Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Krótka wycieczka na Jaworowy.

Autor Wiadomość
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8309
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2023-05-02, 22:07   Krótka wycieczka na Jaworowy.

- Wymyśl jakąś krótką, ale atrakcyjną trasę w Beskidzie Śląsko-Morawskim - poprosił tata. Jeśli krótka, to także z krótkim dojazdem, a jeśli atrakcyjna, to z widokami. Prognozy pogody były mocno niepewne, zatem przydałoby się i schronisko. Ponieważ z tatą zaliczyliśmy już chyba wszystkie turystyczne obiekty pasma, więc wiadomo, że nie będzie to nowość. Przeglądanie mapy też było krótkie i padło na Jaworowy (Javorový vrch), a konkretnie na Mały Jaworowy (Malý Javorový).

W sobotni nie tak znowu wczesny poranek zajeżdżamy do Oldrzychowic (Oldřichovice, niem. Oldrzychowitz), południowej dzielnicy Trzyńca. Pobocze w pobliżu jednego ze skrzyżowań służy jako parking dla kilku samochodów, zapewne należących do turystów udających się stąd albo na Jaworowy albo znacznie dalej na Ostry (Ostrý).


Ruszamy na zachód zielonym szlakiem. Najpierw przechodzimy przez mostek na rzeczką Tyrą (lub Tyrką, w zależności od fantazji piszącego).



Na pieńku przycupnęła sobie zięba. Ładne kolorki.


Szlak na Jaworowy jest rzeczywiście dość krótki, ale stromy. Mocne podejście zaczyna się kawałek od rzeki i trwa przez większość trasy.


Jednocześnie teren jest zarośnięty, lecz od czasu do czasu zdarzy się placek wycinki i wtedy można spojrzeć za Olzę, w kierunku Pasma Czantorii.


Słońce co rusz chowa się albo wychodzi zza chmur. W pewnym momencie okazuje się, że pogoda postanowiła nie ograniczać się do takich lekkich zmian: na horyzoncie robi się baaardzo ciemno!


Tatuś nagle się zatrzymuje i wyjmuje smartfona. Nadaje mój brat, który tego dnia rozpoczynał wojaż na drugą stronę oceanu i firmy lotnicze oraz niemieccy strajkujący rzucali mu kłody pod nogi na samym starcie. To na pewno ważna informacja, ale można odczytać ją trochę później, bo zaraz niebo spadnie nam na głowy :D .

Przed nami ukryta wśród drzew górna stacja wyciągu krzesełkowego szumnie określanego jako "kolejka linowa". Skromna ta konstrukcja, mogąca pomieścić tylko jednego pasażera, ruszyła w 1957 roku. Co ciekawe, pierwotnie miała trafić aż do Sarajewa, lecz Bośniacy z jakiegoś powodu jej nie chcieli.


Drzewa się urywają i wchodzimy na polanę szczytową. Cel już bliziutko, a po drodze jeszcze orczyk, stary i równie dziadowski jak kolejka. Trudno mi uwierzyć, że one nadal działają, lecz tak: w zimie szusują tu narciarze.


Ależ się na północy zaciągnęło! Pytanie nie "czy", tylko "kiedy" rąbnie, chmury deszczowe są wyraźne jak polski wzrost gospodarczy!


Zdążymy do schroniska przed deszczem czy nie? Tata zdążył, mnie złapało na ostatnich kilkudziesięciu metrach. Pewnie przez to czytanie smartfona, no bo przecież nie przez ciągłe robienie zdjęć ;) .


Wydawało mi się, że szliśmy bardzo wolno i często stawaliśmy, ale jednak ponad pięćset metrów podejścia na trzech kilometrach robi swoje. Zresztą i tak przyszliśmy znacznie szybciej, niż sugerowały mapy.cz (jak zwykle).

Mały Jaworowy (Malý Javorový) mierzy 947 metrów i jest dość zabudowany. Najważniejszy obiekt to oczywiście schronisko, zwłaszcza, że to prawdopodobnie najstarsze istniejące do dziś schronisko w tej części Beskidów, a może i w ogóle w całych Beskidach. Wybudowane zostało w 1895 roku przez Beskidenverein.


Początkowo zwało się Erzherzog-Friedrich-Schutzhaus, bo arcyksiążę Fryderyk, ówczesny książę cieszyński, był jednym z głównych wspierających niemieckie towarzystwo górskie. W Czechosłowacji Habsburga z nazwy usunięto, został po prostu Schutzhaus am Jaworowy, a potem Schutzhaus Ahornberg - tak w czasie wojny ochrzczono szczyt. Następnie w roli właścicieli Beskidenverein zastąpili Czesi, dziś to obiekt pod szyldem Klubu Czeskich Turystów. Bardzo popularny, rzecz jasna mocno przebudowany i dobudowany, ale jądro pozostało te same sprzed ponad stu lat - to ta drewniana część z szeregiem okien.

W środku tłoczno, lecz bez tragedii, udaje nam się znaleźć mały stolik pod ścianą. Kolejka do baru również idzie sprawnie i wkrótce na stoły wjeżdża zupa! Tak po prawdzie to nie musielibyśmy tu nic jeść, bo później i tak udamy się do browaru w Vojkovicach, do tego mamy plecaki pełne wałówki (tradycyjnie prawie nieruszonej), ale jak się nie skusić na czosnkową? W dodatku całkiem niezłą, na prawdziwym czosnku, a nie granulacie!


Tata tradycyjnie zamawia Becherovkę, ja mniej tradycyjnie czarnego Litovela. Siedzi się przyjemnie, zwłaszcza, że i wystrój schroniska jest przyjemny dla oka.



Za oknem deszcz ustał. W końcu w marcu jak w garncu.


Do głównego szczytu Jaworowego jest stąd około półtora kilometra - byliśmy na nim podczas ostatniej wizyty (czyli w 2015 roku) i teraz nie ma za bardzo po co iść, bo całkowicie porasta go las. Zaczynamy więc schodzić z widokami na Wielką Czantorię.


Chmury przewalają się nad Skrzycznym, a na stokach pod Wielką Raczą leżą jeszcze resztki śniegu.



Wielka Czantoria na czarno.


Trzyniec - słynna huta, największa w trzech krajach, a także blokowiska. Duży budynek nad nimi to chyba kompleks szpitalny.



Jeszcze raz spoglądam na Beskid Żywiecki i wygląda na to, że deszczowa chmura właśnie nadchodzi nad Worek Raczański.


Pogoda jak kobieta - zmienną bywa, więc i u nas na przemian słońce, jak i czerń czająca się z tyłu.


Ponownie zaglądamy na stację kolejki i ponownie stwierdzamy, że wygląda jak ruina. A jednak co godzinę jest ona włączana i wwozi z dołu turystów.


Miałem wybrać krótką trasę i wybrałem, lecz jednak zbyt mało kilometrów to także przesada, więc dokładamy sobie zejście żółtym szlakiem, zamiast zielonego. Ono również jest dość strome.




Domki letniskowe w dolnej części. Dla Pepików to równie ważne obiekty, jak dla Polaków kościoły.


Szlak kończy się w Tyrze. Najbardziej południowa dzielnica Trzyńca, dawniej samodzielna wieś, ma nazwę w każdym z języków Śląska Cieszyńskiego w identycznym brzmieniu, co się rzadko zdarza. Tymczasem znowu zaczął padać deszcz i znowu po chwili przestaje.



Górale od trzech lat gromadzą drewno, a siarczysta zima nadal się nie pojawiła.


Granica między dzielnicami.



Reklamy informowały, że powinniśmy mijać jakąś knajpę, lecz tę dawno zlikwidowano. Pozostaje więc pomaszerować do samochodu; okazuje się, że stoi tylko nasz, pozostałe już się rozjechały.
Aura nadal nie potrafi się zdecydować, w którą stronę podążyć.


Krótki, ledwo ośmiokilometrowy wypad w góry, ale jakże przyjemny. Z pór roku zabrakło nam jedynie zimy ;) , za to w drodze powrotnej załapaliśmy się na tęczę. Pierwszą w tym roku!
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9383
Wysłany: 2023-05-03, 08:56   

Powiem szczerze, że narobiłeś mi lekkiego smaka tym Jaworowym, może nie tym najkrótszym wariantem tylko trochę dłuższą wersją, ale trzeba będzie się przejść :)

Nie byłem tam odkąd w śmigusa (kilka lat temu) nas nie obsłużyli, bo nie siedzieliśmy w stoliku ...

Fajny pomysł na krótki wypad z tatą, krótki ale z treściwym podejściem, bo kto szedł ten wie, że tam jest stromo :lol

Przejść się chociażby dla tego, że piszesz o czosnkowej, że prawdziwa ...
 
 
Mirek 
mirek


Wiek: 62
Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3883
Skąd: wodzisław śląski
Wysłany: 2023-05-03, 08:59   

Skończyliście tam gdzie ja zaczynałem, podejście i zejście tym szlakiem daje w kość.
_________________
Pożegnania nadszedł czas.
Już nie będzie wspólnie nas.
Ty osobno, ja osobno
Tak ma być lepiej, podobno.
 
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5520
Wysłany: 2023-05-03, 12:23   

Ale mało wiosennie. Rozumiem, że wycieczka miała miejsce jakiś czas temu.
Od jakiegoś czasu lat stałem się niewolnikiem słonecznej pogody, a pamiętam z dawnych lat, że kiedyś się na to nie patrzyło i wycieczki z deszczem też miały swój urok.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5838
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-05-03, 13:35   Re: Krótka wycieczka na Jaworowy.

Pudelek napisał/a:
Cel już bliziutko, a po drodze jeszcze orczyk, stary i równie dziadowski jak kolejka. Trudno mi uwierzyć, że one nadal działają, lecz tak: w zimie szusują tu narciarze.

Na Słowacji widziałem w zimie działające wyciągi orczykowe. W Polsce na takie trasy mało który narciarz zagląda, raczej to schyłek ich kariery - narciarze są rozpieszczeni warunkami w Białce, Kluszkowcach czy w Szczyrku. Najwyraźniej w dawnej Czechosłowacji infrastruktura nie jest tak dobra na mniejszych stokach niż w Polsce.

Pudelek napisał/a:
Za oknem deszcz ustał. W końcu w marcu jak w garncu.

W sumie to kawał szczęścia, że udało się przeczekać deszcz w schronisku. Strach pomyśleć co by było, gdyby go nie było ;)

Pudelek napisał/a:
Chmury przewalają się nad Skrzycznym, a na stokach pod Wielką Raczą leżą jeszcze resztki śniegu.

Nad Skrzycznem!

sprocket73 napisał/a:
Od jakiegoś czasu lat stałem się niewolnikiem słonecznej pogody, a pamiętam z dawnych lat, że kiedyś się na to nie patrzyło i wycieczki z deszczem też miały swój urok.

Starzejesz się ;) Choć ja też zwracam uwagę na pogodę, a do łażenia w deszczu się nie przekonam, choć czasem jest w górach tak pięknie po burzy...
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2023-05-03, 16:46   

Fajny ten piec w schronisku. Palą w nim zimą?
Jak tak patrzę na BŚ-M to właśnie te rejony przychodzą mi na początek do głowy. Właśnie sobie przypomniałem, jak kiedyś podziwiałem te góry z okien autobusu i o ile w słowackie góry później pojechałem, to w te rejony jeszcze nie...
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8309
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2023-05-06, 17:56   

sprocket73 napisał/a:
Ale mało wiosennie. Rozumiem, że wycieczka miała miejsce jakiś czas temu.

pod koniec marca

Sebastian napisał/a:
Najwyraźniej w dawnej Czechosłowacji infrastruktura nie jest tak dobra na mniejszych stokach niż w Polsce.

na małych stokach zazwyczaj jest kiła i mogiła, choć w Czechach to i na dużych stokach bywa kiepsko...

laynn napisał/a:
Fajny ten piec w schronisku. Palą w nim zimą?

nie wiem, nie byłem tam zimą ;)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Gór Ski 

Dołączył: 08 Maj 2018
Posty: 484
Skąd: Katowice
Wysłany: 2023-05-08, 10:31   

Sebastian napisał/a:
Pudelek napisał/a:
Cel już bliziutko, a po drodze jeszcze orczyk, stary i równie dziadowski jak kolejka. Trudno mi uwierzyć, że one nadal działają, lecz tak: w zimie szusują tu narciarze.

Na Słowacji widziałem w zimie działające wyciągi orczykowe. W Polsce na takie trasy mało który narciarz zagląda, raczej to schyłek ich kariery - narciarze są rozpieszczeni warunkami w Białce, Kluszkowcach czy w Szczyrku. Najwyraźniej w dawnej Czechosłowacji infrastruktura nie jest tak dobra na mniejszych stokach niż w Polsce.


To nie są orczyki tylko wyprzęgane talerzyki Tatrapomy są dość wygodne z przewyższeniem sięgającym do 400m i przede wszystkim 2 razy tańsze na kanapy w dość płaskiej Białce
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8309
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2023-05-08, 15:17   

pewnie masz rację, ale dla mnie każde coś co muszę wkładać między nogi to orczyk... porównywanie z kanapami to tak jakbyś porównywał hulajnogę z samochodem
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14368
Wysłany: 2023-05-08, 20:27   

Pudelek napisał/a:
Górale od trzech lat gromadzą drewno, a siarczysta zima nadal się nie pojawiła.


W Sudetach też ... Oni coś wiedzą ...





Elegancka wycieczka, panie Pudel. Świetne widoki na np Raczę.

Byłem kiedyś na Jaworowym ale w Tatrach :)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8309
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2023-05-08, 20:28   

A ja byłem na Jaworowym, ale Wierchu i nie w Tatrach :P Swoją drogą chyba dość popularna nazwa.
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14368
Wysłany: 2023-05-08, 20:30   

Pudelek napisał/a:
Swoją drogą chyba dość popularna nazwa.


Bardzo.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group