Jeśli chcesz pomóc, wpłać na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi. Linki poniżej:
SIEPOMAGA.PL - WSPARCIE POSZKODOWANYCH W WYNIKU POWODZI
ZRZUTKA.PL - POMOC POWODZIANOM ZE STRONIA ŚLĄSKIEGO


Głosowanie na zdjęcie sierpnia - trzeba wejść do sekcji "Fotografia górska i nie tylko" - nie ma linka na głównej, mój błąd.

Beskid Śląski klasyka klasycznie.

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
laynn

Postautor: laynn » 2020-03-25, 09:29

buba pisze:od kiedy moja mama złapala borelioze i wiec dobitnie z czym sie to łączy - to sie naprawde cholernie boje tych bydlat...

Ja też się boje tego dziadostwa. Za dużo już mam swoich problemów zdrowotnych, by jeszcze sobie bimbać na kolejne zagrożenie.
buba pisze:mowila ze plaga kleszczy jest dlatego, ze przestano wypalac trawy.. Czy to prawda?

Nie wiem, możliwe, już kiedyś była dyskusja na ten temat. Jeśli tak, no to sam nie wiem co o wypalaniu traw myśleć.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14537
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2020-03-25, 10:01

Co do wypalania traw - wg mnie nie ma to żadnego związku. Tysiące kleszczy żyje sobie na krzewach, liściach drzew. Je też mamy wypalać ?
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
laynn

Postautor: laynn » 2020-03-25, 10:03

Dobromił pisze:Tysiące kleszczy żyje sobie na krzewach, liściach drzew. Je też mamy wypalać ?

W sumie racja.
Więc teza o wypalaniu vs kleszcze padła. Na szczęście, bo w trawach nie tylko kleszcze przesiadują ( i tu Sprocket wkleja to zdjęcie ) ;)
Gór Ski
Posty: 484
Rejestracja: 2018-05-08, 11:14
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Gór Ski » 2020-03-25, 11:21

laynn pisze:buba napisał/a:
mowila ze plaga kleszczy jest dlatego, ze przestano wypalac trawy.. Czy to prawda?

Nie wiem, możliwe, już kiedyś była dyskusja na ten temat. Jeśli tak, no to sam nie wiem co o wypalaniu traw myśleć.


Chyba zawsze były mnie 30 lat temu gryzły ale wtedy o " kółkach" na ciele niewiele mówiono.
Ojciec zawsze jak wracał z Grzybów to ich miał pełno Matka nigdy. Kleszcze przenoszą nie tylko Boreliozę ale też wiele innych odkleszczowych chorób.
włodarz
Posty: 2715
Rejestracja: 2014-05-13, 17:38
Lokalizacja: Góry Sowie

Postautor: włodarz » 2020-03-25, 18:32

Obrazek
Taki widok to dla mnie coś dziwnego. Gdzie nie spojrzysz domy, domy.

buba pisze:Moja babcia zawsze mowila ze plaga kleszczy jest dlatego, ze przestano wypalac trawy.. Czy to prawda?

To z pewnością jeden z czynników redukujących populację kleszczy. W rejonach górskich i podgórskich mniej było nieużytków, potencjalnych siedlisk. I kiedyś też było zdecydowanie mniej dzikiej zwierzyny, podstawowych żywicieli kleszcza.
A co do strat w przyrodzie na skutek wypalania traw to jest takie opracowanie naukowe: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... CVSOkN7WN5
Warto przeczytać a nie tylko powtarzać co pieprzą nawiedzeni ekolodzy. Inna sprawa, że wypalanie traw jest obecnie nielegalne.
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6173
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2020-03-25, 19:14

laynn pisze:O ten wiszący jako atrakcja?
Czy ten podążający do góry, już pod górną stacją?


Ten!

Obrazek

laynn pisze:Jeśli tak, no to sam nie wiem co o wypalaniu traw myśleć.


Odkladajac na bok czy ma to wplyw na populacje kleszczy - bo nie wiem, ale samo wypalanie traw uwielbiam! Ten zapach, te snujące sie wszedzie dymy! A najbardziej lubie zapach wypalanych ziemniaczanych kłączy - jeden z powodow dla ktorych wrzesien na Ukrainie jest zawsze taki kuszacy!


włodarz pisze:Inna sprawa, że wypalanie traw jest obecnie nielegalne.


Czemu wszystko co fajne jest nielegalne??? :-(
Ostatnio zmieniony 2020-03-25, 19:20 przez buba, łącznie zmieniany 2 razy.
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12320
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2020-03-25, 21:59

Buba, a jechałaś tym wagonikiem? Bo ja tak! Wiele razy! Te żółte dali dopiero w latach 90-tych chyba.
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6173
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2020-03-25, 22:43

sokół pisze:Buba, a jechałaś tym wagonikiem? Bo ja tak! Wiele razy! Te żółte dali dopiero w latach 90-tych chyba.


Ja kurde wiedzialam, ze jest za dobrze ;) ze to niemozliwe...

Chyba nie jechalam... Bylam na tej gorce kiedys w podstawowce ze szkolna wycieczką - ale zabij nawet nie pamietam czy jechalismy tam kolejka czy szlismy? Ale to byly juz lata 90 te

A ten wagonik ze zdjecia mi bardzo przypomina moje ulubione z gruzinskiej Cziatury! :D

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..
włodarz
Posty: 2715
Rejestracja: 2014-05-13, 17:38
Lokalizacja: Góry Sowie

Postautor: włodarz » 2020-03-26, 17:07

buba pisze:włodarz napisał/a:
Inna sprawa, że wypalanie traw jest obecnie nielegalne.


Czemu wszystko co fajne jest nielegalne???


Właśnie. :-)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 127 gości