Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: sokół
2019-12-15, 19:39

Wieści z gór

Autor Wiadomość
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8336
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-01-29, 13:26   

niby chcą postawić kamienny/murowany i obudować drewnem. Oczywiście pod pretekstem ochrony przeciwpożarowej.

Tyle, że żaden obiekt obudowany drewnem nigdy nie wygląda jak ten całkowicie drewniany. Mi to raczej wygląda jakby farosz chciał postawić coś bardziej okazałego (więcej ludu wejdzie na ślub lub inną imprezę), a biskup przyklepał. Górale mogą se protestować, ale "przewodnicy duchowi", jeśli będą chcieli, i tak postawią na swoim.

A Przysłop - cóż, gdy go stawiano to pewno uchodził za wzór nowoczesności :D Stare było za małe, mogli zrobić dobudówkę - jak to robili na Markowych. W sumie dobrze, że ten pałacyk arcyksiążęcy, czyli późniejsze schronisko, nie skończyło w piecu, bo taki był pierwotnie plan.
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14417
Wysłany: 2014-01-29, 13:27   

sokół napisał/a:
można je obejrzeć w Wiśle, przy dworcu PKS


A miniaturkę w Żywcu.
Ostatnio zmieniony przez Dobromił 2014-01-29, 13:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12258
Skąd: Bytom
Wysłany: 2014-01-29, 13:29   

Miziowa też jest "nowoczesna", podobnie jak Szczawiny, niestety w tej nowoczesności brak zwykle klimatu.

Z tych nowszych schronisk jedynie chyba Lipowska się broni.
Profil Facebook
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14417
Wysłany: 2014-01-29, 13:31   

sokół napisał/a:
niestety w tej nowoczesności brak zwykle klimatu.


I znowu to straszliwe słowo "klimat" ... Ono jest dla mnie czasem tak durne jak "obraza uczuć religijnych" ...
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12258
Skąd: Bytom
Wysłany: 2014-01-29, 13:32   

Sorry, ale taki mamy klimat.... :D :D :D
Profil Facebook
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8336
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-01-29, 13:32   

Lipowska nie jest całkowicie nowa, bo powstała na podbudówce starego schroniska Beskidenverein, siłą rzeczy nie stworzono więc kolejnego klocka (choć stare schronisko było ładniejsze).

Właśnie się zastanawiam czy jest jakieś schronisko nowe, które mi się spodobało... chyba Chopok. Dawna noclegownia dla robotników, jako schronisko od 1996, a współczesny wygląd jeszcze młodszy. Można? Można!
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14417
Wysłany: 2014-01-29, 13:36   

sokół napisał/a:
Sorry, ale taki mamy klimat....


A to w takim razie przepraszam :D

Pudelek napisał/a:
chyba Chopok


Skalnata Chata ? Jak to to ładne jest. I ma bardzo wygodną podłogę w jadalni.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8336
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-01-29, 13:38   

Kamienna :P nie spałem, ale podczas wizyt w czasie wędrowania to mi się bardzo podobało. Znakomitą herbatę z ziół robili - mniam :D
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14417
Wysłany: 2014-01-29, 13:42   

Pudelek napisał/a:
Znakomitą herbatę z ziół robili


Cudo. Byłem tam dwa razy, raz spałem, raz chlałem. Herbata wręcz obowiązkowa. Jako popitka też.

A i szczyt w miarę blisko :D
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-01-29, 13:48   

Nie wiem czy wszystkie "bacówki" - Moskałówki liczą się jako "nowe" bo powstały w latach 70 i 80 XX w. ale bacówki pod względem architektury i funkcjonalności są super.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14417
Wysłany: 2014-01-29, 13:50   

Basia Z. napisał/a:
ale bacówki pod względem architektury


A jak to wygląda po rozbudowie ? Chyba na Krawców powiększali.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-01-29, 13:51   

Dobromił napisał/a:
Basia Z. napisał/a:
ale bacówki pod względem architektury


A jak to wygląda po rozbudowie ? Chyba na Krawców powiększali.


Dawno tam nie byłam i nie wiem jak tam konkretnie wygląda.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8336
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-01-29, 13:56   

nie Krawców, tylko Rycerzowa. Poszerzyli jadalnię kosztem tarasu. Widziałem tylko na zdjęciach - moim zdaniem średnio.

Tłumaczenie rozbudowy mocno naciągane - oczywiście wszystko dla wygody turystów, bo "się nie mieszczą". Chyba ktoś zapomniał, po co miała służyć bacówka Moskały - bynajmniej nie po to, aby wszystkim było wygodnie. Nigdy nie miałem tam problemów się zmieścić (najwyżej ktoś się ścisnął), czasem usiadło się na dworze i korona z głowy nie spadła. Nawet w czasie imprez ludzie się pomieścili. Tylko teraz nawet imprezy cykliczne anulowano na bacówce - może też w ramach "wygody"?

Przyznam się szczerze, że nigdy za obsługą Rycerzowej nie przepadałem (z różnych względów) i mnie takie tłumaczenia nie dziwią... w końcu dziś prawdziwy turysta to ten co żąda wygody.
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-01-29, 14:03   

Pudelek napisał/a:
nie Krawców, tylko Rycerzowa. Poszerzyli jadalnię kosztem tarasu. Widziałem tylko na zdjęciach - moim zdaniem średnio.



Ja jeszcze nawet na zdjęciach nie widziałam.
Budynek bacówki był bardzo proporcjonalny, trochę nawiązujący w stylu do szałasu góralskiego.
Projektował je dobry architekt.
Jak się te proporcje zaburzyło dobudowując jakieś dobudówki, czy poszerzając jadalnię - to już to pewnie wygląda fatalnie.
Bo "ładna" w potocznym tego słowa rozumieniu architektura to przede wszystkim są zachowane proporcje.

A co do możliwości zmieszczenia się, raz na Krawculi na Sylwestra ówczesny właściciel przyjął rezerwację na 120 osób i wszyscy się jakoś zmieścili. Też tam wtedy byłam.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
vertigo
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-29, 14:23   

Pudelek napisał/a:
nie Krawców, tylko Rycerzowa. Poszerzyli jadalnię kosztem tarasu. Widziałem tylko na zdjęciach - moim zdaniem średnio.


Rok temu tam byłem i jadalnia już była poszerzona. Wcześniej bywało ciasno, a w zimie to już naprawdę był kłopot więc racja spora w takim poszerzaniu jadalni jest. Z tym, że osobiście wolałem stary układ, oczywiście pod warunkiem że udało mi się zasiąść ;)

Pudelek napisał/a:
Chyba ktoś zapomniał, po co miała służyć bacówka Moskały


To były inne czasy, kiedy bacówki wcale na siebie nie musiały zarabiać. Ciężko te kryteria odnosić do czasów współczesnych.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group -