Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Wschód słońca na Modyni

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5838
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-02-08, 20:03   Wschód słońca na Modyni



Modyń - góra o wysokości 1029 metrów npm. położona we wschodniej części Beskidu Wyspowego, pomiędzy Szczawą a Limanową. Na szczycie góry znajduje się wybudowana w latach 2020-2021 drewniana widokowa wieża o wysokości 27 metrów konstrukcji identycznej jak wieże na Gorcu czy Koziarzu, z której rozciągają się widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Tatry i Gorce.

Nazwa góry jest nietypowo rodzaju żeńskiego (ta Modyń), czego potwierdzeniem jest znajdują się nieopodal Mała Modyń. Charakterystyczny jest kształt góry zbliżony do wieloryba, widoczny od zachodniej strony, np. z Mogielicy lub Gorca. Wieża na Modyni z pewnością przyczynia się do wzrostu popularności tej góry, która wcześniej była raczej miejscem na niszowe wycieczki. Celem mojej wycieczki jest właśnie wieża widokowa na wierzchołku Modyni, ale nie idę tam widokowymi polanami od południowej strony lecz najkrótszą i najszybszą drogą z przełęczy Cisowy Dział (przysiółek Wyrębiska) pomiędzy Modynią a Jasieńczykiem. Dlaczego? Ponieważ chcę być na górze przed wschodem słońca.

Parkuję samochód na Wyrębiskach na parkingu na kilkanaście aut znajdującym się przy polowej kapliczce. Obok kapliczki stoi metalowy krzyż wysoki na 13 metrów, a przy drodze stacje drogi krzyżowej wykonane w kamieniu. Na razie wiele nie widać poza rozgwieżdżonym czystym niebem, nie słychać też nic oprócz podmuchów zimnego wiatru. Latarka na czoło i w drogę, głównie przez las. Podejście bez historii i bez zdjęć. Na szczycie wieży jestem zgodnie ze sztuką ponad pół godziny przed wschodem słońca. Jest 11 listopada, niestety nie udaje mi się wstrzelić w zalewające Beskidy kilka dni wcześniej i kilka dni później poranne inwersje, jedynie w dolinie Popradu za Radziejową interesująco kłębi się mgła. Nic to. Mgły nie ma, za to kolory na niebie są pierwsza klasa, nawet jak na wschód słońca.


Tatry


Trzy Korony


dolina Popradu


Radziejowa, Prehyba, Trzy Korony, Lubań




w kierunku Nowego Sącza



W Gorcach i w Beskidzie Wyspowym już późna jesień, liście opadły z drzew, ale las nadal wygląda pięknie dzięki żółto-pomarańczowym igłom modrzewia, jedynego drzewa iglastego zrzucającego igły na zimę.




Tatry i Gorc




Beskid Wyspowy: Mogielica, Śnieżnica, Łopień, Cichoń, Ostra, Sałasz, Jaworz


w stronę Trzech Koron


Gorc, Turbacz, Jasień, na horyzoncie Babia Góra i Polica


od Radziejowej przez Tatry po Turbacz


Ostra, Sałasz, Jaworz, w dole polana pod wieżą


po prawej stronie wieża widokowa na Koziarzu


zbliżenie na Tatry Zachodnie od Kopy Kondrackiej po Jarząbczy Wierch


Jaworzyna Kamienicka i Turbacz


Babia Góra i Polica


Mogielica


pasmo Prehyby, Koziarz, Pieniny, Trzy Korony


Babia Góra, Polica, Jasień, Mogielica, Śnieżnica, Łopień


Cichoń, Przełęcz Ostra, Ostra


Gorc, Jaworzyna Kamienicka, Turbacz




Gorc

Przychodzi ten moment, gdy piękny wschód słońca oraz świt ustępują zwykłemu przedpołudniowi, a w miejsce turystów - fotografów ze statywami (było ich kilku oprócz mnie) na wieży zaczynają się pojawiać zwykli turyści. Czas na spakowanie sprzętu do plecaka i powrót na Wyrębiska.







Jak się okazuje za dnia, Wyrębiska i okolice przełęczy Cisowy Dział to urokliwe miejsce z widokami na Beskid Sądecki, a końcowy fragment zejścia z Modyni, prowadzący już pośród łąk, jest bardzo ładny. Szkoda tylko, że taki krótki. Nieprzypadkowo miejsce to zostało wybrane w 2020 roku Turystyczną Perłą Powiatu Limanowskiego.




Jasieńczyk, Czarci Wierch, Radziejowa, Prehyba



Tutaj jesień objawia się jeszcze wysokimi żółtymi trawami. Jest piękne listopadowe przedpołudnie, ja mam dużo czasu, mogę tu pobyć dłużej.







Samochodów i turystów jest sporo, widać że wieża widokowa na Modyni jest miejscem ich przyciągającym. Nie ma się co dziwić, bo to wieża z bardzo krótkim podejściem z parkingu, jednym z krótszych w rejonie Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego i Gorców.




Prehyba, Koziarz




Jasieńczyk


Modyń


stacje drogi krzyżowej


przełęcz Cisowy Dział

Widoki z wieży ustępują wg mnie panoramo z wież widokowych na Gorcu, Mogielicy czy Radziejowej. Nie znaczy to, że są złe, ale nie jest to jednak beskidzki top. Za to okolice przełęczy Cisowy Dział to piękne miejsce i dobre zakończenie mojej wycieczki. Ja zaś zostawiam sobie na następny raz wejście na Modyń od południowej strony, czego nie omieszkam zrelacjonować na tym blogu. Do następnego razu!

Na zakończenie cztery panoramiczne zdjęcia z wycieczki. po kliknięciu na zdjęcie otworzy się ono na pełnym ekranie, co szczególnie na ekranie monitora będzie wyglądać ciekawie.


panorama z wieży na południową stronę


panorama z wieży na zachodnią i północną stronę


pod wieżą widokową


ścieżka na Wyrębiskach

Wpisem tym kończę relacjonowanie mojego jesiennego sezonu 2021 i wkurwianie Adriana warunkami. Nazbierało się tego 22 relacje z okresu wrzesień - listopad.
Teraz mogę w spokoju zabrać się za zimę.



_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9383
Wysłany: 2022-02-08, 20:50   

Dziękuję.
Czyli od dzisiaj, mogę zasypiać i budzić się spokojnie ;)

Jesień 2021 była twoja bez dwóch zdań, mam nadzieję że tegoroczna Jesień będzie łaskawa dla wszystkich :)
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2022-02-08, 21:09   

Biorąc pod uwagę tą mizerną obecnie zimę, zdecydowanie przyjemniej oglądać piękną jesień :)
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8309
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2022-02-08, 21:56   

Bunt, nie oglądam zdjęć!
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-02-08, 22:27   

Kurde, no nie wiem co napisać...dostałem ślinotoku na widok zdjęć.
:)
 
 
Coldman 


Wiek: 26
Dołączył: 19 Maj 2020
Posty: 1094
Skąd: Wysoczyzna Kaliska
Wysłany: 2022-02-08, 22:31   

Po obejrzeniu całej relacji zorientowałem się, że Modyń należy do Diademu Gór Polski i z przyjemnością zdobędę ten szczyt, który do tej pory był mi nieznany
_________________
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2022-02-08, 22:41   

No dobra, wymiotłeś zdjeciami. To spokojnie moge sprzedawać swój sprzęt.
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14368
Wysłany: 2022-02-09, 08:14   

Sebastian napisał/a:
Jest 11 listopada


Tego dnia byliśmy na Lackowej. Trochę inna pogoda była :)

Niech żyją nowe wieże widokowe !
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2022-02-09, 09:54   

A z relacji Opawskiego wydawało mi sie, że to jakies dzikie i malo znane miejsce, zapomniane przez boga i ludzi, gdzie tylko hula wiatr! Takie ze od razu chcialam tam jechac i zapodac biwak na szczycie... Widac trzeba sie tam wybrac w jakas duzo mniej spektakularną widokowo pogode?? ;)
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2022-02-09, 10:04, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Lidka 
Lidka


Dołączyła: 26 Sty 2022
Posty: 367
Wysłany: 2022-02-09, 11:09   

Tak jakoś ciepło na tych zdjęciach :lol
buba, obstawiam, że wystarczy nie w okolicach długich weekendów :-o
_________________
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2022-02-09, 11:33   

Lidka napisał/a:
buba, obstawiam, że wystarczy nie w okolicach długich weekendów


A to napewno! Faktycznie, nie popatrzylam na date! Kolory i cieplo bijące ze zdjec wkrecily mnie, ze to na bank byl pazdziernik!

Jak to mawia jeden moj kolega: "w dlugie weekendy to nawet w mojej piwnicy jest pelno ludzi", co akurat jest oparte na faktach bo w majówke probowali mu skroić rowery ;)
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
opawski1 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 1051
Skąd: Prudnik
Wysłany: 2022-02-09, 23:49   

Piękne zdjęcia! Ja w sierpniu miałem okazję podziwiać stamtąd zachód słońca z morzem chmur. Co prawda nie miałem takiej dobrej widoczności, bo np. Tatry były całkiem w chmurach, ale morze zrobiło robotę. :) Te relacje z Wyspowego to może wrzucę do końca lutego tutaj. :D
Modyń zrobił na mnie duże wrażenie, ma duży potencjał, choć nie znam innych miejsc z wieżami które wymieniłeś.
Na mnie ta góra zrobiła wrażenie bardzo spokojnego miejsca, byłem tam prawie 3h, nie spotkałem zupełnie nikogo, ale fakt ja byłem tam w wieczór w środku tygodnia, a nie w długi weekend :D
Także buba myślę, że w tygodniu tam jest nadal bardzo spokojnie i można się rozbijać z dobytkiem :P
_________________
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Ostatnio zmieniony przez opawski1 2022-02-09, 23:49, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2022-02-10, 07:45   

Ładnie. Dobre widoki z tej wieży, trzeba tam zawitać. A i okolica, gdy wracałeś, wygląda dość sielankowo. Myślę, że Beskid Wyspowy ma wiele takich miejsc, ale jest trochę "nieodkryty", bo rzadziej się go wybiera na wycieczki niż inne góry.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14368
Wysłany: 2022-02-10, 08:03   

A jak już człek tam jedzie to Mogielica i okolica ...
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5838
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-02-10, 20:37   

Pudelek napisał/a:
Bunt, nie oglądam zdjęć!

Kolejna relacja będzie w 100% tekstowa ;)

laynn napisał/a:
Kurde, no nie wiem co napisać...dostałem ślinotoku na widok zdjęć.
:)

:rol

Wiolcia napisał/a:
Myślę, że Beskid Wyspowy ma wiele takich miejsc, ale jest trochę "nieodkryty", bo rzadziej się go wybiera na wycieczki niż inne góry.

Ma, parę takich jeszcze mam do odkrycia, na podstawie oglądania mapy.

Dobromił napisał/a:
A jak już człek tam jedzie to Mogielica i okolica ...

Mogielica, okolica, kaplica...
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group