Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Tatry Bielskie: Koperszady i kozie zady.

Autor Wiadomość
BesKid 


Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 246
Wysłany: 2013-07-14, 00:29   Tatry Bielskie: Koperszady i kozie zady.

Wszelkie prognozy w TV i w Internecie wskazywały, że to będzie piękny weekend w górach.
I że możliwe są opady w Tatrach. No przecież, akurat wtedy, gdy człek chciał zdradzić dla nich Beskidy. Gościnność zaiste na poziomie morza.

Ostatecznie, gdzieś około ósmej parkujemy w Tatrzańskie Jaworzynie. Chmury przyjechały razem z nami i zaparkowały jakieś 200 metrów wyżej.

Ruszamy szybko asfaltem wgłąb doliny. Od początku marudzę i złorzeczę na pogodę i że „gupie” Tatry chyba zaorali bo ich w ogóle nie widać. Na Polanie pod Muraniem (wierzę na słowo) śniadamy.



Następnie idziemy dalej na niebieski szlak. Szlak w kolorze nieba. Nieba, którego dziś nie zobaczymy.
Gęsty las świerkowy doprowadza nas wygodnym chodnikiem do Bramki. Na szczęście nie całujemy tu klamki – Bramka jest otwarta i możemy przez nią wejść do Doliny Zadnich Koperków, tfffu, Zadnich Koperszadów (cokolwiek to jest). Otoczenie Bramki, trzeba przyznać, całkiem sympatyczne.





Idziemy sobie spokojnie rozmawiając dnem doliny, a tu nagle stop! Niedźwiedź! A nawet niedźwiedzica z małym misiaczkiem stoją na ścieżce przy wiacie. Stój bo strzelam (zdjęcie) – krzyczę – a miśki kurde stoją rzeczywiście jak zaklęte i nawet pozują. O, to pewnie dlatego na mostku wisi tablica z napisem: „O chvilu uvidite medvede z dreva”. Jakoś nie załapałem...






Zaś sobie śniadamy i powoli ruszamy za granicę. Granicę lasu. Tutaj nad polaną zwykle sterczą podobno ładne szczyty, ale dziś ktoś je zapaćkał białą farbą i tyle z widoków. U nas w Beskidach to nie ma takiego wandalizmu...
Tymczasem ścieżka zwęziła się nieco i poczęła sobie trawersować grzbiecik. Trzeba jej oddać jedno – to naprawdę świetnie poprowadzony szlak, idealne, spokojne nachylenie, w sam raz na spacer. Nawet nie trzeba wysoko odrywać nóg od ziemi i wspinać się po kamyrdolach. No chociaż tyle z plusów dnia dzisiejszego.






Za kolejnym zakrętem ujawniła się Przełęcz pod Kopą (Kopskie Sedlo). W połowie zakryta chmurami. Druga połowa w stronę Białych Ples wydaje się być w słońcu. Ruszam tam na lekko i po dwóch minutach stoję na Wyżniej Przełęczy pod Kopą. Tutaj skończyliśmy nasz spacer w czerwcu podziwiając grań Tatr Bielskich oraz Jagnięcy, Kieżmarski i inne. Dziś z widoków nici, choć w po stronie południowej chmury rozrywają się, a nawet raz na czas pojawia się przelotne przejaśnienie.





Wracam do Gosi odpoczywającej w dole, łykamy trochę wody oraz ze dwa zabłąkane promienie słoneczne i ruszamy na Szalony Przechód. Od razu wchodzimy w gęstą, wilgotną chmurę. Wydaje się, że możną ją dotknąć, ułamać kawałek i zabrać do kieszeni. Nagle na grani widać zarys kozicy. Po chwili drugiej i trzeciej i czwartej.
Przy ścieżce tuż przed Szalonym Przechodem pasie się stadko kozic nic nie robiących sobie z obecności ludzi. Grupka Słowaków na przełęczy fotografuje z jednej, my z drugiej strony. Kózki sa tak zuchwałe, że dopiero podejście na odległość mniej niż 2 metrów zmusza je do odejścia od ścieżki. Po chwili znów wracają. Zaczynam więc foto-sesję która pewnie trwałaby wiecznie, gdyby nie stanowcze słowa zmarzniętej Żony.







Czas nagli w dół. Na Szerokiej Przełęczy troszkę się przejaśnia po stronie zachodniej. Wschodnia, w stronę Zdiaru to jedno wielkie mleko.






Zanurzamy się w nim po czubki głów. Schodzimy w dół. I to była porażka dnia. Nigdy więcej zejść ani wyjść tym szlakiem! Na mokrej i błotnistej ścieżce toczyliśmy prawdziwe boje o życie. Walka była zaciekła, a )^($($)**%^$# sypał się gęsto, nawet gęściej niż chmura... W końcu, z bólem kolan i ud lądujemy cali na dnie doliny. Przysięgam na czubek buta, że ma noga, ani prawa, ani lewa, więcej na tym szlaku nie postanie. Howgh!




Końcówka dnia to już zejście asfaltem do Zdiaru, znów nieudane łapanie stopa, przejazd autobusem do Tatrzańskiej Jaworiny i powrót przez Słowację do domu.

Tutaj więcej zdjęć:
https://picasaweb.google....aPrzeEczBielska
 
 
bluejeans
[Usunięty]

Wysłany: 2013-07-14, 01:32   

o nie.. Nie.. Niedźwiedź! i ten straszny szlak.. miałam nadzieję nigdy go już więcej nie ujrzeć..
Czy nikt Was nie ostrzegł, że to przerażające (i zwodnicze!) miejsce i że lepiej unikać?

Macieju, Małgosiu, nie idźcie tą drogą.


ps. rogacizna bez mian, wpada na szlak, jak do ZOO, popatrzeć na ludzkie gadziny.
 
 
mieciur 


Wiek: 39
Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 108
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-07-14, 10:18   

Ze zdjęć widzę, że całkiem przyjemna ta Dolina. Musze się tam wybrać i to koniecznie. Zejście do Zdiaru to sobie może daruje :D A ten łańcuch który Gośka chce wyrwać z korzeniami to kaj był ? :)
Ostatnio zmieniony przez mieciur 2013-07-14, 10:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
BesKid 


Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 246
Wysłany: 2013-07-14, 10:44   

Rogacizny się tam tyle plącze, że nie długo Słowacy zaczną sprzedawać ją na gorąco ;)

(kto to w ogóle widział, żeby takie bydlęta luzem puszczać!! :dev ;) )

Łańcuch mieciurze był właśnie na czerwonym szlaku do Zdiaru.
_________________
--------------
***///***
--------------
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2013-07-14, 11:53   

Fauna rzeczywiście nadrobiła braki pogodowe. Niedźwiadki trochę jak z chińskiego marketu, ale za to z jakim wdziękiem pozują!
 
 
Tatrzański urwis 


Wiek: 39
Dołączył: 07 Lip 2013
Posty: 1405
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2013-07-14, 13:37   

Tych niedźwiedzi to wam zazdraszczam , ja w Tatrach nigdy miśka nie spotkałem jeszcze :rol .Jednak widzę że was też pogoda nie rozpieszczała , ja wczoraj z Baraniej też mało co widziałem chociaż wcześniej było kilka ,,okienek pogodowych nad Beskidem :) .
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-07-14, 14:08   

aaaaaaa.. Bielskie.... Szkoda, że przyciągnęliście ze soba chmurki. Ale koziczki wyszły Ci super.
Profil Facebook
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2013-07-14, 14:50   

Oj oj, no marzy mi się taki spacer, tylko czy dałoby się (zamiast od razu schodzić do Zdziaru) pójść przez Białe Plesa do Zielonego, czy to już padanie na ryjek?
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-07-14, 20:17   

Fajne zdjęcie kozic. Szczególnie tej z czerwonym plecakiem ;)

Cóż, widzę po zdjęciach że wczoraj (bo w sobotę byliście, tak?) pogoda po tej części Tatr taka jak po zachodniej :-/
 
 
wysoka

Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 62
Wysłany: 2013-07-14, 21:41   

BesKid napisał/a:
Kózki sa tak zuchwałe, że dopiero podejście na odległość mniej niż 2 metrów zmusza je do odejścia od ścieżki.

Kilka lat temu w czasie podejścia na Jagnięcy zdarzyło mi się, że na pewnym odcinku szlaku wręcz spacerowały ze mną. Było to bardzo wczesną porą, znajomi szli nieco przede mną a ja poruszałam się starając się nie wykonywać gwałtowych ruchów. Fajne uczucie zwłaszcza, że była ich spora gromadka.

Ładne zdjęcia, jak na taką niepogodę. Przyjemny szlak, choć to zejście to Zdziaru też wspominam nie najlepiej.

Malgo Klapković napisał/a:
Oj oj, no marzy mi się taki spacer, tylko czy dałoby się (zamiast od razu schodzić do Zdziaru) pójść przez Białe Plesa do Zielonego, czy to już padanie na ryjek?

Malgo do Zielonego z Przełęczy pod Kopą jest jakieś 30-40 min. Gdyby wcześnie rozpocząć wycieczkę na pewno da radę.
 
 
BesKid 


Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 246
Wysłany: 2013-07-14, 21:46   

Malgo Klapković napisał/a:
Oj oj, no marzy mi się taki spacer, tylko czy dałoby się (zamiast od razu schodzić do Zdziaru) pójść przez Białe Plesa do Zielonego, czy to już padanie na ryjek?


Spokojnie do przejścia - tak jak pisze wysoka - z przełeczy do Zielonego Plesa dojdziesz w 40 minut - max godzinę - potem jeszcze dwie do parkingu na wylocie doliny. Sam mam zamiar tak przejść to następnym razem.

***

Piotrek, wycieczka była 7 lipca w niedzielę.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2013-07-14, 21:58   

A to przepraszam :-) . Pogodowo wygląda jak wczorajszy dzień.

Muszę Waszą trasę na mapie obejrzeć, bo częściowo jest mi znana.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14361
Wysłany: 2013-07-15, 12:40   

BesKid napisał/a:
cokolwiek to jest


To je, Panie, jest od miedzi.

P.s. Wy Szuje - szliście pod prąd szlakiem jednokierunkowym. WON !!!
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
BesKid 


Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 246
Wysłany: 2013-07-15, 13:02   

Dobromił napisał/a:
BesKid napisał/a:
cokolwiek to jest


To je, Panie, jest od miedzi.


Ja woll !! Kupferschächte !!


Dobromił napisał/a:
P.s. Wy Szuje - szliście pod prąd szlakiem jednokierunkowym. WON !!!


Hmm...w sumie to się nie dziwę, że taki był, ale .... kup se Pan nową mapę :)
Szlak jest obecnie dwukierunkowy (był jednokierunkowy do 15.06.2009 )

Ponoć minęliśmy się o 20 minut w Javorinie...następnym razem pewnie będzie 2 minuty :)
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14361
Wysłany: 2013-07-15, 13:30   

Fakt - rozmineliśmy się. To wina Twej żony.

P.s. Nie stać mnie na nową mapę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group