Jeśli chcesz pomóc, wpłać na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi. Linki poniżej:
SIEPOMAGA.PL - WSPARCIE POSZKODOWANYCH W WYNIKU POWODZI
ZRZUTKA.PL - POMOC POWODZIANOM ZE STRONIA ŚLĄSKIEGO


Głosowanie na zdjęcie sierpnia - trzeba wejść do sekcji "Fotografia górska i nie tylko" - nie ma linka na głównej, mój błąd.

Dąbrowa Górnicza jest całkiem zielona.

Relacje pozagórskie z Polski.
laynn

Postautor: laynn » 2020-04-21, 21:07

Buba, skoro namierzyłaś jedno jeziorko, to z innym wypełnieniem jest tuż obok.
Obrazek

To jezioro że strzałką, to jest to inne ;)
Podpisane, jest zalane wodą ;)
laynn

Postautor: laynn » 2020-04-21, 21:09

Przy okazji, kawałek dalej, obok mojej wiochy, są tereny, gdzie kiedyś było pełno betonowych ruin, torów kolejowych, tuneli pod nimi. Teraz przypomniałaś mi i pomyślałem, że tam by Ci się spodobało...
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6173
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2020-04-21, 23:14

laynn pisze:Przy okazji, kawałek dalej, obok mojej wiochy, są tereny, gdzie kiedyś było pełno betonowych ruin, torów kolejowych, tuneli pod nimi. Teraz przypomniałaś mi i pomyślałem, że tam by Ci się spodobało...


Brzmi jak raj bubowy! Ciekawe czy nadal tam tak jest?
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6173
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2020-04-21, 23:17

laynn pisze:Buba, skoro namierzyłaś jedno jeziorko, to z innym wypełnieniem jest tuż obok.


A czekaj! To ja namierzylam jakies jeszcze inne! Ale tez wyglada jakby mialo asfaltowe brzegi! A wypelnienie takie... pośrednie! ;)

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-04-21, 23:18 przez buba, łącznie zmieniany 1 raz.
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..
laynn

Postautor: laynn » 2020-04-21, 23:44

To jest na zamkniętym terenie, na terenie koksowni. Te moje jeziora są ciut na zachód. Zresztą nazwę masz, możesz szukać.
Co do drugiego miejsca...
Obrazek

Strzałka to
Jakiś budynek rozdzielczy, w kółku zaznaczone tereny gdzie linie kolejowe się przecinają na różnych wysokościach nasypów.

Obrazek
Z prawej strony spad iPod droga, nasypem jeden z tuneli. Zdjęcie to prawy dolny róg koła.
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6173
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2020-04-22, 11:17

O dzieki!
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..
laynn

Wiosna w buczynie.

Postautor: laynn » 2020-04-23, 19:03

Siedzę w domu i się zamartwiam sprawami, które są od tego by się nimi martwić, a tu dzwoni kolega z pytaniem, czy co robię. Gdy odpowiadam, że nic, pyta się czy nie jadę gdzieś do lasu. I tak wracam w buczyny, moje ulubione miejsce w Dąbrowie Górniczej.
Obrazek

Ostatnio byłem tu jesienią. A pierwszy raz, jak miałem kilka lat...lubię ten las, bukowy las.
Ot to był taki spacer, więc nie będzie to relacja wielu słów. Kilka zdjęć z lasu:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

oraz kilka zdań. Pierwszy raz jestem tu wiosną, a gdy dorzucimy, że słońce już szykuje się do snu, to magia tego lasu znów zadziałała.
Tym razem idziemy też pod wieżę przeciwpożarową, jaka stoi na wzgórzu.
Obrazek
Razem z kumplem, G ;)

Obrazek
Ostatnie podejście na wzgórze.

Obrazek
Po lesie można chodzić, ale usiąść już nie.

Obrazek
Wieża.

Obrazek

Wracając podziwiamy pomnik przyrody. Robi się coraz ciemniej, jednak to przez gęsty las. Gdy dochodzimy do auta, las żegna nas pomarańczową barwą:
Obrazek
Koniec :)
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9776
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2020-04-23, 19:51

Jedno ze zdjęć już zapisałem do nominacji na kwiecień :)
Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3477
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Postautor: Wiolcia » 2020-04-23, 19:53

Dla takiej buczyny to mogłabym się nawet do Dąbrowy Górniczej wybrać ;).
laynn

Postautor: laynn » 2020-04-23, 21:22

Adrian, dziękuję :)
Wiolciu, przyznam, że ten las od dawna mnie fascynuje...i póki co nie spotkałem gdzieś poza DG ładniejszy. I nie jest to opinia, że to moje. A terenów w koło jest dużo do zielonych, więc miałabyś gdzie łazić.
Ostatnio zmieniony 2020-04-28, 09:12 przez laynn, łącznie zmieniany 1 raz.
laynn

Wiosna w buczynie, część druga.

Postautor: laynn » 2020-04-28, 09:27

Spacerów ciąg dalszy, po dniu przerwy. Rodzinie spodobały się zdjęcia z buczyny, więc po obiedzie decyzja, jedziemy.
Czym się będzie różnić? Zakładam dziś tele-obiektyw i trochę spłaszczę perspektywę. No i jesteśmy wcześniej, więc jest inne światło, zresztą słońce dziś takie zamglone...
Obrazek

Więc dojeżdżamy i idziemy na spacer po lesie. Dla ciekawych, w tym lesie nie spotkaliśmy nikogo, więc można odetchnąć pełną piersią leśnym powietrzem.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Robię też kilka zdjęć rodzinnych, oraz zwracam uwagę na szczegóły.
Obrazek

Obrazek

Idziemy granicą lasu bukowego, od mieszanego i tą ścieżką dochodzimy do drogi szutrowej:
Obrazek

Następnie idziemy ku wieży. Tu z jednej strony mamy chaszcze z lasem sosnowym, z drugiej brzozy. Lubię też brzozy :)
Obrazek

Obrazek

Przy drodze pojawiają się niebieskie kwiatki, na co zwraca córka uwagę i nie pozwala za szybko iść. Kwiaty są też wyżej:
Obrazek

Malujemy strzałki, by inni wiedzieli, gdzie trzeba iść ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pod wieżą zjadamy kanapki i po chwili rozpoczynamy powrót.
Oglądamy dęba i powoli wracamy, marudząc, ile jeszcze i jak to nogi bolą...
Obrazek

Obrazek

Gdy dochodzimy do ostatniej prostej, nagle odzyskujemy siły i nawet na bieg do auta ich starcza.
Obrazek

A w samochodzie zasypiamy...no dobra poza rodzicami ;)
Obrazek

Ps. Ja pod domem tylko biegnę po statyw i jadę po kolegę. Dojeżdżamy nad most i idziemy uchwycić zachód słońca.
Obrazek
To zabytkowy most nad Białą Przemszą, na linii kolejowej zbudowany w latach 1847-48 pod Kolei Warszawsko-Wiedeńską.

Obrazek
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9776
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2020-04-28, 12:53

Fajne kolory.
laynn

Postautor: laynn » 2020-04-28, 15:55

Wiosna. ;)
laynn

Postautor: laynn » 2020-05-16, 17:11

Swój kolejny spacer zaczynam, praktycznie od miejsca, w którym pierwszy raz wchodziłem na wzgórze (przez który dowiedziałem się, że jest szlak Metalurgów).
Przy ulicy znajduje się sporo firm, nowych domów, ale są też jeszcze stare domy, w różnym stanie zaniedbania...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Z racji bliskości dawnej Huty Katowice, teren ten też ma części architektury przemysłowej ;) choć z elementami bardziej swojskimi.
Za torami, szlak skręca w wąską ścieżkę biegnącą obok torowiska (brak informacji). Mijam nieużytki, bagna i dochodzę do dawnej koloni Jamki, obecnie jednej z dąbrowskich dzielnic.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ruiny dawnego wiaduktu kolei nadwiślańskiej.

Mijam sielsko wyglądające domostwa, które bardziej mi się kojarzą ze wsią niż z miastem, choć to w Dąbrowie nic nowego, wszak w jej skład wchodzi wiele wsi, a Jamki to przysiółek, który obecnie leży w środku lasu. Dochodzę do skraju las, mijam staw, sady, rozkręcane auta i wkraczam do zielonego lasu...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

W stawie pływają spore ryby. Brzuchem do góry jednak. Rozkręcone auta kojarzą się też dziwnie, więc nic dziwnego, że z lasem też mam jedno skojarzenie...z pewnym filmikiem chłopaków z urbexu, którzy pojechali do Japonii zwiedzić las...samobójców.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Odrzucam głupie skojarzenia, tym bardziej, że po przejściu małego strumyka, ścieżka zaczyna coraz bardziej być zarośnięta, a ja bardziej się obawiam by nie złapać kleszcza... Wokół pełno różnych dołów, lejów, które w pierwszej chwili kojarzą mi się z linią B2 i okopami, jednak wyjaśnienie jest inne. Nazwa przysiółka pochodzi zapewne od jam, z których pobierano glinę do pobliskich cegielni.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dość szybko osiągam swój dzisiejszy główny cel. Wapiennik. Na ostatnich metrach przydała by się jakaś maczeta, tak krzaki zarastają ścieżkę. Sam wapiennik też mnie bardzo mocno zaskakuje...jest wielki i potężny!
Obrazek

Obrazek
Został zbudowany w 1931 r, przez Władysława Bordowicza i służył do wypalania kamienia wapiennego. Szukając wiedzy o nim znalazłem świetne stare zdjęcia na forum strażników czasu , więc widziałem jego zdjęcia, ale na żywo mnie zaskoczył swoim ogromem. Swoją drogą polecam wyżej wspomniane forum! Zwróćcie uwagę, że dawniej, to wzgórze było pokryte łąkami, las porastający je obecnie to min efekt sadzenia lasów z lat 70tych.
Przechodzę pod jednym z kominów, robi wrażenie.

Obrazek
Próba zrobienia zdjęć kończy się poprzez chaszcze zdjęciami zniekształconymi...ale przynajmniej mam powód, by tu wrócić!
Obrazek

Ruszam dalej. Kolejna atrakcja jest kawałek dalej. To jaskinia Dąbrowska, zwaną Mysią.
Obrazek

Obrazek

Jaskinia ma kilka 12 metrów długości i 6,5 metra głębokości. A sprawia wrażenie niepozorne. Jest zamieszkana przez min nietoperza. No cóż, otwór jest wąski, więc nawet nie próbowałem zajrzeć, miałem wręcz wrażenie, że jest zasypana.
Kolejną atrakcją, choć marną, to szczyt góry Bordowicza. Nie jest to jakieś bardzo widowiskowe miejsce ;). Teraz pozostało mi powoli wrócić. Tylko nie ma sensu, robić to po własnych śladach, więc schodzę do Strzemieszyc, po drodze robiąc przerwę na herbatę.

Obrazek
Co by nie mówić, ścieżka jest malownicza!

Obrazek
Szczyt :D

Obrazek
Powód złej pogody w weekend :D :haha :P

Między łykami gorącego napoju wypróbowuje też nowy nabytek, stare mechaniczne szkło M135/f3,5:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wychodzę z lasu i kieruję się teraz ku drodze Mysliwskiej. Mijam cmentarz, i łaciatą ;) drogą zmierzam ku celu. Na cmentarzu mam widzę z daleka figury, z której jedna mi przypomina...taką zza ocena, jakby jeszcze pokazywał, bo to Anioł, środkowego palca..

Obrazek
Jakoś mnie ta łaciata droga ujęła...może to przez te kolory kwiatów na zielonych drzewach?

Obrazek

Dość szybko osiągam ulicę Laski i spacer kończę. Szkoda, że brak był słońca...
Teraz czas na przejście całego szlaku.

Dla równowagi, tak zaczyna się szlak w Maczkach:
Obrazek

Obrazek

A nie koniec.
Podjeżdżam na stację benzynową wracając do domu. Stojąc w kolejce, spoglądam na spodnie a tam sobie lezie dziad, kleszcz. Udało się wysiąść, dostał pstryczka i poszedł won. W domu szybka kąpiel...
Ostatnio zmieniony 2020-05-16, 17:11 przez laynn, łącznie zmieniany 1 raz.
laynn

Postautor: laynn » 2020-07-07, 11:06

Kilka zdjęć z innego ujęcia z okolic Okradzionowa:
Obrazek
Kapliczka.

Obrazek
Przemsza Biała za zaprą, wpływa w swój przełom.

Obrazek
Rzeka Biała, z prawej wśród drzew płynie Biała Przemsza.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=domjyXAfvP8[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=knB2-lCwJC4[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=mHzmf1rMR7w[/youtube]

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-07-07, 11:09 przez laynn, łącznie zmieniany 2 razy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości