Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

W poszukiwaniu Gór Ponurzyckich

Autor Wiadomość
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-10-05, 17:35   W poszukiwaniu Gór Ponurzyckich

W poszukiwaniu Gór Ponurzyckich

Sobota piękna, z wyżową pogodą, nie udało mi się wybrać na południe, ale od dawna istniał temat zastępczy, a mianowicie Góry Ponurzyckie. Znajdują się one na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Wymyśliłam sobie trasę na mniej więcej 23km. Góry Ponurzyckie mieszczą się obok rezerwatu Czarci Dół i wsi Ponurzyca (podobno wcale nie jest ponura, a w nazwie chodzi o nory). O tych miejscach krążą legendy, że zawitał tam sam diabeł, dlatego po drodze jest mnóstwo krzyży i kapliczek, ziemia rodzi mnóstwo kamieni, które ponoć są łzami wylanymi przez diabła, podobno też często coś przeszkadza, żeby tam dotrzeć…
Po dwóch godzinach jazdy pociągiem docieram do miejscowości Zabieżki, gdzie zaczyna się moja wycieczka (zakończyć ją miałam w innej miejscowości).

Od razu zauważam niebieski znak na słupie, także cieszę się, że nie ma problemu ze znalezieniem szlaku. Sam szlak – szału może nie ma, ale w końcu celem jest Ponurzyca, gdzie są drewniane chatki oraz Góry Ponurzyckie :)

W lesie żywej duszy, tak się zastanawiam czy tędy w ogóle ktoś chodzi i czy przypadkiem nie ma dzików albo bezpańskich psów?

W pewnym momencie znak na drzewie pokazuje, że mam skręcić w prawo, no ale po prawej stronie jest ogrodzenie, więc idę kawałek dalej – może to nie tutaj ten skręt? Idę tak parę minut, żadnych znaków na drzewach, także cofam się do miejsca, gdzie był ten skręt… Przyglądam się temu miejscu no i owszem, kolejny znak jest na drzewie za płotem a wszystko wokół mocno ohaszczowane… Postanawiam jakoś obejść ten płot. Z jednej strony jest niby ścieżka, ale jakby nagle się kończy, więc wracam, żeby obejść to z drugiej strony, udało mi się nawet już obejść połowę (ogrodzenie miało kształt prostokąta). Niestety na przeciwległej stronie nie ma już niebieskiego szlaku – szlag by to! Czas leci a ja ciągle w jednym miejscu. Na mapie widzę, że z Zabieżek jest jeszcze inny szlak, który prowadzi do Ponurzycy (krótszy), dlatego stwierdzam, że bezpieczniej będzie się wycofać do miasta…
W Zabieżkach jestem z powrotem przed 12-stą, czas nie jest najgorszy aczkolwiek lepiej by było już nie błądzić za nadto, bo do przejścia wciąż 17km… Na przystanku autobusowym koło kościoła robię sobie popas…

Zaraz za przystankiem jest dziwnie namalowany zielony znak (bez białego paska). Pytam chłopca, który tamtędy przechodził czy wie jak biegnie szlak – pokazał mi dworzec PKP, z którego startowałam także znał przebieg, ale nie w tę stronę, która mnie interesowała. Zapytałam więc panią, szła z różańcem w ręku, tak mi się rzuciło w oczy, czy wie którędy do Czarciego Dołu, nawet na mnie nie popatrzyła, ona nic nie wie. Hmm… Idę trochę na czuja i widzę w reszcie zielony znak na drzewie:

Zadowolona drepczę sobie w stronę lasu aż tu nagle, zamiast zielonego, pokazuje mi się niebieski znak :/ Hmmm czyżbym gdzieś pominęła skręt? Będąc przekonana, że to inna odnoga niebieskiego, która też zawijasami dotrze do Ponurzycy idę tym niebieskim… W pewnym momencie zwracam uwagę na zostawioną, zgniecioną butelkę po napoju Lemon. Zapamiętałam ją, bo nie kojarzę takiej nazwy ze sklepów u mnie. Taką samą widziałam rano… No ale może dużo osób pije tutaj napój Lemon? Idę jakieś 2 minuty i moim oczom ukazuje się ogrodzenie… To samo, na którym odbiłam się wcześniej :/ W mojej głowie pojawiło się tylko pytanie „Ki czort?”. Na zegarku 12:30, kolejny raz wracam do ostatniego znaku, po drodze sprawdzam też wszystkie skręcające ścieżki, które kończą się na niczym, a raczej na takim oto polu albo innych haszczach:

O 13-tej zrezygnowana wracam do stacji PKP Zabieżki… Kolejny raz widzę tablicę…

Ta tablica opisuje Bagno Całowanie – idealna nazwa, tym sposobem szlak pocałował mnie w pupę.
Następnym razem poszukam Gór Ponurzyckich od innej strony – może w najbliższych dniach? Czytałam w internecie o tym, że wybierającym się tam „coś” przeszkadza w dotarciu do Ponurzycy, gdzie kiedyś panowała epidemia cholery – uważano to za karę boską, z resztą do tej pory mieszkający tam ludzie doszukują się znaków Apokalipsy – takie legendy krążą na różnych stronach internetowych. Ciekawe…
 
 
kris_61 


Dołączył: 23 Sie 2013
Posty: 293
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-10-05, 19:38   

Bardzo ciekawe, gdzie Cie tam poniosło. ;) :-o
_________________
http://szlakiibezdroza.blogspot.com/
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2013-10-07, 08:57   

Aleś Ty Małgo jest grzeczna. Pupa jakoś tak strasznie brzmi, nie lepiej dupa? :D :dev
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14375
Wysłany: 2013-10-07, 09:02   

laynn napisał/a:
Aleś Ty Małgo jest grzeczna. Pupa jakoś tak strasznie brzmi, nie lepiej dupa? :D :dev


To jest dama. Ucz się i sam tak się wyrażaj.

P.s. Ładne krzaki :D
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-10-07, 09:13   

Macie rację, dupa brzmi naturalniej, ale jakoś mi tak nie chciało przejść przez palce :P Trzeba zachowywać pozory ;)
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2013-10-07, 09:28   

Dobromił napisał/a:
Ucz się i sam tak się wyrażaj.

Za stary już jestem na naukę.
Damę przepraszam :D bo pozory to ważna rzecz :dev
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14375
Wysłany: 2013-10-07, 09:40   

laynn napisał/a:
Za stary już jestem na naukę.


No fakt ... żenisz się wkrótce :) ;)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2013-10-07, 09:44   

Dobromile, czy ty zawsze musisz popsuć humor? :D
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14375
Wysłany: 2013-10-07, 09:59   

Tak.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Iva 


Wiek: 41
Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 1544
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2013-10-07, 10:36   

Malgo Klapković napisał/a:
Po dwóch godzinach jazdy pociągiem


...ale się chociaż pociągiem przejechałaś :D
_________________
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-10-07, 11:16   

Malgo, Ty naprawdę liczyłaś, że na Mazowszu jakieś góry znajdziesz? Och te blondynki... :dev :dev :dev
Profil Facebook
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-10-07, 11:17   

Liczę, że jeszcze je znajdę :D Ale wiem już jak będą wyglądać, jeździłam po bliskich okolicach na rowerze ;)
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-10-07, 20:17   

Masz w swoich stronach sporo ciekawych miejsc na wypady, mnie się takie klimaty podobają :-)
W związku z "bliskością" ;) miałem przyjemność wpaść tylko ze dwa razy do Puszczy Kampinoskiej ale przewodniki po Puszczy Kamienieckiej i białej, okolic Otwocka, Chojnowskim P.K. (wszystkie wyd Rewasz, bardzo ciekawe) mam i trzymam na przyszłość. Raczej daleką :lol
Ale z przyjemnoscią takie właśnie relacje oglądam :ok
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-10-07, 22:41   

Cieszę się :) Najbliżej mnie to są Lasy Młochowskie między Nadarzynem a Podkową Leśną (tzw. Miasto Ogród), nieco dalej właśnie Kampinos, a jeszcze dalej Lasy Otwockie oraz Lasy Osieckie, po których właśnie błądziłam ostatniej soboty ;) Podobno z Ponurzyckich Gór widać Górę Kalwarię (miasto) po przeciwległej stronie Wisły, także na tę perspektywę tak poluję ;) Tutaj nie za wiele jest miejsc "w naturze", by widzieć coś, co jest daleko. Jeszcze w Modlinie ze skarp twierdzy coś tam widać (nawet mój oddalony o ok. 50km Pruszków), a u stóp łączy się Narew z Wisłą.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-10-08, 07:15   

Co by nie mówić to masz gdzie powłóczyć sie w swoich stronach, lasów sporo, szlaki są, a i na rower też jest gdzie wyskoczyć.
Wkrótce będę w W-wie na szkolonku, zawsze starałem sie coś urobić przy takiej okazji ale tym razem się nie uda. I cały ten wyjazd traci sens :lol

Co do przewodników (tych z Rewasza) to chyba widziałem je kiedyś w Google Books do poczytania. Jak byś szukała :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group