Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Turystyczny infantylizm

Autor Wiadomość
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2015-02-25, 10:03   

Tekst ciekawy, napisany obiektywnym językiem, często mam podobne skojarzenia widząc "miejscowych" na każdym miejscu. Obraz ten nie wyklucza normalnego kraju i normalnych ludzi, które nie rzucają się w oczy, trzeba do nich dotrzeć. Może nie jestem patriotą, ale nigdy nie uważałem, że w Polsce żyje się lepiej niż w Czechach (spędziłem tam kilka lat, podobno korupcja jest tam większa). Nie oznacza to jednak, że w Czechach nie ma "miejscowych", ale z nimi w centrach miejscowości odpowiednie organy dają sobie radę, zaś na peryferiach nie brak folkloru, wystarczy mieć odwagę iść i zobaczyć.
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-02-25, 10:40   

ceper napisał/a:
Tekst ciekawy, napisany obiektywnym językiem, często mam podobne skojarzenia widząc "miejscowych" na każdym miejscu. Obraz ten nie wyklucza normalnego kraju i normalnych ludzi, które nie rzucają się w oczy, trzeba do nich dotrzeć. Może nie jestem patriotą, ale nigdy nie uważałem, że w Polsce żyje się lepiej niż w Czechach (spędziłem tam kilka lat, podobno korupcja jest tam większa). Nie oznacza to jednak, że w Czechach nie ma "miejscowych", ale z nimi w centrach miejscowości odpowiednie organy dają sobie radę, zaś na peryferiach nie brak folkloru, wystarczy mieć odwagę iść i zobaczyć.


Tylko, że tekst jest napisany przez Słowaka a nie Czecha :)

Od infantylizmu przeszliśmy do komunikacja a od komunikacji do ogólnej oceny kraju ;) wiec zrobię jeszcze większe OT.

Na Facebooku pod tym tekstem już się pojawiły komentarze że "szkaluje nasz kraj", a mnie zawsze zdumiewa nieumiejętność u wielu ludzi spojrzenia na siebie i na swój kraj z dystansu. Tego i Czechom i Słowakom zazdroszczę.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2015-02-25, 11:03   

Zauważyłem, że autorem jest Słowak :)
I te 5 lat byłem w Czechach i jednocześnie Czechosłowacji, zaraz po powrocie do kraju nastąpił rozpad z CS na CZ i SK. Znałem wśród studentów też wielu Słowaków (jeden nawet machnął koleżance dziecko i nie myślał o ożenku; ona szczuplutka, ładna i "głupia", zaś on ochlapus, pijus, ... ) podobnie jak i Czechów - dno kompletne, tzw. "miejscowi", którzy stanowili zdecydowaną mniejszość wśród znajomych, ale to nic w porównaniu do imprezowiczów na polskim gruncie. Tu pojadę po Uniwersytecie Łódzkim: owszem jeden brat z dr OK, ale za co dwóch pozostałych uzyskało mgr fizyki :?
Bratankowie jednego z nich też studiują na UŁ (nauki społeczne) - wstyd oglądać ich zdjęcia na fb. Z dziadostwa i menelstwa trudno oczekiwać, że wyrośnie inteligent ... Określenie debil jest komplementem.
Studia muszą być płatne, koniec z subwencjami oświatowymi, bo największą degrengoladą okazują się ci w togach :! :! :! Ograniczy to ilość meneli o ponad 90%. Trudno mi dostrzec atuty ojczyzny, bo zawsze widzę wszystko w czarnych barwach i marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Obraz szkolnictwa można powielić na inne aspekty życia społecznego.
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-02-25, 11:58   

Basia Z. napisał/a:
Akurat trafiłam fajny artykuł w tym temacie.
Polska komunikacja (i nie tylko) oczyma Słowaka:

http://novinka.pl/patrik-...bez-samochodow/


Brzmi jak opis kraju ktory koniecznie trzeba odwiedzic! :lol I ja niby mam to wszystko za oknem a jezdze gdzies w pizdu zeby wlasnie to cos znalezc? czemu ludzie ktorzy gardza takim klimatem znajduja go na kazdym kroku a ktos kto tego szuka, szuka i znalezc nie moze?

Niezłe schronisko mlodziezowe koles wyszukal! w Bydgoszczy tak? za jednym zamachem trafic na goscia co wyszedl z pierdla i afrykanskiego studenta, dobre, dobre! Chyba bym musiala kolesia na przewodnika wynajac, bo ja ciagle tylko trafiam na obiekty noclegowe przerabiane na hotele.. A na zapyziala noclegownie to od lat trafic nie moge!

Albo opis autobusow- wypatroszonych, zardzewialych- jak z filmow grozy? Koles - gdzie?? Albo koloryzujesz albo ja tam jade w najblizszy weekend! :D Bo takich busikow jak z tego opisu to ja daleko na wschodzie znalezc nie moglam. A ty powiadasz ze pod Cieszynem??

Szkoda ze nie ma do kolesia kontaktu- mialabym do niego szereg pytan :D (np. zeby zaplanowal mi wakacje :lol

Basia Z. napisał/a:

Na Facebooku pod tym tekstem już się pojawiły komentarze że "szkaluje nasz kraj",


Przyslesz linka do tego jego fb? moze tam sie uda z gosciem skontaktowac. Pewnie mnie zleje, ale sprobowac warto :lol
A moze ma tam jakies zdjecia na potwierdzenie swoich opisow?
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2015-02-25, 12:15, w całości zmieniany 7 razy  
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2015-02-25, 13:21   

Takie busy to często jeżdżą i mojej okolicy. Stąd też wolę jeździć autem.
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-02-25, 13:45   

laynn napisał/a:
Stąd też wolę jeździć autem.


Ja tez! Bo przynajmniej mam pewnosc ze bedzie odpowiednio zakurzone i zardzewiale! :D

Tak samo jak ostatnio bardziej we wlasnym domu sie czuje jak w schronisku niz tych roznych wyremontowanych hotelopodobnych obiektach w naszych gorach :rol
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2015-02-25, 13:52, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-02-25, 13:47   

buba napisał/a:

Przyslesz linka do tego jego fb? moze tam sie uda z gosciem skontaktowac. Pewnie mnie zleje, ale sprobowac warto :lol
A moze ma tam jakies zdjecia na potwierdzenie swoich opisow?


To nie jego FB tylko portalu Novinka, który publikuje ten artykuł. Wystarczy kliknąć skrót do FB w prawej części strony do której podałam link (nie lajk tylko skrót nad nim), no i potem przewinąć z kilka wiadomości niżej (ta jest z 20 lutego).

Ten portal jest portalem miłośników Czech i Słowacji.

Swoją drogą ma wyjść ciekawa publikacja o krajach środkowej Europy:

"Na zadupiu w Europie Środkowo-Wschodniej":

http://novinka.pl/na-zadu...-numeru-haartu/

O czym tez ten portal informuje.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8301
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2015-02-25, 14:41   

buba napisał/a:
Ja tez

to jest co, o czym pisałem - najwięcej nad likwidacją połączeń płaczą ci, którzy i tak z nich nie korzystają :D Pretekst do niekorzystania zawsze się znajdzie - jak nie brak odpowiednich połączeń, to zbyt nowy autobus. A zupa była za słona :-o

Buba, gdyby wszyscy byli tacy jak Ty, to w Polsce w ogóle nie byłoby komunikacji publicznej - dobrze, że nie wzięłaś się do polityki :P

Znam Cię może niezbyt długo, bo od 2008 roku (wcześniej z forów), ale na palcach jednej ręki mogę policzyć sytuacje, gdzie pojechałaś w góry nie-autem: i to nie tylko do kompletnego zadupia, ale też do miejsc, gdzie komunikacja dociera. Jakby to porównać np. do Eco, który nie narzeka na każdym forum jakie to dziadowskie czasy, tylko w 95% przypadków po robocie bierze plecak, wsiada do tego co jedzie, czasem trochę podejdzie, czasem złapie stopa albo będzie na miejscu późno - to jest znacznie bardziej "klimatyczne", niż wożenie się zardzewiałym autem :D Powiedzmy to wprost - stałaś się pod tym względem wygodna. A gadanie o kasacjach połączeń itp. to zwykłe mydlenie oczu :P ewentualnie kolejną odsłoną hipokryzji bubowej (ciąg dalszy z cyklu: nowoczesność jest zła, ale korzystam z niej pełnymi garściami) :-o

buba napisał/a:
Tak samo jak ostatnio bardziej we wlasnym domu sie czuje jak w schronisku niz tych roznych wyremontowanych hotelopodobnych obiektach w naszych gorach

Akurat w polskich górach hotelebodobnych schronisk jest niewiele. Ale oczywiście można wskazać taką listę, aby ponarzekać jak to źle :D I znowu oczywiście najbardziej lamentują ci, którzy i tak pod dachem schronisk nigdy zbyt dużo nie spali :dev

PS>są ludzie którzy nie mają auta ani nie mają znajomych, aby się z nimi autem zabrać. I co robią? Jeżdżą w góry. To wprost niesamowite jacy to bohaterowie w dzisiejszych czasach :D
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2015-02-25, 14:57, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
bton1 


Wiek: 38
Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 3312
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-02-25, 15:04   

W związku z powyższym, żeby nie biadolić nad wszechobecnym złem tego świata, jeżdżę w gory samochodem (biorąc na wątłą klatę jego zady I walety) I nie strzelam wywodów nt. likwidowanych połączeń, skoro mnie to nie dotyczy/nie obchodzi.
_________________
W mieście możesz kogoś znać dziesięć lat i go nie poznać. W górach znasz go na wylot po paru tygodniach.
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-02-25, 15:56   

Pudelek napisał/a:

Buba, gdyby wszyscy byli tacy jak Ty, to w Polsce w ogóle nie byłoby komunikacji publicznej - dobrze, że nie wzięłaś się do polityki :P


oj gdybym jak sie do polityki wziela to wiekszosc ludzi by nie byla zachwycona- i nie tylko o komunikacje , bo z ta mogloby wtedy wcale nie byc tak zle... :lol
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2015-02-25, 16:13   

Wtedy to ubraniem narodowym zamiast garnituru to byłaby kolorowa czapeczka z pomponem.
Profil Facebook
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8301
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2015-02-25, 16:13   

buba napisał/a:
i nie tylko o komunikacje , bo z ta mogloby wtedy wcale nie byc tak zle...


wydaje mi się jednak, że mało kto chciałby jeździć pordzewiałymi autobusami, gdzie nie można otwierać okien, aby było czuć swojski zapach potu ;) wtedy chyba i ja bym się przesiadł na samochód :D

Cytat:
Wtedy to ubraniem narodowym zamiast garnituru to byłaby kolorowa czapeczka z pomponem.

to nie byłoby złe :D gorzej, jakby uzupełnieniem musiało być ubranie w stylu moro :D No i sami zarośnięci faceci - hipsterzy by chyba popełniali samobójstwa :D
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2015-02-25, 16:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-02-25, 16:19   

Pudelek napisał/a:

Znam Cię może niezbyt długo, bo od 2008 roku (wcześniej z forów), ale na palcach jednej ręki mogę policzyć sytuacje, gdzie pojechałaś w góry nie-autem: i to nie tylko do kompletnego zadupia, ale też do miejsc, gdzie komunikacja dociera. Jakby to porównać np. do Eco, który nie narzeka na każdym forum jakie to dziadowskie czasy, tylko w 95% przypadków po robocie bierze plecak, wsiada do tego co jedzie, czasem trochę podejdzie, czasem złapie stopa albo będzie na miejscu późno - to jest znacznie bardziej "klimatyczne", niż wożenie się zardzewiałym autem :D Powiedzmy to wprost - stałaś się pod tym względem wygodna.


Nie wiem Pudel skad ty nagle sie zrobiles taki obronca polskich kolei i autobusow? :lol

Zawsze bylam wygodna i nigdy nie mialam ochoty robic z siebie masochistki. Jak komunikacja lokalna dzialala tak ze mi to pasowalo to nia jezdzilam, jak wyjazdy za jej pomoca w wiekszosc miejsc staly sie udreka lub sprawa wrecz nierealna - to szukam innych rozwazan. Bez sensu jest dla mnie np. wyjazd w Beskidy gdy cala sobote jade tam, dojezdzam popoludniem, nie ma szans nawet na krotki spacer tylko najkrotsza droga trzeba isc na nocleg a switem musze sie zrywac zeby przed polnoca dac rade wrocic do domu. Dla przykladu- kilka razy do roku mamy spotkania bunkrowe w Toruniu. Jezdzil jeszcze pare lat temu pociag IR Wroclaw- Torun w piatek o 17. Dogodny czasowo, tani, fajne sklady z wagonami bydlecymi. To nim jezdzilam bo bylo to duzo wygodniejsze niz auto. Ale go zlikwidowali. Teraz zeby dojechac do Torunia musze brac na piatek urlop i jechac porannym pociagiem. Wiec mam wybor - albo marnowac urlop, albo jechac autem, albo zrezygnowac z wyjazdu.
Tak samo wyjazd na weekend np. na MRU- 14 godzin jazdy (pod warunkiem ze sie zdąży na przesiadki) + 20 km z buta- dla mnie niestety rzecz niewykonalna.. no chyba ze przyjsc, przywitac sie ze wszystkimi i zaraz zaczac wracac..

A ze eco nie ma problemu zeby zrobic z buta asfaltem 15 km i potem isc na trase w gory - to wiem. Tak samo wiem ze stop go czesto zabiera. Ale jesli ktos musi sie ciagle wspomagac stopem albo zapychac na butach- to nie mowmy ze dobrze dziala komunikacja..


Pudelek napisał/a:

Akurat w polskich górach hotelebodobnych schronisk jest niewiele. Ale oczywiście można wskazać taką listę, aby ponarzekać jak to źle :D I znowu oczywiście najbardziej lamentują ci, którzy i tak pod dachem schronisk nigdy zbyt dużo nie spali :dev


Kiedys spalam bardzo duzo w gorskich schroniskach i moge powiedziec ze byla czesto inna atmosfera i warunki- obecnie robie to rzadko, tylko przy okazji jakis zlotow czy specjalnych okolicznosci. Z powodu jak wyzej- po co mam sie umartwiac i placic za cos czego nie potrzebuje i co mnie drazni.

To chyba logiczne ze jak cos sie spierdzieli, przestanie dobrze dzialac albo wyewoluuje w strone ktora zupelnie jest ci nie na reke- to czlowiek szuka innych, lepszych, dogodniejszych rozwiazan.

Jakbys np. lubil chodzic do jakiejs knajpy bo byla fajna, tania, smaczna, sympatyczna, a potem nagle podniesli w niej ceny, zarcie stalo sie ohydne, przestali sprzedawac piwo, albo zmienili godziny otwarcia na takie co ci zupelnie nie pasuja- to chyba logiczne ze zaczalbys szukac innej? chyba ze zaciskalbys zęby i chodzilbys dalej do tej, zwalniajac sie wczesniej z pracy, wcinajac cos od czego cie mdli, pijac wode i probowal wmowic sobie i innym ze nic sie nie zmienilo....
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2015-02-25, 17:22, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-02-25, 16:20   

Pudelek napisał/a:
buba napisał/a:
i nie tylko o komunikacje , bo z ta mogloby wtedy wcale nie byc tak zle...


wydaje mi się jednak, że mało kto chciałby jeździć pordzewiałymi autobusami, gdzie nie można otwierać okien, aby było czuć swojski zapach potu ;) wtedy chyba i ja bym się przesiadł na samochód :D

Cytat:
Wtedy to ubraniem narodowym zamiast garnituru to byłaby kolorowa czapeczka z pomponem.

to nie byłoby złe :D gorzej, jakby uzupełnieniem musiało być ubranie w stylu moro :D No i sami zarośnięci faceci - hipsterzy by chyba popełniali samobójstwa :D


Widzisz- zapewne w polityce bylabym gorsza od twojego ulubienca Korwina :P
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-02-25, 16:21   

sokół napisał/a:
Wtedy to ubraniem narodowym zamiast garnituru to byłaby kolorowa czapeczka z pomponem.


od kiedy garnitur jest naszym ubraniem narodowym??? :o-o
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group