Wykopalisko sprzed kilku lat - bacowanie na Bryzgałkach

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Wykopalisko sprzed kilku lat - bacowanie na Bryzgałkach

Postautor: Basia Z. » 2014-01-23, 17:01

Przeklejam z forum "Turystyka Górska" relację sprzed kilku lat - zimowe bacowanie na Bryzgałkach, z opisem dojścia w to miejsce. Wyjazd miał miejsce w grudniu 2009.

Wraz z moimi wieloletnimi przyjaciółmi: małżeństwem w moim wieku, ich córką, którą znam od pieluch oraz naszą wspólną koleżanką wybraliśmy się na tradycyjne coroczne "przedświąteczne bacowanie z bigosem" - taką pół towarzyską, pół oficjalną, pół prywatną imprezę naszego koła.

W tym roku pogoda nas nie rozpieszczała, zapowiadano -25 stopni temperatury odczuwalnej, a "bacowanie" polega w końcu na tym, że śpi się w "bacówce" czyli pasterskim szałasie, najczęściej bez ogrzewania.

Miejsce wybrano bardzo ciekawe - osiedle pasterskie zwane "Bryzgałki" położone na Słowacji ale raptem 2 km od granicy polskiej, przy trasie Wielka Racza - Przegibek.

Zapowiadało się dużo, ponad 30 osób, w ostatniej chwili docierały wieści, że niektórzy z powodu temperatury wymiękają.

Już sam dojazd był skomplikowany logistycznie.
Jechałam pociągiem z synem (pseudo Świstak), który zabrał ze sobą narty tourowe w nadziei ze na nich pojeździ, miał w Łodygowicach odebrać dwie łopaty oraz sanki, które zakupił na Allegro, po czym kolejnym pociągiem dojechać do Zwardonia, podejść na Wielką Raczę i zjechać na nartach na miejsce noclegu.

Ja dojechałam do Żywca, tam zrobiłam zakupy, wypiłam dobrą kawę, chwilę poczekałam na autobus do Rycerki Górnej, a tam na rozstaju dróg i szlaków dogonili mnie znajomi.


Aby lepiej pokazać jak szliśmy wklejam fragment mapy

Obrazek


Osiedle szałasów jest w dolnej części mapy, na samym środku (Chlvarky - Bryzgal'ky), my szliśmy drogą od strony Rycerki Górnej (już poza mapą) wzdłuż potoku Abramów.
W pewnym miejscu droga po prostu kończy się i trzeba ciąć lasem wprost do góry na Przełęcz pod Bugajem, skąd prowadzi na miejsce dość wyraźna droga. Takie mieliśmy wskazówki od znajomych, którzy tam byli latem.

W trakcie podchodzenia drogą spotkaliśmy ludzi którzy przyjechali po choinki i oni doradzili nam iść w prawo do szlaku, gdyż na wprost las był ponoć zupełnie zawalony wiatrołomami.
Tak więc od końca leśnej "spychaczówki" wycięliśmy w prawo (mniej więcej obok miejsca gdzie na mapie jest cyfra 900) i dotarli do pięknej poziomej ścieżki, która wprost zapraszała aby nią iść (jak potem sprawdziliśmy na starych mapach kiedyś biegł nią zapewne szlak niebieski, równoległy do granicy, szlak ten zlikwidowano już chyba kilkanaście lat temu).
Poszliśmy tą ścieżką w lewo, w międzyczasie zrobiło się całkiem ciemno i w pewnym miejscu kiedy grzbiet po naszej prawej stronie dość wyraźnie się obniżył stwierdziłam, że chyba należałoby już wyciąć do góry wprost na przełęcz.
Po drodze jednak spotkaliśmy szlak czerwony i postanowili podejść kawałek jeszcze nim, w nadziei że on doprowadzi nas wprost do przełęczy.
Szlak zaczął się jednak niepokojąco wznosić. W tym momencie prowadził kolega, a ja szłam na końcu. Podniosłam bunt, że chyba za bardzo się wznosimy, a na mapie tak ostrego podejścia przed przełęczą nie było.

Rzeczywiście wyszliśmy na polankę skąd widać było odległe światło schroniska na Przegibku i byliśmy już dość znacznie powyżej niego a więc za wysoko.
No to wróciliśmy kawałek szlakiem a potem - za moją sugestią postanowili ciąć po prostu do góry aby dojść do granicy.

Na tej mapie nie ma zaznaczonych słupków granicznych ale na posiadanej przez nas mapie "Harmanca" nr 101 były one zaznaczone i wynikało z niej że Przełęcz pod Bugajem jest gdzieś pomiędzy słupkiem 161/6 (na grzbiecie Jaworzyny) a III/162 (na Bugaju).
Jednocześnie - jak to przełęcz jest ona najniższym obniżeniem w grzbiecie Jaworzyna - Bugaj.

Tak więc za moją sugestią wycięliśmy wprost do góry w kierunku granicy i po krótkim przedzieraniu się przez młodnik udało się nam do niej dojść.

Wyszliśmy na granicę obok słupka 161/8, w prawo w kierunku wzrastania numeracji teren gwałtownie opadał, więc zaczęliśmy schodzić. Za parę minut dotarliśmy do siodła przełęczy, gdzie stał słupek 161/12 lub 161/13 (z powodu zatarcia cyfr nie było dokładnie widać).
Korzystając z chwilowego zasięgu (praktycznie w niewielu miejscach na trasie ten zasięg był) wysłałam SMS-em wiadomość do syna, gdzie ma skręcić.
Telefonicznie powiadomiliśmy również innych znajomych o których wiedzieliśmy że na pewno przyjadą.
Dalej ścieżka chociaż pokryta świeżym puchem była dość oczywista, przynajmniej dla mnie ;-)

Po kolejnych 30-40 minutach marszu przecierając ślad w świeżym śniegu dotarliśmy na miejsce, wybrali najlepszy z siedmiu szałasów i tam się zadomowili, rozpalając w piecu, grzejąc wodę na herbatę, a potem na zupki.

Tak więc siedząc w coraz cieplejszej kuchni (udało się paląc w piecu osiągnąć temperaturę około 5 stopni, na zewnątrz było około -20) czekaliśmy na resztę.
Około 22 dotarło kolejne małżeństwo, ludzie zaprawieni w bojach, bo jak opowiadali kiedyś na bacowaniu w Niżnich Tatrach spali w szałasie w temperaturze - 32 stopnie.
Oni jak się okazało szli prawie naszym śladem ale dotarli do granicy inaczej - nieco bliżej przełęczy obok słupka 161/9.

Wrzuciliśmy bigos do kociołka postawionego na płycie kuchennej i ze smakiem go zjedli, kiedy w końcu tuż przed północą dotarł mój Michał.
Szedł cały prawie czas niosąc narty oraz sanki na plecach, bo nie było wystarczającej ilości śniegu. Zjechał tylko kawałek z Wielkiej Raczy.

On też się zapędził za daleko szlakiem czerwonym i kiedy się zorientował że trzeba odbić do granicy to wyszedł obok słupka 161/1.

Zaraz prawie za nim dotarli we trójkę ostatni już koledzy, oni poszli naszymi śladami, tylko odbili w kierunku granicy nieco za daleko i wyszli obok słupka 161/6.

W każdym razie byliśmy już wszyscy w liczbie 11 osób, przybyli przystąpili do konsumpcji kolejnej porcji bigosu, a potem już wszyscy skonsumowali grzaniec.
Była też doskonała domowa wiśniówka na spirytusie, (palce lizać) i świetne ciasta :P

Jak to zwykle - powspominało się trochę inne bacowania, pośpiewało przy gitarze. Na płycie kuchennej niestety spaliła się moja polarowa czapka która na nią spadła. (miałam na szczęście jeszcze kominiarkę).

Spać poszliśmy około godz. 3, w śpiworze było mi bardzo ciepło, mimo że herbata pozostawiona w kubeczkach na stole zamarzła na kamień.

Rano wstaliśmy około 10, zjedliśmy kolejną porcje pysznego domowego bigosu, oprócz tego chleb ze smalcem, wypili na drogę resztę przepysznej wiśniówki. Wyszliśmy już dobrze po południu.

Niestety na mnie przypadło niesienie dużych sanek, które kupił sobie mój syn, podczas gdy on poszedł z powrotem w kierunku Wielkiej Raczy i został w górach na kilka dni (studenci to maja dobrze), my poszliśmy na Przegibek.
Już przed Przegibkiem złapał nas zmrok, a temperatura powietrza gwałtownie spadła. Podobno było -17 stopni.

W domu byłam około 22.

Myślę ze ta impreza wejdzie na stałe do mojego "Kalendarza imprezowego".

Zdjęć nie robiłam, na mrozie siadły mi akumulatorki, Parę zdjęć (autor - mój kolega Jacek G.)

Bigos był pyszny:

Obrazek



Tak wygląda całe osiedle szałasów:

Obrazek



Miejsce noclegu:

Obrazek



Widok od źródła wody w górę:

Obrazek



Pierwszy raz widzę aby mój syn tak pracował :DD

Obrazek



Prawie cała ekipa (z wyjątkiem fotografa i dwóch osób które odeszły z szałasu około 9 bo na 15 musiały być w pracy) przed szałasem w którym spaliśmy

Obrazek


I jeszcze parę Jackowych impresji:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A to czerwone z przodu to ja z sankami na plecach :wink:


Obrazek
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8473
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2014-01-23, 17:08

patrzę teraz na te okolice na mapie hiking.sk - co ciekawe, te szałasy są tam określone jako Sadibolovci i takie też nazwy znalazłem w necie (osiedle szałasów Sadibolovci), a Bryzgalky są niżej - z Novej Bystricy prowadzi tam nawet żółty szlak
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2014-01-23, 17:52

Pudelek pisze:patrzę teraz na te okolice na mapie hiking.sk - co ciekawe, te szałasy są tam określone jako Sadibolovci i takie też nazwy znalazłem w necie (osiedle szałasów Sadibolovci), a Bryzgalky są niżej - z Novej Bystricy prowadzi tam nawet żółty szlak


Nazwa "Bryzgalky" też funkcjonuje na stronach słowackich, chociaż zapewne rzadziej.

Dwa szałasy, które są zaznaczone na mapie hiking.sk przy samej drodze, pod Bugajem już nie istnieją, w roku 2009 widzieliśmy tylko resztki belek.

A to na polanie to nawet właściwie nie są szałasy, tylko małe chałupki (coś jak letniarki), gdyż niewątpliwie miały funkcje mieszkalne, w kuchni każdego z nich znajduje się porządny kaflowy piec kuchenny z blachą (na którą spadła mi czapka).

Edit - Uzupełniam.

Šadibolovci to jest nazwa większego osiedla należącego do Novej Bystricy, a położonego w dolinie, trochę na północ od głównej doliny, którą płynie potok Vychylovka. zaś te kilka chałup zapewne przynależy do tego osiedla.
Ale nazwa Brýzgalky też funkcjonuje, np. na google maps osiedle się nazywa Brýzgalky - Šadibolovci.

https://www.google.pl/maps?q=Nov%C3%A1+ ... o-61704234
Ostatnio zmieniony 2014-01-23, 18:28 przez Basia Z., łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10966
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2014-01-23, 21:32

Interesujące miejsce i bardzo urokliwe a szałas też niczego sobie. Może latem bym tam podszedł jak się trafi jakaś wycieczka w tym rejonie. Javorina jak widzę na mapce będzie szczytem widokowym :-)
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6262
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2014-01-23, 21:44

Dzieki Basiu! zaraz zaznaczam na mapie i latem koniecznie sie tam wybiore!!!! :D
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
dakOta
Posty: 1040
Rejestracja: 2014-01-01, 02:24
Lokalizacja: Kraków

Postautor: dakOta » 2014-01-24, 09:29

Ja też dziękuję. Też będę gdzieś upychać w plany wyjazdowe (może akurat z Tobą, buba??). No i czuję się wyróżniona podtytułem!
Zawsze trzeba iść. Jak się nie ma gdzie - tym bardziej.
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6262
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2014-01-27, 09:40

dakOta pisze:(może akurat z Tobą, buba??).


Fajno by sie zgrac na taki wyjazd aby pobacowac wspolnie! :D
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12375
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2014-01-27, 11:55

Jakoś mi przemknęła ta relacja.
Napiszę tak. Było świetne zorganizować coś takiego pod kątem jakiejś forumowej wyprawy. Można oczywiście zrobić to latem, ale pomysł godny uwagi.
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2014-01-27, 11:58

Na Bryzgałki to ja też się chętnie piszę, kwestia czy akurat będę miała czas.
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6262
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2014-01-29, 21:31

Zapewne jak bede sie na Bryzgałki wybierac to dam znac na forum sporo wczesniej!
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości