Jeśli chcesz pomóc, wpłać na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi. Linki poniżej:
SIEPOMAGA.PL - WSPARCIE POSZKODOWANYCH W WYNIKU POWODZI
ZRZUTKA.PL - POMOC POWODZIANOM ZE STRONIA ŚLĄSKIEGO


Głosowanie na zdjęcie sierpnia - trzeba wejść do sekcji "Fotografia górska i nie tylko" - nie ma linka na głównej, mój błąd.

Najpiekniejszy kilometr tej zimy.

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10963
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Najpiekniejszy kilometr tej zimy.

Postautor: Piotrek » 2016-02-20, 22:28

Dla mnie to jeden z ciekawszych "Kolumbowych" wypadów (miała być dwójka Kolumbów ale znów nam się nie zgrało :-/ ). Nie jedną skałę już widziałem ale tym razem to coś wyjątkowego, niesamowitego i to wcale nie z powodu wysokości.
Wyobraźcie sobie, że od pierwszej skały idzie się wzdłuż skalnego muru...kilometr :! Potęga :!

Dzień nie był zbyt przyjemny, deszcz przechodzący w mokry śnieg i paskudnie ślisko, szczególnie gdy mokra, biała papka pokryła bukowe liście. Ale z drugiej strony mglisty las i nastrój panujący idealnie pasuje do skalnego krajobrazu.
Jest mrok :-)
Obrazek Obrazek

Po pokonaniu potoków trafiam na okazały zwiastun całej akcji. Wysoka i masywna wychodnia, póki co odosobniona.
Obrazek Obrazek Obrazek

Następnie z 15 minut pnę się w górę stoku pośród niewielkich, pojedynczych głazów. Jest stromo ale bez przesady, podczas chaszczowania nie raz prawie pionowe odcinki pokryte wszelakiego rodzajem bałaganem trza było pokonywać, więc tutaj jest wręcz sielankowo :-)
Obrazek

W końcu dochodzę do kolejnych skałek, które śpią sobie w mglistym lesie na grzbiecie góry. Nie są wielkie i w żaden sposób nie zapowiadają dalszych wydarzeń.Obrazek Obrazek Obrazek

Dość szybko jednak pojawiają się skały coraz większe i wyższe...
Obrazek Obrazek Obrazek

...a w mgle, w dali majaczą kolejne. Czyli jednak trafiłem :-)
Że jest w tym rejonie długi mur skalny słyszałem ale wcześniej się nim nie zainteresowałem skupiony na rejonie Skrzyczne-Barania. A tu się okazuje, że jest on faktem i że do niego trafiłem. Niby nic wielkiego ale gdybym poniżej tuż za potokiem odbił trochę w lewo i piął się w górę nie ta stroną zbocza przeszedł bym nieświadom istnienia tego skarbu.
Dla mnie i dla Dobromiła taki widok (wychodni) to coś co podnosi ciśnienie i powoduje, że człowiek czuje się jak odkrywca :-)
Obrazek Obrazek Obrazek

Przezornie na początku skał włączyłem GPS, zaznaczyłem punkt. W dalszej części przy większych skałach zaznaczałem kolejne punkty tak by (w założeniu) na końcu mieć zarys przebiegu skał. A ponieważ łaziłem raz górą, raz dołem, czasem wracałem by znaleźć lepsze wyjście ślad nie był by w tym momencie pomocny, wyglądał by raczej jak spacer nawalonego gościa :D .
Co do łażenia to wcale nie było takie hop siup, ponieważ trza było szukać przesmyków w murze by wyjść na górę/zejśc na dół.
Urwisie, tu byś pożywcował :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Były momenty, gdy myślałem że całość się kończy, ściany stawały się mniejsze ale po wkrótce pojawiały się jeszcze wyższe ściany.
W najwyższym miejscu dochodziły do 10 m wysokości. Ogromu i takiej wysokości nie da sie ująć na zdjęciu tak, by widoczny był rzeczywisty efekt ale daję słowo, że wrażenie jest spore :-)


Obrazek Obrazek Obrazek

Jak widać powyżej właśnie zaczął padać śnieg i zrobiło się nieprzyjemnie ślisko :rol Poza tym spodnie miałem mokre od deszczu już powyżej kolan, w butach chlupało, fajki rozmiękły.

Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A oto i kres, koniec pięknego skalnego muru. Jak policzyłem, łącząc 14 wykonanych pkt GPS, wyszło 1005 m, czyli....kilometr :-)
Obrazek

Z pewnością będę tu jeszcze raz, może dla odmiany przy słonecznej pogodzie i oczywiście żeby poszperać coś po okolicy, bo ma ona potencjał :-)

Więcej zdjęć-> http://www.zuziawdrodze-foto.cba.pl/malyzar022016/
Ostatnio zmieniony 2016-02-20, 22:35 przez Piotrek, łącznie zmieniany 2 razy.
laynn

Postautor: laynn » 2016-02-20, 22:33

Świetnie mroczne klimaty.
Rewela
Vision

Postautor: Vision » 2016-02-20, 23:01

Eh, to jakieś stare jesienne wspominki i jakaś ustawka, że niby zima. ;) No ale MROK :o-o robi wrażenie.
Ostatnio zmieniony 2016-02-20, 23:12 przez Vision, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5748
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2016-02-20, 23:04

Piotrek pisze:człowiek czuje się jak odkrywca

wiem co to za uczucie i też je lubię :)
wrzuciłbyś kawałek mapy z tym cudem ;)
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2016-02-20, 23:36

No właśnie, ja też proszę o mapkę.
Awatar użytkownika
Wiesio
Posty: 343
Rejestracja: 2015-06-22, 17:29
Kontakt:

Postautor: Wiesio » 2016-02-20, 23:45

Cuda :)
Awatar użytkownika
bton1
Posty: 3312
Rejestracja: 2013-07-08, 07:52
Lokalizacja: Kraków

Postautor: bton1 » 2016-02-21, 13:52

Mordor jakich mało. Czyli jak zawsze :)
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6173
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2016-02-21, 14:31

Wszedzie teraz wpieprzaja szlaki, sciezki, tabliczki, kierunkowskazy... A prawdziwa radosc to znalezc cos samemu a nie isc za rączke po sznurku. Jaki urok mialyby te skaly gdyby ich podnozem przechodzil szlak ze schodkami, tablicami i poreczami? raczej znikomy...

W zadnej skale nie bylo jaskini?
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
włodarz
Posty: 2715
Rejestracja: 2014-05-13, 17:38
Lokalizacja: Góry Sowie

Postautor: włodarz » 2016-02-21, 15:33

Ten zamglony las ma swój urok.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10963
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2016-02-21, 21:58

Być może jakieś jaskinie tam są ale nie zauważyłem żadnej większej szczeliny. Ale też nie rozglądam się pod tym kątem, bo jaskinie średnio mnie interesują.

Słyszałem, że gdzieś (uniwersytet jakiś?) prowadzony jest projekt, który polegać będzie na skanowaniu powierzchni terenu co pozwoli uzyskać obraz z dokładną rzeźbą terenu, i tego typu obiekty jak skały też zostaną zlokalizowane. Wtedy się okaże się ile w rzeczywistości takich cudeniek w terenie sie kryje :-)
Inna sprawa, czy w tedy będzie jakakolwiek frajda z dojścia do wychodni, gdy się dostanie je wszystkie jak na dłoni.
Mnie sie zdarza, że idę gdzieś bo dostałem cynk o istnieniu skały ale i tak trza pochaszczować, żeby trafić więc satysfakcja jest :-) Sporo mniejsza jest, gdy zdobędę namiar GPS ale też się ciesze, bo choć trafić łatwo to i tak coś nowego do kolekcji.
Największa jednak radocha jest, gdy człowiek trafia bezwiednie, tego nie da się przebić niczym. Nawet jeżeli skała nie jest wielka, imponująca to sam fakt jej odkrycia jest wystarczający :-)
W przypadku muru z relacji wiedziałem/słyszałem, że gdzieś w tej okolic jest ale juz dokładnego namiaru nie miałem.

Skały zaznaczone na mapce żółtą przerywaną linią.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2016-02-21, 22:07 przez Piotrek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5748
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2016-02-21, 22:07

na mapie miejsce całkiem nieatrakcyjne, na google earth również nic nie widać ciekawego... gratuluję odkrycia :)
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10963
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2016-02-21, 22:12

Kiedyś próbowałem przeglądać google maps czy geoportal na najawiększym zbliżeniu ale nie wiele to daje, w zasadzie nie widać tego typu obiektów. Może jakieś większe urwiska czy skały na otwartej przestrzeni rzucą sie w oczy ale jak coś jest w lesie czy zaroślach to lipa.
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2016-02-22, 00:37

Aaa, czyli okolice tak zwanych Baranich Cycków.
R0BERT
Posty: 279
Rejestracja: 2015-02-09, 18:24
Lokalizacja: Śląsk, ten wyżej.

Postautor: R0BERT » 2016-02-22, 07:56

Piotrek pisze:Słyszałem, że gdzieś (uniwersytet jakiś?) prowadzony jest projekt, który polegać będzie na skanowaniu powierzchni terenu co pozwoli uzyskać obraz z dokładną rzeźbą terenu, i tego typu obiekty jak skały też zostaną zlokalizowane. Wtedy się okaże się ile w rzeczywistości takich cudeniek w terenie sie kryje :-)


Pewnie chodzi o LIDAR, to działa od paru lat i jest właśnie na geoportalu, tylko trzeba trochę poklikać ustawienia. http://ludzkietropy.pl/mapy-lidar-pokaz ... -w-lasach/
Awatar użytkownika
Iva
Posty: 1544
Rejestracja: 2013-09-04, 23:31
Lokalizacja: łódzkie

Postautor: Iva » 2016-02-22, 15:21

Piękny mrok :)
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 116 gości