Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

W końcu spotkałem zimę - na Chopoku

Autor Wiadomość
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8305
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-02-21, 15:49   W końcu spotkałem zimę - na Chopoku

Tegoroczna zima mnie dobija - ciepło, prawie bez śniegu. Organizm głupieje, bałwany to oglądam tylko w telewizji. Nie licząc andrzejkowego weekendu na Skalance (czyli formalnie jeszcze jesienią), to śniegu w górach nie spotkałem :( Ostatnią realną szansą był wyjazd na narty w Niżne Tatry, na Chopok.

I rzeczywiście, nie zawiodłem się - spotkałem zimę :D Co prawda zaczęła się dopiero na opłotkach Demanovskiej Doliny (mam na myśli miejscowość, nie ukształtowanie terenu), ale im wyżej tym bardziej zimowo :)

Na samym Chopoku był nawet lekki mróz - od -2 do -5. Na dole pogoda iście alpejska lub raczej dolomitowa - plus nawet do 8-10 stopni. Śniegu na szczycie ponad metr - to co prawda niewiele w porównaniu z poprzednimi latami, ale tej zimy dużo. Dodatkowo pierwszego dnia trafiła się kapitalna pogoda, chyba jeszcze takiej zimą w Niżnych Tatrach nie miałem.




Grań dość wyraźnie rozdzielała tą pogodę - na północy niebieściutkie niebo, choć Taterki lekko zamglone. Na południu przelewały się chmury - doskonale to widać przy szczycie.





Na stokach sporo ludzi - to efekt wakacji w Warszawie :| również wielu Węgrów się tutaj kręci, którzy przyjechali na swoje dawne Kresy, sporo Rosjan i gości z Pribaltiki. Ale tłumy są głównie na północnej części (gdzie zresztą panuje lekki burdel, potwierdzający niektóre nienajlepsze opinie o ośrodku Jasna, że spuszczają z tonu), na południu ludzi znacznie mniej, a do kolejek wchodzi się z marszu.



Rano w dolinach była mgła, po południu i tam się przejaśniło - doskonale widać więc choćby zbiornik Liptowska Mara.



Na drugi dzień pogoda ciut gorsza - słońce częściej jest za chmurami, zresztą sam szczyt Chopoku jest często w chmurach. Momentami zrywa się silny wiatr i atmosfera robi się apokaliptyczna.



widać krzyż na Dziumbierze


ale coś za coś - widoczność na północ doskonała, miłośnicy Tatr mogliby dostać orgazmu.



Świetnie było również widać Babią Górę, kto był w poniedziałek na Diablaku, to na pewno nie żałował.
Stojąc pod Kamenną Chatą obserwuję fascynujący spektakl chmurowy na południu - jest cudownie, żadne zdjęcia tych chwil nie oddadzą. To jeden z piękniejszych momentów jaki przeżyłem w górach, ciężko było się skupić potem na jeździe ;)






Same schronisko to osobna historia... herbata z ziołami nadal pyszna i duża, ale ceny noclegów mnie zwaliły - niecałe 14 euro, a ze śniadaniem za ponad 16! Kurna, w 2011 na Stefanika były ze śniadaniem za 14 euro, a tam zawsze było drożej niż tutaj, strach pomyśleć jak wywindowali ceny teraz tam! Kogoś wyraźnie posrało, mimo, że sam obiekt nadal robi sympatyczne wrażenie (pomijając tłumy, ale to normalne w środku sezonu narciarskiego), a ceny jedzenia aż tak nie walą po kieszeni...

I znów apokalipsa, czas się zbierać w dół ;)


Pięknie było choć na dwa dni poczuć zimę i mróz na twarzy, mam cichą nadzieję jeszcze na jej powrót w marcu ;)

Galeria cała:
https://picasaweb.google....WKoncuNaChopoku
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Tatrzański urwis 


Wiek: 39
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 1405
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2014-02-21, 18:58   

Widoki rzeczywiście powalają chociaż :
Pudelek napisał/a:
miłośnicy Tatr mogliby dostać orgazmu.
w górach widoki aż tak mnie nie podniecają :P . To musiałby być silniejszy bodziec.
Fajnie Pudelek że pokazałeś jak zima jeszcze walczy tego roku w górach :ok .
Podobają mi się te wieczorne teleturnieje na Słowacji :P są dosyć.....atrakcyjne ;) .
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2014-02-21, 19:26   

Te kotłowanie się chmur rzeczywiście bardzo fajne.
Pogoda Ci dopisała.

a byli jacyś turyści nożni czy tylko narciarze?
Profil Facebook
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2014-02-21, 20:18   

Miło popatrzeć :) , biało aż chłodem ze zdjęć wieje.
Chmurki rzeczywiście bardzo ładnie się uformowały.
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8305
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-02-22, 10:30   

Tatrzański urwis napisał/a:
Podobają mi się te wieczorne teleturnieje na Słowacji są dosyć.....atrakcyjne

ja bym powiedział, że dość brzydkie ze sztucznymi cyckami :D ta na zdjęciu była jedną z ładniejszych ;)

sokół napisał/a:
a byli jacyś turyści nożni czy tylko narciarze?

widziałem z wyciągu parkę schodzącą w rakach między kosodrzewiną. Do tego pojedyncze stonki wjeżdżające na górę aby sobie popatrzeć. I sporo ski-turowców, z kilkadziesiąt osób. To co prawda też narciarze, ale jednak również turyści ;)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2014-02-22, 12:19   

Piękna Ci się pogoda udała. Oblepiony śniegiem wyciąg, kłębiące się chmury - super! I świetnie widać zmianę aparatu - możesz napisać jeszcze raz, w jaki się zaopatrzyłeś?
Poza nartami coś jeszcze zwiedzałeś/gdzieś później byłeś?
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8305
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-02-22, 12:26   

Wiolcia napisał/a:
możesz napisać jeszcze raz, w jaki się zaopatrzyłeś?

Nikon D3100 - czyli ten z niższej półki, ale co lustrzanka to lustrzanka :)

Wiolcia napisał/a:
Poza nartami coś jeszcze zwiedzałeś/gdzieś później byłeś?

w niedzielę zrobiłem sobie objazdówkę - najpierw wzdłuż Wagu, a później przez góry do Bojnic, ale pogoda była niezbyt fajna, więc prawie nie robiłem zdjęć. A do bojnickiego zamku planuję ponownie zajrzeć w cieplejszych miesiącach :) za to wracając z nart moczyłem jeszcze tyłek w Turcianskich Teplicach - bardzo fajne uzdrowisko termalne - ceny jak na Słowację umiarkowane i prawie brak ludzi z Polski :)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - mangi