Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

GEOSTRADA SUDECKA

Autor Wiadomość
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2652
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2016-12-24, 13:12   

laynn napisał/a:
To, że nie piszemy, nie oznacza, że nie czytamy.


To oznacza, że współczynnik sprzężenia zwrotnego spadł niemal do zera.
Ale i z wolnym czasem ostatnio było krucho.
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2652
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2016-12-25, 15:43   

22.04.2012r - Broumovske Steny - Koruna

_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2652
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2016-12-29, 20:01   

28.12.2016r - Bystrzyca Kłodzka, Długopole-Zdrój - wody mineralne, Długopole Górne - kamieniołom, Poręba - gnejsy, Rudawa - dolina Dzikiej Orlicy.

Wykorzystujemy ładną pogodę by w końcu zwiedzić Bystrzycę Kłodzką. Wielokrotnie przez nią przejeżdżaliśmy odkładając zwiedzanie na bliżej nieokreśloną wolną chwilę.
Parkujemy w centrum i po kilku krokach jesteśmy przy Baszcie Kłodzkiej pochodzącej z xIV w. Jest na niej punkt widokowy, ale ponieważ trwa remont wieża jest niedostępna.



W porównaniu do dzisiejszych miasta średniowieczne były mikroskopijne, więc w obrębie starówki wszędzie jest blisko. I tak, robimy parę kroków i już jesteśmy na Małym Rynku, który kiedyś pełnił funkcję targową. W XVIII w przeniesiono nań pręgierz (stojący w rynku od 1566r).



W głębi widać siedzibę Muzeum Filumenistycznego i Basztę Rycerską. Po lewej punkt IT. Zajrzeliśmy tam a bardzo miła pani otworzyła nam basztę, z której udało się zobaczyć...
Widok w stronę rynku, widać wieżę ratusza. W głębi Jagodna.



Widok w stronę Wzgórza Parkowego lub też Floriańskiego.



Widok w stronę Baszty Kłodzkiej.



Idąc do rynku tak widzimy Basztę Rycerską.



Ratusz.



Figura Trójcy Świętej, barokowy monumentalny pomnik z 1736 roku.



W pobliżu rynku znajduje się kościół św. Michała Archanioła.
Powstał prawdopodobnie ok. połowy XIII w. Należy do jednych z najciekawszych budowli sakralnych na Śląsku. Pierwotny styl - późnoromański, kilkakrotnie przebudowywany i poszerzany. Dzisiejszy wygląd jest wynikiem gruntownej przebudowy w latach 1914-1916. Wystrój wnętrza pochodzi z różnych epok, kryje wiele interesujących zabytków: renesansową chrzcielnicę, gotycką rzeźbę Matki Boskiej czy piękny rokokowy prospekt organowy.



W pobliżu mostu na Bystrzycy ustawiono figurę św. Jana Nepomucena, być może najstarszą ze wszystkich, bowiem wykonano ją w 1704r.



Niedaleko stoi kościół pod wezwaniem świętego.



Teraz oglądamy miasto zza rzeki. Fajnie się stąd prezentuje.





Wchodzimy na Wzgórze Parkowe. Kiedyś stała w tym miejscu altana i widok na miasto nie był zasłonięty przez drzewa.



Niecierpliwi, po przedarciu się przez chaszcze, mogą wyjść na pola i podziwiać Czarną Górę.



Cierpliwi pójdą drogą do kaplicy św. Floriana.



I bez łażenia po krzakach zobaczą to samo a nawet więcej.




Idąc dalej dotrzemy do kaplicy Habla.



Za nią otwiera się widok na odległe Góry Sowie.



Nie sposób nie zerknąć jeszcze raz na Masyw Śnieżnika.



Można podziwiać Jagodną.



Przy moście na Nysie Kłodzkiej stoi kaplica św. Franciszka Ksawerego. Kaplica jest darem wotywnym mieszczan za uratowanie miasta od zarazy z 1680r.



Przechodzimy przez stary cmentarz. Niektóre nagrobki zostały odnowione.



Na koniec oglądamy jeszcze Basztę Wodną.



Teraz udajemy się do baru Kaktus, polecam. Serwują domowe smaki za przyzwoite pieniądze.
Posileni ruszamy do wód. Częśc uzdrowiskowa Długopola ładnie się prezentuje.



Dom zdrojowy.



W środku źródło tutejszych wód. Całkiem dobre w smaku.



Naszą uwagę przyciąga jeszcze kościół zamieniony na kawiarnię.



Jedziemy teraz do Długopola Górnego zerknąć na tutejszy kamieniołom piaskowca.



A zaraz potem na Przełęcz nad Porębą.



W jej pobliżu znajdują się geostanowiska - odsłonięcia gnejsów i łupków.
Gnejsy odnajdujemy. Łupki chyba przysypał śnieg.



Jedziemy więc do Rudawy. Lokalizujemy odsłonięcie gnejsów.



I spoglądamy na zalew na Dzikiej Orlicy. Szkoda, że słońce już schowało się za góry.


W słońcu jest tu całkiem miło.
 
 
gar 

Dołączył: 06 Sty 2016
Posty: 836
Skąd: Orzegów
Wysłany: 2016-12-29, 21:24   

Ale pogoda !!!
Kościół w Bystrzycy jest tym bardziej ciekawy, bo 2-nawowy.
Jest jeszcze jedno miejsce w Bystrzycy, które warto odwiedzić - na klatce schodowej jednej z kamienic na rynku są ładne malowidła dawnej Bystrzycy. Warto !
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2652
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2016-12-30, 21:41   

Piszesz o takich malowidłach?

Są obecnie eksponowane w ratuszu.

Kościół chcieliśmy obejrzeć, ale niestety był zamknięty.
 
 
gar 

Dołączył: 06 Sty 2016
Posty: 836
Skąd: Orzegów
Wysłany: 2016-12-31, 12:26   

Właśnie o takich malowidłach. To kopie ?
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2652
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2016-12-31, 18:07   

Pani z informacji turystycznej użyła słów: "przeniesione do ratusza", więc chyba oryginały.
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2652
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2017-01-01, 18:31   

Ruprechtický Špičák (880 m), Góry Suche (czes. Javoři hory).

Ten geostradowy szczyt widzę z okien mojego domu, więc nic dziwnego, że odwiedziłem go kilka razy.
Po raz pierwszy - 13.04.09r.



Ponownie:
11.02.12r.



27.04.12r.



07.02.15r.



31.01.16r.



Również w pierwszym dniu nowego, 2017, roku Ruprechtický Špičák był celem naszego spaceru.
I choć mgiełki były wyżej niż dwa dni wcześniej w Karkonoszach,



czy też w Sylwestra na Borówkowej,



to jednak słońce pięknie świeciło, niebo radowało błękitem a widoki były dalekie.







Oby rok 2017 był co najmniej tak sprzyjający pogodowo jak jego pierwszy dzień. Tego i wielu udanych wycieczek życzę wszystkim forumowiczom GBG.
Szczęśliwego Nowego Roku.
 
 
nes_ska 


Wiek: 35
Dołączyła: 09 Paź 2013
Posty: 2931
Skąd: Brzesko
Wysłany: 2017-01-01, 18:49   

włodarz napisał/a:
Oby rok 2017 był co najmniej tak sprzyjający pogodowo jak jego pierwszy dzień. Tego i wielu udanych wycieczek życzę wszystkim forumowiczom GBG.
Szczęśliwego Nowego Roku.


Wzajemnie, włodarzu! Kolejnych pięknych wycieczek, będących inspiracją do odkrywania Sudetów! ;)
_________________
Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.
 
 
gar 

Dołączył: 06 Sty 2016
Posty: 836
Skąd: Orzegów
Wysłany: 2017-01-01, 19:04   

włodarz napisał/a:
Pani z informacji turystycznej użyła słów: "przeniesione do ratusza", więc chyba oryginały.

Nie podoba mi się ta wiadomość. Na dawnym miejscu zawsze miało to swój klimat, a teraz ...
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2652
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2017-01-03, 19:43   

Dzięki nes_ska.
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2017-01-06, 17:44   

Cytat:
W środku źródło tutejszych wód. Całkiem dobre w smaku.

Moim zdaniem najlepsze z najlepszych.
Już chyba o tym kiedyś pisałem;)
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2652
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2017-01-08, 15:55   

Vlado napisał/a:
Moim zdaniem najlepsze z najlepszych.
Już chyba o tym kiedyś pisałem;)

Skoro dobre to trzeba chwalić. :-)
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2652
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2017-01-08, 15:56   

03.08.2015r - Lom Rožmitál

Głuszyca Górna "rondo" -> Przełęcz pod Czarnochem -> Trójpański Kamień -> U Červeného vrchu -> Rožmitál (Nad lomem) -> Šonov (Kravin) -> Rožmitál -> lom Rožmitál -> Homole (541m) -> Pod Bobřím vrchem -> Janovičky -> Przełęcz pod Czarnochem -> Głuszyca Górna "rondo".







 
 
Cisy2 

Wiek: 63
Dołączył: 21 Gru 2013
Posty: 735
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2017-01-09, 20:47   

Włodarzu, czy zauważyłeś, że niektóre kamienne słupki otaczające kamieniołom od strony wioski, to wtórnie wykorzystane fragmenty albo balustrad obiektów sakralnych, albo postumentów rzeźb sakralnych - prawdopodobnie krzyży. Pierwszy raz zobaczyłem je tam w maju 2007 r., gdy przechodziłem ostatnio - w styczniu - 2014 r., cały czas jeszcze stały.









Przypuszczam, że nie trafiły one tu z jakiegoś cmentarza, czy też drogi krzyżowej itp., lecz mogła przy kamieniołomie prosperować w przeszłości jakaś pracownia kamieniarska. Elementy uszkodzone, destrukty, sztuki niesprzedane etc. mogły zostać wykorzystane na miejscu, jako części ogrodzenia. Mogły to być nawet elementy balustrady przeznaczone dla pobliskiego klasztoru w Broumovie. Gdy przechodziłem tam pierwszy raz, w maju 2007 r., nie można było jeszcze wchodzić na teren kamieniołomu, dlatego też nie miałem okazji zrobić szczegółowej inwentaryzacji tych słupków. Ostatnio zaś, w styczniu 2014 r., ścieżka dydaktyczna w kamieniołomie już istniała, ale ja znowuż nie miałem czasu na szczegółowe zwiedzanie kamieniołomu (miałem w tym dniu jeszcze około 20 km do przejścia, a styczniowe dni są krótkie).

Tak w ogóle, to Rožmitál i jego okolice, to prawdziwe Eldorado dla miłośników rzeźby kamiennej. Już najbliższy od kamieniołomu budynek to cacuszko, szkoda tylko, że za kilkanaście lat już pewnie go nie będzie (to ten dom na dole planu ścieżki dydaktycznej):









I taki pomniczek obok:





Natomiast szlak z Rožmitálu do Broumova w słoneczne wiosenne i letnie dni to prawdziwa sielanka. Niby żadnej górki po drodze, ale widoki i na Góry Kamienne (za plecami), Broumovské Stěny (na wprost), Karkonosze z prawej czy wreszcienasze Stołowe z lewej.





Ta rzeźba (Św. Szczepana) jest nowa, sprzed kilku lat - stanęła w miejscu całkowicie zniszczonej starszej figury







Szkoda, że dałeś tylko zdjęcia z kamieniołomu. Taka fajna trasa, a tu tylko jedno miejsce. Jaki był w tym dniu widok z Janowiczek na zachód, w stronę Karkonoszy? I czy broumovskie klasztorne kamienie graniczne na południe od Leszczyńca też zostału - tak jak kilka okazów pod Ruprechtickým Spičakiem - skradzione (w 2007 r. było ich jeszcze kilkanaście)?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group