Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Spotkanie - zjazd klubowy

Autor Wiadomość
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-10-21, 15:25   

Pudelek napisał/a:
to już nie Dolny Śląsk?


Pudel dla mnie zawsze skrotowo "Slask" to Slask Gorny. Moze to jest i nieprawidlowo pod wzgledem ksiazkowym ale wiekszosci ludzi jak w Bialymstoku czy Kolobrzegu powiesz "Slask" to tez bede miec na mysli Katowice a nie Jelenia Gore...
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2015-10-21, 15:58   

buba napisał/a:
ale wiekszosci ludzi jak w Bialymstoku czy Kolobrzegu powiesz "Slask" to tez bede miec na mysli Katowice a nie Jelenia Gore...

większość ludzi np. w USA na słowo Polska pomyśli o białych niedźwiedziach, ewentualnie o polskich obozach koncentracyjnych. Czy z tego powodu ludzie w Polsce też mają tak przedstawiać swój kraj? :-o

Do tej pory wiele osób myli Słowację z Czechami. Jak rozumiem, pisanie o słowackich Sudetach czy czeskich Tatrach będzie teraz w pełni normalne? :D

buba napisał/a:
Pudel dla mnie zawsze

a Pudel zawsze będzie się tego czepiał oraz innych kwiatków geograficzno-historycznych :D

PS>ludzie w Białymstoku ze Śląskim skojarzą też Sosnowiec i Częstochowę. Ale nie sądzę, aby mieszkańcy tych miejscowości przyjęli to z radością i zrozumieniem :D
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2015-10-21, 15:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-10-21, 16:41   

Pudelek napisał/a:
Pudel zawsze będzie się tego czepiał


mam tego pelna swiadomosc :D
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-10-21, 23:11   

W tym terminie jak zwykle mam zajęte, bo swoje wyjazdy planuję zwykle z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem.
W tym roku mam na razie zajęte do końca listopada.

A co do tego, że nie lubię beztroskiego mylenia nazw i obszarów krain geograficznych, etnograficznych itd. - to się w 100% zgadzam z Pudlem.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2015-10-21, 23:32   

Pudelek napisał/a:
ludzie w Białymstoku ze Śląskim skojarzą też Sosnowiec i Częstochowę
Nie zapominaj o Bełchatowie, że to też Śląsk /Górny czy Dolny tego nie wiem/, - w końcu Bełchatów znany jest z kopalni węgla (może i elektrowni), a te są tylko na Śląsku :)
Chyba Słowacji i Czech niewiele osób myli, zwłaszcza że narody te miały zawsze nieprzyjazne stosunki; im dłużej od aksamitnej rewolucji/zwłaszcza od podziału/, tym lepsze :)
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2015-10-22, 08:44   

ceper napisał/a:
(...)znany jest z kopalni węgla (może i elektrowni), a te są tylko na Śląsku


O, to Lubelszczyzna też jest Śląskiem?
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2015-10-22, 09:18   

Sokole, przecież nie wymagaj od nawet najmądrzejszego aby wiedział wszystko.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14355
Wysłany: 2015-10-22, 09:36   

To może być zlot ponad zloty. Z jednej strony najmądrzejszy cepr świata i osoba, która kiedyś "zapisywała się" na spotkanie w Beskidzie Śląskim, jednocześnie będąc już umówiona na kolędowanie w centrum Polski. Z drugiej sympatyczna Buba, która może dodać kolorytu :) Dołożyć tam panienkę z Kili i niech zawiruje świat.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2015-10-22, 09:37   

Idźmy dalej: i Szczerców, i Złoczew oraz tereny pod Koninem. W Łódzkiem mamy swoich górników pod dostatkiem :)
Edit: co to znaczy "zapisywała się"? Zapisała się albo nie zapisała się - jako informatyk powinieneś znać świat zero-jedynkowy, chyba że operujesz logiką rozmytą (fuzzy logic), no to inna para kaloszy - słuchaj więcej sabatu i młockarni, nie wykluczam haju, wszak wielcy tego świata dokonali swych dzieł nierzadko przy wspomaganiu swego natchnienia różnymi środkami :)
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Ostatnio zmieniony przez ceper 2015-10-22, 09:41, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2015-10-22, 09:48   

Edit2: idąc dalej tokiem rozumowania w kierunku "Ślůnska", masz na myśli nasz Beskid Śląski z górą Kamieńsk/ą/, czyli hałdą wytworzoną przez elektrownię przy współpracy z kopalnią (to ona dostarczała węgiel brunatny)? Byłem w tym roku kilka razy rowerem, ale degeneruchów nie widziałem :)
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2015-10-22, 10:29   

Bo lustra nie było.
Profil Facebook
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2015-10-22, 12:14   

Pudelek napisał/a:

PS>ludzie w Białymstoku ze Śląskim skojarzą też Sosnowiec i Częstochowę. Ale nie sądzę, aby mieszkańcy tych miejscowości przyjęli to z radością i zrozumieniem :D


Myslisz ze ci z Legnicy zawsze sie ciesza jak ich nazywac Slazakami? i jakos sie nie spotkalam aby ktos na Dolnym Slasku mowil gwara slaska i sie identyfikowal z ta narodowscia/grupa etniczna (nie wiem jak sie Slazakow klasyfikuje). Dla mnie Slask to region zamieszkiwany przez Slazakow. I jak jestem w Bytomiu czy Tychach to sporo ludzi mowi z takim akcentem i uzywa slow gwarowych. A w Sosnowcu czy w Strzelinie raczej nie lub bardzo rzadko
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Ostatnio zmieniony przez buba 2015-10-22, 12:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-10-22, 12:40   

buba napisał/a:
[ jakos sie nie spotkalam aby ktos na Dolnym Slasku mowil gwara slaska i sie identyfikowal z ta narodowscia/grupa etniczna (nie wiem jak sie Slazakow klasyfikuje). Dla


Tamtejsi Ślązacy od 70 lat mieszkają gdzieś głęboko w Niemczech.

To jest ciekawe pytanie: Czy jeżeli przymusowo wysiedlono z jakiegoś rejonu jego mieszkańców - to czy ten rejon przestaje być sobą ?
Dotyczy większej ilości miejsc - np. Spisz, Bojkowszczyzna, Łemkowszczyzna, Krym.

Niedawno byłam w Teatrze Rozrywki na spotkaniu dotyczących ciekawych zamkniętych społeczności - nie tylko ze Śląska.
Chodziło o trzy wsie i miasteczka, które od wczesnego średniowiecza, lub od okresu oświecenia zachowały odrębną tożsamość kulturową - Wilamowice, Hołdunów (kalwińscy imigranci z Kóz) oraz Bojków (dawniej Szynwałd, śl. Szywołd, Šywoud, niem. Schönwald, wcześniej Scuenevalde, dialekt szynwaldzki Schewaud) [z Wikipedii].

Ta ostatnia miejscowość szczególnie ciekawa, bo założyli ją w XIII w. osadnicy prawdopodobnie z Frankonii i jej odrębność przetrwała do roku 1945. Wykształcił się zupełnie odrębny dialekt oparty na wczesnym języku niemieckim i specyficzny, niespotykany nigdzie indziej strój ludowy.
Ludzi, którzy tam mieszkali najpierw w roku 1945 wymordowali Rosjanie (ponad 200 osób - wszystkich - mężczyzn, kobiety i dzieci), a resztę w kolejnych latach wysiedlono.
Tam gdzie mieszkają teraz, w środkowych Niemczech kontynuują tradycje swojej dawnej wsi, istnieje zespół ludowy, przyjeżdżają tu w odwiedziny.
Zaś w obecnym Bojkowie (dzielnicy Gliwic) mieszkają przesiedleńcy z jednej wsi z Tarnopolskiego.

Czy przez to Bojków przystał leżeć na Śląsku ?
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2015-10-22, 14:02   

Katowice leżą na Śląsku? A może Śląsk jest w Polsce? Jeśli dobrze interpretuję, to dowód zaprzeczenia jest na jednym ze zdjęć w galerii wyborczej Pudelka /warto zajrzeć - ciekawe opisy/
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8298
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2015-10-22, 14:31   

buba napisał/a:
Myslisz ze ci z Legnicy zawsze sie ciesza jak ich nazywac Slazakami?

a co ma piernik do wiatraka? :-o Mówimy o miejscowościach leżących na Śląsku, a nie o Ślązakach. Jedno z drugim w większości przypadków nie ma pokrycia. Owszem, Legnica leży na Śląsku, ale Ślązaków tam nie ma (chyba, że mówimy jedynie o miejscu zamieszkania). Nie słyszałem też, aby ktoś nazywał mieszkańców Legnicy Ślązakami. Może za mało bywam w Oławie :) Podobnie jak połowa Bielska-Białej leży na Śląsku, ale to nie znaczy, że połowa mieszkańców miasta jest Ślązakami albo się z nimi w jakiś sposób identyfikuje...

buba napisał/a:
i jakos sie nie spotkalam aby ktos na Dolnym Slasku mowil gwara slaska i sie identyfikowal z ta narodowscia/grupa etniczna (nie wiem jak sie Slazakow klasyfikuje).

na Dolnym Śląsku słyszałem - we Wrocławiu jest całkiem dużo Hanysów i mówiących po śląsku. Oczywiście są to ludzie z Górnego Śląska :)

buba napisał/a:
Dla mnie Slask to region zamieszkiwany przez Slazakow.

to bądź konsekwentna. Piszesz o wyprawie na Warmię i Mazury, a tymczasem praktycznie nie ma już tam Warmiaków ani Mazurów. Zgodnie z twoją teorią nie są to już Warmia i Mazury. Pomorze Zachodnie nie jest nim, bo nie ma tam Pomorzan. Ziemii Lubuskiej już dawno nie zamieszkują Lubuszanie :D

buba napisał/a:
I jak jestem w Bytomiu czy Tychach to sporo ludzi mowi z takim akcentem i uzywa slow gwarowych.

pójdźmy dalej tym tokiem rozumienia - jeśli nagle grupa Kresowiaków spod Lwowa przeniosła się pod Wrocław, podkreśla swoją Lwowskość i nadal używa tego akcentu (u starszych osób to ciągle słychać) to jesteśmy na Kresach Wschodnich? :D

Basia Z. napisał/a:
To jest ciekawe pytanie: Czy jeżeli przymusowo wysiedlono z jakiegoś rejonu jego mieszkańców - to czy ten rejon przestaje być sobą ?
Dotyczy większej ilości miejsc - np. Spisz, Bojkowszczyzna, Łemkowszczyzna, Krym.

no właśnie o tym piszę. Region i kraina historyczna to jedno, a jego mieszkańcy to drugie. Zwłaszcza w tej części Europy, gdzie po 1945 roku doszło do znacznych przesiedleń lub wypędzeń ludności, a już Polski najwięcej, bo tak gdzieś połowa kraju nie jest zamieszkała przez dawnych mieszkańców. Właściwie wszystko na Ziemiach Wyzyskanych należałoby skasować, bo miejscowi nie mówią tam gwarami mazurskimi, pomorskimi itp. Poza niewielkim fragmentem nikt na Dolnym Śląsku nie mówi dialektem dolnośląskim i nie mieszkają tam Dolnoślązacy. Składam wniosek, aby buba więcej nie opisywała tego terenu jako Dolny Śląsk ;)

Gdy na Podlasiu trafimy na wioskę pustą albo zamieszkałą tylko przez warszawiaków to jesteśmy na:
1) Podlasiu
2) w Warszawie
3) w czarnej dupie?

Basia Z. napisał/a:
Czy przez to Bojków przystał leżeć na Śląsku ?

według buby tak. To obecnie jest Tarnopol :)

Zresztą co tu dużo mówić... w samych Gliwicach, Zabrzu, a o takim Jastrzębiu nie wspominając - Ślązaków z dziada pradziada używających śląskiego jest garstka. Nie mieszkałem w Bytomiu, ale tam też tak nie było, że sami Ślązacy, bo stanowili mniejszość, a większość przesiedleńcy (cała Polonia Bytom, stąd święte wojny ze śląskimi Szombierkami). Zatem według buby mapa Śląska musi być strasznie poszatkowana, dziury i puste miejsca :lol
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2015-10-22, 14:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group