Podsumowanie.

Relacje z Tatr polskich i słowackich.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Podsumowanie.

Postautor: Dobromił » 2022-11-15, 13:19

Dzień dobry.

Przyszedł czas na podsumowanie roku turystycznego. A dokładniej pisząc to Tatrzańskiego Roku Turystycznego 2022. W sumie udanego - nie co roku wchodzi się dwa razy na Grzesia ! I to na oba jego szczyty.

Przy okazji człek wszedł na np Łomnicę, Świnicę, Wołowca, Kasprowy, Lodową Przełęcz i Czubika. Do tego na H., J., Ł., G.W., C.W., Z.K.K., S.T., K.W., B.W., S.W., Cz.D.J., Z.G.K. i prawie wszedł na N.W. I radośnie wylądował balonem na zboczu Barańca.

Do początku listopada było tego 19 wycieczek i 20 dni spędzonych w terenie.

Tak wyszło, że podsumowanie turystyczne wyszło na 20 Wycieczkę Tatrzańską w 2022 roku.

Warto było to uświetnić. Czy do końca wyszło ... Pojechałem w towarzystwie Doktóra zwanego Doktórem i Prezesa zwanego Prezesem.

Pewien czas temu zapytałem Przewodnika, pana Piotra Mazika czy można skorzystać z jego wiedzy i zwiedzić fachowo Zakopane. Nie to prostackie - prymitywnie nowobogackie lub straszliwie zaniedbane - tylko to historyczne. "Oczywiście !" Doktór i Prezes wyrazili chęć udziału w tym wydarzeniu.

Wydarzenia związane z Podsumowaniem Tatrzańskiego Roku Turystycznego 2022 rozpoczęły się 11 listopada. Ważna to data w historii Polski. A tacy Turcy niekoniecznie chcą ją wspominać.

Przybywamy na miejsce zakwaterowania wczesnym porankiem. Doktór Doktór już czeka. Jak zawsze młodo i poważnie wygląda. Jak i my. Domek czeka, Przewodnik również - udajemy się w okolice trasy narciarskiej na Nosalu.

Po powitaniu rozpoczynamy fachowe zwiedzania historycznych resztek Zakopanego.

Na początek dostajemy wykład na temat nazewnictwa i sposobu poruszania się po Zakopanem - ulice to u nich się nie przyjęły :) Przekraczamy ulicę i od razu idziemy do ... sanatorium. Co się odwlekało to ...

Sanatorium KBK ( Książęco - Biskupi Komitet Pomocy dla Dotkniętych Klęską Wielkiej Wojny; pozytywnie udzielał się tam niejaki Adam Stefan Sapieha, który i w czasie II pokazał się z dobrej strony - obecnie leży pod posadzką Katedry na Wawelu ).


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Budynki sanatoriów ( w większości leczenie gruźlicy ) były i są ( jeszcze ... ) dominujące w zabudowie miasta. W większości od razu budowane z trwałych materiałów, w nowoczesnym na tamte czasy stylu ( stylach ) pozytywnie "rzucają się" w oczy. Wiele z nich do tej pory pełni funkcje medyczne ( w tym jest np Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno - Rehabilitacyjny ) .

Ciekawa była opowieść o tym jak wyglądał pobyt gruźlików w sanatarium. Np dlaczego drut kolczasty na ogrodzeniu był ( i jest dalej :D ) wychylony w stronę ogrodu a nie ulicy. I jak się miał liczba przybywających na kurację do liczby ją opuszczających. W wersji żywej.

Idziemy dalej i zatrzymujemy się w okolicy remontowanego hotelu Imperial. Mamy tutaj przemowę o sensie nazewnictwa, wykorzystywanych materiałów budowlanych i wzorowania się na np ... antycznych budowlach.

Przy okazji rzućcie okiem na kształt tego ronda.


Obrazek

Idziemy dalej, na Koziniec. Przed nami chyba najpiękniejsza budowla Zakopanego. Wzór stylu. Wspaniale zachowany budynek. Nie zniszczony przeróbkami. Nie zaniedbany. Żyjący historią i dniem codziennym.

Willa pod Jedlami zbudowana końcem XIX wieku ( oddana do użytku w 1897 r ) dla rodziny Pawlikowskich - zasłużonych i dla kultury Polski i dla taternictwa ( np pierwsze oficjalne wyjście na Mnicha ). Projektantem był Stanisław Witkiewicz, który tym dziełem stworzył wzór stylu zakopiańskiego. Oczywiście tego pięknego , a nie obecnie "tworzonego".


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Zwróćcie uwagę na wspaniałe szczegóły wykończenia. Na snycerkę. Na kształt kominów. Tutaj wszystko ma sens.

A jak pięknie może wyglądać urządzenie do codziennego korzystania ? Tak.


Obrazek


Obrazek

To jest studnia.

Piotr opowiedział nam anegdotę z tym miejscem związaną. Dosyć przerażającą. Chodzi o moralne i kulturalne zbydlęcenie narodu.

Tak przy okazji - ma się pojawić film "Niebezpieczni dżentelmeni". Kot, Seweryn, Dorociński i inni. Wg zwiastunu sceny są kręcone na pewno przed Willą. Czy w środku też ? Ja do kina idę.

Schodzimy z Kozińca. Widok na lewo.

To po lewej to Osobita w Tatrach Zachodnich. Po prawej Magura Witowska w innym paśmie ;) Na środku przykład brzydkiego kościoła.


Obrazek

Następnie zachodzimy pod dom Witkiewiczów. Obecnie w rękach prywatnych jednego z najbogatszych Polaków. I mądrych Polaków - nie zniszczył tego.


Obrazek

Kolejnym punktem wyprawy jest Antałówka. Olbrzym o wysokości 937 m.

Z pięknymi widokami.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

I z UFO.


Obrazek

Spędzamy na szczycie sporo czasu tak więc i mamy czas na rozmowy. Np o przyszłości trasy narciarskiej na Nosalu, o tym dlaczego to na Nosalu, a nie na innej górze były zawody FiS, o planach wykucia Józefa P. w ścianie Giewontu. Taki plan był zatwierdzony w 1938 roku.

Jak wyszliśmy to zejść musimy.

Młodzieżówka Tatrzańska i Przewodnik.


Obrazek

I jeszcze Tatry. Widać Przełęcz między Kopami ( Karczmisko ) , widać Kopy Królowa, piramidalną Żółtą Turnię ( Doktór ! Nie Wybaczę ! ) i idącą w długość Koszystą.


Obrazek

Napisałem wcześniej, że wiele z dawnych sanatoriów do tej pory są używane do celów medycznych. Tutaj mamy przykład odwrotny - zdewastowany i nieużywany budynek sanatorium Sanato. Zbudowany w 1915 roku, na początku działał jako hotel, od 1929 sanatorium gruźlicze. Wokół niego były ogrody, tarasy, altanki. Zwany też Sanatorium Pocztowców. Teren wykupiła jakaś nowobogacka firma, zniszczyła ogrody, tarasy, itp. Budynku nie może zniszczyć - czekają aż się sam rozpadnie. Ale stróża wystawili.


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Przeczytajcie książkę Marcina Szczygielskiego "Sanato". A potem wyślijcie nie lubianą osobę do sanatorium.

Wchodzimy w ulice miasta.

Przed nami obraz wpływu C.K. Habsburgów na architekturę Zakopanego. W końcu miejscowość ta przez ponad połowę swego istnienia była w granicach C.K. Potem było "państwo" rządzone przez Stefana Żeromskiego ( zachowała się willa , w której mieszkał ) , II RP, czas wojny i obecna Polska.


Obrazek

Słyszymy od Piotra sporo informacji o prawodawstwie z tamtych lat. Zakopane było głównie miejscowością leczniczą tak więc i przepisy bywały mocno "medyczne".

Skręcamy w lewo i wchodzimy na Rówień Krupową. Zwaną wcześniej Rolą Krupową, która graniczyła z Rolą Bachledową. I tak wyszło, że z roli Bachledów wyrosła obecna potęga finansowa tegoż rodu. Krupa miał pecha ...

A obecna Rówień Krupowa też ma pecha - czy to do wystąpień Międlara, kiczowatych sylwestrów jak i do agresywnych biegaczy. Ale były też miłe dziewczyny z kijami.

Dawno nie było widoku na Tatry.


Obrazek


Obrazek

Przekraczamy Krupówki i idziemy w stronę dawnego Domu Turysty. Tam Piotr pokazuje nam do czego prowadzi "lekkie" nadużycie pozwolenia na rozbudowę - Makabryła Roku.

Dla równowagi psychicznej oglądamy gmach dawnego Domu Turysty, obecnego hotelu. Gmach zawsze był piękny, w wg Piotra wspaniałe wystrój wnętrz zachował się. Jak widać - da się. Kiedyś tam zamieszkam i powspominam poprzednie pobyty.

W okolicy jest budynek, w którym mieszkał generał / naczelnik Zaruski.


Obrazek

Przed nami trzy zabytkowe i ważne dla historii, kultury, wychowania i sztuki miejsca.

Dworzec Tatrzański. Drugi w tym miejscu, pierwszy spłonął.


Obrazek

Technikum Budowlane. Zachowany budynek z 1876 roku.


Obrazek

Muzeum Tatrzańskie. Z misiem powitalnym wewnątrz.


Obrazek

Podczas pobytu pod tymi budynkami słyszymy ciekawostkę w temacie prawa własności do mienia pożydowskiego.

Wchodzimy w ulicę Kościeliską i idziemy na Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

Obrazek


Grób rodziny Pawlikowskich ( sponsorów budowy Willi pod Jedlami ) .


Obrazek


Piękna kolumna.


Obrazek

Groby między drzewami.


Obrazek

Grób ratownika.


Obrazek

Grób Piłsudskiego.


Obrazek

Grób Sabały.


Obrazek

Do tego groby np Stolarczyka, Makuszyńskiego, Marusarzy, Długosza, symboliczny pochówek Witkacego i Berbeki, tablice pamiątkowe Karłowicza i Szymanowskiego. I wielu, wielu innych zasłużonych dla regionu i Polski.

Piotr przekazuje nam informacje o grobowej symbolice, np dla pracowników Szkoły Kenara. Idźcie tam i to nie jeden raz. Ja byłem szósty a i tak mało.

Opuszczamy cmentarz i idziemy ulicą Kościeliską czyli de facto najstarszą częścią Zakopanego.

Willa Koliba akurat zamknięta.


Obrazek

No to Kasprowy.


Obrazek

Willa Koliba ( 1893 , projektu Witkiewicza, zabytek kultury ) i jedno z sanatoriów na zboczach Gubałówki. W tych okolicach zamieszkuje Edyta G ...


Obrazek

Towarzystwo dojechało do górnej stacji kolejki.


Obrazek

Idziemy na ul. Księdza Stolarczyka. Powszechnie wiadomo, że proboszcz Stolarczyk był bardzo znany ... z działalności taternickiej. Jak i edukacji miejscowych.

Wchodzimy na Polanę Lipki. Parokrotnie zatrzymywaliśmy się tam wcześniej autem żeby uwiecznić taki widok.


Obrazek

Rączo maszerujemy.


Obrazek

Koszysta w lekkiej bieli.


Obrazek

I przyszedł czas na pożegnanie z Przewodnikiem.

Bardzo Ci, Piotrze dziękujemy za wielką dawkę historii Twego miasta. Do tej pory jesteśmy pod pozytywnym wrażeniem. Mam nadzieję, że nad tym miastem nie są tylko czarne chmury.

A Wam, Drodzy Forumowicze, polecam "Nieobecne miasto", "Tatrzańską Atlantydę", "Kroniki zakopiańskie" i inne wydawnictwa Muzeum Tatrzańskiego. Jak i też np książki Rafała Malczewskiego.

Część dalsza pierwszego dnia Podsumowania przebiegła z kulturą. Na koniec Sobieski z Towarzyszami przebiegł się po Turkach. 11 listopada 1673 roku. Co pięknie pokazał Hoffman w ostatniej scenie "Pana Wołodyjowskiego". Czasami telewizor na kwaterze ma sens.

Byliśmy tak pozytywnie nastawieni do świata, że na dzień drugi wymyśliliśmy sześć tras po Tatrach.

Dobranoc.
Ostatnio zmieniony 2022-11-16, 10:36 przez Dobromił, łącznie zmieniany 11 razy.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6119
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2022-11-15, 14:33

Nie za wcześnie?
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-11-15, 15:34

Nie znasz dnia ani godziny.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6119
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2022-11-15, 21:46

Wiem, dlatego zrobiłem własne podsumowanie ostatniego miesiąca w górach, wyszło zacnie:

1. 2022-10-08 Ćwilin
2. 2022-10-16 Leskowiec
3. 2022-10-20 Hala Radziechowska i Hala Barania
4. 2022-10-23 Tylicz
5. 2022-11-01 Adamczykowa, Potaczkowa
6. 2022-11-03 Góry Leluchowskie
7. 2022-11-11 do 13 Bardejov i Krynica-Zdrój
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9809
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-11-15, 22:10

Willa Pawlikowskich naprawdę ładna i studnia też sztos.

Jakoś tak geriatrycznie się zrobiło, sanatoria i cmentarze :lol
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5774
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2022-11-15, 22:58

Niby z przewodnikiem, a największa atrakcja Zakopanego - Krupówki jakoś tak pominięta ;)
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-11-16, 08:03

Sebastian pisze:Wiem, dlatego zrobiłem własne podsumowanie ostatniego miesiąca w górach, wyszło zacnie:

1. 2022-10-08 Ćwilin
2. 2022-10-16 Leskowiec
3. 2022-10-20 Hala Radziechowska i Hala Barania
4. 2022-10-23 Tylicz
5. 2022-11-01 Adamczykowa, Potaczkowa
6. 2022-11-03 Góry Leluchowskie
7. 2022-11-11 do 13 Bardejov i Krynica-Zdrój


1. 2022-10-08 Wawóz Tiesnavy, Grześ
2. 2022-10-16 Dolina Cicha, Zawory, Dolina Koprowa
3. 2022-10-20 Pogrzeb Janusza
4. 2022-10-23 Koncert Sepultury we Wrocławiu
5. 2022-11-01 Z.K.K. w Tatrach
6. 2022-11-03 Domator
7. 2022-11-11 do 13 Zakopane i Tatry
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-11-16, 08:05

Adrian pisze:Willa Pawlikowskich naprawdę ładna i studnia też sztos.


Jest jeszcze na szczęście kilka takich perełek w Zakopanem.

Adrian pisze:Jakoś tak geriatrycznie się zrobiło, sanatoria i cmentarze :lol


Byliśmy w towarzystwie Doktóra i syna lekarza.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-11-16, 10:44

Dzień dobry.

Drugi dzień wyjazdu ruszył jak z bicza strzelił. Około godziny 9 zameldowaliśmy się na śniadaniu w Tatrzańskim Barze Mlecznym przy Rondzie Kuźnickim. Stamtąd ruszyliśmy na przystanek busowy w kierunku Chochołowskiej. Mieliśmy tam ważne miejsce do zwiedzenia. Wysiadamy, patrzymy a tu kolejka do budki biletowej. I brak zasięgu co by nabyć te bilety w inny sposób. Nic to - stanie w kolejce nie jest za bardzo męczące. Nabywamy bilety i ruszamy na szlak z Wierch Porońca na Rusinową Polanę. Taaa ... plany zmienne są.

Dzień był piękny, liczne grono turystyczne z tego korzystało.

Myśmy skorzystali z pierwszej przy szlaku ławki odpoczynkowej.


Z widokiem na Murań.



Obrazek

Siedzimy, rozmawiamy, ludzi pozdrawiamy, pijemy herbatę.

I ruszamy w bój.

Ładnie prezentują się szczyty nad Rybim Stawem.


Obrazek

Po lewicy najwyższy szczyt Słowacji, Gerlach. Po prawej najwyższy szczyt Polski, Rysy. Po drodze np. Kaczy, Ganek i Wysoka.


Obrazek

Jego Wysokość Lodowy i Jej Długość Szeroka Jaworzyńska. Mam miłe wspomnienia z nimi związane.


Obrazek

Robią wrażenie. Od lewej Czarny Szczyt, Papirusowe Turnie, podpory kolejki na Łomnicę, budynek na Łomnicy i Durny ( ? ).


Obrazek

Po lewej Kołowy, po prawej Baranie Rogi. Kołowy mi się marzy, na Baranim np rozbiłem łeb w oknie skalnym.


Obrazek

Majestat Tatr Bielskich. Na jednym z widocznych szczytów byłem w tym Roku.


Obrazek

Lot nad Czarnym.


Obrazek

Pięknie widać wcięcie Doliny Białej Wody. Po prawej cała rodzina Młynarza.


Obrazek

Na Czarnego też bym poszedł.


Obrazek

Ha. Murań, Nowy i Hawrań.


Obrazek

W międzyczasie w dobrym czasie zameldowaliśmy się na Rusinowej Polanie.

Ludzi sporo. Tak trzymać.

Szeroka się bieli. Grań z Horwackim jeszcze na zielono.


Obrazek

Na zielono z bielą do pary.


Obrazek

Sam nie wiem jak ale na tym to szczycie byłem dwa razy.


Obrazek

Doktór Doktór wskazał nam w tej grani ( nad Czarnym Stawem pod Rysami ) ciekawego rogatego typa. Widzicie ?


Obrazek

Poznajecie tę skałę u dołu ?


Obrazek

I jeszcze raz Bielskie. W lewo idą Niżne Kominy.


Obrazek

Po wypiciu herbaty wstąpiły w nas nowe siły. Nie poszliśmy na Nowy Wierch ale i tak było fajnie.

Pokonaliśmy 7598 schodów na Gęsią Szyje.

Szerokie widoki. Po prawej Świstowy i Mała Wysoka. A i na nich byłem i herbatę tam piłem. Tzn na Małej nie zdążyłem bo Paula od razu mnie poprowadziła dalej. I tam termos otworzyliśmy.


Obrazek

Brawo ! 1489 m ! Najwyższa z Waksmundzkich Skałek pokonana.

Za iglakiem czai się Ganek. Czekajcie a będzie ...



Obrazek

Przed nami dalsza droga.

Cześć Skałki.




Obrazek


Obrazek

Schodzimy na Rówień Waksmundzką.

Wybieramy tam szlak na Demoniczną Psią Trawkę.


Obrazek


Obrazek

To nie jest łąka ...


Obrazek

Trochę tutaj sucho.


Obrazek


Obrazek

I dziko.


Obrazek


Obrazek

Dla odmiany Orla Perć.


Obrazek

Docieramy w całości na Psią Trawkę i skręcamy w prawo. Brzeziny ? Nie ! Byliśmy tak ambitni, że po chwili skręciliśmy w lewo, w stronę Toporowej.

Dziko.


Obrazek

Widok na Gubałówkę i coś w tle.


Obrazek

Nogi nasze doniosły nas do kolejnego rozstaju szlaków. Do Toporowej ? Nie ! Byliśmy tak ambitni, że poszliśmy w stronę Polany pod Kopieńcem.

Jeden z nas to wręcz wyszedł na Kopieńca.

Rozsądni poszli dołem.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

W narastającym mroku idziemy w kierunku Polany Olczyskiej. I Jaszczurówka ? Nie ! Bylismy tak ambitni, że poszliśmy na Nosalową Przełęcz.


Obrazek


Obrazek

Z niej do Kuźnic i lokalu gastronomicznego.

Część dalsza wieczoru była elegancka.

Dziękuję za uwagę.
Ostatnio zmieniony 2022-11-16, 11:47 przez Dobromił, łącznie zmieniany 7 razy.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5774
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2022-11-16, 11:30

Rusinowa z Chochołowskiej - no no szacun
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-11-16, 11:34

sprocket73 pisze:Rusinowa z Chochołowskiej - no no szacun


No prawie.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5774
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2022-11-16, 11:45

Jakbyście zapytali na FB skąd najlepiej iść na Rusinową, to nie byłoby takich wpadeczek.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-11-16, 11:48

sprocket73 pisze:Jakbyście zapytali na FB skąd najlepiej iść na Rusinową


Teraz to nas mogą pytać. Gdziekolwiek.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2911
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2022-11-16, 15:46

Bardzo pouczająca relacja. A co z K.W. oraz W. w Tatrach Polskich ?
Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1285
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Postautor: Coldman » 2022-11-17, 13:12

Dobromił pisze:
Sebastian pisze:Wiem, dlatego zrobiłem własne podsumowanie ostatniego miesiąca w górach, wyszło zacnie:

1. 2022-10-08 Ćwilin
2. 2022-10-16 Leskowiec
3. 2022-10-20 Hala Radziechowska i Hala Barania
4. 2022-10-23 Tylicz
5. 2022-11-01 Adamczykowa, Potaczkowa
6. 2022-11-03 Góry Leluchowskie
7. 2022-11-11 do 13 Bardejov i Krynica-Zdrój


1. 2022-10-08 Wawóz Tiesnavy, Grześ
2. 2022-10-16 Dolina Cicha, Zawory, Dolina Koprowa
3. 2022-10-20 Pogrzeb Janusza
4. 2022-10-23 Koncert Sepultury we Wrocławiu
5. 2022-11-01 Z.K.K. w Tatrach
6. 2022-11-03 Domator
7. 2022-11-11 do 13 Zakopane i Tatry


Za dobrze widzę macie :D Gdzie czas na resztę życia?
Zazdroszczę
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości