Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Nie ważne gdzie... ważne z kim :)

Autor Wiadomość
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5537
Wysłany: 2022-04-16, 08:29   

Pudelek napisał/a:
ja tu widzę różnicę w nasyceniu/kolorach i nic poza tym

Adrian napisał/a:
Porównaj do starych zdjęć Sprocketa, różnica jest w cieniach, kolorach, ostrości, to taki zauważalne od razu.

Sprawa jest jasna... albo wykropkuję nowe zdjęcia, albo stare - innego wyjścia nie ma.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5856
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-04-16, 08:34   

Nie pierdol się, wykropkuj stare i nowe.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8313
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2022-04-16, 09:31   

Różnicę w kolorach widzę, bo stare zawsze wydawały mi się przesycone. Co do ostrości... to można ocenić patrząc na oryginalny rozmiar, a nie na zmniejszoną wersję forumową, ale ja tu super-ostrości nie widzę ;) (jeszcze zerknę sobie po południu na innym monitorze, może to kwestia sprzętu). Ale popatrzcie chociażby na zdjęcie drewnianego kościoła - to po powiększeniu jest już w ogóle nieostre.

Faktem jest, że ja swoim starym obiektywem mam często spore problemy z ostrzeniem, dlatego też nigdy nie wrzucam zdjęć bez częściowej obróbki - nie wszystkie fotki tego wymagają, ale dość często podkręcam sztucznie ostrość, aby to jakoś wyglądało :rol W każdym razie po tekście sprocketa nastawiałem się na żyletę, taką jak ma często np. Sebastian.
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2022-04-16, 09:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-04-16, 09:43   



vs :

 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-04-16, 09:48   

Na starym zdjęciu powyżej, góry w tle lekko rozmazane.
Na dole są ostrzejsze szczyty.
Nie są to rzeczywiście wielkie różnice, ale są. Choć tu chyba to "stare" zdjęcia są robione UWA, czyli na szerokim kącie (12? 10?) i te obiektywy też wtedy mogą po bokach mieć rozmazany obraz (moja sigma 10-20 z otwartą przesłoną tak ma).
Pudelek napisał/a:
dość często podkręcam sztucznie ostrość

No wiesz! To nawet ja nie podkręcam ostrości, a przecież moje zdjęcia są robione w photoshopie :P
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8313
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2022-04-16, 09:48   

Lekko nieostre vs ciut mniej lekko nieostre.

Ale powtarzam, to może być wina tego, iż oglądam je na laptopie. Sprawdzę na innym sprzęcie.
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-04-16, 10:04   

To nieostre, to wina forum.
Witek wrzuć linki do dwóch zdjęć, z porównywalnej ogniskowej, żeby móc rozstrzygnąć, czy Twoje zdjęcia były nieostre czy dalej są nieostre :P
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5537
Wysłany: 2022-04-16, 10:20   

poniżej wycinki kadrów 100% do porównania

...

vs:

,,,

chyba widać wyraźnie, że to drugie ostrzejsze :)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-04-16, 10:20   

:ok :oku :D
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8313
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2022-04-16, 10:35   

laynn napisał/a:
To nieostre, to wina forum.

no tak, ale ja dałem 100 procent zbliżenia...

laynn napisał/a:
No wiesz! To nawet ja nie podkręcam ostrości

każda korekcja poziomu powoduje zwiększenie nieostrości, więc takie działania to de facto powrót do oryginału :)

sprocket73 napisał/a:
chyba widać wyraźnie, że to drugie ostrzejsze

teraz nie mam wątpliwości!
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5537
Wysłany: 2022-04-16, 10:40   

Sory, ale zawsze mi ręce opadywały jak na forum fotograficznym były zawzięte dyskusje o ostrości i powiększanie wycinków zdjęć aby coś udowodnić.
Na forum wszystkie relacje mają pomniejszone zdjęcia i tak są oglądane. Jak dla mnie Laynn wybrał dobre zdjęcia do porównania, kąt widzenia na obu jest identyczny (15mm vs 24 mm) i moim zdaniem widać na nich różnicę w ostrości. Pudelek też ma rację, że jak się wrzuci oryginalne zdjęcie na monitor 4K to będzie to widać jeszcze bardziej, a jakby z obu zrobić odbitki o wymiarach 3:2 metry już w ogóle.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8313
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2022-04-16, 11:10   

Żeby zilustrować, o co mi chodzi zrobiłem zrzut ekranu zdjęcia wyświetlanego na 100 procent na laptopie (trzeba kliknąć):


No co jak co, ale jak dla mnie pod pojęciem "ostre zdjęcie" figuruje coś innego. Bo jeśli chodzi o ocenianie zdjęć w miniaturze, to nie ma to sensu, gdyż forum je zmniejsza i dostosowuje do każdego monitora inaczej.

No chyba, że sprocketowi lustrzanka w ogóle miała problem ze złapaniem jakiejkolwiek ostrości, to mi się czasem zdarza na zdjęciach z oddali, gdy nie ma punktu zaczepienia.
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2022-04-16, 11:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5537
Wysłany: 2022-04-16, 13:01   

Prawdopodobnie nieostrość jest dziełem Szatana... albo wyczerpującej się baterii w aparacie ;)

Pudel, ale jakim cudem ze zdjęcia o boku 1154 pix wyciąłeś kawałek kadru i wkleiłeś jako zdjęcie o boku 1201 pix i twierdzisz, że to jest wycinek 1:1 ?
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8313
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2022-04-16, 18:58   

Bo na laptopie to było 1:1 po kliknięciu w zdjęcie. Pewnie na siłę to powiększał aby się dopasowało do ekranu. Ale teraz patrzę na normalnym komputerze i jest znacznie lepiej z ostrością, więc możesz odetchnąć z ulgą ;)

Na pocieszenie dodam, że zdjęcie ze starego aparatu na tym monitorze też jest ostre :P
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5856
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-04-16, 19:01   

Po prostu - im mniejszy monitor, tym ostrzejsze zdjęcie.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group