Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Wyrwany systemowi - dzień na Wielkiej Raczy

Autor Wiadomość
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2022-01-30, 18:37   Wyrwany systemowi - dzień na Wielkiej Raczy

Rysianka? Już tyle razy była… Może wschód na Wielkiej Raczy? Szczyt widokowy, nada się. Takie rozważania snujemy z Martą kilka tygodni wcześniej, gdy już wiadomo, że odwiedzi ją rodzina z Anglii. Mąż siostry, rdzenny Brytyjczyk, lubi góry i śnieg, więc trzeba zapewnić mu jakieś atrakcje. Wiecie, jakie zimy są na Wyspach…





Pierwszy falstart zaliczamy na początku stycznia. Wizja wschodu gdziekolwiek, czy na Wielkiej Raczy, czy na prościutkiej Ochodzitej, upada. Towarzystwo lubi spać. Do tego przyplątuje się choróbsko i wyjazd należy przełożyć. My z Robertem lądujemy na Klimczoku i Błatniej, a z resztą umawiamy się na kolejny tydzień. To ostatni weekend przed powrotem rodziny do Anglii.



Pogoda styczniowa, jak to ona, lubi się knocić, więc do końca nie wiemy, czy na Wielkiej Raczy wylądujemy. Aż do czwartku.



Późne popołudnie w czwartek. Załatwiam swoje prywatne, acz zawodowe sprawy. Telefon wyciszony. Gdy w końcu mogę na niego zerknąć, widzę dwa nieodebrane połączenia z pracy. Dzwonił sekretariat i to w krótkim odstępie czasu. Niedobrze. Telefony z pracy o tej porze zawsze śmierdzą problemami.
Oddzwaniam, ale jest już za późno. Wszyscy wyszli. Wracam do domu. O co może chodzić? Olśniewa mnie w samochodzie. O nie…
W domu otwieram wiadomości na kompie. Tu powinno być piii…. na widok przeczytanego tekstu. Pani Wioletto, została pani zgłoszona do kwarantanny. Niech to szlag!
Dzwonię do przełożonej, ta potwierdza. Do kolejnego piątku leżakuję w chałupie. Ale coś mi nie gra. Zaczynam dopytywać jak to, dlaczego. Dostaję numer do sanepidu. Proszę wyjaśniać sprawę.
Marcie piszę, że nie jadę na żadną wycieczkę. Na Wielkiej Raczy mnie nie będzie.



W piątek, bez większych nadziei, zabieram się do wyjaśniania sprawy dopiero po pracy, późnym popołudniem. – Jesteś 37 w kolejce – mówi mi automat warszawskiego sanepidu. Próbuję drugi raz, znowu wysłuchuję całej początkowej litanii informacji. Ale coś rusza, jestem dwudziesta któraś. Zostawiam włączony telefon i po krótkim czasie, ku memu zdumieniu, dodzwaniam się.
Przedstawiam sprawę. – Kwarantanna bezpodstawna – oświadcza miły pan. Wysyła zgłoszenie do bielskiego sanepidu. Ale jest po osiemnastej, piątek. Jakoś nie widzę tego, by uwolniono mnie przed weekendem. A niech to.



Pół godziny później dzwoni telefon. Bielski sanepid. Kwarantanna bezpodstawna, ale pani nie może mi jej znieść. Trzeba dowodu, wyjaśniającego pisma od dyrekcji. – A co ma być w tym piśmie? – pytam. – Nie wiem, nie wiem, działajcie… – dowiaduję się. Pani nie jest też przekonana, czy uda się załatwić sprawę w weekend. No przecież posiedzę w domu, jaki problem…
Kolejny telefon, mój. Do przełożonej. Ta do dyrekcji. Piątek wieczór. Późno. Sprawa idzie spać.
Kolejna odsłona ma miejsce w sobotę. Piję poranną kawę, dzwoni „góra” z pracy. Napisze pismo. Pół godziny później kolejny raz łapię za telefon. Sanepid! Cofnięto mi kwarantannę!
– Zwalczyłaś system! – pisze mi kumpela z pracy. Taak! Ale system nie okazał się krwiożerczy. Zaskoczył mnie bardzo na plus. Szybko, sprawnie, bezproblemowo. Niech żyje wolność! Wolność i swoboda!



Kolejna wiadomość do Marty. Jednak jadę.
– To co, nie jesteś na żadnej kwarantannie? – pyta mnie ma przyjaciółka już w niedzielę, gdy spotykamy się na parkingu w Rycerce. – U ciebie tak to się szybko zmienia…
Taaa. Nie znasz dnia ani godziny…
Sam opis wycieczki będzie już krótki. Ruszamy rano, by spotkać się z ekipą Marty w Rycerce Kolonii. Na dwupasie atakuje nas wschód. Cudnie się zapowiada ten dzień wolności!



Z tego wszystkiego knocę kierunki i zamiast skręcić w Rajczy, jedziemy na Zwardoń. Nie ma tego złego, bo poznajemy nową drogę dojazdową, przez Sól. Zbliżając się do parkingu, widzimy przy wcześniejszych domach zostawione auta. Czyżby przy wiacie nie było już miejsc? Robert zatrzymuje samochód i pyta o to pierwszego przechodzącego turystę. – Cześć Robert! – graba ląduje w samochodzie, by uścisnąć nasze dłonie. Jaki ten świat mały! Nadzialiśmy się na znajomych, z którymi w grudniu bawiliśmy się na corocznej imprezie ciastkowej u wspólnych przyjaciół.
Oni zaparkowali wcześniej, my jedziemy dalej. Drugie auto już stoi. Dziś idziemy w poszerzonym składzie. Nasza dwójka, Marta, jej tata i szwagier z Anglii.



Zaczynamy rabarbarówkowym toastem, a potem ruszamy w górę. Wiele już do napisania nie mam. Słońce świeci, pogoda jeszcze się trzyma, choć po ładnym poranku miało się chmurzyć.





Docieramy do schroniska, zachwycamy się zimą, która jednak zadomowiła się wyżej. W przedsionku lądujemy na śniadanie i grzane wino.







Na szczycie urządzamy sesję zdjęciową, fotografujemy też „na instagrama”, czyli pionowo (człowiek całe życie się uczy!), dwóch turystów. Nasi znajomi „ciastkowi” też tu są, choć już ruszają w stronę Przegibka.





My, standardowo, skrócimy trasę, bo za szlakiem na Przegibek zbytnio nie przepadam. Za bardzo się dłuży, a krótszy wariant pozwala na nieśpieszną wędrówkę.







Z Wielkiej Raczy schodzimy na halę pod Małą Raczą, dziś tylko po czerwonych znaczkach.













Ostatni przystanek, na tradycyjne angielskie świąteczne ciastka (przywiezione z Wysp), robimy na Hali Śrubita.





Potem skręcamy w rezerwatu o tej samej nazwie.



Dziś głuszca nie ma, ale miło powędrować wśród starych jodeł i buków, które porastają to miejsce. Niektóre z tych padłych mają nawet kły. Lodowe, białe i brązowe.



Ostatni epizod dzisiejszego wyjazdu to kładka w Rajczy. Dzieło mej przyjaciółki. Wcześniej jeszcze zabieramy autostopowicza. Nie machał, ale szedł drogą, więc zaproponowaliśmy podwózkę. A gdzie szedł? Do Rajczy właśnie, z 10 kilometrów asfaltu go czekało, by dotrzeć na pociąg. W samochodzie okazuje się, że jest z Czechowic, więc przejdzie z nami całą trasę do domu.



Z ekipą Marty żegnamy się w Rajczy, przy kładce, którą właśnie podświetlono, gdy już chcieliśmy uciekać (a podświetlenie bardzo chcieliśmy zobaczyć). Szwagier z Anglii zadowolony, już planuje przyjazd do Polski w wakacje. Ja – bardzo zadowolona. Siedziałabym w zamknięciu prawie tydzień, a zamiast tego spędziłam „lovely day” (słowa szwagra) w górach.

Ostatnio zmieniony przez Wiolcia 2022-01-30, 18:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14379
Wysłany: 2022-01-30, 18:55   

Rewelacja pogodowa.

Daj znak kiedy będzie tak samo :)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5852
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-01-30, 19:05   

Pierwsza część relacji nadawała by się do wątku "się dzieje", tam by mieli używanie.
Wielka Racza zawsze smaczna.

Wiolcia napisał/a:
Na szczycie urządzamy sesję zdjęciową, fotografujemy też „na instagrama”, czyli pionowo (człowiek całe życie się uczy!), dwóch turystów


Cała masa ludzi, która zaczęła robienie zdjęć dopiero na telefonach komórkowych, robi zdjęcia tylko w pionie i odnoszę wrażenie, że nawet sobie nie zdają sprawy, że można inaczej.


Sami też sobie robicie instagramowo-fejsbukowe zdjęcia ;)


A to zdjęcie coś mi przypomina, czyli wygrany przeze mnie konkurs na górskie wieloplany.



Dobromił napisał/a:
Rewelacja pogodowa.
Daj znak kiedy będzie tak samo :)


Obawiam się, że może nigdy ;)
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14379
Wysłany: 2022-01-30, 19:09   

Więcej wiary Sebastianie.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2022-01-30, 19:15   

Dobromił napisał/a:
Daj znak kiedy będzie tak samo :)

Przyszły weekend?

Sebastian napisał/a:

Sami też sobie robicie instagramowo-fejsbukowe zdjęcia ;)

Nie będzie ani na instagramie, ani na fejsbuku.
Takie zdjęcia z Martą robimy sobie od lat. Gdy jeszcze facebooki były w powijakach i nie wiedziałam, co to znaczy mieć tam konto.
A znając moje relacje, chyba wiesz, że rzadko zamieszczam zdjęcia ze sobą.
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5852
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-01-30, 19:16   

Wiolcia napisał/a:
A znając moje relacje, chyba wiesz, że rzadko zamieszczam zdjęcia ze sobą.

Wiem, oczywiście.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9393
Wysłany: 2022-01-30, 19:43   

Nie taki ten sanepid straszny :lol Iza też załatwiała sprawę w weekend, ale nie miała tyle szczęścia co Ty ;)

Widoki zajefajne! Racza zimą kusi.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-01-30, 19:43   

Kolejna klasyka. Fajnie się tak urwać z chaty :)
 
 
Izabela 
Cieszynioki


Dołączyła: 26 Lip 2019
Posty: 784
Wysłany: 2022-01-30, 19:45   

Pogoda rewelacja, zdjęcia piękne ale najbardziej podoba mi się radość, która kipi z tej relacji.
Lubię takie pozytywne wypady.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2022-01-30, 20:05   

Śniegowo nieco skromnie ale widoki rasowe. Takie w zimie to podnoszą na duchu :)
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2022-01-30, 20:09   

Sebastian napisał/a:
Pierwsza część relacji nadawała by się do wątku "się dzieje", tam by mieli używanie.

I dlatego w tamtym wątku się nie udzielam. Choć, przyznam, niekiedy krew mnie zalewa, gdy czytam niektóre posty.
Ale wniosek jest jeden - nikt nikogo do swych racji nie przekona, więc szkoda czasu na klepanie w klawiaturę.

Sebastian napisał/a:

Obrazek
A to zdjęcie coś mi przypomina, czyli wygrany przeze mnie konkurs na górskie wieloplany.

Obrazek

Bardzo podobne kadry! Ale, hmm, nie pamiętam, kiedy byłeś na Raczy...

Adrian napisał/a:
Nie taki ten sanepid straszny :lol Iza też załatwiała sprawę w weekend, ale nie miała tyle szczęścia co Ty ;)

Czyli raz na wozie, raz pod wozem...

Adrian napisał/a:
Widoki zajefajne! Racza zimą kusi.

Idź, jak trafisz pogodę, widoki świetne! Mnie się tam marzy wschód słońca, ale nie wiem, czy wstanę.

laynn napisał/a:
Kolejna klasyka. Fajnie się tak urwać z chaty :)

Nawet nie wiesz, jak fajnie! Jeszcze w takiej sytuacji, gdy weekend wydawał się stracony!

Izabela napisał/a:
Pogoda rewelacja, zdjęcia piękne ale najbardziej podoba mi się radość, która kipi z tej relacji.
Lubię takie pozytywne wypady.

Powód do radości był wielki :)
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2022-01-30, 20:32   

Piotrek napisał/a:
Śniegowo nieco skromnie ale widoki rasowe. Takie w zimie to podnoszą na duchu :)

To z początku roku, jeszcze przed ostatnimi opadami. Teraz jest pewnie lepiej ze śniegiem, ale gorzej z widokami :) .
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2022-01-30, 21:23   

Fakt, śniegu teraz więcej ale w taką pogodę jak wczoraj i dziś to musi być armagedon :rol
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2022-01-31, 17:58   

Piotrek napisał/a:
Fakt, śniegu teraz więcej ale w taką pogodę jak wczoraj i dziś to musi być armagedon :rol

Nie zazdroszczę tym, co wczoraj byli gdzieś wysoko.

A z innej beczki: co zrobić, by zdjęcia w tej relacji nie były rozmazane? Na potrzeby strony zmniejszam je do rozmiaru 800 na 800 i gdy wstawiam w relację na forum, tracą jakość. Gdy kliknie się w jakieś, pokazuje się ostre, w tym zmniejszonym rozmiarze. Ale w relacji są nieostre i nie bardzo mi się to podoba.
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5852
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-01-31, 18:02   

Wiolcia napisał/a:
A z innej beczki: co zrobić, by zdjęcia w tej relacji nie były rozmazane? Na potrzeby strony zmniejszam je do rozmiaru 800 na 800 i gdy wstawiam w relację na forum, tracą jakość. Gdy kliknie się w jakieś, pokazuje się ostre, w tym zmniejszonym rozmiarze. Ale w relacji są nieostre i nie bardzo mi się to podoba.

Po przeskalowaniu do szerokości forum one tracą na jakości. Pole wpisów na forum ma 795 pikseli szerokości i jak wstawisz je w takim wymiarze na forum, to będą jak brzytwa, jak Tommy Lee Jones w "Ściganym".
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group