Jeśli chcesz pomóc, wpłać na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi. Linki poniżej:
SIEPOMAGA.PL - WSPARCIE POSZKODOWANYCH W WYNIKU POWODZI
ZRZUTKA.PL - POMOC POWODZIANOM ZE STRONIA ŚLĄSKIEGO


Głosowanie na zdjęcie sierpnia - trzeba wejść do sekcji "Fotografia górska i nie tylko" - nie ma linka na głównej, mój błąd.

14.07.2017 r. - Skrzyczne i nie tylko czyli,,Pewnie kolejką

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2904
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

14.07.2017 r. - Skrzyczne i nie tylko czyli,,Pewnie kolejką

Postautor: Tępy dyszel » 2017-07-16, 18:26

Trasa: Buczkowice (420) - przeł. Siodło (742) - Skrzyczne (1257) - Małe Skrzyczne (1201) - Malinowska Skała (1152) - Malinów (1114) - przeł. Salmopolska (934) - Szczyrk Salmopol (680)

Długość trasy: 18,1 km,
Maksymalne przewyższenie: 837 m,
Suma wzniesień: ok. 1.025 m.

Całkowity czas przejścia z odpoczynkami: 6 h 50 min.

Zawiedziony jakością widoków, jakie miałem podczas poprzedniej wycieczki, postanowiłem się ,,zemścić". Tym razem było nieco lepiej ale lepiej.

Postanowiłem wybrać Skrzyczne z Buczkowic z dwóch powodów, primo - nigdy nie szedłem tym odcinkiem, duo - to najbardziej przewyższeniowy (takie słowo w ogóle istnieje ;) w Beskidzie Śląskim, z różnicą poziomów ponad 800 metrów.

Zaczyna się tak...czyli Magura spod buczkowickiego kościoła. Pobliskich zakładów wędliniarskich nie sfotografowałem.

Obrazek

Szlak szybko opuszcza wieś i po pokonaniu pierwszej lecz krótkiej stromizny, prowadzi trawersem, okrążającym Skalite. Ścieżka momentami jest bardzo wąska a stoki po mojej lewej ręce bardzo strome.

Jednak z każdym kilometrem, ścieżka się poszerza, wciąż się łagodnie wznosząc.
Po jakimś czasie ukazuje mi się dostojne z ,,pyska" Skrzyczne.

Obrazek

Wkrótce dochodzę na przeł. Siodło. Mimo, że potencjał widokowo jest ograniczony ale widok na grupę Klimczoka całkiem, całkiem. Jest stolik, ławeczka, można wypocząć i nasycić oczy panoramą.

Obrazek

Później z każdym metrem, szlak przybiera na stromiźnie. Idę grzecznie szlakiem, mimo, iż można szybciej pokonać ,,ścianę płaczu" wzdłuż wyciągu.

Tak czy siak, pojawiam się w okolicach nieczynnego obecnie, wyciągu krzesełkowego, gdzie mam już szerszą panoramę na Klimczok, Magurę i nie tylko.

Obrazek

Od strony Beskidu Małego ,,zawiesina" ale coś widać.

Obrazek

Kotlina Żywiecka.

Obrazek

Na szczycie, oprócz mnie, nie było nikogo.

Obrazek

Ale był m.in. Wielki Rozsudziec w Małej Fatrze.

Obrazek

A potem już sielanka, powolne obniżanie się, głównym grzbietem. Bardzo widokowym grzbietem.

Czantoria i Równica.

Obrazek

Malinowska Skała już blisko.

Obrazek


Oto i ona...

Obrazek

Jest też Malinów.

Obrazek

Po lewej Skrzyczne, stamtąd idę.

Obrazek

Malinowska Skała to bardzo widokowe miejsce...nie to co 10 lat temu..Na całym grzbiecie od Skrzycznego, zauważyłem kosodrzewinę...Ciekawe czy to jej naturalne stanowiska ? Do klasycznej piętrowości roślinności (od ok. 1.350 m. n.p.m.) nieco brakuje...

Ale niczego nie brakuje choćby Magurce Radziechowskiej.

Obrazek

Zza niej widać m.in. Pilsko i Babią Górę, także sukces w porównaniu do poprzedniej wycieczki.

Kościelec nietatrzański.

Obrazek

Z Malinowskiej Skały schodzę w zasadzie bez większych postojów, bo zaplanowałem sobie dodatkową opcję po ukończeniu trasy, której to opcji, wcześniej nie planowałem.

Barania Góra spod Malinowa.

Obrazek

Grzbiet od Skrzycznego, poprzez Kopę Skrzyczeńską po Malinowską Skałę.

Obrazek

Obrazek

Spojrzenie w kierunku zachodnim, czyli Stożek jest.

Obrazek

Przełęcz Salmopolska oprócz ,,landszaftu" na Beskid Węgierski (pisząc ogólnie), nie reprezentuje nic ciekawego jak dla mnie...Ot, rodzaj jarmarku...

Obrazek

Schodzę do Salmopola żółtym szlakiem, opcja nieciekawa ale przydatna, choć dostać się do przystanku autobusowego, gdzie jest nawet dosyć sporo połączeń czy to do centrum Szczyrku, Bielska-Białej a nawet...Tychów...

Moją uwagę przykuwają zdewastowane stoki...Ciężki sprzęt ostro w górę się ,,wpił" w stoki...Budują kolejkę krzesełkową na Halę Pośrednią....duża i trudna inwestycja.

Obrazek

Dobranoc.
Ostatnio zmieniony 2017-07-16, 19:33 przez Tępy dyszel, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12320
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2017-07-16, 19:21

Zdjęcie kotliny zywieckiej Ci podmienilo. Pogoda lepsza. Ale fakt że nie urywa dupy. Szlak z buczkowic fajny. A na przyszłość z przełęczy między malinowska a malinowem odchodzi fajna i wygodna droga do przystanku. To tak kiedyś jakbyś potrzebował. 45 minut się schodzi stamtąd do busa.
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2904
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2017-07-16, 19:37

sokół pisze:Zdjęcie kotliny zywieckiej Ci podmienilo.


Poprawione. Podziękował.

sokół pisze: A na przyszłość z przełęczy między malinowska a malinowem odchodzi fajna i wygodna droga do przystanku.

Szlak z Malinowa do Salmopola (zielony) jest zamknięty od kwietnia do odwołania. A trawersem a w zasadzie szeroką drogą stokową, zejścia nie brałem pod uwagę. Właśnie dlatego, żeby się nie przebijać przez to budowlane pobojowisko...i być może przeganiających robotników...
Robota na stoku Malinowa i nie tylko, aż ,,huczy"...
Ostatnio zmieniony 2017-07-16, 19:38 przez Tępy dyszel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2017-07-16, 19:53

dyszlu, czyżbyś się czuł za stary na kolejkę (mowa o linowej)?
Tępy dyszel pisze:dostać się do przystanku autobusowego, gdzie jest nawet dosyć sporo połączeń czy to do centrum Szczyrku
Nie dziaduj, bierz taxi. Kiedyś spod Jeziora Czerniańskiego jechałem taxi nocą do Szczyrku, bo mi się nie chciało iść do auta. :P
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2904
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2017-07-16, 20:48

ceper pisze:dyszlu, czyżbyś się czuł za stary na kolejkę (mowa o linowej)?

To też.
Poza tym:
1. Nie planowałem kolejki,
2. Kolejka nieczynna na długi czas:
http://www.skrzyczne.cos.pl/skrzyczne.php?go=godziny
3. Najważniejsze - czy biorąc pod uwagę powyższe, uważacie, że mam szansę na pochwałę od Wolfa ?

ceper pisze: Kiedyś spod Jeziora Czerniańskiego jechałem taxi nocą do Szczyrku,

Swoje sny opisujesz ? ;)

ceper pisze:bo mi się nie chciało iść do auta.

W to jestem skłonny uwierzyć.
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2017-07-16, 21:02

Czepiasz się poprawności: nie spod, ale w pobliżu Jeziora Czerniańskiego wsiadłem do taxi i pojechałem do Szczyrku.
Dzięki za info o kolejce, trza będzie ze Skrzycznego zleźć, bo jak się za coś biorę, to do końca. :P
Mogę Cię pochwalić?
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/

Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14537
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2017-07-17, 14:20

Masz zamiar tego lata przejść cały Beskid Śląski ? :)
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2904
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2017-07-17, 16:49

Dobromił pisze:Masz zamiar tego lata przejść cały Beskid Śląski ?

Nie wykluczam. Być może powołam do ,,życia" odznakę turystyczną ,,Korona Gór Beskidu Śląskiego"
laynn

Postautor: laynn » 2017-07-17, 17:18

Tylko zastrzeż ten znak.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 276 gości