Góry i Pogórze Kaczawskie rowerowo 18-19.10.2014r.

Relacje z Sudetów polskich i czeskich.
Awatar użytkownika
ecowarrior
Posty: 99
Rejestracja: 2015-01-19, 00:07
Lokalizacja: Zdzieszowice/Opole

Góry i Pogórze Kaczawskie rowerowo 18-19.10.2014r.

Postautor: ecowarrior » 2015-06-27, 00:53

Na wyjazd rowerowy umawiamy się już od maja. Z początkiem października Magda dzwoni i proponuje termin który pasuje obojgu, jest to piękny jesienny weekend 18 – 19.10.2014r.
Parę dni przed wyjazdem otrzymuję sms-a od Buby czy nie wybieram się gdzieś na weekend. Owszem, Góry i Pogórze Kaczawskie w wersji rowerowej. Buba koordynuje swoje plany i uzgadniamy spotkanie w chatce „Marianówka” nad Stanisławowem.

18.10.2014r.
Wstaję przed wchodem słońca, przygotowuję kanapki na drogę i ruszam na stację.
Po 06 opuszczam Zdzieszowice, by spotkać się z Magdą na dworcu w Wrocławiu. Dziewczę zakupiło bilety więc jeden problem z głowy. Jakoś upychamy się w pociągu do Legnicy i przed 10 na przeddworcowych ławeczkach uskuteczniamy czynność pierwszego posiłku.
Opuszczamy Legnicę i w promieniach jesiennego słońca mkniemy ku Warmątowicom Sienkiewiczowskim. Intrygująca nazwa miejscowości, skąd się wzięła? Otóż w miejscowości znajduje się pałac, który należał do rodziny Olszewskich. Alfred von Olszewski sporządził testament, na mocy którego włości przekazał Henrykowi Sienkiewiczowi. Ten jednak spadku nigdy nie przyjął. Przejeżdżając przez miejscowość mamy wrażenie, że trafiliśmy w świat jakiegoś dawnego filmu grozy. Co rusz mieszkańcy z kamiennymi twarzami, w garniturach, koszulach, ciemnych sukniach, i prawie każdorazowo teczkach w dłoni, nas mijają i bez cienia emocji podążają gdzieś przed siebie. Napadają nas te same niespokojne myśli i stwierdzamy – trzeba sp...ć!
Męcząc Magdę ciekawostkami historycznymi docieramy do Słupu.
Obrazek
Odbijamy ku Winnicy, by przyjrzeć się ruinom założonej w XIII w. (obecne budynki z przełomu XVI / XVII w.) grangii cysterskiej.
Ubolewając nad stanem zabytku przemieszczamy się ku Chroślicy, a następnie Męcince.
Stamtąd polną drogą, pograniczem łąk i lasów, gdzie towarzyszy nam z jednej strony wzniesienie Zamczysko a z drugiej kopalnia bazaltu na Winnej Górze, zmierzamy ku Chełmcowi. Przed miejscowością, na jednej z widokowych łąk, robimy piknik. Częstujemy się owocami, czekoladą i rewelacyjnymi muffinkami wypiekanymi przez Magdę :)
Chełmiec zmusza nas by podjechać prawie do przewyższenia Garbca skąd odbijamy czerwonym szlakiem do Myśliborza. Już początkowy stan szlaku budzi spore wątpliwości. Na pieszą wędrówkę nadałby się w sam raz, natomiast na rower... No cóż, decydujemy się i … czasami wyklinamy decyzję...
W Myśliborzu chcemy ominąć wjazd na Bazaltową Górę, jednocześnie nie tracąc zbyt wiele czasu, skutkiem czego wybieramy skrót, którym oczywiście jedziemy dookoła i meldujemy bezpośrednio pod traktorem opryskującym łąki trucizną – tfu!
Wspominam Magdzie wędrówkę pieszą tutejszymi wertepami, gdy przed kilkoma laty, z Pudelkiem i Mikrutem przemierzałem ową krainę, zmierzając na zlot sudecki w Chatce nad Groblą.
Obrazek
Obrazek
Mijamy Małe Organy Myśliborskie, okazałe stado owiec, kóz, koni oraz pasterza, by niebawem zameldować się w Jakuszowie.
Intrygując okolicznych mieszkańców podjeżdżamy pod pałac, po czym aleją lipową zjeżdżamy do Siedmicy i stamtąd mkniemy do Lipy, licząc w duchu na otwartą knajpę, w której to przed kilkoma laty dwukrotnie się stołowałem.
Obrazek
W Lipie LIPA! Knajpę otwierają dopiero za godzinę. Robimy zakupy, chwilę odpoczywamy pod barem i prowadzimy nieprzyjemną konwersację z moczymordą, który dochodzi do wniosku, że następnym razem gdy tędy będziemy przejeżdżać to nam wpie...i. Parę zdjęć wykonujemy pod zamkiem, po czym przez Muchów mkniemy do Pomocnego.
Obrazek
Obrazek
Przejeżdżając obok sklepu zauważam znajomy kapelusz, następnie podpartego o płot „Gandalfa” a z nim radosnego Raubritteroa i wychodzącą z sklepu Agaciora :)
Zamieniamy parę słów, cieszymy się na wieczorne spotkanie i po zmoczeniu językiem odrobiny piwnej pianki zmierzamy do Stanisławowa by odebrać klucze do chatki. Do osoby posiadającej klucze nie można się dodzwonić. W międzyczasie Buba informuje, że dotarła pod chatkę. Dzwonię więc do PTTK Jawor, gdzie ktoś odpowiedzialny za obiekt informuje mnie w którym miejscu jest ukryty klucz. Informujemy o tym Bubę i podjeżdżamy na Wzgórze Rosacha, gdzie mieszczą się ruiny poniemieckiej stacji radiolokacyjnej z okresu II Wojny Światowej. Zachwyceni ostatnimi promieniami zachodzącego słońca kontemplujemy miniony dzień. Słysząc nadchodząca ekipę podjeżdżamy pod samochód Buby i Toperza. Wraz z nimi zza drzew wyłania się radosna twarz Tomka :) Bierzemy część zakupów i kolektywnie podążamy do chatki.
Niebawem pojawia Raubi, Agacior, Iza, chyba Iwona (siostra Izy), Ania, Szymon, Asia, Marcin, Karuda i Kris.
Rozpoczynamy biesiadę. Najpierw wewnątrz chatki, przy świecach i rybie.
Obrazek
Obrazek
Następnie rozpalamy ognisko i skwarzymy kiełbaski, pierogi, oscypki, ziemniaczki oraz zapiekanki. Towarzyszy nam blask gwiazd, szum liści, dźwięk gitar, stukanego szkła i młodzieżowych pieśni...
Obrazek

19.10.2014r.
Szykuje się słoneczny dzień. Spoczywamy na zwalonym przed chatką pniu. Niespiesznie spożywamy śniadanie, pijemy poranną kawę i żegnamy się z wesołą trupą.
Obrazek
Ponownie wjeżdżamy na wzgórze Rosocha. Piękne widoki, chce się żyć! Z jednej strony kłania się nam majestatyczna Śnieżka z całą granią Szlaku Przyjaźni, a z drugiej strony Grodziec z zamkiem.
Obrazek
Rozentuzjazmowani zjeżdżamy do Stanisławowa i urokliwą polną drogą mkniemy do Kondratowa. Odcinek, który przemierzamy jest tak bogaty w urokliwe pejzaże, że co rusz człowiek się zatrzymuje. Podziwianie uroków przyrody i utrwalanie ich na fotografiach nie zna końca.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Z Kondratowa, przez Rzeszówek podążamy do Świerzawy. Stara, dziurawa i spękana, droga nie zna wielu użytkowników. Przemieszczamy się głównie niezalesionym ternem, obfitym w łąki, wypasające się bydło oraz stare budownictwo.
Droga prowadząca przez centrum Świerzawy jest w remoncie skutkiem czego tworzą się drobne korki – jak to dobrze być w tym momencie rowerzystą :D Sprytnie opuszczamy miejscowość i ruszamy ku Sokołowcu. Słońce praży coraz bardziej a Ostrzyca, powoli przyozdabiana jesiennymi barwami uśmiecha się jesiennym pozdrowieniem :)
Z Sokołowca, gdzie podziwiamy (zza płotu) pałac, podążamy do Rząśnik a następnie przez przysiółek Posepsko i Małą Bystrzycę docieramy do samej Bystrzycy, gdzie zatrzymujemy się przy
Kościele pw. MB z Lourdes z 1772r. Obchodzimy zabytek, cieszymy oko i Obniżeniem Wlenia zjeżdżamy do miejscowości.
Obrazek
Tutaj rozkładamy mapę, uruchamiamy szare komórki i rozmyślamy co począć. Jest 12:45, pociąg mamy ok 15:30. Decydujemy się pomknąć do zapory na Jeziorze Pilchowickim, a stamtąd przez Siedlęcin do Jeleniej Góry.
Trasa jest spokojna, tym razem przemierzamy ją pod korytarzem drzew. Im bliżej zapory, tym więcej turystów. W Pilchowicach jedna z par pyta się nas czy zmierzają w dobrym kierunku – owszem, my również w tę samą stronę.
Obrazek
Sam podjazd do zapory daje trochę w kość. Czuję się jakbym ze Zdzieszowic wjeżdżał na Górę Św. Anny. Na miejscu rozkoszujemy się widokami i bijemy z myślami czy aby nie przekroczyć zapory i do Jeleniej nie podążyć drugą stroną – tylko, że czas, nagli czas, skutkiem czego wszystko byłoby na styk. Zwycięża jednak roztropność i decydujemy się na spokojne wykończenie wyprawy.
Obrazek
Jestem głodny, zaczynają mi chodzić po głowie szaleńcze wizje. Sytuację ratuje Magda! Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wyjmuje z sakwy zaskórniaki w postaci kolejnych muffinków, które zagryzamy czekoladą, zapijamy wodą i ruszamy przed siebie.
Trochę czasu poświęcamy na podziwianie panoramy znad stacji PKP Pilchowice – Zapora, by ostatnie opuścić Góry Kaczawskie i udać się ku Kotlinie Jeleniogórskiej.
Obrazek
Obrazek
Do stacji kolejowej w Jelenie Górze docieramy ok. 40 min. przed odjazdem pociągu. Magda zakupuje bilety i nadal pozostaje czas wolny. Jako nagrodę po mile spędzonym weekendzie wybieramy się do nieodległej knajpeczki na kawę, piwko i frytki.
Dziękuję „chatkowiczom” za mile spędzony czas przy dźwięku gitar, blasku świec, płomieni ogniska i gwiazd, a przede wszystkim Magdzie za wspólną podróż, sympatyczne towarzystwo, smaczne muffinki i cierpliwość do mojej osoby.
Do zobaczenia gdzieś i kiedyś...
https://picasaweb.google.com/1098405150 ... CWzY-v8AE#
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6264
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2015-06-27, 12:50

Dzieki za przywolanie wspomnien z tej wspanialej imprezy w upalna miniona jesien! I ile smaczkow z moich ukochanych Pogorzy Kaczawskich! :D
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
ecowarrior
Posty: 99
Rejestracja: 2015-01-19, 00:07
Lokalizacja: Zdzieszowice/Opole

Postautor: ecowarrior » 2015-06-27, 22:19

Wiesz, niejednokrotnie podczas tej wyprawy o Tobie myślałem :) Góry Kaczawskie to klasa sama w sobie :)
Pytanie, kiedy znów Marianówka stanie się naszym udziałem... :D
Ostatnio zmieniony 2015-06-28, 10:32 przez ecowarrior, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6264
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2015-06-28, 16:24

Pytanie, kiedy znów Marianówka stanie się naszym udziałem... :D


Moze warto znow jesienia zebrac ekipe i zrobic powtorke z chatkowania w Kaczawskich a dla malej odmiany zorganizowac impreze np. w chatce w Raczycach?
http://www.pttkjawor.pl/index.php?strona=nasze_chaty
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
ecowarrior
Posty: 99
Rejestracja: 2015-01-19, 00:07
Lokalizacja: Zdzieszowice/Opole

Postautor: ecowarrior » 2015-06-29, 09:56

Czytałem o tej chatce. Nocował już tam czy szykujesz się na debiucik ?
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6264
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2015-06-29, 14:27

ecowarrior pisze:Czytałem o tej chatce. Nocował już tam czy szykujesz się na debiucik ?


W Raczycach nocowalismy z Ania w 2008 roku. Tam byl wieczor kawalerski i osiolek Rebeka. Fajna chatka!
https://picasaweb.google.com/zabka.z.cz ... 807_Lubiaz
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2015-06-30, 09:20

A gdzie to są te Raczyce ?

Obejrzałam Twoje zdjęcia, m.in ze "Slotu", też byłam tam w roku 2008, z ekipą dawnego "n.p.m." i Piotra Pustelnika, który miał na tym "Slocie" prelekcję.
Zaś moi Michał i Maciek organizowali na tym "Slocie" bieg na orientację, a ja miałam w piątek prelekcję o górach Rumunii.

Ale wtedy jeszcze nie znałyśmy się !

Lubiąż niesamowicie mi się podoba.

https://picasaweb.google.com/1037922192 ... 1994/Slot#
Ostatnio zmieniony 2015-06-30, 09:24 przez Basia Z., łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
ecowarrior
Posty: 99
Rejestracja: 2015-01-19, 00:07
Lokalizacja: Zdzieszowice/Opole

Postautor: ecowarrior » 2015-06-30, 09:34

Basia Z. pisze:A gdzie to są te Raczyce ?

https://www.google.com/maps/@51.0394754,16.0899869,15z
Ostatnio zmieniony 2015-06-30, 09:37 przez ecowarrior, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6264
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2015-06-30, 10:05

Basia Z. pisze:, też byłam tam w roku 2008


Moze zesmy sie gdzies minely albo nawet na siebie wpadly! acz my nie bylismy tam dlugo, niecaly jeden dzien- rano przyjechalismy a wieczorem juz bylismy w Raczycach. Chyba nie mielismy namiotu wiec szukalismy noclegu raczej wiatowego a trafila sie chatka z impreza

Basia Z. pisze:Lubiąż niesamowicie mi się podoba.


Mi tez! Jeszcze bardziej mi sie spodobal kilka lat pozniej gdy bylismy tam sami, tzn tylko ja i rodzice a stroz za flaszke wpuscil nas i lazilismy sobie wszedzie w zapadajacym zmroku, tylko my i korytarze bez konca. Momentami mielismy pelne gacie. Zupelnie inny klimat niz w sloneczny dzien na slocie gdy wokol wszedzie kupa luda!

Troche fotek z tego "drugiego" Lubiaza w albumie:
https://picasaweb.google.com/1122023598 ... eKlasztory
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości