Jeśli chcesz pomóc, wpłać na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi. Linki poniżej:
SIEPOMAGA.PL - WSPARCIE POSZKODOWANYCH W WYNIKU POWODZI
ZRZUTKA.PL - POMOC POWODZIANOM ZE STRONIA ŚLĄSKIEGO


Głosowanie na zdjęcie sierpnia - trzeba wejść do sekcji "Fotografia górska i nie tylko" - nie ma linka na głównej, mój błąd.

Wróżna i Tuł. W poszukiwaniu geofitów

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3477
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Wróżna i Tuł. W poszukiwaniu geofitów

Postautor: Wiolcia » 2021-04-06, 18:05

Kwietniowa wycieczka botaniczna w celu odnalezienia przylaszczek i innych geofitów, które na wiosnę pokrywają kolorowymi łanami lasy. Przy okazji rozpoznanie okolic Lesznej Górnej (Wróżna) i kolejna wizyta na Tule.

Obrazek

Wróżna, Tuł i geofity: http://www.kuzniapodrozy.pl/wrozna-i-tu ... -geofitow/
włodarz
Posty: 2715
Rejestracja: 2014-05-13, 17:38
Lokalizacja: Góry Sowie

Postautor: włodarz » 2021-04-06, 18:15

Ładna wiosna, ja na taka muszę jeszcze poczekać. Mógłbym co prawda pójść na działkę i tam podziwiać moje geofity, ale te cholerne sierściuchy, sarenki, zazwyczaj są szybsze i zżerają moje krokusy tuż po zakwitnięciu.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10963
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2021-04-06, 18:37

Kwieciste plenery, uwielbiam :).
Ale teraz po Twojej relacji to chodzę poirytowany, że nie zdążę się wyrwać i mnie ominie co najciekawsze :--/
laynn

Postautor: laynn » 2021-04-06, 19:16

Miałem słodzić i zrobię to z wielką przyjemnością, praz szczerością. To jedna z fajniejszych wycieczek u nas na forum. Zdjęcia zawsze robiłaś fajne, a tu mimo tego głupiego okresu już widać zalążki wiosny. I zdjęcia tych pofałdowanych wzgórz, szczytów...są na prawdę ładne!
:)
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6094
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2021-04-06, 19:23

Solidna porcja botaniki, dla mnie rzecz nieznana, bo dzielę kwiaty na ładne i ładniejsze. Mam nadzieję, że nazwy są właściwe ;), może Piotrek potwierdzi. Skąd ta wiedza, uczysz biologii? A Tuł odkryłem rok temu właśnie dzięki temu forum i o to chodzi.
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12319
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2021-04-06, 19:25

Dawno mi po łbie chodzi ta pętelka z Wróżną, ale także i z Ostrym! I ja tam w tym roku pojadę.
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6094
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2021-04-06, 19:32

Racja, to idealna wycieczka dla SKS-u.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10963
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2021-04-06, 20:07

Sebastian pisze:może Piotrek potwierdzi..

Wszystko jak trzeba. Myślę, że Wiolcia ogania temat bezproblemowo i potwierdzenia są zbędne :-)
Dla mnie natomiast kłopotliwe są kokorycze - bo jest pusta i pełna. Pusta jest większa i ma pustą bulwę ale opisy i schematy, jak się trafi z osobna roślinkę, niewiele przynajmniej mi, pomagają. Tzn niby się wie która jest która ale tej pewności na stówę nigdy nie mam.
Na zdjęciach jednak obstawiam pustą.
Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3477
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Postautor: Wiolcia » 2021-04-06, 20:16

włodarz pisze:Ładna wiosna, ja na taka muszę jeszcze poczekać. Mógłbym co prawda pójść na działkę i tam podziwiać moje geofity, ale te cholerne sierściuchy, sarenki, zazwyczaj są szybsze i zżerają moje krokusy tuż po zakwitnięciu.

Działkę trzeba ogrodzić, wtedy sierściuchy nie będą częstować się Twoimi krokusami :). Nam też obżerały krzewy, płot załatwił sprawę.

Piotrek pisze:Kwieciste plenery, uwielbiam :).
Ale teraz po Twojej relacji to chodzę poirytowany, że nie zdążę się wyrwać i mnie ominie co najciekawsze :--/

Na pewno się jeszcze załapiesz na rośliny. Może przebiśniegi będą już przekwitnięte, ale reszta dopiero zaczynała rozkwitać, gdy byliśmy. Dodatkowo obecne zimno trochę spowolni wszystko. W weekend nie będzie jeszcze za późno.

laynn pisze:Miałem słodzić i zrobię to z wielką przyjemnością, praz szczerością. To jedna z fajniejszych wycieczek u nas na forum. Zdjęcia zawsze robiłaś fajne, a tu mimo tego głupiego okresu już widać zalążki wiosny. I zdjęcia tych pofałdowanych wzgórz, szczytów...są na prawdę ładne!
:)

O, dzięki! Staram się z tego mego aparatu wyciągnąć, ile się da. Czasem efekt jest mierny, tym razem było lepiej. Pofalowane łąki w okolicach Lesznej też mnie zachwyciły i chcę tam wrócić, gdy już będzie zielono i prawdziwie wiosennie.

Sebastian pisze:Solidna porcja botaniki, dla mnie rzecz nieznana, bo dzielę kwiaty na ładne i ładniejsze. Mam nadzieję, że nazwy są właściwe ;), może Piotrek potwierdzi. Skąd ta wiedza, uczysz biologii? A Tuł odkryłem rok temu właśnie dzięki temu forum i o to chodzi.

Nie, nie przerzuciłam się na nauczanie biologii... ;) To takie moje hobby od pewnego czasu. Ciągle się uczę, szukam, dopytuję bardziej doświadczonych i coraz więcej wchodzi do głowy. Chętnie znajdę potwierdzenie u Piotrka (np. nie wiem, czy kokorycz, którą sfotografowałam, jest pusta - co bardziej prawdopodobne - czy pełna. I jaki gatunek fiołka rósł sobie koło bluszczyku).
A Tuł? A raczej jego zbocza, to jedna z pierwszych moich tras, jeszcze z czasów licealnych, gdy jeździłam do pobliskiego Dzięgielowa. Szczyt zdobyłam po raz pierwszy z 3 lata temu, też taką wczesną wiosną. Rok temu byłam na czosnku, teraz znów na geofitach. Świetne jest to miejsce, pełne ciekawych kwiatów!

sokół pisze:Dawno mi po łbie chodzi ta pętelka z Wróżną, ale także i z Ostrym! I ja tam w tym roku pojadę.

Z Ostrym ta pętelka jest sensowniejsza, nie trzeba się przedzierać przez krzaki i włazić ludziom do ogródków ;). Choć szczyt wygląda na zalesiony?

Sebastian pisze:Racja, to idealna wycieczka dla SKS-u.

A co to znaczy?
Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3477
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Postautor: Wiolcia » 2021-04-06, 20:19

Piotrek pisze:
Sebastian pisze:może Piotrek potwierdzi..

Wszystko jak trzeba. Myślę, że Wiolcia ogania temat bezproblemowo i potwierdzenia są zbędne :-)
Dla mnie natomiast kłopotliwe są kokorycze - bo jest pusta i pełna. Pusta jest większa i ma pustą bulwę ale opisy i schematy, jak się trafi z osobna roślinkę, niewiele przynajmniej mi, pomagają. Tzn niby się wie która jest która ale tej pewności na stówę nigdy nie mam.
Na zdjęciach jednak obstawiam pustą.

O, napisałam posta, zanim przeczytałam Twą odpowiedź. No właśnie, kokorycz... trzeba by chyba kopać w ziemi i obejrzeć bulwę, ale szkoda rośliny...
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9776
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2021-04-06, 20:24

Ale wiosennie!
"Tuł" , Wyrchgóra i kaniony, tamte okolice znam od dzieciaka, choć kiedyś podejście do tematu było inne ;). Ale teraz nadrabiam i chętnie tamtędy chodzę, o różnych porach roku i pewnie wiosnę też zaliczę, ale tą późniejszą, cieplejszą i bardziej zieloną ;)
Pięknie zaprezentowałaś wiosnę pod Tułem :ok5
Ostatnio zmieniony 2021-04-06, 20:24 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10963
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2021-04-06, 20:30

Wiolcia pisze:O, napisałam posta, zanim przeczytałam Twą odpowiedź. No właśnie, kokorycz... trzeba by chyba kopać w ziemi i obejrzeć bulwę, ale szkoda rośliny...

Obstawiam pustą. Pełna ogólnie sprawia wrażenie mniejszej, a te na zdjęciach wyglądają na spore. Chociaż tak po prawdzie to cholera wie :) Kiedyś znajomy mi pokazywał różnice w liściach ino że to dawno było i uciekło z głowy.
A fiołek...może wonny?
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14537
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2021-04-06, 20:31

SKS - Starość, Kurwa, Starość.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
laynn

Postautor: laynn » 2021-04-06, 20:37

Wiolcia pisze:A co to znaczy?

To dla byłych adminów. Z sokołem zamierzamy otworzyć taki elitarny klub ;)
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10963
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2021-04-06, 20:38

SKS - Starość, Kurwa, Starość.

Raczej nieużywalność :D . Kiedyś owszem, łącznie z łacińskimi nazwami, bo miałem kręćka na tym punkcie ale teraz to sobie tylko pooglądać lubię i ewentualnie jak się coś przypomni.
Ostatnio zmieniony 2021-04-06, 20:39 przez Piotrek, łącznie zmieniany 1 raz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Adrian i 110 gości