Jeśli chcesz pomóc, wpłać na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi. Linki poniżej:
SIEPOMAGA.PL - WSPARCIE POSZKODOWANYCH W WYNIKU POWODZI
ZRZUTKA.PL - POMOC POWODZIANOM ZE STRONIA ŚLĄSKIEGO


Głosowanie na zdjęcie sierpnia - trzeba wejść do sekcji "Fotografia górska i nie tylko" - nie ma linka na głównej, mój błąd.

a propo's Wyborów, polityki, Unii, standardów, ISO itd

Tutaj znajdziecie tematy nie związane z górami, coś o muzyce, filmach, sporcie, polityce i czymkolwiek innym...
włodarz
Posty: 2714
Rejestracja: 2014-05-13, 17:38
Lokalizacja: Góry Sowie

Postautor: włodarz » 2022-04-12, 18:20

Piotrek pisze:Ale momencik, bo tak mnie naszło, że to trochę dziwaczne jest.
Wyższe raty kredytów uderzają w tych, co już i tak mają ograniczone możliwości finansowe, bo część pieniędzy muszą poświęcić na raty. Nie wydają 100 % swoich środków, bo muszą część oddać do banku. Tak więc ci co i tak już mniej wydają (z powodu spłaty kredytu) są jeszcze bardziej udupiani, a ci co kredytów nie mają, dalej mogą szastać całą wypłatą, bo ich to nie dotyczy.
Zdeczka niesprawiedliwe, żeby uwalać już obciążonych i ich kosztem zwalczać inflacje.

Jeden odziedziczy chałupę i ma luz, więc może poszaleć, a drugi musi się zapożyczyć, żeby mieć swój kawałek ogródka i jeszcze dodatkowo dopłaca do walki z inflacją. :rol
No tak by to wyglądało.


Był taki użyszkodnik, który stopce miał: "Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma, temu zabiorą i to, co mu się wydaje, że ma", czy jakoś tak.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8409
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2022-04-12, 18:54

buba pisze:o matko! a jak zacznie?????

i tak tego wtedy nie zrozumiemy ;)

buba pisze: Z tego co pamietam to słowa "szukać" i "kurczak" byly dla mieszkancow Bałkanów obrazliwe - wiec moze warto by je tez zmienic!

nie wiem jak na Bałkanach, ale przecież u Czechów i Słowaków są to słowa obraźliwe - w sensie "szukać" i np. "kokot" po słowacku. Więc można się zastanowić, czy nie powinniśmy tego zmienić, a już na pewno słowa "Pepik", które jest używane w sensie pejoratywnym

buba pisze:A slyszales o jakis Ukraincach, zeby sie obwieszali polskimi flagami? Na urzędach, samochodach, w mediach społecznosciowych - tak w ramach solidarnosci i przyjazni.

słyszałem. Nie na urzędach, ale w mediach i samochodach owszem. Większość uchodźców jest naprawdę wdzięczna, że ich się tu przyjęło.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6173
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2022-04-12, 19:20

Pudelek pisze:buba napisał/a:
Z tego co pamietam to słowa "szukać" i "kurczak" byly dla mieszkancow Bałkanów obrazliwe - wiec moze warto by je tez zmienic!

nie wiem jak na Bałkanach, ale przecież u Czechów i Słowaków są to słowa obraźliwe - w sensie "szukać" i np. "kokot" po słowacku. Więc można się zastanowić, czy nie powinniśmy tego zmienić, a już na pewno słowa "Pepik", które jest używane w sensie pejoratywnym


A to moze mi sie pomyliło? Acz wydaje mi sie ze na ktorejs wycieczce z PTTK Rzeszow przewodniczka nam mowila aby nie uzywac tych slow na Bałkanach. Acz moze tez byc, ze jej sie pomyliło ;) Ale wyraznie nam mowila, zeby w razie czego mowic do lokalsow: "Gdzie jest bar?" a nie "Szukam baru" :lol

słyszałem. Nie na urzędach, ale w mediach i samochodach owszem.


Czyli zwykli ludzie tak, ale władze niekoniecznie odwzajemniają naszą milosc? ;)

Większość uchodźców jest naprawdę wdzięczna, że ich się tu przyjęło.


To jasna sprawa! Calym sercem popieram pomoc dla tego typu uchodzcow. Acz trochę czym innym jest udzielanie schronienia czy zapewnienie podstawowych potrzeb bytowych, a czym innym histeria ze zmienianiem języka na zyczenie, wieszaniu wszedzie flag czy graniu z ratusza obcych hymnów. Jakos niektorzy wrzucają to do wspolnego worka "pomoc Ukrainie" a ja jednak bym to rozdzielała...
Ostatnio zmieniony 2022-04-12, 19:25 przez buba, łącznie zmieniany 3 razy.
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8409
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2022-04-12, 21:16

buba pisze:Czyli zwykli ludzie tak, ale władze niekoniecznie odwzajemniają naszą milosc?

z tego, co wiem, to ukraińskie flagi wywiesza się w ramach solidarności z zaatakowanym państwem nie tylko w Polsce i niekoniecznie oznacza to miłość do Ukrainy - po prostu jest to symboliczny gest, że również za granicą się o tym pamięta. Polska nie została jeszcze zaatakowana, więc nie ma raczej powodu, aby urzędy na Ukrainie wywieszały biało-czerwoną flagę w ramach solidarności, zresztą nietrudno się domyślić, że od razu by to wykorzystała ruska propaganda ("Polacy zajmują Ukrainę, Rosja niesie pomoc" itp.). Co do ukraińskich władz to właściwie non stop słyszę o ich wdzięczności, ciężko byłoby to przegapić...

buba pisze:To jasna sprawa! Calym sercem popieram pomoc dla tego typu uchodzcow. Acz trochę czym innym jest udzielanie schronienia czy zapewnienie podstawowych potrzeb bytowych, a czym innym histeria ze zmienianiem języka na zyczenie, wieszaniu wszedzie flag czy graniu z ratusza obcych hymnów. Jakos niektorzy wrzucają to do wspolnego worka "pomoc Ukrainie" a ja jednak bym to rozdzielała...

jak zawsze powtarzam - nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Niektórzy przesadzają, ale robią to w dobrej wierze, z kolei inni szukają dziury w całym, aby się do czegoś przyczepić (samemu mi też się to zdarza, przyznaję). Wywieszanie ukraińskich flag czy hymnów osobiście mi nie przeszkadza (w czasie stanu wojennego polskie flagi wywieszano w wielu miastach na Zachodzie), te barwy mi bardziej odpowiadają niż biało-czerwone :P, zwłaszcza, że czasem wieszają je w odwrotnym ustawieniu :P A hymn ukraiński nie jest dla mnie bardziej obcy od polskiego :-o

buba pisze:A to moze mi sie pomyliło? Acz wydaje mi sie ze na ktorejs wycieczce z PTTK Rzeszow przewodniczka nam mowila aby nie uzywac tych slow na Bałkanach. Acz moze tez byc, ze jej sie pomyliło

no gdyby przewodniczce się tak pomyliło, to obawiałbym się z nią jechać, czy czasem zamiast w Bułgarii nie obudzi się człowiek na Białorusi :P Dla mnie ewidentnie to nawiązanie do języka słowackiego, zresztą w językach serbsko-chorwackim to nie wiem czy oni by to w ogóle zrozumieli, bo tam "szukać" brzmi zupełnie inaczej, a "wulgarnie kopulować" też tego nie przypomina ;)
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6173
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2022-04-12, 22:23

jak zawsze powtarzam - nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Niektórzy przesadzają, ale robią to w dobrej wierze, z kolei inni szukają dziury w całym, aby się do czegoś przyczepić (samemu mi też się to zdarza, przyznaję). Wywieszanie ukraińskich flag czy hymnów osobiście mi nie przeszkadza (w czasie stanu wojennego polskie flagi wywieszano w wielu miastach na Zachodzie)


To nie jest czepianie, ale proba zrozumienia sytuacji. Próba zrozumienia w czym leży roznica. Bo tyle roznych wojen na swiecie juz bylo za mojego zycia, a jeszcze nigdy takiego zwyczaju solidarnosci flagowej nie zaobserwowałam - zeby np. wieszali czeczenskie, syryjskie albo bośniackie, tez przeciez straszne wojny i ludobojstwa byly na terenach tych krajow.

Pudelek pisze:A hymn ukraiński nie jest dla mnie bardziej obcy od polskiego


A z ciekawosci - Ślazacy jako narod mają swoj hymn?

no gdyby przewodniczce się tak pomyliło, to obawiałbym się z nią jechać, czy czasem zamiast w Bułgarii nie obudzi się człowiek na Białorusi :P


Niegłupi pomysl! Czlowiek by na wizie zaoszczedzil! :D
Ostatnio zmieniony 2022-04-12, 22:36 przez buba, łącznie zmieniany 2 razy.
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8409
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2022-04-12, 22:37

buba pisze:A z ciekawosci - Ślazacy jako narod mają swoj hymn?

Hymny są, generalnie, terytorialne a nie narodowe, choć oczywiście bywają wyjątki. Górny Śląsk miał kilka hymnów - m.in. w okresie międzywojennym był tzw. Annaberglied, zaczynający się od "Oberschlesien ist mein liebes Heimatland", był też hymn całego Śląska - Schlesierlied, całkiem fajna melodia ( https://www.youtube.com/watch?v=uq4GXK0OG0U ), teraz ponoć jest jakiś hymn górnośląski zaprezentowany podczas Marszów Autonomii, ale go nie znam ;)

Bo tyle roznych wojen na swiecie juz bylo za mojego zycia

ale żadna nie toczyła się bezpośrednio u sąsiadów z bombami spadającymi prawie przy samej granicy i w żadnej nie było ponad dwóch milionów uchodźców w Polsce w ciągu półtora miesiąca. Poza tym, w przeciwieństwie do np. wojny czeczeńskiej, to jest kolejna wojna zastępcza - NATO nie napierdziela się bezpośrednio z Rosją, tylko czynią to na terenie Ukrainy kosztem ich obywateli i infrastruktury. W dodatku nie mamy pewności, czy po pokonaniu Ukraińców Władimir nie ruszy dalej. Zwłaszcza, że wcale niewiele by brakowało, abyśmy byli w miejscu Ukraińców - gdyby swojego czasu nie wstąpilibyśmy do NATO (co wcale nie było takie pewne), to może teraz Rosjanie atakowaliby przesmyk suwalski...
To zupełnie inna sytuacja, z którą nie mieliśmy do czynienia w tej części Europy od 1945 roku, więc mnie wcale nie dziwi, że reakcje są takie, a nie inne.
Ostatnio zmieniony 2022-04-12, 22:42 przez Pudelek, łącznie zmieniany 1 raz.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5747
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2022-04-12, 22:41

buba pisze:To nie jest czepianie, ale proba zrozumienia sytuacji.

Buba, Rosja próbuje odbudować swoją strefę wpływów. Zaatakowali Ukrainę, bo jest bliżej. Jakby Ukraina powitała ich kwiatami i się przyłączyła, to pewnie bardzo szybko zaatakowaliby Polskę. Dlatego wielu Polaków trzyma kciuki za Ukrainę, bo tak naprawdę oni walczą trochę za nas. Oczywiście walczą o swoje, ale dzięki temu mu na razie nie musimy... i obyśmy nigdy nie musieli.

buba pisze:Ślazacy jako narod mają swoj hymn?

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=begMmMEWrzQ[/youtube]
*Pudel, tylko się nie obrażaj ;)
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8409
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2022-04-12, 22:44

sprocket73 pisze:*Pudel, tylko się nie obrażaj

ona jest z Olsztyna, więc dlaczego miałbym się obrażać, co ja Warmiak jestem? :lol
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6173
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2022-04-12, 23:06

Dzieki za odpowiedzi - zapewne coś w tym jest co piszecie....

Pudelek pisze:był też hymn całego Śląska - Schlesierlied, całkiem fajna melodia


Faktycznie ladna! I na bank ją juz kiedys slyszalam!
Ostatnio zmieniony 2022-04-12, 23:09 przez buba, łącznie zmieniany 1 raz.
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14537
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-04-13, 07:02

Bardzo fajny jest ten cykl

"buba dziwi się światu"
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6173
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2022-04-13, 09:41

Jeden sie dziwi, analizuje, wysluchuje roznych argumentow i probuje zrozumiec - drugi tępo łyka wszystko co mu podadzą na tacy. Co kto lubi! :lol
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14537
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-04-13, 09:50

buba pisze:drugi tępo łyka wszystko co mu podadzą na tacy.


Ooo !

Dobra książka wyszła w temacie tzw "pożytecznych idiotów" - "Naga prawda" Ryszarda Ćwirleja.

Fajnie pokazane mechanizmy tzw stron internetowych piszących prawdę. Kto za nimi stoi, jak się steruje osobami piszącymi, jakie informacje im się podstawia żeby "uwierzyli". "Zabijające szczepionki", "światowe spiski", "tylko my znamy prawdę", "i tę prawdę wy musicie przekazać innym". A my na tym zarobimy.

Książka na czasie covida ale mechanizmy "wieczne".
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6173
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2022-04-13, 10:03

Słuchaj - jest taki krzyżyk czerwony u gory - nacisnij go i wiecej nie bedziesz widzial moich postow. Obiecuje to samo zrobic z twoimi. Obydwoje bedziemy szczesliwsi. A i inni uzytkownicy nie bedą musieli czytac gownoburz - nikomu to nie jest potrzebne.
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6173
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2022-04-13, 10:22

Pudel! Sprocket! A co np. sądzicie o takich akcjach?

https://podatki.gazetaprawna.pl/artykul ... senat.html

Czy nie uwazacie tego za dyskryminację Polakow w ich wlasnym kraju? (Ślazaków tez :P ) Czy takie akcje nie beda mialy wplywu na dalszy wzrost podatkow, cen, rat kredytów i ogolne wieksze udupianie na kazdym kroku tych (rowniez Ukraincow) ktorzy mieszkają w tym kraju od lat? Czy kolejne pomysly takowego "wsparcia" nie przekraczają juz jakiejs granicy przyzwoitosci?

Pieniadze na drzewach nie rosną, skads je muszą wziac, tzn. komus zabrac. To ze PiS chetnie by wszystko rozdawal to wiemy od dawna, ale tutaj opozycja w rozdawnictwie przyklaskuje i jeszcze swoje pomysly doklada.

No chyba ze jest podejscie, ze nas jako kraj stać na taki piekny gest - a kto bogatemu zabroni! :lol
Ostatnio zmieniony 2022-04-13, 10:29 przez buba, łącznie zmieniany 2 razy.
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14537
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-04-13, 11:01

buba pisze:Słuchaj - jest taki krzyżyk czerwony u gory - nacisnij go i wiecej nie bedziesz widzial moich postow. Obiecuje to samo zrobic z twoimi. Obydwoje bedziemy szczesliwsi. A i inni uzytkownicy nie bedą musieli czytac gownoburz - nikomu to nie jest potrzebne.


Powyższego posta o książce napisałem do wszystkich. A że na "podstawie" twojej wypowiedzi ... No cóż. Jak się coś pisze to trzeba się liczyć z odpowiedzią.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 196 gości