Jeśli chcesz pomóc, wpłać na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi. Linki poniżej:
SIEPOMAGA.PL - WSPARCIE POSZKODOWANYCH W WYNIKU POWODZI
ZRZUTKA.PL - POMOC POWODZIANOM ZE STRONIA ŚLĄSKIEGO


Głosowanie na zdjęcie sierpnia - trzeba wejść do sekcji "Fotografia górska i nie tylko" - nie ma linka na głównej, mój błąd.

Aparaty

Rozmowy na temat fotografii. Zdjęcia, wideo i konkursy fotograficzne.
laynn

Postautor: laynn » 2015-11-22, 16:59

Aha Vis na jakim programie obrobiłeś to moje zdjęcie?
może być na PW, bo wiem, że rozjaśniając kwiatka nie spaliłeś nieba. Więc w moich (picasa czy pentaxa) tego zrobić nie mogę.
Ostatnio zmieniony 2015-11-22, 17:18 przez laynn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Robert J
Posty: 1375
Rejestracja: 2013-12-08, 21:46
Kontakt:

Postautor: Robert J » 2015-11-22, 18:25

Vision pisze:A co z tym zdjęciem wg Ciebie jest nie tak?

To zdjęcie jest według mnie po obróbce. Subtelnej, ale jednak. Ktoś kto żyje z fotografii nie pozwoli sobie pokazywać surowych zdjęć. Druga sprawa ta fotka nie posiada danych exif co sugeruje, że jednak była obrobiona ;)
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2015-11-22, 18:33

Panowie przyszli zawodowi fotografowie !

Ja wiele razy potrzebowałam konkretnych zdjęć do publikacji książkowych, dawałam ogłoszenia, również tutaj na forum - no i nic.
Nikt nie miał zdjęcia takiego jakiego akurat potrzebowałam.

Natomiast moje zdjęcia, mimo że proste jpg-i tyle, że zrobione przy dobrej pogodzie i odpowiednio naświetlone - wielokrotnie były publikowane.

Przykład w tej nowej książce - zdjęcie "Chata Górska Cyrla", jest moje.

Do różnych publikacji potrzebuję właściwie zawsze zdjęć, które coś konkretnego ilustrują i znacznie bardziej ważny jest temat zdjęcia (przy jego przyzwoitej jakości), niż jego wartość "artystyczna".
Zdjęć, które mają być publikowane nigdy sama w żaden sposób nie obrabiam, gdyż wydawca woli to robić sam. Wysyłam "surowe" zdjęcia, nawet nie skadrowane i nie wyprostowane.

To nie są rzecz jasna zdjęcia plakatowe, to są zdjęcia, które zamieszczane są w przewodnikach lub albumach, ale ich wielkość nie przekracza A4.

Do różnych wydawnictw PTTK-owskich potrzebuję bardzo często zdjęcia ludzi w górach (oczywiście jeżeli te osoby wyrażą zgodę na publikację). A ciężko jest znaleźć coś fajnego i niebanalnego.

Ponadto czasem potrzebne są zdjęcia konkretnych miast, zabytków itd.

Jak będę coś znowu potrzebować to tu na forum napiszę.


P.S. A mi się i tak najbardziej podobają fatalne techniczne zdjęcia Cisy2 z Andrzejek z lat 80 XX w. :) :) :)
Ostatnio zmieniony 2015-11-22, 18:41 przez Basia Z., łącznie zmieniany 2 razy.
Vision

Postautor: Vision » 2015-11-22, 19:09

Robert J pisze:To zdjęcie jest według mnie po obróbce. Subtelnej, ale jednak.


Owszem, może być po delikatnej obróbce i może trochę się zagalopowałem z oceną, ale chodziło mi bardziej o to, że jak najbardziej ten szczyt mniej więcej tak mógł świecić, co pokazuje masa innych zdjęć Metterhorna w internecie, o złotych godzinach. I jak najbardziej przypomina to rzeczywistość. I z racji tego, że sam robisz wiele takich zdjęć, a nawet masz takie podobne. Przypomnij sobie jak Ci zaświeciło słońcem koło Giewontu kiedyś na Kopie Kondrackiej prosto w trawę. Jak mocne promienie światła, zaświecą mocno w określony punkt, a reszta jest w cieniu, to nawet na żywo da się zobaczyć lekkie przepalania i aż razi to po oczach. I jak sam napisałeś jest to subtelna obróbka i nie zaburza jakoś rzeczywistości. O wiele bardziej obrobionych, jest przeszło połowa zdjęć na tym forum. ;)

Robert J pisze:Ktoś kto żyje z fotografii nie pozwoli sobie pokazywać surowych zdjęć.


Czyżby? Trochę błądzisz. ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Proszę, surowe pliki tego pana przed obróbką. :DD Aczkolwiek mógł mieć włączone jakieś funkcje typu Picture SD czy coś podobnego, tego nie wiem. ;)

Polecam też artykuł z jego bloga o fotelowych ekspertach fotografii. ;) Którzy chrapiąc sobie w swoich łóżkach, wiedzą lepiej od niego, jak gdzieś wyglądało, gdzie on spędził czasem kilka nocy, czekając na odpowiednie warunki.

http://karolnienartowicz.blog.pl/kilka- ... otografii/

I tutaj trochę o tym jak tan pan obrabia zdjęcia:

http://karolnienartowicz.blog.pl/jak-ob ... afie-cz-i/

http://karolnienartowicz.blog.pl/jak-ob ... e-cz-ii-2/

Faktycznie tona fotoszopa. ;)

Robert J pisze:Druga sprawa ta fotka nie posiada danych exif co sugeruje, że jednak była obrobiona. ;)


To akurat nic nie sugeruje, przecież nie mógł wrzucić do internetu RAW'a, bo się nie da. :D Musiał to wywołać do JPEG i chociaż pomniejszyć, więc wystarczy, że miał wyłączoną opcję zapisywania exifów i choćby wywołał gołego RAW'a, to będzie bez danych EXIF. ;)

No ale mógł to obrobić jak mówisz, ale chodzi mi o rzeczywistość tej fotki, jak najbardziej jest to możliwy do zobaczenia na żywo obraz, a nie jakaś impresja własna. ;)

Chodzi mi Robercie, też oto, że tutaj na forum jak ktoś widzi ponadprzeciętne zdjęcie, to od razu mu się wydaje, że ktoś kręcił nie wiadomo iloma suwakami, a prawda jest taka, że Ci zawodowi najlepsi fotografowie, nie muszą tymi suwakami za bardzo kręcić, lekkie podbicie kontrastu, rozjaśnienie cieni, ewentualnie lekkie nasycenie, wyostrzenie i gotowe. Czyli standardowe operacje przy zapisie pliku JPEG, w aparacie. A nie jakaś tona fotoszopa i suwaków. ;)
Ostatnio zmieniony 2015-11-22, 19:22 przez Vision, łącznie zmieniany 5 razy.
Vision

Postautor: Vision » 2015-11-22, 19:31

Fotografia jest też po to, żeby się nią bawić i też sam wiesz o tym doskonale, robiąc zdjęcia, których na żywo nie da się zobaczyć, ale to nie znaczy, że od razu trzeba do tego używać fotoszopa i tony obróbki. Można wykorzystać światło zastane, a można samemu zrobić jakąś scenę, poprzez długi czas naświetlenia.

Tutaj też taka oto pomysłowość, ciekawe czy to fotomontaż?

Obrazek

Czy ktoś tego pana tam wkleił?

<div id="fb-root"></div><script>(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));</script><div class="fb-video" data-allowfullscreen="1" data-href="/65886136224/videos/vb.65886136224/10153375439461225/?type=3"><div class="fb-xfbml-parse-ignore"><blockquote cite="https://www.facebook.com/65886136224/videos/10153375439461225/"><a href="https://www.facebook.com/65886136224/videos/10153375439461225/"></a><p>#Repost @allure・・・Friday has us like 󾭚 (󾠁: @crystal_lite; 󾓯: @alexilubomirskiphoto) @realanaismali and the incredible acrobat #RichieMaguire. Styled by @paulcavaco with hair and make up by @teddycharles35 and @maudlaceppe :-) #allure #alexilubomirski #alexilubomirskiphoto #acrobat #setlife #upsidedown #coats #fashionphotography</p>Posted by <a href="https://www.facebook.com/Alexi-Lubomirski-65886136224/">Alexi Lubomirski</a> on 20 listopada 2015</blockquote></div></div>
Ostatnio zmieniony 2015-11-22, 19:32 przez Vision, łącznie zmieniany 1 raz.
Vision

Postautor: Vision » 2015-11-22, 19:36

laynn pisze:Aha Vis na jakim programie obrobiłeś to moje zdjęcie?
może być na PW, bo wiem, że rozjaśniając kwiatka nie spaliłeś nieba. Więc w moich (picasa czy pentaxa) tego zrobić nie mogę.


Ogólnie to suwak "Highlights" w Adobe Lightroom, bo faktycznie po korekcji ekspozycji, niebo wyleciało poza histogram. :) Całkiem fajny i w miarę prosty program do obróbki RAW'ów i nie tylko bo zwykłych JPEG, też. ;) No i dosyć uniwersalny. Chociaż może w Twoim też jest taka opcja, bo u mnie w Nikonowskim jest, ale nie działa aż tak dobrze jak w Lightroomie.
Awatar użytkownika
Robert J
Posty: 1375
Rejestracja: 2013-12-08, 21:46
Kontakt:

Postautor: Robert J » 2015-11-22, 19:37

Vision pisze:Czyżby? Trochę błądzisz.

No to teraz Ty trochę błądzisz ;)

Napisałeś, że zdjęcie jest bez obróbki, a potem, że może być po delikatnej obróbce. To w końcu jak jest.

Bo ja właśnie o tym napisałem i na to chciałem zwrócić uwagę.

Robert J pisze:To zdjęcie jest według mnie po obróbce. Subtelnej, ale jednak.


I żeby nie było, że się czegoś czepiam. Ja nigdy nie miałem nic przeciwko obróbce zdjęć.

Sam wcześniej napisałeś, że każde zdjęcie jest w jakimś stopniu obrobione czy to z poziomu softu w aparacie czy też później już na komputerze. :P
Vision

Postautor: Vision » 2015-11-22, 20:14

Robert J pisze:No to teraz Ty trochę błądzisz ;)


Ale zaraz, zaraz, moje błądzisz, nie było już do tego zdjęcia Matterhorna, tylko do tych co pokazałem później, gdzie napisałeś, że fotografowie zarabiający, nie pokazują surowych zdjęć. Wiele osób co zarabia na zdjęciach, przy okazji jakichś warsztatów takie pliki pokazuje.

Robert J pisze:Napisałeś, że zdjęcie jest bez obróbki, a potem, że może być po delikatnej obróbce. To w końcu jak jest.


Co do tamtego zdjęcia Matterhorna, to napisałem, że się zagalopowałem i masz rację, że może być obrobione, aczkolwiek wcale tak być nie musi. Wyjaśniłem też, o co mi chodziło.

Robert J pisze:Sam wcześniej napisałeś, że każde zdjęcie jest w jakimś stopniu obrobione czy to z poziomu softu w aparacie czy też później już na komputerze. :P


W takim razie jak niby ten fotograf ma pokazać surowy plik, skoro taki nie istnieje? ;) Dlatego trzeba by powiedzieć, że nie ma plików bez obróbki, albo już przyjąć jakąś granicę i wtedy tą granicą surowego pliku jest dla mnie plik bez obróbki komputerowej czyli to co wychodzi z aparatu, albo RAW czy JPEG i już nieistotne co tam było w aparacie ustawione. ;)
Ostatnio zmieniony 2015-11-22, 21:42 przez Vision, łącznie zmieniany 6 razy.
Vision

Postautor: Vision » 2015-11-22, 20:26

Vlado pisze:Ale ok, niech Wam będzie, może kiedyś taki kolor zobaczę;)


Ja tam widziałem wiele razy świecące szczyty w górach:

Obrazek

Wystarczy, żeby był wtedy biały śnieg i inne temperatura barw i by świeciły bardziej na czerwono jak u niego, a tak waliły na pomarańczowo. :-o Wszystkie suwaki w aparacie ustawione na zero. ;)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Vision, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2015-11-22, 20:28

Vision pisze:
Ja tam widziałem wiele razy świecące szczyty w górach:



Ja też, kolor był nawet znacznie bardziej intensywny.
Vision

Postautor: Vision » 2015-11-22, 20:59

Basia Z. pisze:Ja też, kolor był nawet znacznie bardziej intensywny.


No ale to miało być jako zdjęcie, bez podkręcania, to też nie mogłem podkręcić, żeby wyglądało jak na żywo. :P Bo też byłem przekonany, że było to bardziej intensywnie. To odbicie w tafli stawu też wyglądało bardziej intensywnie. ;)
Awatar użytkownika
Vlado
Posty: 1641
Rejestracja: 2015-03-15, 16:57
Lokalizacja: Wega XXI

Postautor: Vlado » 2015-11-22, 21:48

Vis Ty zagadasz człowieka na śmierć :D

Nie widzisz różnicy w barwach na Twoim i tamtym zdjęciu?
Żółto-pomarańczowe światło potrafi dać bardzo jaskrawe odbicie, więc mogłeś podkręcać do woli i dalej wyglądałoby realnie.
Natomiast czerwone słonce nie jest w stanie dać tak intensywnego odbicia jakbyś lampkę od środka w górze zapalił;)

Fajnie ze się Robert odezwał, bo bardzo lubię oglądać jego zdjęcia i jego zabawy nastawieniami. Z tym, że Robert jest autentyczny w tym co robi.
Nie mam nic przeciwko zabawie światłem, nastawieniami i suwakami. Lubię oglądać dobre artystyczne zdjęcia.
Ale jak ktoś mi wciska kit, że takie warunki miał na szlaku, to mogę się co najwyżej uśmiechnąć.
Owcę którą pokazałeś, to można zobaczyć ale w grach komputerowych a nie na hali;)
Vis a jak będziesz dalej się upierał, to nie będzie wyboru, zabierzesz mnie na szlak i mi to udowodnisz w realu, bo może jeszcze mało widziałem, przez ćwierć wieku łażenia po górach;)
Ostatnio zmieniony 2015-11-22, 21:49 przez Vlado, łącznie zmieniany 1 raz.
Vision

Postautor: Vision » 2015-11-22, 22:03

Vlado pisze:Vis Ty zagadasz człowieka na śmierć :D


I tak nudą wieję, to chociaż można popisać. :P
Awatar użytkownika
Robert J
Posty: 1375
Rejestracja: 2013-12-08, 21:46
Kontakt:

Postautor: Robert J » 2015-11-22, 22:05

Vlado pisze:Fajnie ze się Robert odezwał, bo bardzo lubię oglądać jego zdjęcia i jego zabawy nastawieniami. Z tym, że Robert jest autentyczny w tym co robi.

Zaraz Ciebie Robert zagnie :D

Ja staram się wyciągnąć jak najwięcej z tego co oferuje aparat, ale niemal zawsze coś poprawię na komputerze ;)
Vision

Postautor: Vision » 2015-11-22, 22:09

Ja tam też lubię zdjęcia Roberta, szczególnie te nocne i czym bardziej efektowne tym bardziej mi się podobają i też chciałbym takie robić. :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości