Jeśli chcesz pomóc, wpłać na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi. Linki poniżej:
SIEPOMAGA.PL - WSPARCIE POSZKODOWANYCH W WYNIKU POWODZI
ZRZUTKA.PL - POMOC POWODZIANOM ZE STRONIA ŚLĄSKIEGO


Głosowanie na zdjęcie sierpnia - trzeba wejść do sekcji "Fotografia górska i nie tylko" - nie ma linka na głównej, mój błąd.

Się dzieje

Tutaj znajdziecie tematy nie związane z górami, coś o muzyce, filmach, sporcie, polityce i czymkolwiek innym...
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8409
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2020-06-13, 21:27

laynn pisze:A jak Cię będą weryfikowali? Np tablice auta.

tablice auta nie świadczą, o tym gdzie mieszkasz. Ale wiadomo, że jak czeski funkcjonariusz zobaczy S z przodu, to od razu może wkroczyć do akcji. Zresztą wystarczy popatrzeć w dowód rejestracyjny i prawo jazdy... Zatem zanim wjadę do Czech swoim autem (przy takim stanie prawnym) to będę się chciał dowiedzieć, czy mogę.

laynn pisze:Tak przynajmniej słyszałem od osób, które jadą w lipcu do Chorwacji i kombinują już.

to nie chodzi o kombinowanie, tylko o jasną wykładnię prawną. W tym przypadku Czesi także na razie się nie popisali, bo jej brak. Ale mają jeszcze dwa dni.

laynn pisze:Z innej beczki, miały być granicę otwarte od 15go a podobno Polacy już próbowali przekraczać je

Polska otwarła granice dzisiaj. Nie ma to wpływu na inne kraje, które otwierają w późniejszych terminach, choć np. z Litwą otwarli wczoraj uroczyście z udziałem premiera i telewizji. Czyli do Wilna można już było dziś legalnie jechać. Do Czechów nie, aczkolwiek jakby skoczyć blisko granicy to pewnie nikt nie robiłby problemów, bo Czesi granicy praktycznie i tak nie kontrolowali. Wystarczyło, że paradowało polskie "wojsko" z karabinami.

laynn pisze:O ile je masz w dowodzie.

czy w jakichkolwiek obecnych dokumentach jest jakiś adres? Już widzę, jak tłumaczysz komuś, że adres zameldowania to jedno, a zamieszkania to drugie. Nawet w Czechach takie wyjęcie woj. śląskiego z reszty (z choćby Portugalią - która ma znacznie lepszą sytuację niż cała Polska) budzi kontrowersje.

laynn pisze:Ileż to dalej do Opolskiego podjechać?

powiedz to mieszkańcowi Cieszyna, który się chce zobaczyć ze swoją rodziną :P
Ostatnio zmieniony 2020-06-13, 21:29 przez Pudelek, łącznie zmieniany 2 razy.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10963
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2020-06-13, 21:52

Czesi podeszli do tego dość absurdalnie. Woj. śląskie obejmuje przecież nie tylko rejon kopalń, gdzie jest ten podbijający wyniki wzrost "notowań" ale i przydomowy trak Józka z Nieledwi.
Równie dobrze powinni objąć zakazem i małopolskie, w końcu z Chrzanowa do Katowic zdecydowanie bliżej niż z Nieledwi :D
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8409
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2020-06-13, 21:55

Czesi podeszli do problemu tak samo absurdalnie jak ci, co w Polsce nawołują, żeby "odciąć Śląsk". Różnica jest taka, że polski rząd tego nie zrobił, a czeski tak. Plusów z tego prawie żadnych, a same minusy, żenujące ogólnie. Przecież akurat w samych gminach przygranicznych, które najbardziej były zainteresowane otwarciem granic, zakażeń było bardzo mało.

Piotrek pisze:Równie dobrze powinni objąć zakazem i małopolskie

nie podpowiadaj, bo jeszcze wprowadzą ogólnie blokadę :P
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10963
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2020-06-13, 22:21

Nie zdziwił bym się, gdyby Czesi jednak z tego dziwnego zakazu zrezygnowali sami dochodząc do wniosku że jest on ... bezsensowny.
W TV pokazywali wypowiedzi jakiejś Czeszki (mieszkanki chyba Czeskiego Cieszyna), która choć przyznała, że nie widzi konieczności wyłączania części Polski to jednak w Czechach panuje na tym punkcie jakaś psychoza.

Dla przygranicznych mieszkańców nie było by problemu, gdyby był stary podział, z woj. katowickim i bielskim :)
Ostatnio zmieniony 2020-06-13, 22:24 przez Piotrek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 1983
Rejestracja: 2013-11-11, 10:10

Postautor: Prezes » 2020-06-13, 22:23

Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8409
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2020-06-13, 22:26

Zmienia się jak w kalejdoskopie. Z drugiej strony, jaki to ma sens? W 2 dni nikogo nie zarazimy? :D

Piotrek pisze:Dla przygranicznych mieszkańców nie było by problemu, gdyby był stary podział, z woj. katowickim i bielskim

jak nie byłoby problemu? A takie Chałupki, gdzie połowa ludzi pracuje w Ostrawie, a zakażeń nie ma? :P
Ostatnio zmieniony 2020-06-13, 22:29 przez Pudelek, łącznie zmieniany 3 razy.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10963
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2020-06-13, 22:32

Ale przynajmniej ten Józek z Nieledwi mógłby sobie na czeskie knedliki wyskoczyć :)
laynn

Postautor: laynn » 2020-06-14, 09:55

Wiecie ja tylko pisałem, że tak słyszałem.
O tych tablicach w aucie, to przecież sam jeździłem na KWA, EZD i jakiś W...a samo mieszkanie w woj. śląskim, to przecież i inne krainy.
Ja liczę, że w wakacje na Słowację wjadę.
Ostatnio zmieniony 2020-06-14, 12:31 przez laynn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8409
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2020-06-14, 11:35

Prezes pisze:Nie jest tak źle:
https://podroze.onet.pl/k...-godzin/h4vvrff

Prezesie, czy to jest potwierdzona informacja? Bo poza onetem nigdzie tego nie znalazłem, za to pojawiły się informacje, iż obywatele RP wjeżdżają na teren Słowacji na zasadzie... przymknięcia oka. Tzn. SG słowacka ich nie kontroluje, ale w razie zatrzymania w głębi kraju to mogą liczyć się z mandatem...
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 1983
Rejestracja: 2013-11-11, 10:10

Postautor: Prezes » 2020-06-14, 12:41

Nie wiem. Piszą też tutaj:
https://24tp.pl/n/69385
I tutaj:
https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,444 ... owcja.html
Albo:
https://24tp.pl/n/69400

Wróble ćwierkają, że od jutra będzie jeszcze łatwiej:
https://dziennikpolski24.pl/granice-otw ... 1-15024202

Zobaczymy czy się potwierdzi.

EDIT:
To informacja ze słowackich stron rządowych, więc moim zdaniem wiarygodna, ale nie potrafię precyzyjnie jej przetłumaczyć:
http://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=koronavirus
Ostatnio zmieniony 2020-06-14, 12:48 przez Prezes, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8409
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2020-06-14, 13:58

Według polskiego MSZ w kwestii przekraczania granicy Czech chodzi o mieszkańców Śląska (czyli jak domyślam się woj. śląskiego), niezależnie od tego gdzie granicę przekroczą, przynajmniej ja to tak zrozumiałem:
Uwaga! Dla podróżujących mieszkańców Śląska przy wjeździe do Czech obowiązuje konieczność posiadania aktualnego negatywnego testu PCR. Mieszkańcy innych województw przy przejeździe przez Śląsk do Republiki Czeskiej, nie podlegają wymogom przedstawienia testu PCR po udokumentowaniu, że nie mieszkają ma terenie Śląska.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 1983
Rejestracja: 2013-11-11, 10:10

Postautor: Prezes » 2020-06-14, 15:14

Na razie to wygląda na lekki bałagan - tu sprawdzają, tam nie sprawdzają, inni mówią, że wcale nie można...
https://24tp.pl/n/69395
http://podhaleregion.pl/index.php/z-pod ... la-polakow
Może się do weekendu wyklaruje.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8409
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2020-06-14, 18:21

No to jeszcze raz odnośnie granicy polsko-czeskiej, tym razem ze strony ambasady:
W wyniku przyjecia decyzji profilaktycznej przez Ministerstwo Zdrowia RCz w dniu 12.6.2020 r. na podstawie udostepnionych danych epidemiologicznych z dniem 15.6.2020 mozliwy jest wstep obywateli RP na terytorium RCz bez koniecznosci spelnienia warunkow ochronnych z wyjatkiem obywateli RP posiadajacych staly pobyt w wojewodztwie slaskim.
Obywatelom RP ze stalym pobytem/zamieszkaniem w wojewodztwie slaskim jest umozliwiony wstep na terytorium RCz tylko w uzasadnionych przypadkach (np. pracownicy transgraniczni itp.), musza oni jak dotychczas przedstawic negatywny test na Sars-Cov-2 lub odbyc 14 dniowa kwarantanne. Tranzyt do RCz przez terytorium wojewodztwa slaskiego nie jest w zaden sposob ograniczony. Osoby, ktore tylko przejezdzaja tranzytem przez wojewodztwo slaskie, moga wjezdzac do RCZ bez ograniczen. RCz na calej dlugosci granicy z wojewodztwem slaskim bedzie prowadzila wylacznie kontrole wyrywkowe. W przypadku kontroli polskich obywateli przez policje czeska w ramach tych kontroli polscy obywatele beda mieli obowiazek w sposob wiarygodny udokumentowac miejsce pobytu/zamieszkania w RP. W przypadku przekroczenia granicy wbrew przepisom przewidziane jest nalozenie wysokiej kary.


Czyli jednak każdy z pobytem stałym w woj. śląskim prawnie nie może wjechać do Czech (nawet jeśli realnie mieszka gdzieś indziej, choć jak pisałem - jak to Czesi sprawdzą, to inna bajka; nawet jak ma zrobiony test, ale chce być turystą), ale z tekstu wynika, że jednak granica w woj. śląskim ma być normalnie otwarta, tylko, że... nie do przekroczenia dla mieszkańców tego województwa :o-o
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 1983
Rejestracja: 2013-11-11, 10:10

Postautor: Prezes » 2020-06-16, 08:18

Gór Ski
Posty: 484
Rejestracja: 2018-05-08, 11:14
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Gór Ski » 2020-06-16, 08:29

Czechy jako pierwszy kraj na świecie uznały autonomię Śląska

https://www.mvcr.cz/imgDetail.aspx?docid=22256333

Na Słowację jednak bez testu turystycznie nie można

https://www.gov.pl/web/slowacja/zasady- ... slowackiej

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości