Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

W Worku Raczańskim ze świniami

Autor Wiadomość
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2015-04-01, 22:04   

nes_ska napisał/a:
laynn! Doceń nasze starania

doceniam :P
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2015-04-01, 22:38   

Nes_ska napisał/a:

...w niedzielny poranek zakończyła żywot moja suszarka!

Najważniejsze, że prostownica wciąż działa ;)
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8312
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2015-04-01, 22:40   

laynn napisał/a:
Pudel za paszkwile Cię podam do sądu, bo to słowo opatentowałem


zastanawiałem się nad tym, ale trudno byłoby opatentować takie słowo - to tak jakby ktoś opatentował "słownik" albo "limeryk" :D


Zwróć też uwagę, że tytuł też jest delikatnie różny od Twojego oryginalnego :D
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
nes_ska 


Wiek: 35
Dołączyła: 09 Paź 2013
Posty: 2931
Skąd: Brzesko
Wysłany: 2015-04-01, 22:42   

Vlado napisał/a:
Najważniejsze, że prostownica wciąż działa ;)


Działa, działa, ale prostownicę wożę ze sobą głównie w Tatry. W zeszłym roku rzadko nadarzała się okazja :dev
_________________
Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2015-04-02, 05:06   

Pudelek napisał/a:
zastanawiałem się nad tym, ale trudno byłoby opatentować takie słowo

słowo jak słowo, ale sens tego słowa w moich ustach jako przezwisko :D
Pudelek napisał/a:
Zwróć też uwagę, że tytuł też jest delikatnie różny od Twojego oryginalnego

na to jak najbardziej zwróciłem uwagę.





na kpinę też :D
Ostatnio zmieniony przez 2015-04-02, 05:06, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2015-04-02, 18:46   

Jak to miło, że ktoś też szedł 5,5h z Wielkiej Raczy na Przegibek :) Za to z Przegibka do Rycerki, to szliśmy wielokrotnie, ale drogą gospodarczą a nie szlakiem, wygodnie i w 25 minut na przystanku ;)
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8312
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2015-04-02, 19:29   

Malgo Klapković napisał/a:
to szliśmy wielokrotnie, ale drogą gospodarczą a nie szlakiem, wygodnie i w 25 minut na przystanku


tyle, że myśmy nie szli z Przegibka do Rycerki (wsi), ale do doliny Rycerki, która jest z drugiej strony, oddzielona pasmem Praszywki i Będoszki :) to nieźle zamotane - jest dolina z Rycerskim Potokiem, w której leżą wsie Rycerka Górna i jej przysiółek Kolonia, jest też sąsiednia dolina Rycerki z potokiem... Rycerka, w której wsie Rycerka nie leżą :D

Kiedyś parę razy chodziłem drogami bezszlakowymi, używanymi m.in. do zwózki drzewa - ale teraz ciężko powiedzieć, czy to była ta sama trasa co wasza :)
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-04-02, 19:54   

Pudelek napisał/a:

tyle, że myśmy nie szli z Przegibka do Rycerki (wsi), ale do doliny Rycerki, która jest z drugiej strony, oddzielona pasmem Praszywki i Będoszki :) to nieźle zamotane - jest dolina z Rycerskim Potokiem, w której leżą wsie Rycerka Górna i jej przysiółek Kolonia, jest też sąsiednia dolina Rycerki z potokiem... Rycerka, w której wsie Rycerka nie leżą :D


Dolina Rycerek.
Potok nazywa się "Rycerki" w liczbie mnogiej i odmienia się tak jak "spodnie", więc jest Dolina Rycerek.
Tak samo, czyli "Rycerki" nazywa się leżący tam przysiółek.

Zaś na dole i w sąsiedniej dolinie jest "jedna" Rycerka - na dole Dolna, a u góry - Górna.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2015-04-02, 20:05   

Pudelek napisał/a:
tyle, że myśmy nie szli z Przegibka do Rycerki (wsi), ale do doliny Rycerki, która jest z drugiej strony, oddzielona pasmem Praszywki i Będoszki

Kojarzę już teraz :) Może wrócę tamtędy w majówkę ;) Ten szlak wyskakuje gdzieś w okolicy Rycerki Górnej/ Dolnej?
 
 
nes_ska 


Wiek: 35
Dołączyła: 09 Paź 2013
Posty: 2931
Skąd: Brzesko
Wysłany: 2015-04-02, 20:16   

W Górnej, ale w zasadzie tuż przed Dolną z tego co pamiętam ;) Na razie jest mocno zniszczony, ale do przejścia.
_________________
Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8312
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2015-04-02, 20:20   

Cytat:
Dolina Rycerek.
Potok nazywa się "Rycerki" w liczbie mnogiej i odmienia się tak jak "spodnie", więc jest Dolina Rycerek.
Tak samo, czyli "Rycerki" nazywa się leżący tam przysiółek.


nie tak prosto - są różne wersje :) według jednej, obecnej na wielu mapach, jest tak jak piszesz wyżej, według drugiej to jest potok Rycerka i dolina Rycerki. Np KSNG podaje Rycerka, a nie Rycerki ( http://ksng.gugik.gov.pl/pliki/hydronimy1.pdf ).

Podobnie jest na mapie Sygnatury ( http://www.e-gory.pl/inde...d-Zywiecki.html ), ale tam z kolei jest błędnie opisane, jakoby do Soły wpadał Potok Rycerski, który realnie jest dopływem potoku Rycerka/Rycerki, a nie odwrotnie.

Również na mapie WIG z 1934 roku jest Rycerka, nie Rycerki ( http://www.e-gory.pl/inde...-28-Ujsoly.html )

Na mapie Compasu jest największe poplątanie ( http://www.e-gory.pl/inde...-zachodnia.html ) - potok Rycerki, natomiast wpływa do niego nie Rycerski Potok, ale... Rycerka! Taka wersja też się czasem pojawia na innych mapach.

Na hiking.sk i mapy.cz ( http://mapy.cz/zakladni?x...49.4694349&z=15 ) jest "moja" wersja - Rycerka i Potok Rycerski. Podobnie jak w google maps.

Basia Z. napisał/a:
Zaś na dole i w sąsiedniej dolinie jest "jedna" Rycerka - na dole Dolna, a u góry - Górna.

to nie bardzo rozumiem. Na jakim dole? W dolinie Rycerki/Rycerek? Tu jest ciekawie - na hiking.sk jest to przysiółek Rycerka. Na wspomnianej Sygnaturze Rycerki. Podobnie jak na mapie Compasu. Czasem z przymiotnikiem "Joneczkowe Rycerki".

Natomiast w sąsiedniej dolinie jest faktycznie jedna Rycerka - ale tylko Górna, położona nota bene niżej na mapie niż Dolna (ale zapewne nazwa pochodzi od położenia przy potoku albo na wysokości). Rycerka Dolna, która dziś przecież jest osobną miejscowością, zaczyna się już po zakończeniu doliny Rycerskiego Potoku. i zejściu dwóch dolin.

Niezły burdel, ale ja pozostanę przy wersji Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych :) Ale ewidentnie część map ma błąd.
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2015-04-02, 20:22, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-04-02, 20:32   

Pudelek napisał/a:
Cytat:
Dolina Rycerek.
Potok nazywa się "Rycerki" w liczbie mnogiej i odmienia się tak jak "spodnie", więc jest Dolina Rycerek.
Tak samo, czyli "Rycerki" nazywa się leżący tam przysiółek.


nie tak prosto - są różne wersje :) według jednej, obecnej na wielu mapach, jest tak jak piszesz wyżej, według drugiej to jest potok Rycerka i dolina Rycerki. Np KSNG podaje Rycerka, a nie Rycerki ( http://ksng.gugik.gov.pl/pliki/hydronimy1.pdf ).

Podobnie jest na mapie Sygnatury ( http://www.e-gory.pl/inde...d-Zywiecki.html ), ale tam z kolei jest błędnie opisane, jakoby do Soły wpadał Potok Rycerski, który realnie jest dopływem potoku Rycerka/Rycerki, a nie odwrotnie.

Również na mapie WIG z 1934 roku jest Rycerka, nie Rycerki ( http://www.e-gory.pl/inde...-28-Ujsoly.html )

Na mapie Compasu jest największe poplątanie ( http://www.e-gory.pl/inde...-zachodnia.html ) - potok Rycerki, natomiast wpływa do niego nie Rycerski Potok, ale... Rycerka! Taka wersja też się czasem pojawia na innych mapach.

Na hiking.sk i mapy.cz ( http://mapy.cz/zakladni?x...49.4694349&z=15 ) jest "moja" wersja - Rycerka i Potok Rycerski. Podobnie jak w google maps.



Mnie na kursie uczyli, że nazwa potoku brzmi "Rycerki" ale faktycznie masz rację, że jest zamieszanie. Map czeskich i słowackich bym się nie trzymała, znacznie bardziej przemawia do mnie mapa WIG.

Pudelek napisał/a:

Basia Z. napisał/a:
Zaś na dole i w sąsiedniej dolinie jest "jedna" Rycerka - na dole Dolna, a u góry - Górna.

to nie bardzo rozumiem. Na jakim dole? W dolinie Rycerki/Rycerek? Tu jest ciekawie - na hiking.sk jest to przysiółek Rycerka. Na wspomnianej Sygnaturze Rycerki. Podobnie jak na mapie Compasu. Czasem z przymiotnikiem "Joneczkowe Rycerki".

Natomiast w sąsiedniej dolinie jest faktycznie jedna Rycerka - ale tylko Górna, położona nota bene niżej na mapie niż Dolna (ale zapewne nazwa pochodzi od położenia przy potoku albo na wysokości). Rycerka Dolna, która dziś przecież jest osobną miejscowością, zaczyna się już po zakończeniu doliny Rycerskiego Potoku. i zejściu dwóch dolin.

Niezły burdel, ale ja pozostanę przy wersji Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych :) Ale ewidentnie część map ma błąd.


Trochę faktycznie za szybko pisałam.

Pisząc "na dole" miałam na myśli dół doliny Rycerek/ Rycerki oraz Rycerskiego Potoku/ Rycerki. "Dół" zawsze się liczy w dół doliny a nie na południe (które jest na dole mapy).

No w każdym razie Rycerka Dolna leży w dolnej części doliny tych połączonych już potoków, a stacja kolejowa to jest nawet za Czarną Sołą, zaś Rycerka Górna pomiędzy ramieniem Praszywki i Będoszki a pasmem granicznym. To miałam na myśli.

Zaś przysiółek w dolinie Rycerek / Rycerki w ogóle nie zaistniał na mapie WIG.

edit:

KSNG podaje też, że Rycerski Potok wpada do Rycerki a Rycerka do Soły (strona 244).

Oba w górnym biegu nazywają się inaczej.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
Ostatnio zmieniony przez Basia Z. 2015-04-02, 20:38, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8312
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2015-04-02, 20:44   

Basia Z. napisał/a:
Map czeskich i słowackich bym się nie trzymała, znacznie bardziej przemawia do mnie mapa WIG.


ja tego nie liczę, bo oni tylko powtarzają dane z jakiś polskich map, tylko chciałem pokazać co się stanie, jeśli ktoś zacznie próbować sprawdzać właściwą nazwę :D W sumie też najpoważniej potraktowałbym WIG.

Basia Z. napisał/a:
Pisząc "na dole" miałam na myśli dół doliny Rycerek/ Rycerki oraz Rycerskiego Potoku/ Rycerki. "Dół" zawsze się liczy w dół doliny a nie na południe (które jest na dole mapy).

policzyłaś to z perspektywy przewodnika, natomiast wydaje mi się, że dla większości ludzi (i dla mnie) dół to południe ;)

Basia Z. napisał/a:
No w każdym razie Rycerka Dolna leży w dolnej części doliny tych połączonych już potoków, a stacja kolejowa to jest nawet za Czarną Sołą, zaś Rycerka Górna pomiędzy ramieniem Praszywki i Będoszki a pasmem granicznym. To miałam na myśli.

dokładnie, ja nawet kiedyś sądziłem, że stacja kolejowa leży już administracyjnie w Rajczy, ale jednak łapie się pod Rycerkę.

Basia Z. napisał/a:
Zaś przysiółek w dolinie Rycerek / Rycerki w ogóle nie zaistniał na mapie WIG.

na mapie widać domy, ale ich nie nazwali. Swoją drogą zwróciła uwagę na nazwę Muńcoła? :D W ogóle mapa jest ciekawa - nie ma jeszcze okolicznych schronisk, ilość szlaków też mniejsza i często z innymi kolorami.

Basia Z. napisał/a:
KSNG podaje też, że Rycerki Potok wpada do Rycerki a Rycerka do Soły (strona 244)

czyli tak jak na początku pisałem Malgo :)

Cytat:
Oba w górnym biegu nazywają się inaczej.

to pewno jakieś dopływy początkowe. Nie chce mi się teraz szukać, ale według Wiki: Rycerski Potok to połączenie potoków Racza i Śrubita (na WIG widzę Racza, Śrubita jest z boku), a w Rycerkę łączą się Dziobaki i Majów (na WIG widzę Dziobaki i m.in. potok Przegibek)
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2015-04-02, 20:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-04-02, 21:00   

Pudelek napisał/a:

na mapie widać domy, ale ich nie nazwali. Swoją drogą zwróciła uwagę na nazwę Muńcoła? :D W ogóle mapa jest ciekawa - nie ma jeszcze okolicznych schronisk, ilość szlaków też mniejsza i często z innymi kolorami.


Ja po prostu uwielbiam oglądać stare mapy i tą też z przyjemnością obejrzałam, zwróciłam z kolei uwagę, że w miejsce chałupy Zonia (niedaleko od chatki w Danielce) była kiedyś leśniczówka, zaś sam przysiółek nazywał się Świniarka (to tak w nawiązaniu do tytułu wątku).
A - i jeszcze nie ma domów w przysiółku Stawiska (w drodze na Urówkę). Teraz tam jest kilka chałup letniskowych, ale kiedy w latach 70 i 80 często jeździłam do Danielki to tam normalnie mieszkali ludzie. Myślałam że ten przysiółek jest starszy.

Ale gdyby tak się w każdą mapę wgłębiać to na nic nie byłoby czasu :)
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
Ostatnio zmieniony przez Basia Z. 2015-04-02, 21:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2015-04-02, 21:18   

Pudelek napisał/a:
policzyłaś to z perspektywy przewodnika, natomiast wydaje mi się, że dla większości ludzi (i dla mnie) dół to południe

Hm, nie należę do normalnych ludzi. Mnie się od razu skojarzyło nie z południem, ale z wysokością npm.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group