Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Nowy podział

Autor Wiadomość
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2019-05-20, 21:31   Nowy podział

Chyba nam to na forum umknęło (a w każdym razie nie pamiętam), ale obowiązuje nowy zatwierdzony podział Polski na regiony fizycznogeograficzne.
Mozna ściągnąć z netu warstwy albo podejrzeć na Geoserwisie, bo tam wstawili.

http://geoserwis.gdos.gov...DAA01D309D00E06
Ostatnio zmieniony przez Piotrek 2019-05-20, 21:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-05-20, 21:54   

Mnie się na pierwszy rzut oka podoba. Coś nowego, np Beskid Żywiecko-Kysucki, czy Żywiecko-Orawski. I są nowe pasma, wydzielone, jak Pasmo Pewelsko-Krzeczkowskie... :)
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2019-05-20, 22:11   

I Jałowiec wrócił "do domu" :-)
Ten podział jest już klepnięty i obowiązujący, więc chyba trza się przyzwyczajać ... do następnego razu :D
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-05-20, 22:15   

Mnie jedynie jakoś Lubomir cały czas nie pasuje, ale w sumie to patrząc na mapę, muszę to w terenie oblukać, czy mi bardziej pod Wyspowy, czy Makowski podchodzi.
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2019-05-20, 22:20   

Nie ma czegoś takiego jak "zatwierdzony podział", bo nie ma instytucji władnej określać, gdzie jakie pasmo się kończy, a gdzie jakie zaczyna. Na pewno nie jest tym żadna Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Podziały są i będą się zmieniać, więc takim kuriozum jak Beskid Żywiecko-Orawski przejmować się nie będę :)

Równie dobrze mogą zadyrektorować, że np. Sosnowiec leży na Śląsku ;)

Nota bene ten podział to zmodyfikowana wersja Kondrackiego, z tą większą różnicą, że w przypadku Żywieckiego i Makowskiego dostosowali się do wydań mapowych :D

PS>według autorów tego czegoś to mamy teraz dwa Beskidy Żywieckie. Genialne! :lol
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2019-05-20, 22:26, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5518
Wysłany: 2019-05-20, 22:22   

I wszystkie korony gór poszły się ciąć - trzeba zaczynać od nowa ;)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2019-05-20, 22:26   

Chyba nie - twórcy tej "Korony Gór Polski" nie uwzględniali Kondrackiego tylko swoje własne widzi-misie które podchodzi pod ten tutaj podział.
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2019-05-20, 22:30   

Szkoda, że Beskidu Śląskiego nie podzielili na dwa ;)
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2019-05-20, 22:32   

Nie podzielili, ale trójstyk już w Beskidzie Śląskim nie leży, przynajmniej od polskiej strony :P

Miłośnicy Taterek się ucieszą: do Wysokich i Zachodnich doszły... Reglowe :D

Kolejny kwiatek: schronisko Szwajcarka i okoliczne skałkowe szczyty według nowego podziału to już nie Rudawy Janowickie ale Kotlina Jeleniogórska :lol
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2019-05-20, 22:47, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10844
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2019-05-21, 08:49   

Pudelek napisał/a:
Nie ma czegoś takiego jak "zatwierdzony podział", bo nie ma instytucji władnej określać, gdzie jakie pasmo się kończy, a gdzie jakie zaczyna....

Gra słówek ;)
Zrobiono zmianę, tak jak kiedyś Kondracki wprowadził i jak pewnie kiedyś znów coś pozmieniają. Wygląda to wszystko dziwacznie (przynajmniej w przypadku BŻ :rol ) ale jednak nie zajmowali się tym turystyczni blogerzy czy internetowe omnibusy lecz ludzie w temacie. Poza tym podział ma dużo więcej zastosowań niż tylko przewodniki turystyczne czy relacje :-) i najwyraźniej przyszedł czas na korektę.
Nawet w wikipedii można se coś o tym poczytać https://pl.wikipedia.org/...raficzna_Polski

Kwestia tylko, czy to dla zwykłego turysty ma jakieś znaczenie ? :-)
Był Beskid Wysoki, potem Żywiecki, teraz Zywiecko-Kysucki, a to wszystko jeden huj :D
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14348
Wysłany: 2019-05-21, 08:57   

Cytat:
a to wszystko jeden huj :D


Ja rozumiem, że Paulina uczy matematyki a nie języka polskiego ale i tak mi wstyd za Ciebie.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
dakOta 


Dołączyła: 01 Sty 2014
Posty: 1037
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-05-21, 10:54   

sprocket73 napisał/a:
I wszystkie korony gór poszły się ciąć


Pomyślałam to samo.

Piotrek napisał/a:
Wygląda to wszystko dziwacznie


Tak i mnie się wydaje, przy czym nie chodzi mi o merytorykę, tylko o sam fakt wprowadzania "dobrych zmian".

Piotrek napisał/a:
ale [...] zajmowali się tym [...] ludzie w temacie.


Zwykle mam co do tego wątpliwości.

Piotrek napisał/a:
Kwestia tylko, czy to dla zwykłego turysty ma jakieś znaczenie ?


Dla mnie i tak Żywiecki będzie Żywieckim. I już.

Piotrek napisał/a:
to wszystko jeden huj :D


Absolutnie się zgadzam.
_________________
Zawsze trzeba iść. Jak się nie ma gdzie - tym bardziej.
 
 
kristoff73 


Wiek: 50
Dołączył: 15 Maj 2019
Posty: 606
Skąd: ST SD KGR TK SB
Wysłany: 2019-05-21, 13:21   

Ważne, że Łupków leży w Beskidzie Niskim!!! Wydawało mi się, że w kwietniu byłem w Bieszczadach... Choć, trzeba przyznać, czułem się tam jak w BN :-)
 
 
vidraru 
Rosomak


Wiek: 43
Dołączyła: 27 Sty 2017
Posty: 2502
Skąd: Kęty
Wysłany: 2019-05-21, 15:43   

Hmm, Beskid Niski zaczyna się tuż za Nowym Sączem.. ok... Znikły Góry Bialskie, Góry Stołowe są w dwóch miejscach... Ostatnio podczas majówkowego wypadu w Sudety zastanawialiśmy się nad tym całym podziałem w tamtych rejonach - Czesi czy Słowacy nazywają swoje góry inaczej, my też, nie wiem, kto nad tym ostatecznie panuje, ale i tak zawsze będzie burdel. Tak jak ze szczytami do KGP, gdzie nie wszystkie są najwyższe w danym paśmie (wiem, musiał przebiegać szlak itede), ale jest to i tak jeden wielki bałagan.
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2019-05-21, 16:29   

Piotrek napisał/a:
Nawet w wikipedii można se coś o tym poczytać https://pl.wikipedia.org/...raficzna_Polski

ale jako ciekawostkę, bo Wikipedia stosuje podział Kondrackiego ;)

Piotrek napisał/a:
Poza tym podział ma dużo więcej zastosowań niż tylko przewodniki turystyczne czy relacje i

a niby jakie? :-o Przecież to nie są jednostki administracyjne, więc nie będzie według nich dzielona kasa. Takie podziały nie mają praktycznie żadnych zastosowań poza tym, że można przybić gdzieś tabliczkę albo napisać o tym książkę. Czy ktoś zwraca uwagę że dane miasto jest położone np. na Wyżynie Śląskie czy może w Chełmie?

Cytat:

Ważne, że Łupków leży w Beskidzie Niskim!!!

ale Chatka w Łupkowie leży już w Bieszczadach :lol

Cytat:
Czesi czy Słowacy nazywają swoje góry inaczej,

podział gór w regionie przygranicznym czesko-polskim w większości się pokrywają, różnice nie są zbyt duże, to zazwyczaj tylko kwestia nazewnictwa. To, że nazywają swoje góry inaczej to nic dziwnego, w końcu posługują się innym językiem ;)

Cytat:
Tak jak ze szczytami do KGP,

KGP przecież od zawsze było inicjatywą własną prywatnych osób, więc ciągle mnie dziwi, jak wiele ludzi traktuje listę KGP jako wyrocznię...

Cytat:
Znikły Góry Bialskie, Góry Stołowe są w dwóch miejscach...

To też żadna nowość, u Kondrackiego też już to było. Góry Bialskie wyróżniało właśnie KGP , według podziału należą do Gór Złotych. Zresztą Czesi także ich nie "widzą", więc właściwie nie wiadomo czemu KGP je nagle kiedyś "odkryło"

Ogólnie z tego co tu widać, w Sudetach na razie nie dostrzegam wyraźnych zmian, jedynie w Beskidach (tfu, Karpatach).
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2019-05-21, 16:41, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group