Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Wysokie zatopione we mgle

Autor Wiadomość
Beskidniczka 


Dołączyła: 23 Wrz 2014
Posty: 125
Wysłany: 2014-11-03, 21:58   Wysokie zatopione we mgle

W niedzielny poranek wyruszamy zgodnie z planem w kierunku Krempnej. Tam mamy zamiar przejść nowo wytyczoną ścieżką przyrodniczą. Jakiś czas temu, kiedy jeszcze powstawała, przeszliśmy ją dziko. Podobno trzeba było wcześniej się umawiać z przewodnikiem, ale teraz regulamin zmieniono i można ją przemierzać indywidualnie, no i od listopada do maja bez opłat :D Po drodze, miejscami niebo było błękitne i chmury ustępowały. Mieliśmy nadzieję, że i tam się pięknie rozpogodzi, bo po przejściu ścieżki następny punktem był szczyt widokowy Wysokie, łysy jak Grzywacka, z panoramą w trzech kierunkach. Niestety, już któryś raz z kolei, chmury i mgła zatrzymały się na okolicznych górach i z widoków wyszły nici :o-o W Krempnej zatrzymaliśmy się na moment przy zalewie na Wisłoce. Wydawało się, że mgła jakby ustępuje.








Ścieżką ruszamy w odwrotnym kierunku, tzn. od tyłu :D Podziwiamy nowoczesne budownictwo drewniane :D Zdaje się, żeby można było z niego korzystać, to trzeba zgłosić i wnieść jakieś opłaty czy cóś :-/








Na ścieżce przyrodniczej również nowiutkie mostki, schodki, poręcze...







W międzyczasie potok, powalony buk, ścieżka po łagodnym stoku.








Wychodzimy na łąkę, z której podczas sprzyjających warunków, roztacza się piękna panorama na beskidzkie dolinki i pasma górskie.






W dolince oczko wodne z drewnianą "promenadą" ;)
Jak ktoś bliżej pragnie poznać przyrodę MPN to tu przewodnik http://www.magurskipn.pl/...iez.kiczera.pdf Kiedyś wiosną widziałam w jego pobliżu setki niebieskich żab.


I kolejna wiata w towarzystwie starego szałasu o ile tak go można nazwać.




W tym miejscu omijamy dalsze przystanki ścieżki i udajemy się na Wysokie (657 m) skąd miały być piękne widoki, ale wszechobecna mgła wszystko zniweczyła :( Mijamy potok i wdrapujemy się do góry.






We mgle majaczą dawne zabudowania gospodarcze, coś jak PGR, w nieistniejącej wsi Żydowskie.


Właśnie zbliżamy się do szczytu.






Widoki powalają :D Możemy się ich domyślać, korzystając z trzech tablic z rozrysowanymi panoramami ;)


Po nasyceniu się zastanymi widokami :D maszerujemy zielonym szlakiem prowadzącym jakiś czas lasem,




By wyprowadzić nas obok kolejnej wiaty...

Tu opuszczamy szlak prowadzący do Ożennej i udajemy się w kierunku Żydowskiego. Teraz idziemy starym asfaltem. Nie lubię tego, ale cóż począć...

Mijamy łąki z e zbelowanym sianem...




Zaglądamy w dolinę Ciechani. To miejsce wyłączone z turystyki, ale od 1 do 9 listopada, można je odwiedzać w związku ze świętem zmarłych.






Trafiamy na kolejną "rozpiskę" panoram ;)



I przyglądamy się pamiątkom po dawnych mieszkańcach, nieistniejących obecnie wsi...








Mijamy zabudowania gospodarcze (po dawnej owczarni pozostały jedynie fundamenty i bacówka).


Wędrówkę kończymy przy łemkowskim cmentarzu, który stanowi początek przemierzanej przez nas wcześniej ścieżki.






Pogoda nie była sprzyjająca. Na górze wiało, i smagało mgłą we wszystkich kierunkach, ale mimo wszystko wędrówka była udana :)
_________________
"Wędrówką jedną życie jest człowieka.
Idzie wciąż,
Dalej wciąż,
Dokąd? Skąd?"
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-04, 06:56   

Beskidniczka napisał/a:
Zaglądamy w dolinę Ciechani. To miejsce wyłączone z turystyki,

Zaraz sobie wygoogluje, ale jak możesz coś napisać...byłoby ekstra.
Pogoda, rzeczywiście do dupy. Wolę większą mgłę i większe góry, ona wtedy dodaje magii, tajemniczości, tu na tych rozległych, to na zdjęciach nie wygląda to fajnie.
Te cmentarze robią wrażenie dziwne...
 
 
bton1 


Wiek: 38
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 3312
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-11-04, 07:10   

Fajnie!!! Mrok jak na horrorach albo relacjach Złoniemiła :)
_________________
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-11-04, 08:14   

Nie wiedziałam, że Ciechanię można zwiedzać w tym okresie !

Byłam tam kiedyś, ale jeszcze jak przez tą dolinę prowadził szlak i prawdę mówić - nie pamiętam jej szczególnie.
A teraz chciałabym kiedyś powtórzyć.

Ścieżką w okolicach Krempnej szłam ostatnio w samego Sylwestra z przełęczy Hałbowskiej do Krempnej i prawdę mówiąc nie podobają mi się te mostki, schodki itd. Wolę Beskid Niski "po staremu".

_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
maurycy 


Dołączył: 17 Lis 2013
Posty: 901
Skąd: Bielsko okolice
Wysłany: 2014-11-04, 09:34   


Pozwoliłem sobie '' wyciągnąć '' jedną z Twoich fotek Beskidniczko .

Widzę, że mają tam trzy jakże inne style budowy szałasów :D
Nie wiesz o co tu chodzi ? W każdym razie w Niskim jest tych szałasów co niemiara. Nie to co w Śląskim.
 
 
Beskidniczka 


Dołączyła: 23 Wrz 2014
Posty: 125
Wysłany: 2014-11-04, 19:54   

laynn napisał/a:
Beskidniczka napisał/a:
Zaglądamy w dolinę Ciechani. To miejsce wyłączone z turystyki,

Zaraz sobie wygoogluje, ale jak możesz coś napisać...byłoby ekstra.
Kiedyś prowadził przez nią niebieski szlak graniczny, który został przez MPN zlikwidowany ze względu (rzekomo) na ochronę przebogatej liczby rzadkich zwierząt i roślin. Do tej pory trwa wojna między turystami, a MPN. Dużo by pisać i opowiadać na ten temat. Kilka lat temu nieświadomie zapędziliśmy się do tej dolinki i dopiero tabliczka "Ostoja niedźwiedzia" zadziałała na naszą wyobraźnię i się do niej nie pchaliśmy :D Może to Wam troszkę sprawę naświetli http://forum-pttk.pl/inde...o=watek&w=21030 tekst już stary, ale cały czas aktualny.
I jeszcze to :D
http://www.beskid-niski.p...c.php?f=2&t=265
maurycy napisał/a:
Pozwoliłem sobie '' wyciągnąć '' jedną z Twoich fotek Beskidniczko .
A już myślałam maurycy, że popełniłam plagiat :D
maurycy napisał/a:
Nie wiesz o co tu chodzi ?
Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo że chodzi o kasę ;) MPN dostał kasę i inwestuje... http://www.carpatiabiznes..._narodowym.html
Basia Z. napisał/a:
prawdę mówiąc nie podobają mi się te mostki, schodki itd. Wolę Beskid Niski "po staremu".
Masz rację Basiu, to już nie jest ten dawny BN :-( Co chwilę zaskakują mnie nowe komunikaty, że gdzieś nie mogę wejść, że muszę dokonać opłat itp.
bton1 napisał/a:
Fajnie!!! Mrok jak na horrorach albo relacjach Złoniemiła :)
Właśnie tak... niesamowite.. opuszczone miejsca :D
_________________
"Wędrówką jedną życie jest człowieka.
Idzie wciąż,
Dalej wciąż,
Dokąd? Skąd?"
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-04, 20:14   

Ok doczytałem w między czasie, pierwszy link też co nieco rozjaśnił sprawę. No cóż, myślałem, że to powody historyczne (jakieś cmentarz, masowe groby, wykopy archeologiczne), bądź około religijne (znów stary cmentarz), czy też właśnie ostoja niedźwiedzia czy wilka.
Szlaki BN są mi słabo znane (no dobra chyba w ogóle), więc nie będę dołączał się do dyskusji.
 
 
Adapter

Dołączył: 06 Lis 2014
Posty: 4
Wysłany: 2014-11-06, 18:31   

O widzę że w tym Niskim też jest sporo szałasów! jest gdzie spać. Wprawdzie architektura inna jak w naszych Gorcach ale temat jest. Nigdy tam nie byłem i smutno mi się robi jak czytam że kiedyś było lepiej- ja już tego Waszego Niskiego nigdy nie zobaczę... :(
 
 
Beskidniczka 


Dołączyła: 23 Wrz 2014
Posty: 125
Wysłany: 2014-11-06, 21:05   

Adapter napisał/a:
O widzę że w tym Niskim też jest sporo szałasów! jest gdzie spać.
O tak, głównie w Magurskim Parku Narodowym... gorzej z regulaminem parku i parkowymi, no i największymi drapieżnikami w Polsce :D
_________________
"Wędrówką jedną życie jest człowieka.
Idzie wciąż,
Dalej wciąż,
Dokąd? Skąd?"
 
 
maurycy 


Dołączył: 17 Lis 2013
Posty: 901
Skąd: Bielsko okolice
Wysłany: 2014-11-06, 21:30   

Beskidniczka napisał/a:
Adapter napisał/a:
O widzę że w tym Niskim też jest sporo szałasów! jest gdzie spać.
O tak, głównie w Magurskim Parku Narodowym... gorzej z regulaminem parku i parkowymi, no i największymi drapieżnikami w Polsce :D
He, he skądś to znam :D
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2014-11-07, 22:58   

Bardzo podobają mi się te tereny, które opisałaś. A z Ożenną mam świetne wspomnienia sprzed lat, gdy dotarliśmy tam w trakcie włóczęgi przez Niski. Do dziś pamiętam smak rewelacyjnego chleba kupionego w tamtejszym sklepiku. Zajadaliśmy go z dżemem i smakował wybornie.
Właśnie wtedy byliśmy też w Ciechani, ale, jak Basia, nie pamiętam tej doliny z tego wyjazdu. Wtedy jeszcze szlak normalnie przez nią prowadził. Teraz jest inaczej, więc dobrze wiedzieć, że dolina jest otwarta przez te kilka dni listopada.
Czy udało Ci się namierzyć cerkwisko w Ciechani? Mnie jakoś umknęło to miejsce i dlatego chciałabym tam wrócić.
Natomiast szlak przez Żydowskie i Wysokie odkryłam całkiem niedawno i też przy niespecjalnej pogodzie. Za to zdjęcia zrobiłam w tych samych miejscach co Ty.








A cerkwisko w Żydowskiem tonęło w zieleni:





I z podejścia na Wysokie. Trochę lepszą widoczność mieliśmy, ale też bez szału:



Z opuszczonych dolin, takich jak Ciechania, najbardziej podobało mi się chyba Czertyżne. Typowo "beskidzkoniskie" klimaty są też dla mnie w Bielicznej, na Polanach Surowicznych, w Regetowie Wyżnym. Chętnie obejrzę jakieś zdjęcia z tych okolic, jak podrzucisz.
Ostatnio zmieniony przez Wiolcia 2014-11-07, 22:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-08, 05:22   

Mnie coraz bardziej zaczyna się podobać w Niskim. Muszę przyszłoroczne plany urlopowe przemyśleć...
 
 
Beskidniczka 


Dołączyła: 23 Wrz 2014
Posty: 125
Wysłany: 2014-11-08, 08:40   

Wiolcia napisał/a:
Chętnie obejrzę jakieś zdjęcia z tych okolic, jak podrzucisz.
Z miejsc o których piszesz, zdjęcia mam tylko z Polan Surowicznych. W dolinę Ciechani tym razem nie szliśmy, więc cerkwiska nie namierzaliśmy. Przy najbliższej okazji wrzucę coś z Polan Surowicznych i Polańskiej :-)
_________________
"Wędrówką jedną życie jest człowieka.
Idzie wciąż,
Dalej wciąż,
Dokąd? Skąd?"
 
 
Beskidniczka 


Dołączyła: 23 Wrz 2014
Posty: 125
Wysłany: 2014-11-08, 08:42   

laynn napisał/a:
Mnie coraz bardziej zaczyna się podobać w Niskim. Muszę przyszłoroczne plany urlopowe przemyśleć...
Korzystaj póki można, bo nie wiadomo co jeszcze MPN wymyśli... :/
_________________
"Wędrówką jedną życie jest człowieka.
Idzie wciąż,
Dalej wciąż,
Dokąd? Skąd?"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime