Jeśli chcesz pomóc, wpłać na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi. Linki poniżej:
SIEPOMAGA.PL - WSPARCIE POSZKODOWANYCH W WYNIKU POWODZI
ZRZUTKA.PL - POMOC POWODZIANOM ZE STRONIA ŚLĄSKIEGO


Głosowanie na zdjęcie sierpnia - trzeba wejść do sekcji "Fotografia górska i nie tylko" - nie ma linka na głównej, mój błąd.

Trupielec - magia nazwy

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3475
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Trupielec - magia nazwy

Postautor: Wiolcia » 2014-03-04, 21:15

Trupielec - magia nazwy

Są takie miejsca, które zwracają na siebie uwagę przez nazwę. Do takich należał właśnie Trupielec, który zlokalizowałam już jakiś czas temu, a na który wybieram się w pewien lutowy słoneczny dzień. Zamierzam przejść całą "granią" aż do Czasławia, startuję zatem na rynku w Myślenicach.
Początkowo idę wzdłuż Uklejny przez Zarabie. Przy przysiółku Załazie pojawiają się pierwsze widoki.

Obrazek

Schodzę do malowniczej wioski Bulina i przełęczy Niwka. Z boku sterczy ostro Kamiennik. Przede mną niewysokie wzniesienia Pogórza Wielickiego.

Obrazek

Obrazek

Schodząc z Krowiej Góry w stronę Trzemeśni widzę swój dzisiejszy cel: Pasmo Glichowca, do którego należy Ostrysz z sąsiednim Trupielcem.

Obrazek

Obrazek

Pasmo Barnasiówki w oddali.

Obrazek

Obrazek

Wreszcie docieram do drogi na Trupielec, zwany przez miejscowych Trupiarką. No właśnie, skąd to miano? Okolice Trupielca słyną z kurhanów ciałopalnych z VII-IX wieku. Sama nazwa nie pochodzi jednak od grobów, a związana jest z potyczką ze Szwedami w XVII wieku. Szczątki zabitych zostały wtedy rozniesione przez zwierzęta po lesie.

Obrazek

Kurhany są widoczne dla tych, którzy wiedzą, czego szukać.

Obrazek

A las tu jest piękny. Bukowy.

Obrazek

W oddali niebieści się tafla Jeziora Dobczyckiego.

Obrazek

Mijam Ostrysz i Glichowiec i docieram do Sarnulek. W tej chacie, gajówce "Rogacza", mieściła się siedziba komendy obwodu AK "Murawa".

Obrazek

Najpiękniejsze widoki jeszcze przede mną. Zejście do Czasławia to najlepsza część wycieczki.
Pięknie widać stąd Grodzisko, gdzie znaleziono ślady osadnictwa z V w. p.n.e. i warowni związanej z kulturą łużycką. Istniejący w średniowieczu gród został spalony w czasie najazdu Tatarów w XIII wieku.

Obrazek

Obok pręży się dumnie Ciecień.

Obrazek

Obrazek

W oddali widnieje Wierzbanowska Góra, Śnieżnica i Lubogoszcz, a jeszcze bardziej w prawo pasmo Lubomira i Łysiny.

Obrazek

Podsumowując, sam Trupielec, choć bezwidokowy, okazał się przyjemnym szczytem pokrytym piękną bukowiną. Kurhany w terenie są widoczne, choćciaż jeśli człowiek nie wie, że coś takiego się tam znajduje, minie je bez śladu.

Więcej zdjęć: https://picasaweb.google.com/1148021165 ... oqgkOarYg#
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10963
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2014-03-04, 21:38

Zdjęcia z lutego jak w opisach widzę. Bardzo ładne, w ogóle cała okolica widokowo ciekawa.
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2014-03-04, 21:55

Super, dziękuję za relację i za szczególną dedykację :)

Bardzo lubię tamte okolice, chociaż akurat tego szlaku nie przeszłam w całości a tylko kawałek i w drugą stronę.
A te pola, no po prostu są takie ładne, do tego stopnia, że ja tego nawet nie zauważam, bo to jest naturalne :)
Ostatnio zmieniony 2014-03-04, 21:55 przez Basia Z., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bton1
Posty: 3312
Rejestracja: 2013-07-08, 07:52
Lokalizacja: Kraków

Postautor: bton1 » 2014-03-05, 06:35

Spacerowe tereny jak się patrzy. I jak zwykle Wiolcia u Ciebie - pogoda brzytwa! I pewnie pustki cały rok..
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
Awatar użytkownika
Malgo Klapković
Posty: 2482
Rejestracja: 2013-07-06, 22:45

Postautor: Malgo Klapković » 2014-03-05, 10:19

Wiolcia pisze:Kurhany w terenie są widoczne, choćciaż jeśli człowiek nie wie, że coś takiego się tam znajduje, minie je bez śladu.

A jak to rozpoznać? :ops To są te usypane "ziemianki"?
Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3475
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Postautor: Wiolcia » 2014-03-05, 20:28

bton1 pisze:Spacerowe tereny jak się patrzy. I jak zwykle Wiolcia u Ciebie - pogoda brzytwa! I pewnie pustki cały rok..


No, no, z tą pogodą różnie bywa - nie zapeszaj! A pustki pewnie rzeczywiście przez cały rok


Malgo Klapković pisze:
Wiolcia pisze:Kurhany w terenie są widoczne, choćciaż jeśli człowiek nie wie, że coś takiego się tam znajduje, minie je bez śladu.

A jak to rozpoznać? :ops To są te usypane "ziemianki"?


Tak, te ziemianki. Też miałam problem, by ustalić, czy to wytwór człowieka, czy natury.
Awatar użytkownika
Iva
Posty: 1544
Rejestracja: 2013-09-04, 23:31
Lokalizacja: łódzkie

Postautor: Iva » 2014-03-05, 22:01

Kurcze, ale piękną pogodę miałaś. Ja coś nie mam szczęścia do takiego słoneczka w Beskidach, chyba mnie nie lubią.
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
Awatar użytkownika
Tatrzański urwis
Posty: 1405
Rejestracja: 2013-07-07, 12:17
Lokalizacja: Małopolska

Postautor: Tatrzański urwis » 2014-03-05, 23:10

Iva pisze: chyba mnie nie lubią.
No co Ty Iva, Ciebie wszyscy lubią :P .
Aż dziw bierze patrząc się na zdjęcia że teraz mamy marzec :rol .
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10963
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2014-03-06, 16:02

Iva pisze:coś nie mam szczęścia do takiego słoneczka w Beskidach, chyba mnie nie lubią.

Ni ma termosu, ni ma pogody ;)
Awatar użytkownika
Iva
Posty: 1544
Rejestracja: 2013-09-04, 23:31
Lokalizacja: łódzkie

Postautor: Iva » 2014-03-06, 21:47

Piotrek pisze:Ni ma termosu, ni ma pogody ;)


Termos jest w plecaku... ale może to za mało ;)
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
Awatar użytkownika
Beskidus
Posty: 90
Rejestracja: 2013-10-21, 11:37
Lokalizacja: Beskid Wyspowy

Postautor: Beskidus » 2014-03-08, 16:40

Ogólnie to cała okolica i trójkąt Pasmo Łysiny - Pasmo Glichowca - Pasmo Cietnia jest ciekawa pod względem historycznym. W wielu miejscach można się natknąć na pozostałości i pamiątki bitew, pozostałości fortów i inne ciekawe miejsca, jak choćby kamieniołom na Kamienniku czy gród szczyrzycki na Grodzisku. Wszędzie pełno chat z końcówki XIX wieku, mogił poległych żołnierzy, pamiątek po rzeziach czy innych pacyfikacjach. Dużo ciekawych nazw rozbudzających wyobraźnię nadano tutejszym miejscom: Pod Piekłem, Trupielec, Diabelski Kamień czy Padły Święty. Dużo krwi się przelało po okolicznych górach i lasach, co roku po lasach trupy znajdują.

Wyprawę na Trupielec planuję już od ponad roku, ale jakoś się wyzbierać nie mogę. Jak się wyzbieram to sobie zrobię pętelkę po tych wszystkich ciekawych miejscach :)
Jeśli nienormalne trwa dostatecznie długo, staje się normalnym...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 197 gości