Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Zabrze - Biskupice: Ruiny spichlerza nad Bytomką

Autor Wiadomość
kris_61 


Dołączył: 23 Sie 2013
Posty: 293
Skąd: Bytom
Wysłany: 2014-02-28, 10:24   Zabrze - Biskupice: Ruiny spichlerza nad Bytomką

Zabrze - Biskupice: Ruiny spichlerza nad Bytomką

Na temat Biskupic już pisałem. Tam też wspomniano co nie co o historii tej miejscowości, która w tej chwili jest dzielnicą Zabrza. Jeśli Was zainteresuje to odsyłam do wątku: Zabrze Biskupice zespól zamkowy Borsigow.
Natomiast teraz zachęcam do zobaczenia i odwiedzenia bardzo ciekawej i nieco tajemniczej budowli, która znajduje się przy ul.Trębackiej, niedaleko koryta rzeki Bytomki.

Jak wspomniałem znajduje się tu bardzo szczególny obiekt. Łatwo go przeoczyć, ponieważ zasłonięty jest za obskurnym murem, a na dodatek przykryty jest przez gęste krzaki i zarośla. W tej chwili zrujnowany, czterokondygnacyjny budynek, wzniesiony jest z polnego kamienia i uważany za najstarszą murowaną budowlę w mieście.
Czas powstania biskupickiego spichlerza ustalono na XVII wiek, chociaż archeolodzy dowiedli, że omawiany obiekt powstał w miejscu znacznie starszego założenia - podczas badań okazało się, że wybudowano go na średniowiecznych fundamentach dawnego, XIV-wiecznego murowanego budynku, najpewniej znajdującego się w obrębie fortalicjum rycerskiego.

Jak to wygląda teraz pokazują poniższe fotki.



Tak wyglądał kiedyś



Tak wygląda dzisiaj







Główne wejście do budowli. Widać, że przebudowywane.











W takim razie będziecie przemierzać odcinek drogi powiatowej, która jest bardzo często uczęszczana w kierunku Rudy Śl. nie zapomnijcie wstąpić do starego spichlerza w Biskupicach.

Więcej możesz przeczytać tu: http://szlakiibezdroza.bl...hlerza-nad.html

Źródła: ksploratorzy.stronazen.pl
zabrze.naszemiasto.pl/
_________________
http://szlakiibezdroza.blogspot.com/
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2014-02-28, 18:42   

O jak bede u rodzicow to koniecznie musze odwiedzic!
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-02-28, 18:47   

Kris - super, że po przerwie się odezwałeś na forum, ja zawsze z dużą przyjemnością czytam Twoje opisy wycieczek i mam nadzieję, że jeszcze tej wiosny obejrzę kilka opisywanych przez Ciebie miejsc z roweru.

No w każdym razie jutro ma być bardzo ładnie, chyba go w końcu zniosę z 3 piętra ;)
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
Ostatnio zmieniony przez Basia Z. 2014-02-28, 18:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime