedyś tam.



Resume - nie trzeba chodzić zbyt wysoko, ale zobaczyć piękne widoki. Od ,,sasa do lasa" - Beskid Śląski, Żywiecki, Mały, Jezioro Żywieckie....włala....
Dlatego mimo, że sama Łyska nie jest widokowa, to warto wybrać się tym szlakiem spacerowym. Żeby coś zobaczyć a równocześnie za bardzo się nie zmęczyć.

P.s. Czy Łyska jest w Beskidzie Makowskim ? Nie mam pewności. Nie mają jej też, znacznie mądrzejsi od mnie....łącznie z geografami.
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5472
Wysłany: 2022-06-17, 10:13   

Też tam nie byłem.

A gdzie Łyska się znajduje? Jest kilka przesłanek, że znajduje się w Makowskim.
1. Przewodnik Żywiecki zawsze zabiera na Grojec a nigdy na Łyskę.
2. Skoro nad Makowem są pagórki z B.Żywieckiego, to nad żywcem powinny być pagórki z B.Makowskiego.

A może jest w B.Małym? ;)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2022-06-17, 18:57   

Bardzo fajny pomysł na wycieczkę Tępy, i słusznie prawisz, że nie trzeba chodzić zbyt wysoko, aby zobaczyć piękne widoki :ok
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10830
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2022-06-17, 19:04   

Wg nowego podziału Tępy odwiedził dwa światy :---/

 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5472
Wysłany: 2022-06-17, 21:04   

Czyli co... w ogóle nie był w górach?
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-06-17, 21:06   

Tępy dyszel napisał/a:
Oddział Babiogórski wytyczył szlak spacerowy
Tępy dyszel napisał/a:
turystyka tym większy ma sens.
Tępy dyszel napisał/a:
nie trzeba chodzić zbyt wysoko, ale zobaczyć piękne widoki

sprocket73 napisał/a:
Czyli co... w ogóle nie był w górach?
 
 
Tępy dyszel 


Wiek: 44
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 2766
Skąd: Tychy
Wysłany: 2022-06-18, 10:53   

Piotrek napisał/a:
Wg nowego podziału Tępy odwiedził dwa światy

Co to za mapka ?

P.s. Nie jest za dobrze. Naprawdę uwierzyłem, że Łyska jest w górach. A okazuje się, że jest w kotlinie. Powyższe wynika z faktu, iż niezmiernie rzadko bywam w górach, stąd Łyskę do nich zaliczyłem ;)

Tak czy siak do ch***a, przeciwwaga dla strasznej góry na G. musi być, więc wybranie się na Łyskę wciąż polecam.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-06-18, 11:15   

Łyskę masz w paśmie Pewelsko-Krzeszowskim, a więc jednak w górach.
Mapa stąd:
http://gorybezgranic.pl/nowy-podzial-vt4610.htm
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5770
Skąd: Kraków

Wysłany: 2022-06-19, 06:56   

Pasmo Pewelskie też jest zaliczane do różnych Beskidów. Widoki z tej wycieczki w stylu też tych z Pewelskiego. A ten podział, o którym pisze Laynn, może ma znaczenie naukowe, ale w praktyce nikt chyba nie używa np. podziału Żywieckiego na trzy pasma.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-06-19, 08:36   

Ostatnio się zaczyna przebijać, że tak powiem, ten nowy podział. Co jakiś czas widzę, że ktoś nawiązuje do niego. Oczywiście poza społecznością beskidomaniaków, bo dla tych, to są "Beskidy" jako całość.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14275
Wysłany: 2022-06-22, 11:47   

Tępy dyszel napisał/a:
Dowiedziałem się m. in. że pod koniec roku 2020, Oddział Babiogórski wytyczył szlak spacerowy na Łyskę.


Przy współpracy z Urzędem Miasta.

sprocket73 napisał/a:
1. Przewodnik Żywiecki zawsze zabiera na Grojec a nigdy na Łyskę.


Są takie dni w życiu, że i ten typ może tam wrócić.

laynn napisał/a:
bo dla tych, to są "Beskidy" jako całość.


Łącznie z Beskidem w Tatrach Zachodnich.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2022-07-01, 13:55   

Ostatnio zerkałam na tę Łyskę, myślałam, że zrobię ją razem z Barutką, ale jakoś nie pasowało.
Ale na widokowy spacer jak znalazł.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime