Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Rachowiec i Oźna w kwartecie

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5838
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-06-13, 21:41   Rachowiec i Oźna w kwartecie



Beskidy wiosenną porą urzekają zielenią. Szczególnie mocna jest ona w drugiej połowie maja i na początku czerwca, jeszcze przed nadejściem fali upałów. Trzeba korzystać w dobrych warunków.

Pierwsza niedziela czerwca, trzeci niedzielny wyjazd pod rząd, wcześniej były okolice Łącka na rowerze i nietypowe Małe Pieniny (w tym Rabsztyn). Tym razem nie jadę sam, umawiam się na wspólną wycieczkę z Adrianem. Mam dwie zaplanowane trasy na wiosnę na wspólne wycieczki, jedna to Pasmo Pewelskie, a druga to właśnie Rachowiec i Oźna na skraju Beskidu Żywieckiego. Z Krakowa do Cieszyna jest dość daleko, musimy się spotykać w górach gdzieś pośrodku.

Pada pomysł, żeby zabrać na wycieczkę nasze dziewczyny. Chytry plan jest taki, że Iza pójdzie, jak pójdzie Renia, a Renia pójdzie jak pójdzie Iza. Wiem, skomplikowane to, ale chwyta. Umawiam się w miejscowości Sól, na wniosek Izy o godzinie 8:30. Strasznie późno ;) Przyjeżdżamy wszyscy kilkanaście minut wcześniej, Renia odsypia w samochodzie krótką nockę, zaś mi się dziwnie jedzie w góry w pełnym słońcu. Jakoś bardziej lubię wyjeżdżać w góry przed świtem, ale to nie w okolicy najdłuższych dni w roku.

Adrian obczaja na Google Maps miejsce do zaparkowania na kilka aut, w razie czego mamy alternatywną możliwość zaparkowania pod kościołem, o ile nie będzie wtedy mszy świętej.
Gdy już auta stoją zaparkowane, wychodzi z domu naprzeciwko jakaś pani i informuje, że to teren prywatny. Nie ma tu żadnej tabliczki, skąd mogliśmy wiedzieć. Ale pani jest grzeczna (my też) i zezwala na zaparkowanie obu aut. Ruszamy w drogę: https://en.mapy.cz/s/monacatazo

Gdy jechałem do Soli przez okolice Andrychowa i Zatoru, moją uwagę zwróciła już taka schyłkowa wiosenna zieleń, ale podczas podjazdu na Przełęcz Kocierską zrobiło się bardzo soczyście zielono. W górach jest wyżej, więc wegetacja jest późniejsza i to też widać będzie na naszej wycieczce, wiosna będzie trzymać się dobrze.

Faktycznie, gdy rozpoczynamy podejście czerwonym szlakiem na Rachowiec, zieleń aż bije po oczach. Co ważne, na niebie jest sporo chmur zmiękczających światło słoneczne, które nie jest tak ostre, jak miałem tydzień temu w Małych Pieninach przy bezchmurnym cały czas niebie. Jestem pierwszy raz w górach w rejonie Zwardonia, są dla mnie nowe tereny, próbujemy z Adrianem rozszyfrować widniejące wokół nas szczyty.










Praszywka Wielka i Kłokocz






Praszywka Wielka




Praszywka Wielka, Kłokocz, Jaworzyna



Podejście prowadzi najpierw asfaltem, potem polnymi drogami, a na koniec znika w lesie. Idzie się bardzo przyjemnie. Przychodzi mi do głowy taka myśl, że w wiosenną słoneczną niedzielę nawet w tak obleganych górach jak Beskid Żywiecki można znaleźć piękne i ciche miejsca, kluczem jest tylko odpowiedni dobór szlaku.



Przed wierzchołkiem Rachowca wychodzimy na widokową polanę. Stąd już blisko na sam wierzchołek. Widoki są ciekawe, wiele gór prezentuje się od nietypowej strony. Kusi, żeby wstrzymać publikację relacji, bo zdjęcia z tej wycieczki to świetny materiał na zagadki w Górach Polski.




na horyzoncie Rysianka, Lipowski Wierch, Pilsko i Mechy


Iza i drzewo

Widoki z Rachowca trzeba obserwować z dwóch miejsc. Pierwsze to podszczytowa polana po wschodniej stronie, na której znajduje się niewielka platforma widokowa. Podest platformy znajduje się na wysokości trzech-czterech metrów nad ziemią i widoki z niego nie różnią się niczym od widoków z polany. Zdecydowanie ciekawostka niż użyteczne miejsce, ale skoro jest, to trzeba na nią wyjść.

Widok jest ciekawy, przede mną pasma Beskidu Żywieckiego, na horyzoncie majaczą lekko widoczne Tatry oraz wystające same wierzchołki Małej Fatry. Mało zabudowań, tylko góry, lasy i łąki.

Renata czuje się lekko dziwnie w towarzystwie dwóch Nikoniarzy i Fujijamki, sama pstryka niezobowiązujące fotki komórką raczej w niewielkich ilościach. Wspominamy z Adrianem nasze wspólne wyjścia z GBG, m.in. zimową Halę Krupową ze Sprocketem73, Laynnem i Sokołem, gdzie jakiś turysta zahaczył nas z pytaniem, czy jesteśmy jakimś kółkiem fotograficznym.

Pod platformą znajdują się dwie ławy, gdzie można usiąść, odpocząć i coś zjeść, co czynimy. W cieniu platformy jest trochę chłodnawo.


panorama z Rachowca w stronę Beskidu Żywieckiego - kliknij by powiększyć


w stronę Małej Fatry


platforma widokowa


wierzchołek Rachowca

Drugie miejsce widokowe to sam szczyt Rachowca przy górnej stacji wyciągu orczykowego z widokiem z kolei na północną stronę i zachodnią, tu z kolei w odróżnieniu od pierwszego widoku rzuca się w oczy gęsta zabudowa Beskidu Śląskiego i zabudowania ciągnące się aż pod szczyty wzgórz.


panorama Jaworników, Beskidu Śląsko-Morawskiego i Śląskiego z Rachowca - kliknij by powiększyć


Barania Góra, za nią wystaje Skrzyczne


w stronę Jaworników


Cieślar, Wielka Czantoria, przed nią Ochodzita


na horyzoncie po prawej Lysa Hora


zbliżenie na Ochodzitą i Wielką Czantorię



Bardzo mi się podoba zejście z Rachowca w stronę Zwardonia i znajdujące się tu widokowe łączki.





Docieramy pod Mały Rachowiec. W planie mamy obiad w znajdującym się 2 kilometry dalej Pensjonacie Na Beskidku. Tu, na skrzyżowaniu dróg, kusi informacja o znajdującej się 200 metrów dalej karczmie Swojskie Klimaty. Kusi tym bardziej, że znalazłem w internecie opinie, że Pensjonat Na Beskidku lubi być nieczynny nawet w sezonie turystycznym. Zakładamy optymistycznie, że w słoneczną czerwcową niedzielę będzie tam czynne, albo w innej wersji ryzykując głód i pragnienie, idziemy do pensjonatu drogą ponad Zwardoniem.

Te tereny od Zwardonia po Istebna zawsze jawiły mi się jako dość przyjemne na rower - widokowe i niezbyt trudne trasy po asfalcie, do tego rozbudowana gastronomia podnosząca uroki krajobrazu, trzeba będzie kiedyś tutaj przyjechać i popedałować.








Kykula

Na Ochodzitej trwają podejrzanie wyglądające prace budowlane, jakby budowa drogi. A co potem?



I tak przyjemnie spacerując asfaltem docieramy do pensjonatu i znajdującej się w nim restauracji. Jest czynna, kartka na drzwiach informuje, że „w maju i w czerwcu otwarte w weekendy od 10-20". Jakie szczęście, że nie przyjechaliśmy tu w tygodniu. Menu jest skromne, zamawiamy wszyscy kurczaka z frytkami lub ziemniakami oraz surówką, do tego piwo bezalkoholowe oraz kawa. Piwo jest bez procentów, bo jako porządni turyści nie chcemy narażać nikogo na niebezpieczeństwo. Zjedzony obiad miał swoje następstwa, ale to taktownie przemilczę...
Przy stoliku siedzi się bardzo sympatycznie, patrzymy sobie na Kikulę i Ochodzitą, w dole widzimy zapuszczony budynek schroniska PTTK „Dworzec Beskidzki". Kurczę, zapomniałem zrobić mu zdjęcie.


Pensjonat Na Beskidku

Najedzeni i nawodnieni izotonikami piwnymi idziemy pod Skalankę. Na Serafinov Gruň wiedzie asfaltowa droga, potem z prawdziwą przyjemnością schodzimy na łąki po prawej stronie drogi z widokami na czeskie góry. Na niebie coraz więcej chmur, na szczęście nie są przewidziane burze, czy opady, to raczej taka wczesnopopołudniowa kumulacja, typowa dla letnich dni, która potem się przeradza w bardzo przyjemne, słoneczne popołudnie. Dziewczyny konwersują całą drogę, słyszę tematy kosmetyczno-żywieniowo-zdrowotne, najwyraźniej nie chcą dać się SKS-owi.


Kykula


w stronę Skalitego


zieleń


panorama spod Serafinov Grunia - kliknij, by powiększyć




Skalanka


światłocienie na Kykuli


długie Polek rozmowy


sielski widoczek


w drodze do Chaty Pod Skalanką

Czerwony szlak trawersuje Skalankę. Można tam iść na jej zarośnięty wierzchołek, nawet widać wyraźną ścieżkę, ale po co? Dużo przyjemniej jest ją obejść szlakiem, a po drodze zaliczyć kolejny postój gastronomiczny w schronisku „Chata Pod Skalanką". To prywatny obiekt z dwudziestoma miejscami noclegowymi w pięciu pokojach, salą kominkową, tarasem i miejscem na ognisko.
Adrian rzuca propozycję zorganizowania tu jesiennego zlotu GBG. Mi się pomysł podoba.







Trawersując Skalankę docieramy do położonej nieco wyżej „Chatki Skalanka". Trwają tu prace remontowe, nie zaglądamy do środka, lecz dalej wędrujemy leśną drogą.

Przed nami Beskid Graniczny (słow. Vreščovsky Beskyd). Pod nim przełęcz i prowadząca przez nią bardzo lokalna droga łącząca Sól z Vreoščvką po czeskiej stronie.




na przełęczy





Końcówka podejścia na Beskid Graniczny jest dość stroma, a co ciekawe - od polskiej strony widzimy budowę asfaltowej drogi prowadzącej do znajdujących się w okolicy domów.

Sam wierzchołek jest zalesiony, siadamy tu na chwilę zjeść coś i napić się. Wokół nas palety z elementami do budowy dróg, a przed nami ostatni etap wycieczki, bezszlakowe przejście przez Oźną i zejście do Soli. Większych podejść już się nie przewiduje.



Ścieżka przez Oźną prowadzi takim rzadkim lasem w dużymi prześwitami. Ni to las, ni to łąki, takie coś pośrodku. Zieleń kłuje w oczy, a ładnie i widokowo będzie aż do końca trasy. Czyżby znowu okazało się, że najpiękniej jest poza szlakiem?














kółko kfiotkowe

Za Oźną mamy taką przeplatankę leśno-polanową. Są miejsca, gdzie idzie się gęstym lasem, ale są takie prowadzące przez polany i odkryte przestrzenie. Pierwsze miejsce to pochyła polana leżąca na wysokości 800 - 850 metrów, na której skraju ktoś postawił sobie wypasiony domek.


w stronę Beskidu Żywieckiego


trochę botaniki


Romanka, Rysianka, Lipowski Wierch, Pilsko i Mechy



Drugie miejsce to śliczne łączki pod Kłokoczem z widokami na pasmo Praszywki i worek raczański. Jak to często bywa w pogodne czerwcowe dni, po południowej kumulacji zachmurzenia rozpogadza się popołudniu i to rozpogodzenie sprawia, że bardzo mi się tu podoba. Lubię takie miejsca, bardzo lubię.






Muńcuł, Praszywka Wielka


Praszywka Wielka, worek raczański






Sobański Groń

Zastanawiamy się jeszcze z Adrianem, czy podejść kawałek na Sobański Groń, ale jakoś nie znajdujemy entuzjazmu w sobie. Nas czeka jeszcze dość daleka droga do Krakowa, w niedzielę wieczorem pewnie zejdą nam trzy godziny, a widoki nie będą chyba bardzo odmienne od tych spod Kłokocza. Decydujemy się odpuścić i szukamy zejścia do Soli. Na mapie jest zaznaczona ścieżka, ale w terenie jej nie widać, czyżby czekało nas chaszczowanie? Na szczęście nie, bo trochę poniżej ścieżka, choć bardzo niewyraźna, to się jednak odnajduje i możemy z prawdziwą przyjemnością połączkować w zejściu w dół, a nawet trochę czasu poświęcić na kfiotki.








wełnianka wąskolistna


Sól


Rachowiec


zbliżamy się do mety

Docieramy do drogi, na placyku stoją tylko dwa nasze samochody. Mówię do Adriana: „no tak, większość ludzi idzie na Rachowiec od strony Zwardonia, takie pętle jak nasza dzisiejsza pokonują tylko najwięksi zapaleńcy". Nie zaprzecza.

Garść statystyk z wycieczki zamiast podsumowania:
1. dystans – 16,3 km
2. przewyższenia – 631 m
3. trudność - niewysoka
4. towarzystwo - bardzo sympatyczne
5. wrażenia widokowe - bardzo dobre
6. wieże widokowe - 1
7. punkty gastronomiczne - 3 (w tym jeden 200 metrów od trasy)
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez Sebastian 2023-06-13, 22:31, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2023-06-13, 22:16   

Mocno zielona wycieczka, bardzo fajnie dobrana.

I szybko się uporałeś z relacją, jak na Ciebie.

Teraz pewnie troszkę bardziej rozumiesz, dlaczego lubię Trójwieś i okolice... Tam jest mega klimat.


Co ciekawe, rozważaliśmy z Laynnem stary szlak niebieski przez Oźną... w ten sam dzień. No ale pojechaliśmy w Morawski.
Ostatnio zmieniony przez sokół 2023-06-13, 22:21, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Izabela 
Cieszynioki


Dołączyła: 26 Lip 2019
Posty: 784
Wysłany: 2023-06-13, 22:23   

Wycieczka bardzo przyjemna i te łąki..., chętnie jeszcze raz się tam wybiorę.

To zdjęcie mnie rozbawiło :)



A tu moje zdjęcie kółka kfiotkowego :)



drugie niby tez, ale wyszło romantycznie :)



pasuje mi do tego zdjęcia piosenka Limboski "W trawie"
Ostatnio zmieniony przez Izabela 2023-06-13, 22:33, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5838
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-06-13, 22:36   

sokół napisał/a:
I szybko się uporałeś z relacją, jak na Ciebie.

Adrian mnie troszkę poganiał...

sokół napisał/a:
Teraz pewnie troszkę bardziej rozumiesz, dlaczego lubię Trójwieś i okolice... Tam jest mega klimat.

Ależ ja cię rozumiem, w twoich postach z Trójwsi pisałem, że bardzo mi się podobają te okolice, choć nigdy tam nie byłem. Jakby mi się chciało poszukać, to pewnie bym znalazł te komentarze...

sokół napisał/a:
Co ciekawe, rozważaliśmy z Laynnem stary szlak niebieski przez Oźną... w ten sam dzień. No ale pojechaliśmy w Morawski.

Szlak niebieski pod Oźną, hmmm.... Nie wiem, nie wiem, na mapie nie prezentuje się szczególnie interesująco. A ja tę trasę podpatrzyłem u Sprocketa.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9383
Wysłany: 2023-06-13, 22:48   

Patrząc na zdjecia, to jakbym ogladal swoje, wiele kadrów się pokrywa :D

Nie wypada żartować, jaki ojciec taki syn ... Ale chyba mamy podobny punkt widzenia ;)

Ja jednak starałem się mocno ściągnąć jaskrawą zieleń i troszkę ją przytłumić ...

Ale to będzie jak dorzucę swoje trzy grosze ;)
Ostatnio zmieniony przez Adrian 2023-06-13, 22:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5525

Wysłany: 2023-06-13, 22:50   

Zrobiłem bardzo podobną wycieczkę 2 lata temu.
Najbardziej podobało mi się na Sobańskim Groniu :)
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14369
Wysłany: 2023-06-14, 11:02   

Sebastian napisał/a:
„no tak, większość ludzi idzie na Rachowiec od strony Zwardonia, takie pętle jak nasza dzisiejsza pokonują tylko najwięksi zapaleńcy"


Mylisz się.

Wycieczka bardzo fajna. Zielona i w miłym towarzystwie.

Kolega ma od kilku lat w Pensjonacie na Beskidku imprezy z pracy. Żyją i pracują dalej. Ja tam byłem dwa razy i też przetrwałem.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1094
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2023-06-14, 11:50   

Super wycieczka taka trochę na dziko, odcinek Sól - Rachowiec, szlak na Oźną.

Ciekawi mnie, że na mapach cz pokazują ten zlikwidowany szlak partyzantów radzieckich.

Też jestem za zlotem jesiennym tylko po moim GSB xD

Widzę również, że moja lubiana Chatka Skalanka w remoncie, a na koniec Lipca mam tam rezerwacje. Będzie relacja z tego co tam podziałali.
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9383
Wysłany: 2023-06-14, 17:53   

Dobry.

Mamy jakieś malutkie zaplecze wycieczek do zrobienia razem z Sebą, czasem coś planujemy bo chyba się dogadujemy ;)
W górach piękna zielona wiosna, więc tym bardziej się cieszę że Seba zaproponował wspólne wyjście, nasze połówki zaakceptowały z obu stron, no i jesteśmy razem w górach :)
Tak, 8.30 jakaś dziwna godzina na start, ale czemu nie ;)
Zdarzyło nam się zgubić szlak na początku, ale to tylko przez zagadanie się, tak można się podobno gubić :D
Piękne łąki wokół, chmurki na niebie i My w tym wszystkim, z dobrymi nastrojami i uśmiechami na mordkach.
Kompletnie nie znam tych rejonów, bardzo chętnie przystąpiłem do poznawania nowego !
Podobno na Rachowiec chodzą fachowcy, tak kiedyś słyszałem ;) poszliśmy i My …
















Fakt, wieża w sumie niepotrzebna, ale jest, można pod nią przysiąść i się posilić …
Można podziwiać widoki, przyjemne miejsce.
Widoki ze szczytu Rachowca są bardzo sympatyczne, Barania od tej strony bardzo mi się podoba, reszta oczywiście też :)
Światło tańczy razem z chmurami, jest naprawdę przyjemnie.
Schodzimy na skrzyżowanie dróg tuż obok karczmy, dziewczyny przysiadły na ławeczce na krótką modlitwę ;)



























Chyba skutecznie, bo cali i zdrowi dotarliśmy na Beskidek, zrobiliśmy sobie dłuuuugą przerwę, jako pokutę za obżarstwo, wypiliśmy po capucino :D
Ja zrobiłem zdjęcie starego schroniska w Zwardoniu, więc uzupełnię braki u kolegi ;)
Po zasłużonej przerwie ruszyliśmy dalej, w tym czasie przyjechali kowboje, zaparkowali konie pod drzewami i poszli do salunu na Beskidku …
Kolejne pastwiska i szerokie widoki, jest super ! Dziewczyny obściskują admina, co tu jest grane ?!













Chata na Skalance, zawsze mi się kojarzyła z tą która jest w remoncie, ale nigdy nie widziałem bacówki, która jest świetna i w fajnym miejscu …
I tak jak zostało już powiedziane, chętnie bym się tam spotkał w większym gronie forumowym, co Wy na to ?
Podeszliśmy na Beskid Graniczny, zasiadamy na krótką przerwę, obok nas była grupka ludzi którzy kompletnie nie wiedzieli co tam robią i co zrobić dalej, ale piwo mieli, więc chyba nie zginęli ? Chcieli chyba zobaczyć Słowację tylko nie wiedzieli jak :lol
Później już tylko z górki, przerwa w wypasionej wiacie, fajne miejsce na biwak z ogniskiem, niedaleko jest szopka zaopatrzona w mnóstwo drewna, jakieś resztki zabudowań …
Kwiatki "kućki" przyciągają nas skutecznie na dłuższą chwilę, wszyscy się bawią :D






























Żegnamy się kolejny raz i mówimy do zobaczenia, do zobaczenia zaś !


[/quote]
 
 
Izabela 
Cieszynioki


Dołączyła: 26 Lip 2019
Posty: 784
Wysłany: 2023-06-14, 18:16   

Na zakończenie rozbawieni, roztańczeni Sebastian i Adrian :)


 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2653
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2023-06-14, 18:55   

Wiosna rules!
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2023-06-15, 14:30   

Ślicznie. Soczyście, cieplutko i jakby... nie w Żywieckim :)
Sesja z wełniankami to jakbyście grzybków "halo" szukali :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group