Czantoria i Rycerska Ścieżka (Beskid Śląski)

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2921
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Czantoria i Rycerska Ścieżka (Beskid Śląski)

Postautor: Tępy dyszel » 2024-07-28, 09:03

Trasa: Ustroń Polana (381) - Polana Stokłosica (855) - Wielka Czantoria (995) - Naučná stezka Rytířská (900-730) - Zakamen - pametnik Tranovskego (740) - pod chatou Cantoryji (880) - Góra (600) - Polana Budzin (596) - Ustroń Jelenica (ok.450) - Ustroń Brzegi PKP (370)

Dystans: 18,3 km
Maksymalne przewyższenie: 614 m.
Suma wzniesień: ok. 865 m.
Całkowity czas: 6h 20min.

Mapka:

Obrazek

Miałem dylemat - jechać czy jechać ? Bo bardzo źle znoszę upały a na wczoraj zapowiadali ok. 30 stopni.

Pojechałem jednak.

I dojechałem do Ustronia Polany. Czeka mnie ustrońska ,,ściana płaczu" tj. szlak czerwony na Polanę Stokłosica. Około 470 m przewyższenia na dystansie 2,4 km.

Obrazek

Szlak jest poprowadzony optymalnie - biegnie w lesie lecz skraj polany cały czas w pobliżu. Gdy polana jest zacieniona, idę ją, gdy nie jest, wkraczam do lasu.

,,Trochę" potu wylałem ale jakoś doczłapałem się do Stokłosicy. I stwierdzam, że miało to sens.

Lipowski Groń i Równica.

Obrazek

Też też Orłowa, Błatnia, Magura z Klimczokiem i Skrzyczne.

Obrazek

Nieco inna perspektywa.

Obrazek

Na Czantorię Wielką docieram około 9.30 - póki co upał jeszcze nie rozkręcił.

Obrazek

Z wieży widokowej oczywiście korzystam - całe 10 zł, to b. dobra oferta.

Klasyki Beskidu Śląskiego.

Obrazek

W oddali pasmo Skrzycznego i Baraniogórskie.

Obrazek

Z Czantorii na południe - jak ta taki typ pogody, widoczność jest rewelacyjna - widać m. in. Wielkiego Chocza i góry Małej Fatry.

Obrazek

Czeski grzbiet Łączka-Filipka, w oddali Beskid Śląsko-Morawiecki ;)

Obrazek

C.d. Beskidu Śląsko-Morawskiego. Na ostatnim planie Lysa Hora.

Obrazek

,,Młodsza siostra"

Obrazek

Pogórze Śląskie, Lipowski Groń z Równicą.

Obrazek

Także jak widzicie, Czantoria wybitnym punktem widokowym jest.

Głównym celem wycieczki było przejście nieznanej mi z autopsji ,,Rycerskiej Ścieżki" - tj. szlaku edukacyjnego, prowadzącego wokół Czantorii i Małej Czantorii po obu stronach granicy. Także wybieram wariant po czeskiej stronie.

Pisząc w skrócie - samo oznakowanie po stronie czeskiej zostawia wiele do życzenia, także trzeba być czujnym.

Początkowy odcinek biegnie tak....

Obrazek

Raz szerzej, raz wąsko, raz lasem, raz urokliiwymi polankami. To jedna z nich na południowym stoku Czantorii w pobliżu miejsca zwanego Zakamień.

Obrazek

Po pewnym czasie dochodzę do bardzo ciekawego ale równocześnie niebezpiecznego miejsca, przy braku zachowania elementarnej ostrożności.
Pomnik Trzanowskiego - miejsca odprawiania tajnych nabożeństw przez ewangelików, prześladowanych za swą wiarę na okresie konrreformacji. Tego typu ukrytych miejsc w Beskidach było dosyć sporo.

Jest naprawdę wąsko i ciasno....

Obrazek
Czujność wskazana, pod wychodnią miejsca jest mało a skała wysoka na kilkanaście metrów.

Obrazek

Tu bezpośrednio na wychodni - barierka jak najbardziej zasadna.

Obrazek

Nie sądziłem, że Czantoria skrywa jego rodzaju tajemnice w tym terenowe ;) ;)

Pierwotnie miałem iść do czeskiego schroniska pod Czantorią.

Więc idę. Jest pięknie i malowniczo. Te same szczyty z pewnością widziane przez mnie z perspektywy szlaku granicznego, tu wyglądają zgoła inaczej. Nawet nie mam pewności jakie to. Strzał - Łączka i Filipka.

Obrazek

Na dokładkę w oddali Beskid Śląsko-Morawski.

Obrazek

Także nie pozostaje mi nic innego jak polecić Czantorię ,,od dupy strony" w tym oczywiście Rycerską Ścieżkę ;)

Niedaleko schroniska stwierdzam odkrywczą myśl, że byłem tam 3 razy.
Wobec czego nieco się cofam i idę czerwonym czeskim szlakiem w kierunku Lesznej Górnej - tym nie szedłem nigdy.

Dalsza wędrówka bez większej historii.

Wkrótce po nożnym powrocie do ojczyzny umiłowanej, dochodzę do kolejnego miejsca, gdzie odprawiono tajne nabożeństwa ewangelickie - tj. Spodziewisko.

Obrazek

Polana Budzin - widoki niby typowe dla beskidów ale zgoła nietypowe, miejsce zachwyca nawet latem ;)

Ostry i....Ostry

Obrazek

Beskid Śląsko-Morawski - dziś często go widywałem. Zastanawia mnie, jakie pasmo leży po prawej w oddali......

Obrazek

Ponoć to dziwne ustrojstwo ;) Tuł się zwie.

Obrazek

Tu już bardzo mocno czuć upał - na szczęście znikam w lesie, trawersując podnóża Małej Czantorii. A potem dłuższa siesta już administracyjnie w Ustroniu Jelenicy - popularne miejsce startowe wycieczek ma Małą Czantorię.

Obrazek

Wariantem ,,dziwnym" z wykorzystaniem tzw. szlaku widokowego, kończę w Ustroniu Brzegach.

Z tej perspektywy, Lipowski Groń i Równica, mimo relatywnie niewielkiej wysokości, prezentują się nadzwyczaj godnie.

Obrazek

No cóż, przed tą wycieczką miałem pewne obawy, jak będzie mi w tym upale....było znacznie lepiej niż przedtem myślałem. Było dużo lasu ale i też dużo klasycznych i nowych widoków.

Także polecam szlaki edukacyjne a nie tylko te znane i utarte ;)

Dobranoc.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9845
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Re: Czantoria i Rycerska Ścieżka (Beskid Śląski)

Postautor: Adrian » 2024-07-28, 09:39

Ale żeś wariant wymyślił ! :brawo1

Czeska strona jest fajna, nie tylko pod Czantorią dalej też i mają dobre połączenia pociągów i autobusów ;)

Bardzo fajna wycieczka z tego wyszła, gdzieś po czeskiej stronie pamiętam źródełko z wodą w dwóch miejscach, trafiłeś na któreś ?

Zastanawia mnie, jakie pasmo leży po prawej w oddali......


To powinien też być B. M-Ś, to jest na wschód od Ondrzejnika, szczyt Kubánkov.
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6161
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Czantoria i Rycerska Ścieżka (Beskid Śląski)

Postautor: Sebastian » 2024-07-28, 10:31

I w popularnym miejscu można znaleźć nowe, interesujące miejsca. Jak na lato i taki upał faktycznie przejrzystość nienajgorsza. Ciekawa relacja, trzeba przyznać.
włodarz
Posty: 2736
Rejestracja: 2014-05-13, 17:38
Lokalizacja: Góry Sowie

Re: Czantoria i Rycerska Ścieżka (Beskid Śląski)

Postautor: włodarz » 2024-07-28, 13:36

Adrian pisze: Zastanawia mnie, jakie pasmo leży po prawej w oddali......

To powinien też być B. M-Ś, to jest na wschód od Ondrzejnika, szczyt Kubánkov.


Niezwłocznie spieszę sprostować niesprawdzone informacje jakie rozpowszechnia Adrian czym wprowadza w błąd autora tej jakże interesującej relacji.
Otóż Kubánkov (660 m) jest najwyższym wzniesieniem w nanoregionie (okrsek) Palkovické hůrky, który to należy do mikroregionu (podcelek) Štramberská vrchovina, który należy do mezoregionu (celek) Podbeskydská pahorkatina a ta należy do regionu (podsoustava) Západobeskydské podhůří. Nie jest to więc część B. M-Ś, gdyż ten leży w sąsiednim regionie o nazwie Západní Beskydy.
Drugi mylny błąd to ten, że Kubánkov (660 m) leży na wschód od Ondřejníka (890 m). Kubánkov położony jest na północny zachód od Ondřejníka.
:lol
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9845
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Re: Czantoria i Rycerska Ścieżka (Beskid Śląski)

Postautor: Adrian » 2024-07-28, 14:16

włodarz pisze:
Adrian pisze: Zastanawia mnie, jakie pasmo leży po prawej w oddali......

To powinien też być B. M-Ś, to jest na wschód od Ondrzejnika, szczyt Kubánkov.


Niezwłocznie spieszę sprostować niesprawdzone informacje jakie rozpowszechnia Adrian czym wprowadza w błąd autora tej jakże interesującej relacji.
Otóż Kubánkov (660 m) jest najwyższym wzniesieniem w nanoregionie (okrsek) Palkovické hůrky, który to należy do mikroregionu (podcelek) Štramberská vrchovina, który należy do mezoregionu (celek) Podbeskydská pahorkatina a ta należy do regionu (podsoustava) Západobeskydské podhůří. Nie jest to więc część B. M-Ś, gdyż ten leży w sąsiednim regionie o nazwie Západní Beskydy.
Drugi mylny błąd to ten, że Kubánkov (660 m) leży na wschód od Ondřejníka (890 m). Kubánkov położony jest na północny zachód od Ondřejníka.
:lol


Tego nie sprawdzałem, troszkę naiwnie myślałem że to jakiś skraj B.M-Ś.

Tak, na północ, patrząc na zdjęcie wyglądało że bardziej ma wschód bo Ondrzejnika nie widać, ale mapa nie kłamie ;)
Stwierdzałem bardziej na czuja :lol
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5835
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Re: Czantoria i Rycerska Ścieżka (Beskid Śląski)

Postautor: sprocket73 » 2024-07-28, 15:20

Myślałem, że z relacji z tego rejony nie dowiem się już niczego nowego. A tu proszę, dowiedziałem się. Trzeba bardziej eksplorować czeską stronę :)
Widoki zadziwiająco dobre jak na tą porę roku i ten upał.
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2921
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Re: Czantoria i Rycerska Ścieżka (Beskid Śląski)

Postautor: Tępy dyszel » 2024-07-28, 15:33

włodarz pisze: Otóż Kubánkov (660 m) jest najwyższym wzniesieniem w nanoregionie (okrsek) Palkovické hůrky, który to należy do mikroregionu (podcelek) Štramberská vrchovina, który należy do mezoregionu (celek) Podbeskydská pahorkatina a ta należy do regionu (podsoustava) Západobeskydské podhůří. Nie jest to więc część B. M-Ś, gdyż ten leży w sąsiednim regionie o nazwie Západní Beskydy.

Nawet nie miałem pojęcia, że takie pasmo Beskidów istnieje ;)

sprocket73 pisze:Myślałem, że z relacji z tego rejony nie dowiem się już niczego nowego. A tu proszę, dowiedziałem się.
Widoki zadziwiająco dobre jak na tą porę roku i ten upał.

1. Ja całkiem przypadkowo się dowiedziałem, część pierwotnego planu zmieniłem podczas wycieczki.
2. Też byłem zaskoczony - lato, upał a tu widoczność na dobre kilkadziesiąt km. Może dlatego, że to mniej dokuczliwa wersja upału, chyba była niska wilgotność powietrza.


P.s. ,,Kolumbowie" żywiecko-zabłoccy, znają wychodnie skalne zwane pomnikiem Trzanowskiego ?
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10966
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Re: Czantoria i Rycerska Ścieżka (Beskid Śląski)

Postautor: Piotrek » 2024-07-30, 14:40

miejsca odprawiania tajnych nabożeństw przez ewangelików, prześladowanych za swą wiarę na okresie konrreformacji.


To miejsce chętnie bym zobaczył, nie tylko ze względu na samą skałę :) ale i fakt Leśnego kościoła ewangelików. Bo trochę ich jest, jakieś już widziałem.
I było by do kolekcji :)

A upały... w górach też grzeje, wiadomo, ale jednak chyba przyjemniej być w taką pogodę właśnie wyżej lub w lesie, niż dogorywać w mieście.
Dobra decyzja z wyjazdem :)
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2921
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Re: Czantoria i Rycerska Ścieżka (Beskid Śląski)

Postautor: Tępy dyszel » 2024-08-05, 16:20

W bliżej nieokreślonym terminie, chciałbym nawiedzić leśny kościół na stokach Bukowej. Nie ma tam szlaku, nie wspomagam się w górach aplikacjami/nawigacją ale może uda się jakoś trafić, ostatecznie "koniec języka za przewodnika".
Ten pod Bukową, to ponoć jeden z największych zachowanych leśnych kościołów w Beskidach.
Ten z relacji, tj. Spowiedzisko, mnie zawiódł, nic szczególnego, nawet tablicy informacyjnej nie było.
A jeśli takowe są, to każdą czytam, poza...regulaminami i zakazami/nakazami ;)
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9845
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Re: Czantoria i Rycerska Ścieżka (Beskid Śląski)

Postautor: Adrian » 2024-08-05, 17:48

Na mapy.cz jest wszystko

Screenshot_2024-08-05-17-48-52-31_9878825fbf2c08788abc4546c93bd890.jpg
Screenshot_2024-08-05-17-48-52-31_9878825fbf2c08788abc4546c93bd890.jpg (557.84 KiB) Przejrzano 1572 razy


Są zdjęcia, chcesz ?
Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1306
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Re: Czantoria i Rycerska Ścieżka (Beskid Śląski)

Postautor: Coldman » 2024-08-09, 13:12

Nie przestawaj umieszczać mapy na początku, o wiele lepiej się potem wszystko czyta i pamięta ;)
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: marekw i 70 gości