Jeśli chcesz pomóc, wpłać na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi. Linki poniżej:
SIEPOMAGA.PL - WSPARCIE POSZKODOWANYCH W WYNIKU POWODZI
ZRZUTKA.PL - POMOC POWODZIANOM ZE STRONIA ŚLĄSKIEGO


Głosowanie na zdjęcie sierpnia - trzeba wejść do sekcji "Fotografia górska i nie tylko" - nie ma linka na głównej, mój błąd.

03.05.2015: Beskid Mały: Gaiki i Czupel

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2903
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

03.05.2015: Beskid Mały: Gaiki i Czupel

Postautor: Tępy dyszel » 2015-05-06, 17:55

Trasa: Międzybrodzie Bialskie (330) - Nowy Świat (660) - Gaiki (808) - przeł. Przegibek (663) - Magurka Wilkowicka (909) - Czupel (933) - Międzybrodzie Bialskie (330)

Start: 06.45
Meta: 12.20
Czas wycieczki: 5h 35 min.

Dystans: 16,9 km,
Maksymalne przewyższenie: ok. 600 m,
Suma wzniesień: ok. 800 m

Kolejna ,,ekskursja" z cyklu ponownego odwiedzenia ,,starych kątów". No, może za wyjątkiem odcinka Międzybrodzie Bialskie - Nowy Świat - Gaiki, którym nigdy wcześniej nie szedłem, więc chciałem się przekonać, czy warto.

Pisząc w skrócie - warto !

W ,,Nowym Świecie"

Obrazek

Góra religijna czyli H(Ch)robacza Łąka - ponoć obecnie już bezwidokowa. Trzeba będzie kiedyś to sprawdzić.

Obrazek

Jako, że stary, gruby i schorowany jestem :P , więc ,,popas goni popas". Całkiem fajny ten ,,Nowy Świat" a w zasadzie widoki z niego.

Obrazek

O tym, że z Gaików widoków nie ma, wiedziałem już wcześniej. Tutaj tego potwierdzenie.

Obrazek

Na przełomie XIX i XX wieku, na Gaikach stała wieża obserwacyjna, szkoda, że nie przetrwała do naszych czasów.

Schodząc na przełęcz Przegibek mam ,,takie cuś"

Obrazek

Ale to co najciekawsze, dopiero przede mną. Podejście już bezpośrednio na Magurkę Wilkowicką. Sporo się tu zmieniło od ostatniej (7 lat temu) wizyty.
,,Ścieżka" momentami tak szeroka i dobrze utwardzona, że z powodzeniem zmieściłyby się na niej ze trzy TIRY-jeden obok drugiego. A może nawet cztery.

No cóż, dostosowanie terenu dla narciarzy biegowych wymagało ,,co nieco" pracy.

Ale coś za coś - mam wrażenie, że ten odcinek jest bardziej widokowy, niż kiedyś.

Obrazek

Obrazek

Aż nie chciało się stamtąd odchodzić, tym bardziej, że i ułatwienia dla turystów się znalazły.....

Obrazek

W końcu umieszczam swoje jakże piękne lico :dev w schronisku na Magurce Wilkowickiej.

Obrazek

cepra niestety nie było. Rekompensuje zatem swój smutek, patrząc w kierunku Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Aura lekko ,,zawiesista" plus zdjęcia pod słońce bez fitra ale coś tam widać :P

Obrazek

Obrazek

Przez cały czas pobytu na Czuplu, żyłem w błędnym oczywiście mniemaniu, że należy tylko do mnie.

Obrazek

Bardzo to dziwne, bo spodziewałem się tzw. tłumów i świadomie tam szedłem na spotkanie z tłumem a tu...żywej duszy nie spotkałem.

Tym bardziej dziwne, bo Czupel zacnym miejscem widokowym jest. Śpieszcie się, młodnik już podrasta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dzień turystyczny kończę wzruszając się :P Żarem w ,,tysiącu" odcieni wiosny.

Obrazek

Podsumowując - niby miejsca dobrze mi znane, niby te same. Ale będąc tam po raz kolejny, jednak było inaczej niż wtedy. Lepiej czy gorzej ? Tego nie wiem. Po prostu inaczej......
Jak dla mnie, ta część Beskidu Małego jest ciekawsza od tzw. Gór Zasolskich.

Szczegóły:
https://picasaweb.google.com/1099460780 ... 1154469234
Awatar użytkownika
nes_ska
Posty: 2931
Rejestracja: 2013-10-09, 15:58
Lokalizacja: Brzesko

Postautor: nes_ska » 2015-05-06, 18:27

Zmówiliście się na ten Beskid Mały czy jak?! :-o Kto jeszcze? Kto da więcej? ;)

Niektórzy nie lubią Magurki ze względu na to, że jest do niej łatwy dostęp, a w związku z tym dużo turystów, ale mnie się tam bardzo podoba. Choćby ze względu na widoki właśnie :) ..a jak sam piszesz, tłumów też podobno nie było. Gdzie się podziały tłumy, które można by potem obsmarowywać za nieturystyczne zachowania?! :dev

Ładne zdjęcia, jak zwykle. :-o
Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5748
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2015-05-06, 18:48

a w jaskini na Magurce czemu nie był?
Awatar użytkownika
Majka
Posty: 919
Rejestracja: 2014-07-30, 12:58
Lokalizacja: Beskid Mały/ Kraków

Postautor: Majka » 2015-05-06, 19:56

Bezszlakowo na Rogacz warto jeszcze podejść po zejściu z Czupla. Fajna perspektywa na Żar z naprzeciwka.A wycieczka widzę bardzo udana. Beskid Mały górą! Przynajmniej w ostatni weekend.Kto tam jeszcze był -ręka do góry. :lol
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2015-05-06, 23:27

Bombo, na Magurce nocowałem, na Czuplu byłem 4x o różnych porach i warto tam iść kolejny raz. Planuję w weekend końcem maja przejście ze Straconki lub z )( Przegibek przez Czupel, Żar i Potrójną (herbatka) na Leskowiec, gdzie zamierzam się uduchowić i wzmocnić swe morale. Podczas drogi powrotnej na chwile zwątpienia nie pozwoli Hrobacza Łąka, gdzie zregeneruję siły wewnętrzne. Pamiętaj: wszystko siedzi w główce, nie w nogach ;)
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika
bton1
Posty: 3312
Rejestracja: 2013-07-08, 07:52
Lokalizacja: Kraków

Postautor: bton1 » 2015-05-06, 23:27

Dobre! Wiesna! Jak zawsze jestem kontent po Twojej relacji :-)
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12320
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2015-05-07, 11:32

Ładnie, zielono, prawdziwa majówka!
Mnie jakoś też ta część małego bardziej przekonuje, chociaż ma jedną podstawową wadę. Strasznie mała jest. I brakuje takiego strzału a'la Potrójna.
Awatar użytkownika
maurycy
Posty: 912
Rejestracja: 2013-11-17, 09:25
Lokalizacja: Bielsko okolice

Postautor: maurycy » 2015-05-07, 19:16

Majka pisze:Beskid Mały górą! Przynajmniej w ostatni weekend.Kto tam jeszcze był -ręka do góry. :lol
:lap2
Bylo sie trzy dni :)
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2903
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2015-05-08, 18:16

nes_ska pisze:Zmówiliście się na ten Beskid Mały czy jak?!

Nie. W dniu dzisiejszym zmieniłem pasmo. Nawet był śnieg i to miejscami do...kolan. A pod śniegiem....potoki.
Straszna ta strona słowacka.

sprocket73 pisze:a w jaskini na Magurce czemu nie był?

Panie, jestem poważnym :P turystą powierzchniowym. Pisząc poważniej, jakoś nie szukałem i ,,ciśnienia" na jaskinię nie miałem. A nawet gdybym szukał, to i tak prawdopodobnie bym jej nie znalazł.....

Majka pisze:Bezszlakowo na Rogacz warto jeszcze podejść po zejściu z Czupla.

Nie szedłem, byłem pewien, że góra jest całkowicie zalesiona. No ale nie jest, jak się okazuje :dev

sokół pisze:I brakuje takiego strzału a'la Potrójna.

Jak dla mnie - ładne widoki z Potrójnej i owszem ale mało ,,przestrzenne" i sporo drzewa albo krzaki przysłaniają.....
Awatar użytkownika
Majka
Posty: 919
Rejestracja: 2014-07-30, 12:58
Lokalizacja: Beskid Mały/ Kraków

Postautor: Majka » 2015-05-08, 18:32

Rogacz niby jest zalesiony, ale nie całkiem.Sporo z niego widać. roślinność też na nim ciekawa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Malgo Klapković
Posty: 2482
Rejestracja: 2013-07-06, 22:45

Postautor: Malgo Klapković » 2015-05-12, 19:18

Bardzo ładna zieleń na ładnych zdjęciach, dobrze, że Tępy dyszlu wróciłeś już na górskie szlaki :)
Awatar użytkownika
presto
Posty: 219
Rejestracja: 2013-09-19, 11:59
Lokalizacja: Czeladź
Kontakt:

Postautor: presto » 2015-05-15, 12:59

Trasa od dawna w planach, ale w tym roku ze względu na to, że planowanych jest góra 5 gorskich wypadów obrałem sobie za cel miejsca odleglejsze.
Choć kto wie, czy taka "bliska" trasa nie będzie odpowiednią na zakończenie sezonu np.w listopadzie
pozdrawiam
presto

mój blog: http://presto1974.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14537
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2015-05-15, 13:10

presto pisze:Choć kto wie, czy taka "bliska" trasa nie będzie odpowiednią na zakończenie sezonu np.w listopadzie


Uwaga !!! Uwaga !!! :D W tą niedzielę jest planowany najazd ... 150 osób na schronisku na Magurce.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 90 gości