Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Lubię Pogórza

Autor Wiadomość
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-04-07, 18:43   Lubię Pogórza

Wycieczka, z której zobowiązałam się napisać relację jest kolejną, w której wzięło udział co najmniej dwóch forumowiczów, a mianowicie Wiolcia i ja.

Na początek - małe wprowadzenie.
Na "Koronę Pogórzy" organizowaną jako cykl wyjazdów przez przewodnika SKPG Kraków - Piotrka Firleja pojechałam po raz pierwszy 23-25 marca 2007 r.
Miałam jechać gdzie indziej, ale coś się pozmieniało, a na adres mailowy koła przyszło zaproszenie od zaprzyjaźnionego koła SKPG Kraków. Więc pojechałam "w ciemno" nie znając tam zupełnie nikogo i od tej pory nie opuściłam ani jednej edycji.
A były to, po kolei:

23-25 marca 2007 r. - Pogórze Dynowskie





18-20 stycznia 2008 - Pogórze Rożnowskie






10-11 styczeń 2009 - Pogórze Wielickie






8-10 styczeń 2010 - Pogórze Strzyżowskie






1-3 kwiecień 2011 - Pogórze Śląskie






24-25 marca 2012 - Pogórze Przemyskie





6-7 kwietnia 2013 - Pogórze Morawsko-Śląskie






No i w końcu 5-6 kwietnia 2014 - Pogórze Jasielskie i Bukowskie





Każdy wyjazd składa się z części "górskiej" a właściwie "pogórskiej" kiedy to wchodzimy pieszo (no chociaż 100 m w poziomie) na najwyższy szczyt danego Pogórza oraz z części krajoznawczej, kiedy to jeździmy zazwyczaj wynajętym środkiem lokomocji i zwiedzamy co się da.
Wieczorem zawsze są tez obowiązkowe zabawy i konkursy.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2014-04-07, 20:15   

A wiesz, Basiu, że tak samo zatytułowałabym ten wyjazd? Po prostu "Lubię Pogórza" :)
Fajnie, że dałaś wtedy ogłoszenie na forum, bo bardzo mi się podobało i bardzo tamte tereny przypadły mi do gustu (bo są blisko mojego ulubionego Beskidu Niskiego). Zauroczyły mnie niesamowicie okolice Żurawinki - szkoda, że nie udało nam się tam powędrować, ale już sobie zakodowałam, że koniecznie na te łąki i rozległe przestrzenie chciałabym wrócić.
A tak w ogóle, to mimo pogody, super było!
Udało Wam się złapać busa wcześniej?
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-04-07, 21:26   

Złapaliśmy duży autobus o 19.50.
W domu byłam punktualnie o 22.

Zrobiłam już galerię, na razie zdjęcia są nie podpisane i nie wiem kiedy do tego dojdę.

https://picasaweb.google....onaPogorzy2014#
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2014-04-08, 08:24   

Basiu, coś mi nie chce galerii otworzyć :rol . Spróbuję później ale jak by co to sprawdź też czy jest ok.
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-04-08, 08:28   

Moja standardowa odpowiedź (jako, że pracuję jako informatyk w czymś w rodzaju help-desku) "u mnie działa"
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
dakOta 


Dołączyła: 01 Sty 2014
Posty: 1037
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-04-08, 09:55   

A możesz zapodać trasy po tych pogórzach? Nie ukrywam, leniwiec mi się odezwał - chcę wykorzystać dla własnych celów (nie napracować się, a mieć i leźć tylko).
Też myślałam o tej wyprawie, tylko chwilowo jestem uziemiona w K.
_________________
Zawsze trzeba iść. Jak się nie ma gdzie - tym bardziej.
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2014-04-08, 11:24   

Dakoto, trasy były raczej objazdowe, niewiele udało się przejść, bo trochę pogoda nie dopisała w niedzielę. Ale przedstawiało się to tak (krótko, zanim Basia opisze zdjęcia):
W sobotę pojechaliśmy do Żarnowca, do dworku Marii Konopnickiej, potem na grób I. Łukasiewicza, do skansenu w Bóbrce, do Dukli, a potem wyjechaliśmy pod chatkę "Teodorówka" i stamtąd podeszliśmy parę kroków na szczyt Frankowa - najwyższy wierzchołek Pogórza Jasielskiego - widokowe miejsce, szczególnie przy pogodzie (my mieliśmy średnią).
W niedzielę pogoda wymusiła zmianę planów, więc zwiedzaliśmy Sanok i muzeum w zamku (ciekawa kolekcja ikon i obrazy Beksińskiego). Basia zaproponowała jeszcze przejście przez miasto, by odwiedzić Szwejka.
Potem pojechaliśmy do Zagórza do ruin klasztoru i przejeżdżając wzdłuż Żurawinki dojechaliśmy do Sieniawy. Pierwotny plan zakładał zdobycie właśnie Żurawinki - najwyższego szczytu Pogórza Bukowskiego, ale pogoda na to nie pozwoliła. Niemniej są to bardzo urokliwe tereny i szczerze polecam!
My poszliśmy jeszcze z Sieniawy do Beska jarem Wisłoka - bardzo przyjemna trasa - a potem pojechaliśmy do lokalnego browaru na zakończenie wycieczki.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2014-04-08, 19:53   

Basia Z. napisał/a:
"u mnie działa"

Ok, u mnie już też :)

Obrazy Beksińskiego po prostu wymiatają. Byłem kiedyś na wystawie w Częstochowie, na żywo robią piorunujące wrażenie (choć znając je wcześniej z albumów, to myslałem że są...większe).
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8309
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-04-08, 19:56   

co tam robią przy klasztorze w Zagórzu?

a przy Szwejku co roku we wrześniu zaczynamy zlot austro-węgierski ;)

_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2014-04-08, 19:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-04-08, 21:19   

Przy klasztorze na jednej z wież zrobili solidny punkt widokowy (byliśmy na nim), a u podnóża "ogród klasztorny" czy jakoś tak. W każdym razie na rabatkach zidentyfikowaliśmy miętę, lubczyk i parę innych ziół.
Klasztor ma pozostać jako "trwała ruina".

Jak ktoś ma dostęp do facebooka to kolega umieścił tam kolejny album:

https://www.facebook.com/...09687144&type=3


_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8309
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-04-08, 21:54   

Basia Z. napisał/a:
Klasztor ma pozostać jako "trwała ruina".


i dobrze, bo pojawiały się już nowe chore pomysły "odbudowy" - jest już kilka w Polsce potworków, które wstały z ruin po kilku wiekach...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2014-04-09, 07:32   

Bo jednak ruiny które od dłuższego czasu stoją i wkomponowały się już w krajobraz powinny nimi zostać. Zabezpieczać, konserwować jak najbardziej ale totalna odbudowa często niszczy ich charakter.
Ale patrząc na to, że inwestorów chętnych to odbudowy zamków/pałaców z ruin powoli przybywa to z czasem pewnie więcej będzie takich np. Bobolic
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8309
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-04-09, 12:23   

przecież były też projekty odbudowy Krzyżtoporu - to już w ogóle jakaś upiorna paranoja :o-o

choć i tak jeszcze Polsce daleko do Pribaltiki - tam odbudowany po kilkuset latach zamek to norma. Czesi i Słowacy też tego sporo mają...
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2014-04-09, 14:34   

Pudelek napisał/a:


choć i tak jeszcze Polsce daleko do Pribaltiki - tam odbudowany po kilkuset latach zamek to norma...


Choc czasem trwala ruina w wydaniu łotewskim tez rozklada na łopatki... Znalazlam w necie zdjecie fajnych ruin kosciola w Ikšķile, sprzed paru lat- juz nawet tam chcialam pojechac.. Ale potem kolega mi podeslal wersje wspolczesna.... po "remoncie" :rol

https://ssl.panoramio.com/photo/72976976
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2014-04-09, 14:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8309
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-04-09, 14:53   

to muszą byc jakieś wyjątkowo słabe mury, że trzeba je chronić przed deszczem ;)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime