Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Morawski Kras i pogranicze morawsko-czeskie

Autor Wiadomość
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8312
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2013-11-02, 16:04   Morawski Kras i pogranicze morawsko-czeskie

Zaległa, bo wrześniowa relacja z wyprawy do Morawskiego Krasu - ten region krasowy chodził mi po głowie od jakiegoś czasu, zwłaszcza, jak obejrzałem zdjęcia z wypadu Tomka P.

W Morawskim Krasie odkryto do tej pory 1600 jaskiń! Największą atrakcją jest 5, oficjalnie przeznaczonych do zwiedzania - do najpopularniejszej, jaskini Punkevní, zagląda rocznie 200-300 tysięcy turystów, więc na ciszę i spokój nie ma tam co liczyć, ale miejsce warte jest obejrzenia.

Trasa do zwiedzania liczy 1200 metrów i zajmuje godzinę - możemy oglądać liczne sale i kominy z szatą naciekową, ale też największą w Republice Czeskiej przepaść - Macocha (138,5 metra - kiedyś to była też jaskinia, ale zawalił się strop) oraz spływ łodzią płynącą w jaskini rzeką Punkvą.







niedaleko Punkevni jest mniej znana jaskinia - Katařinská. Według legendy pastereczka o takim imieniu schroniła się ze swoimi gęsiami... tfu, owcami, w jaskini, uciekając przed burzą. Jedno z beczących bydląt gdzieś zniknęło w zakamarkach i pastereczka poszła go szukać - niestety, nie znalazła ani owcy, ani wyjścia...

Katařinská jest znacznie mniej oblegana przez turystów i ma skromniejszą szatę naciekową, ale jest równie ciekawa, gdyż posiada największą komorę wśród czeskich jaskiń. Jest na tyle duża, że organizuje się w niej czasem koncerty.




Symbol jaskini - "Baba jaga".


Plany na zwiedzanie Krasu były ambitne, ale storpedowała je pogoda - od piątku wieczorem niemal ciągle lało - oraz miejsca noclegowe, a właściwie ich brak. Z racji ciągłych remontów czeskich dróg na miejsce dotarło się dopiero w piątek około 21, do miejscowości Sloup, gdzie według www miał działać kemping lub domki do wynajęcia. Kemping był nieczynny, domki oczywiście też. Schronisko przy Krasie, ma znakomite godziny otwarcia - do 17 - wszelkie penziony zawalone ludźmi jak gdyby były jakieś targi. Po kilkugodzinnym tułaniu nocleg znalazł się dopiero w dość odległym Blansku.

Tak więc z racji braku pogody i widoków na ludzkie spanie, plany, oprócz tych dwóch jaskiń, ograniczyły się na dość krótkiej pętelce i zobaczeniu kilku innych, mniejszych dziur.




W schronisku nad przepaścią Macocha serwowali czosnkową bez czosnku (mogą sobie podać rękę z Turbaczem) - ogólnie dość ciekawy obiekt, nawet w miarę tani, ale te godziny otwarcia??


Spod schroniska można spojrzeć na przepaść Macocha z góry - robi wrażenie!



A potem podróż w kierunku północnym, w poszukiwaniu noclegu, wzdłuż morawsko-czeskiej granicy - jak to wszędzie w Rep. Czeskiej, w mijanych miejscowościach jest sporo ciekawych obiektów.

W miasteczku Rájec-Jestřebí (Raitz-Jestreb) zabudowania jakiegoś folwarku, który mógł w przeszłości być też zamkiem.


W Boskovicach (Boskowitz) podgrodzie z interesującymi dachami.


Nocleg znajduje się w końcu w Svitavach (Zwittau) - to hotel (trzeci raz w życiu śpię w hotelu), jednogwiazdkowy, ale zawsze :D


W rzeczywistości jest to sympatyczna ubytovna z równie sympatyczną speluną - jedyny minus to taki, że wszędzie można palić, nawet w kiblach są popielniczki! Same Svitavy, leżące centralnie na granicy morawsko-czeskiej, również są ciekawe, zwłaszcza ładny rynek (wieczorem wymarły, jak serca polskich polityków).


Kilkanaście kilometrów dalej, już po czeskiej stronie, jest zabytkowa perełka - Litomyšl (Leitomisch), ze swoim dłuuuugim rynkiem...


...licznymi kościołami...


...i renesansowym zamkiem, wpisanym na listę UNESCO.


W drodze powrotnej, warto zahaczyć o Česką Třebovę (Böhmisch Trübau) i obejrzeć romańską rotundę św. Katarzyny.


Na rynku odbywa się akurat święto z okazji winobrania - można kupić znakomity burczak. Biorę od razu półtora litra, które, dwa dni później, z hukiem eksploduje mi w domu :(

Biorąc pod uwagę granicę, to Česka Třebova również leżała na styku - w latach 1939-1945 należała do Protektoratu, natomiast podmiejski Rybnik to już był Sudetenland.

Co prawda już poza tytułowym obszarem, bo na czeskim Śląsku, zwracają moją uwagę dwie rzeczy - pomnik w Lipovej-lázně (Bad Lindewiese).


Pomnik jest z XIX wieku, odnowiono go w latach 70. ubiegłego stulecia, o czym informuje niewielka tabliczka. Wyobrażacie sobie, aby na polskim Śląsku komunistyczne władze odnowiły w tym czasie niemiecki pomnik i jeszcze by się tym chwaliły :? :!

W znanych wszystkim Zlatych Horach pierwszy raz dokładnie przyglądam się ruinie dawnego hotelu i ubytovni - wielki obiekt straszy w środku miasta i niszczeje...


Całość zdjęć jak zwykle tutaj:
https://picasaweb.google....orawskoCzeskie#
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2013-11-02, 16:43   

Pod ziemią pogoda niestraszna, a ze zdjęć z miast wnioskuję, że tak tragicznie pogodowo nie było. Litomyšl mnie zainteresował - wpisuję na listę do odwiedzenia, jakbym tam kiedyś przypadkiem jeszcze była.
Jak ocena jaskini jaskini Punkevní na tle innych odwiedzonych przez Ciebie?
W Rájec-Jestřebí, nieco powyżej tego folwarku jest całkiem ciekawy pałac. Zajrzeliście tam?
 
 
nes_ska 


Wiek: 35
Dołączyła: 09 Paź 2013
Posty: 2931
Skąd: Brzesko
Wysłany: 2013-11-02, 16:50   

Ciekawa relacja, jaskinie rzeczywiście wydają się urokliwe, tak samo jak miasteczka.

PS. Dawno cię tu nie było :)
_________________
Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8312
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2013-11-02, 16:59   

Wiolcia napisał/a:
Litomyšl mnie zainteresował - wpisuję na listę do odwiedzenia, jakbym tam kiedyś przypadkiem jeszcze była.


na zwiedzanie zamku zabrakło już kasy, muszę to nadrobić w przyszłym roku :) W środku podobno jest oryginalny, barokowy teatr.

nes_ska napisał/a:
PS. Dawno cię tu nie było :)

pasłem gęsi :-o
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
nes_ska 


Wiek: 35
Dołączyła: 09 Paź 2013
Posty: 2931
Skąd: Brzesko
Wysłany: 2013-11-02, 17:02   

Cytat:
pasłem gęsi :-o


Sprawdziłeś się? Jeśli tak, to zapraszam do mnie :v
_________________
Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2013-11-02, 18:24   

Duże plusy bycie pilotem wycieczek są takie, że część z tych obiektów (konkretnie - Jaskinie Punkwy oraz Litomyśl) zwiedzałam z grupami, nie musiałam kupować biletu wstępu i jeszcze mi za to zapłacili :)

W samym Litomyślu oprócz zamku, który faktycznie jest jak z bajki bardzo podobało mi się jeszcze niewielkie muzeum "Portmoneum" - gdzie eksponowane są dzieła malarza-prymitywisty Josefa Váchala (1884-1969) tworzącego w dziwnym ekspresjonistycznym stylu.
Prawdę mówiąc jego dzieła przypominały mi trochę obrazy naszego śląskiego Teofila Ociepki.

A w ogóle uwielbiam małe czeskie miasteczka i wioski, takie gdzie przy drodze sprzedają burczak :)
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Iva 


Wiek: 41
Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 1544
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2013-11-03, 14:12   

Jaskinia jest niezwykła.
_________________
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-11-03, 19:47   

Pudelek to zawsze coś ciekawego przywiezie od sąsiadów :-)
Piękne te jaskinie, robią wrażenie. Pamiętam, że na studiach sporo o nich było na kilku wykładach.
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-03, 19:53   

Pudelek napisał/a:
Według legendy pastereczka o takim imieniu schroniła się ze swoimi gęsiami...


Dobre. :D

A co do samych jaskiń, to z takich jaskiń typowo turystycznych to byłem tylko w bielskiej i jak tak patrzę na zdjęcia, to za wiele one się nie różnią w sumie. ;)

Reszta zabytków, już na powierzchni, też niczego sobie. :-o
Ostatnio zmieniony przez Vision 2013-11-03, 19:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
TataOjciec 


Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 353
Skąd: Z Blokowiska
Wysłany: 2013-11-03, 20:27   

Ładne tereny, piękne jaskinie, te nieudostępnione nawet ładniejsze :D
_________________
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8312
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2013-11-03, 20:51   

nes_ska napisał/a:
Sprawdziłeś się?

o to trzeba by gęsi spytać, ale obawiam się, że już nic nie powiedzą...

Basia Z. napisał/a:
zwiedzałam z grupami

to jest rzecz, która akurat mnie męczy w Czechach i na Słowacji - wiele ciekawych miejsc można zwiedzać tylko w grupach i z przewodnikiem. Zdecydowanie wolę chodzić po zamkach czy takich miejscach samemu

Piotrek napisał/a:
Pudelek to zawsze coś ciekawego przywiezie od sąsiadów :-)

przywiozłem, ale eksplodowało :( jeszcze tylko jeden Skalak mi się pod szafą ostał :)

Vision napisał/a:
A co do samych jaskiń, to z takich jaskiń typowo turystycznych to byłem tylko w bielskiej i jak tak patrzę na zdjęcia, to za wiele one się nie różnią w sumie. ;)

to trochę jak z ruinami zamków - wszystkie są nieco do siebie podobne :P z tych 5 w Morawskim Krasie z trasami turystycznymi to faktycznie, widząc zdjęcia, cieżko byłoby powiedzieć co jest gdzie, chyba, że pokazaliby np. przepaść Macocha albo spływ Punkvią.

TataOjciec napisał/a:
te nieudostępnione nawet ładniejsze :D

Niestety, większość tych nieudostępnionych ma zablokowany wstęp (kratą albo czymś innym), a jak nie ma, to jest to najczęściej dość krótka grota. Na nocleg fajna, ale próżno tam szukać stalaktytów :)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Julius 


Dołączył: 24 Paź 2013
Posty: 136
Skąd: Tam gdzie góry
Wysłany: 2013-11-13, 20:41   

Słowackie jaskinie widziałem prawie wszystkie, a w Czechach bywam rzadko to i nie było okazji na wejście do jaskini. Widzę jednak, że warto, nawet specjalnie pojechać na Morawy.
Pobierają dodatkowe opłaty za prawo do robienia fotek w jaskiniach?
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2013-11-13, 21:05   

Julius napisał/a:
Słowackie jaskinie widziałem prawie wszystkie, a w Czechach bywam rzadko to i nie było okazji na wejście do jaskini. Widzę jednak, że warto, nawet specjalnie pojechać na Morawy.
Pobierają dodatkowe opłaty za prawo do robienia fotek w jaskiniach?


Tak, ale o ile dobrze pamiętam kosztuje to 10 lub 20 koron, a nie 8 euro jak w słowackich jaskiniach.
Też myślę i to nawet jeszcze w tym roku o jakimś wyjeździe do czeskich jaskiń.

Tu znalazłam informacje o godzinach otwarcia, cenach itd.

http://www.propast-macocha.cz/oteviraci-doba.html
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8312
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2013-11-13, 23:24   

różnica między cenami czeskimi za fotografowanie (a właściwie między całym cennikiem) a słowackimi to właśnie też przepaść...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Julius 


Dołączył: 24 Paź 2013
Posty: 136
Skąd: Tam gdzie góry
Wysłany: 2013-11-14, 09:47   

Basia Z. napisał/a:
ale o ile dobrze pamiętam kosztuje to 10 lub 20 koron, a nie 8 euro jak w słowackich jaskiniach.


Dzięki Basia za info o cenach, a także za linka do jaskini.

Grafik na przyszły rok wzbogacił się o jeszcze jedna pozycję - Morawy i jaskinie.
Plany pękają już w szwach, ale myślę, że w razie niepogody, to jaskinia najlepsza, aby uratować przed nudą w niedzielę. ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime