Jeśli chcesz pomóc, wpłać na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi. Linki poniżej:
SIEPOMAGA.PL - WSPARCIE POSZKODOWANYCH W WYNIKU POWODZI
ZRZUTKA.PL - POMOC POWODZIANOM ZE STRONIA ŚLĄSKIEGO


Głosowanie na zdjęcie sierpnia - trzeba wejść do sekcji "Fotografia górska i nie tylko" - nie ma linka na głównej, mój błąd.

Przygodowy Beskid Wyspowy

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
Malgo Klapković
Posty: 2482
Rejestracja: 2013-07-06, 22:45

Przygodowy Beskid Wyspowy

Postautor: Malgo Klapković » 2015-04-22, 22:04

W ostatni weekend wzięłam udział w zjeździe forum Góry Szlaki, który to został zorganizowany w Beskidzie Wyspowym. Na zjazd jechałam prosto z pracy, wszystko wydawało się zapięte na ostatni guzik: 15:25 wyszłam z pracy, 16:25 wsiadłam do pociągu do Krakowa, 19:30 wsiadłam do busa do Kasinki Małej. W Kasince byłam umówiona z Krzyśkiem i Jędralem, że odbiorą mnie z przystanku, bo baza noclegowa znajdowała się na szlaku na Lubogoszcz, około 20 minut m. in. ciemnym lasem, a do tego jeszcze wcześniejszy dojazd do parkingu. Sama mogłabym po ciemku nie trafić ;) No i miałam rację, bo kierowca busa, mimo mojej gorącej prośby, nie powiedział mi, kiedy mam wysiąść, zawiózł mnie dalej do Mszany Dolnej, tam zorientowałam się, że chyba przejechałam przystanek :/ Kierowca oczywiście uważał, że wszystko jest w porządku, że był pewny, że już wysiadłam a potem powiedział, że myślał o Kasince Wielkiej itp., itd., w każdym razie o 20:30 znalazłam się w czarnej "d", ale na szczęście znaleźli się dobrzy ludzie, którzy podrzucili mnie z powrotem do Kasinki Małej. Potem jeszcze pół godziny minęło zanim Krzysiek z Jędralem mnie znaleźli :P a wydawało się, że miejsce pod kościołem to taki dosyć dobry punkt orientacyjny ;) Potem już wszystko wskoczyło na właściwe tory :) Ze szlaku do bazy pod Lubogoszczem co jakiś czas odsłaniały się widoki na rozświetlone małe miasteczka, wyraźnie też było widać Szczebel, oprócz tego prawie zdeptałam śliczną, żółto-czarną jaszczurkę. Następnego dnia rano wspomniane widoki prezentowały się tak, Szczebel:
Obrazek
Natomiast te miasteczka tak:
Obrazek
Obrazek
Jadąc na ten zjazd zupełnie nie wiedziałam na jaki szlak się wybiorę "może ten, a może tamten", uzależniałam wszystko od tego, czy będę mogła liczyć na kogoś w kwestii dojazdu pod szlak. Już w piątek wieczorem udało mi się znaleźć chętnych na zdobycie najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego - Mogielicy :) W 11 osób udaliśmy się do Półrzeczek skąd przez Krzystonów i Polanę Stumorgową weszliśmy na Mogielicę. Na dole widać było zalążki wiosny, ale im bliżej szczytu, tym więcej szronu i śniegu. Mimo, że pogoda nie była specjalnie sprzyjająca, jak dla mnie, widoki były wspaniałe:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
A tak prezentowała się Mogielica, z której niestety nie za wiele było widać:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Z Mogielicy zeszliśmy żółtym szlakiem (trasą podobno znanej drogi krzyżowej), to było jak zejście na drugą stronę mocy, bo było więcej zieleni, lepsza pogoda i widoki bardziej wiosenne. Z polan Wyżnikówka i Cyrla rozciągały się równie ciekawe krajobrazy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
A na Mogielicy wciąż się kotłowało:
Obrazek
Jak tylko doszliśmy do Jurkowa i wsiedliśmy do samochodów, to rozszalała się niezła ulewa (przez większość dnia padała z nieba taka "śnieżna kaszka" i wiał silny, zimny wiatr), ale już przyzwyczaiłam się, że podczas tego wyjazdu mam farta i tym razem także szczęście mi dopisywało, bo padało tylko w samochodzie podczas drogi do parkingu. W drodze do ośrodka odsłoniły się już piękne widoki :) Wieczorem jak to na takich spotkaniach - rozmowy przy napojach i pokarmach, było bardzo wesoło :)
Nie wiedziałam co będę robić następnego dnia, wiedziałam, tylko, że o 18 mam pociąg do Warszawy, a wcześniej chciałam się spotkać z btonem i jego małżonką :) Znów miałam masę szczęścia, bo Janek (tatromaniak) zaproponował mi wyjście na Ćwilin, drugi szczyt Beskidu Wyspowego :) Pamiętałam z forum, że jest to bardzo widokowy szczyt. W związku z tym, że nie mieliśmy nikogo "do pary", to byliśmy zmuszeni odbyć trasę w tę i z powrotem. Startowaliśmy z przełęczy Gruszowiec, a dokładniej spod Baru pod Cyckiem (ciekawa nazwa). Najpierw dosyć głębokim błotkiem, wśród stromizn, a potem znów zrobiło się zimowo. Na szlaku było trochę wiatrołomów i przez to do Polany Michurowej doszliśmy właściwie "nie wiadomo jak" wśród drzew przypudrowanych śniegiem i szronem :)
Obrazek
Widok na Mogielicę bardzo mnie zaskoczył, nie spodziewałam się, że jest taka stożkowata:
Obrazek
Pod Ćwilinem, gdy na ołtarzu zrobiliśmy sobie "wieczerzę" usłyszeliśmy głosy, okazało się, że to osoby ze zjazdu i dzięki temu nie musieliśmy schodzić tym samym szlakiem (dosyć stromym i miejscami zalodzonym), więc mogłam poznać inną trasę z Ćwilina :D Zeszliśmy razem w wesołym towarzystwie do Jurkowa :)
Obrazek
Ostatnie zerknięcia na Mogielicę:
Obrazek
i okolicę:
Obrazek
Obrazek
Kiedy czekałam na Janka, by wrócił z grupą po swój samochód, okazało się, że Góral znalazł dla mnie transport do Krakowa, także po raz kolejny uśmiechnęło się do mnie szczęście :) Już o 14 byłam u btona pod drzwiami :P Po wymianie górskich doświadczeń z soboty udaliśmy się we trójkę do Gruzina na obiad i następnie przed 18 każde poszło w swoją stronę. O 20:30 byłam już w Warszawie, tak to można podróżować :) Weekend wykorzystałam w 200%, nawet nie spodziewałam się, że wszystko się tak idealnie ułoży.
Moje wrażenia z Beskidu Wyspowego... Cudnie tam! Nie spodziewałam się takich urokliwych, stożkowatych pagórków, które czynią krajobraz niepowtarzalnym. Jeszcze nie wiem kiedy tam wrócę, ale na pewno nie był to mój ostatni raz w okolicach Kasinki :)
Pozostałe zdjęcia znajdują się w galeriach:
https://picasaweb.google.com/1018025537 ... yMogielica
https://picasaweb.google.com/1018025537 ... owyCwilin#
Dziękuję za uwagę :)
Awatar użytkownika
nes_ska
Posty: 2931
Rejestracja: 2013-10-09, 15:58
Lokalizacja: Brzesko

Postautor: nes_ska » 2015-04-22, 22:12

Cudownie, Gosiu! Uwielbiam Wyspowy, a Twoje zdjęcia są tak piękne, że już chciałabym być w autobusie, który jedzie w jego stronę :ops



Tylko Ciebie brakuje na tych zdjęciach :v
Ostatnio zmieniony 2015-04-22, 22:13 przez nes_ska, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Malgo Klapković
Posty: 2482
Rejestracja: 2013-07-06, 22:45

Postautor: Malgo Klapković » 2015-04-22, 22:16

nes_ska pisze:Tylko Ciebie brakuje na tych zdjęciach

Może coś wykradnę uczestnikom wycieczki ;) bo naprawdę tam byłam ;) A szczerze mówiąc, to jakoś ostatnio mało mam zdjęć z gór "ze sobą".
Dziękuję za miłe słowo nt. zdjęć, staram się jak zwykle, tylko picasa troszkę mi je koloruje na niebiesko, nie wiem też co zrobić, by wychodziły nieco jaśniejsze.
Awatar użytkownika
Leszek Tatry
Posty: 226
Rejestracja: 2014-11-17, 19:46

Postautor: Leszek Tatry » 2015-04-22, 22:23

Fajna relacja i świetne zdjęcia. Zresztą jak zawsze :-)
"... Wspinanie kojarzy mi się nie tyle ze stawaniem na szczycie, co ze spoglądaniem na drugą stronę. Bo zawsze masz przed sobą nowe horyzonty, ku którym zmierzasz..." (Chris Bonington)

https://www.facebook.com/leszek.tatry
Awatar użytkownika
ziaro
Posty: 390
Rejestracja: 2014-12-13, 10:46
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Postautor: ziaro » 2015-04-22, 22:24

No na Ćwilin spod Cycka to jest dość wymagające podejście szczególnie po opadach deszczu.

I <3 Beskid Wyspowy.
#ziaronaszlaku
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2015-04-22, 22:27

Trasę przez Łopienik, Mogielicę, Ćwilin i Śnieżnicę (opcjonalnie też Lubogoszcz) dziś rozpisywałem z noclegami :(
Szkoda, że nie zerknąłem na forum GS ze 2 tygodnie temu...
Malgo, warto było jechać? Samo łażenie? Tak bez integracji? Nuda, nuda, nuda...
Ostatnio zmieniony 2015-04-22, 22:28 przez ceper, łącznie zmieniany 1 raz.
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika
Malgo Klapković
Posty: 2482
Rejestracja: 2013-07-06, 22:45

Postautor: Malgo Klapković » 2015-04-22, 22:34

Była integracja :) W piątek siedziałam do 1:15, w sobotę wróciliśmy ze szlaku o 17, z resztą posiłki wielu z nas miało wykupione, więc było kiedy się integrować. Było super!!!!!!! :)
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Re: Przygodowy Beskid Wyspowy

Postautor: Basia Z. » 2015-04-23, 07:26

Malgo Klapković pisze: oprócz tego prawie zdeptałam śliczną, żółto-czarną jaszczurkę.


Salamandra to ne jaszczurka tylko płaz, tak jak żaba.

A relacja jak zwykle świetna i bardzo ładne zdjęcia.

Ostatnio miałam pecha do pogody w Wyspowym, może w tym roku coś się poprawi.
Awatar użytkownika
bton1
Posty: 3312
Rejestracja: 2013-07-08, 07:52
Lokalizacja: Kraków

Postautor: bton1 » 2015-04-23, 07:44

Powiem Ci Gosia, że na Twoich zdjęciach pogoda wygląda groźniej niż ja ją odczuwałem tego dnia :) Patrząc na te chmury pomyślałbym, że się szykuje konkretna zlewa, a tymczasem udało się jakoś ominąć :)

Potwierdzam popołudniową wersję zdarzeń :)

PS. postaram się wkróce wrzucić swoją minirelację z Pienin.
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
Awatar użytkownika
Malgo Klapković
Posty: 2482
Rejestracja: 2013-07-06, 22:45

Postautor: Malgo Klapković » 2015-04-23, 08:13

A aaa no tak, to była salamandra ;) nie znam się tak na zwierzątkach tego typu ;)
Potwierdzam, że zdjęcia pokazują gorszą pogodę niż de facto była, ale znowu byłam tak lekko ubrana, że przemroziłam sobie dłonie aż schodzi mi skóra :P
Awatar użytkownika
tatromaniak
Posty: 323
Rejestracja: 2013-07-07, 19:55
Lokalizacja: Podhale

Postautor: tatromaniak » 2015-04-23, 08:18

Dziękuję Ci Gosiu za miłe jak zwykle Twoje towarzystwo w niedzielnym zmaganiu z zimowym stokiem Ćwiklina.
Ale widoki były za to przednie w niezłych warunkach pogodowych.

Odpowiadając na uszczypliwą dygresje mojego krajana cepera.
Gdybyśmy z Gosią w sobotę nie integrowali się Ćwilin zdobywał bym też w niedzielę ale w samotności.

Co do Pienin w drugiej połowie maja to będę już po krótkim urlopie w rodzinnych nizinnych stronach i chętnie do Was dołączę na którąś z tras.
Awatar użytkownika
Majka
Posty: 919
Rejestracja: 2014-07-30, 12:58
Lokalizacja: Beskid Mały/ Kraków

Postautor: Majka » 2015-04-23, 11:15

Ładne fotki. Mam w planach trochę połazić w tym roku po Wyspowym. Jak dobrze pójdzie, to początek tego łażenia już w niedzielę. :)
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12319
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2015-04-23, 13:56

Pieknie, klimatycznie.
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2903
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2015-04-23, 17:30

Malgo Klapković pisze:do Mszany Dolnej

Ha !

Malgo Klapković pisze:Baru pod Cyckiem

Byłem tam, faktycznie cycki występowały.

Malgo Klapković pisze:Moje wrażenia z Beskidu Wyspowego... Cudnie tam!

No to gorol ;) całkiem nam ,,zbeskidział".

Poza tym - fajne wycieczki, ekstra zdjęcia z pewnym klimatem ,,mroku" i kumata, konkretna załoga.
Awatar użytkownika
tatromaniak
Posty: 323
Rejestracja: 2013-07-07, 19:55
Lokalizacja: Podhale

Postautor: tatromaniak » 2015-04-23, 17:47

Drogi przedmówco z uwagi, że miałem przyjemność też tam z Małgosią uczestniczyć rozwiń swoją wcześniejszą myśl

cytuję

No to gorol ;) całkiem nam ,,zbeskidział".

Poza tym - fajne wycieczki, ekstra zdjęcia z pewnym klimatem ,,mroku" i kumata, konkretna załoga.

PS
Mam problemy z norweską klawiaturą i nie mam rozpracowanych niektórych pochowanych gdzieś znaków graficznych.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 147 gości