Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Świąteczna Maciejowa

Autor Wiadomość
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5857
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-12-27, 17:58   Świąteczna Maciejowa



W drugi dzień świąt, czy to Bożego Narodzenia, czy też Wielkanocy, mamy z Renatą luksus w postaci dnia dla siebie, bez uciążliwego siedzenia za suto zastawionym stołem. Akurat 26 grudnia w prognozie jest okno pogodowe - ma być zimno, ale słonecznie. Jest okazja ruszyć w góry. Ponieważ Renata nie chce wstawać rano „po mojemu", a dzień świąteczny jest krótki, proponuję wycieczkę krótką, łatwą I przyjemną, a przy tym fajną, czyli wspinaczkę czerwonym szlakiem z Rabki do pierwszego obozu w drodze na Turbacz, czyli bacówki na Maciejowej.
To już moja trzecia wycieczka w tym roku pod tę bacówkę, byłem tu w styczniu podczas ataku „bestii ze Wschodu", gdy mróz ściął solidnie, a śniegu nawaliło co niemiara, byłem też w czerwcu na pętli przez Krzywoń, Świńską Górę i właśnie Maciejową. Przyjeżdżamy do Rabki około dziewiątej rano. W Rabce jest biało, jest zimno, choć w styczniu tego roku było więcej śniegu i mróz był większy. Momentalnie wywiewa z nas ciepełko zgromadzone w samochodzie. Idziemy ulicami Rabki pod górę, potem szlak wychodzi na nadrabczańskie łąki. Tu śniegu nie ma dużo, trawy wystają spod niego, za to dużo jest lodu i zamarzniętych kałuż. Nie zadbaliśmy o zdrowie ratowników i nie wzięliśmy raczków, na szczęście nie jest stromo.
Słońce stoi nisko na niebie - w sumie cały dzień będzie nisko, jak to bywa w okolicach najkrótszego dnia w roku. Jeśli się będziecie zastanawiać, dlaczego na wielu zdjęciach słońce jest w kadrze, to właśnie dlatego. Wychodzi na to, że złamałem jedną z wielu fotograficznych „rad" - nie rób zdjęcia pod słońce, bo nie wyjdzie. Hehehe. Widać też sporo okolicznych gór.


Babia Góra


Tatry






Luboń Wielki






Babia Góra i pasmo Policy


Śnieżnica i Ćwilin


Lubogoszcz, Śnieżnica, Ćwilin, Mogielica


szlak na Maciejową



Za łąkami wchodzimy w las, którym idziemy aż pod polanę pod bacówką Na Maciejowej. W dwóch miejscach są widoki na góry.


Lubogoszcz, Śnieżnica, Ćwilin

Szlak jest zacieniony, ale wędrówka nas przyjemnie rozgrzewa, ja dość szybko zdjąłem puchówkę, bo było mi za gorąco. Renata nadal idzie szczelnie opatulona. Docieramy pod bacówkę.




Luboń Wielki spod bacówki




Tatry



Renata się grzeje na jadalni, posila kanapkami i świątecznym domowym ciastem od teściowej, ja idę najpierw na polanę obfotografować co trzeba. Widoki są bardzo dobre, Tatry jak na dłoni, Babia Góra, na horyzoncie Wielki Chocz.


panorama spod bacówki








Wielki Chocz







Po sesji foto wracam do bacówki, zamawiamy po zupie czosnkowej, ja jeszcze poprawiam plackami ziemniaczanymi z sosem czosnkowym. Niestety nie ma słynnych racuchów z jagodami. Zupa jest gęsta, pożywna, dużo grzanek i tartego sera, placki też są bardzo dobre.
Wracamy do Rabki tą samą drogą. Mijamy sporo ludzi ciągnących pod górę, o wiele więcej niż rano. Widoki w zasadzie te same co rano, więc nie robiłbym zdjęć w drodze powrotnej, gdyby mojej uwagi nie przykułby straszny smog na Rabką, przez który śnieg leżący w oddali sprawia wrażenie, jakby był brudny. Akurat śnieg jest świeży, śnieżnobiały, tylko powietrze jest tak zasyfione, tak to wygląda zimą w uzdrowisku Rabka-Zdrój, specjalizującym się z dziecięcych chorobach układu oddechowego. Czyż to nie kuriozum?









prawie to samo ujęcie rano:

_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez Sebastian 2021-12-27, 18:51, w całości zmieniany 1 raz  
Profil Facebook
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9401

Wysłany: 2021-12-27, 18:26   

Bardzo fajna wycieczka, widoki były, słońce było, ukochana była, dobre jedzenie było, no czego chcieć więcej :)
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-12-27, 18:43   

Prawdziwy kurort. Prawie jak Żywiec :P
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14380
Wysłany: 2021-12-27, 19:03   

Piękne piramidalne osobniki górskie.

laynn napisał/a:
Prawdziwy kurort. Prawie jak Żywiec :P


Spotkamy się w sądzie.

Zapłacisz zaległe opłaty klimatyczne ;)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-12-28, 16:58   

Bardzo sensowne i owocne wykorzystanie dnia świątecznego.
I z pewnością zdrowsze :)
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2021-12-28, 17:08   

Lepszy smog niż obżarcie? :D
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2021-12-28, 17:22   

Na smog można maseczkę ubrać i z głowy, a obżarcie w dupe idzie i trudniej zrzucić ;)
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2021-12-28, 19:26   

Ten dzień był bardzo udany pogodowo, fajnie, że mogłeś się gdzieś ruszyć. U mnie górskie chęci przegrały z marazmem otoczenia ;) I kolejnymi posiadówkami przy stołach.
Widoczność się trafiła niezła, dobrą robotę "wykonały" te ośnieżone trawy, skoro na drzewach nieco śniegu zabrakło.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group