Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Skały, urwiska i zamek.

Autor Wiadomość
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2015-10-05, 22:03   Skały, urwiska i zamek.

W piękną, słoneczną niedzielę liczną grupą "Zdobywców" nawiedziliśmy niewysokie lecz bardzo urozmaicone Sulovskie Skały. To już trzecia klubowa wycieczka w ten rejon- trzy lata temu przeszliśmy długą trasę w Sulovskich, w zeszłym roku nieco na południe równie ciekawą trasę w Strażowskich a w tym roku ponownie poniosło nas w Sulovskie Skały. Każda z tych wycieczek cechowała się tym, że nikt z wędrujących, łącznie z organizatorem, trasy nie znał :-) i wszystko było trochę na żywioł organizowane. Niby nic wielkiego, człowiek nie raz szedł nowymi trasami jednak w przypadku liczniejszej grupy sytuacja jest nieco inna, trza się wzajemnie pilnować żeby nikt nie odbił na rozstajach w złym kierunku. A wiadomo, że przecież grupa nie idzie jednym stadem tylko dzieli się kilka mniejszych.

Omawianą wycieczkę można by podsumować krótkim- pięknie było :-) I wszystko mieści się w tym słowie.
Sulovskie mają to do siebie, a wielu to na forum te góry zna, że sporo tu rewelacyjnych punktów widokowych oraz imponujących form skalnych.

Ruszamy z Rajeckich Teplic. Czeka nas 750 m. przewyższenia na stosunkowo nie długim odcinku 13 km.



Jesteśmy w pobliżu szczytu Skalky, a miejsce to Skalky hreben. I faktycznie, cały grzbiet usłany jest skałami wszelkiego rozmiaru i kształtu.



Osiągnąwszy szczyt (a właściwie jego punkt tuz pod szczytem gdzie szlak prowadzi) zaczyna się zejście do wioski Lietava Svinna. Zejście strome ale bardzo widokowe.



We wsi przerwa obiadowa. Kozel i Radegast 1E, Siris 0,9E.


Podejście na zamek Lietava okazuje się być strome i mozolne i wcale nie krótkie bo z 50 minut pod górkę trza napierać.



A sam zamek piękny. Ruina jest ogromna, kilkupoziomowa i robi spore wrażenie.
Wstęp jest bezpłatny, na murze do zawieszonej puszki można wrzucić datki na remont.
Ciekawostką była grupka osób prowadząca mały bufecik w którym dostępna była tylko Kofola. W dodatku dawali ją za darmo :o-o



Z zamku schodzimy do kolejnej wioski, znów ładnym i widokowym odcinkiem.


Kamienny, podwójny fotel.


Z wioski która zwie się Lietava Majer jeszcze lekko pod górkę a później łagodną drogą leśną docieramy do końca trasy czyli pod betoniarnię w Lietawskiej Lućce :-)


Przyjemna wycieczka, dość urozmaicona terenowo, ze świetnymi widokami i zamkiem godnym odwiedzenia. Trasę polecam wszystkim, nie długa a dość efektowna :-)

Wszystkie zdjęcia-> http://www.zuziawdrodze-a...sulovskie102015

Dobromił pewno doda sporo swoich już wkrótce.
Ostatnio zmieniony przez Piotrek 2015-10-05, 22:05, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2015-10-05, 22:21   

Jest moc w tych górach! Zupełnie nieznany mi szlak, a piękny widokowo. Zamek widziałam tylko z daleka - z bliska prezentuje się rzeczywiście okazale! Na przyszłość!
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2015-10-05, 22:37   

Na tym pierwszym, leśnym odcinku punkty widokowe są najlepsze ale jak się człowiek zagapi to nic nie zobaczy. Trzeba robić odbicia od szlaku tak z kilkanaście metrów, bo z samego szlaku raczej nic nie widać. Ale są te odbicia zaznaczone trójkątami na skałach więc też większego kłopotu nie ma :-)
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2015-10-05, 22:56   

No uroczo tam. ;) Ale w tamtym roku mieliście o wiele lepszą pogodę jak dla mnie. :)
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2015-10-06, 09:21   

Ładnie tam ;) A skarbnik nie ulotnił się z kasą w przeciwnym kierunku (bo go nie widać na zdjęciach) i nie wymienił jej na procenty, które wyparowały? A może to ten malutki osobnik, taki tyci...
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14368
Wysłany: 2015-10-06, 09:44   

Piotrek napisał/a:
Podejście na zamek Lietava okazuje się być strome i mozolne i wcale nie krótkie bo z 50 minut pod górkę trza napierać.


Wg mnie to był najbardziej męczący odcinek trasy :)

Piotrek napisał/a:
A sam zamek piękny. Ruina jest ogromna, kilkupoziomowa i robi spore wrażenie.
Wstęp jest bezpłatny, na murze do zawieszonej puszki można wrzucić datki na remont.


Ruina piękna, "filmowa" i towarzyski. Tylko ten remont ... Już teraz to trochę dziwnie wygląda ... Okna zamurowane współczesną cegłą, nowe pustaki wkomponowane w stary mur. Oby się za bardzo nie rozpędzili.

Piotrek napisał/a:
mały bufecik w którym dostępna była tylko Kofola. W dodatku dawali ją za darmo


Trudno żeby za coś tak paskudnego ;) ktoś płacił.

Vision napisał/a:
Ale w tamtym roku mieliście o wiele lepszą pogodę jak dla mnie.


W przyszłym roku ruszymy tam w listopadzie. Mrok będzie pewniejszy.

Wiolcia napisał/a:
Na przyszłość!


Zapoznaj się z książką Basi Z o górach Słowacji :)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-10-06, 12:06   

Dobromił napisał/a:


Zapoznaj się z książką Basi Z o górach Słowacji :)


Wtedy kiedy to pisałam, to byłam właśnie bardzo świeżo po odwiedzinach zamku Lietava oraz innych pobliskich mu okolic. Byłam wtedy latem na 2-tygodniowym wyjeździe spędzonym w połowie na campingu Turiec w Wrótkach, potem 3 dni na campingu Slnecne Skaly i w końcu 4 dni w Rajeckych Teplicach. Obeszliśmy dość dokładnie całą Luczańską Małą Fatrę oraz południową część Sulovskich Skał.

Ale od tego czasu to niestety na samym zamku nie byłam, niestety nie da się co roku być wszędzie. Chętnie powtórzyłabym, tym bardziej ze od tego czasu sporo się zapewne zmieniło.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14368
Wysłany: 2015-10-06, 12:53   

Piotrek napisał/a:
We wsi przerwa obiadowa. Kozel i Radegast 1E, Siris 0,9E.


Ten tam wisi od dnia, w którym stwierdził, że piwo jest za drogie.

_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Majka 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 919
Skąd: Beskid Mały/ Kraków
Wysłany: 2015-10-06, 16:17   

To jednak się zmotywowałeś do napisania relacji. Fajnie tam, zwłaszcza ruiny zamku robią wrażenie. :)
_________________
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2015-10-06, 20:22   

Tą napisałem na świeżo, z rozbiegu :-)

Okolice Rajeckich Teplic ogólnie wydają się interesujące. W tym niewysokim pasemku nad miejscowością jest, prócz szlaków, bardzo dużo ścieżek dydaktycznych. One z pewnością prowadzą do wielu ciekawych miejsc, skałek, punktów widokowych. Było by tam co robić :-)

Dobromił napisał/a:
Ten tam wisi od dnia, w którym stwierdził, że piwo jest za drogie.

Tak kończą Ci co mają w knajpie długi :D
 
 
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2015-10-06, 21:21   

Sulowskie!!!;)

Piotrek napisał/a:
Ja mam ze dwie zaległe ale już mi się chyba nie będzie chciało ich wklepywać :rol
Piotrek napisał/a:
Przyznaję, trochę mi się nie chce ;)
Dawaj marudo te zaległe ;)
Ostatnio zmieniony przez Vlado 2015-10-06, 21:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2015-10-07, 00:25   

Dobromił napisał/a:

Zapoznaj się z książką Basi Z o górach Słowacji :)

Wertowana w tę i we w tę już z milion razy.
Lietavę na razie tylko z sąsiednich grzbietów Sulovskich oglądaliśmy, więc czas się tam kiedyś pojawić.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2015-10-07, 11:21   

Fajne te rejony.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2015-10-09, 20:20   

Pewnie że fajne :)
Zobacz co się tu działo
https://picasaweb.google....zaPetla20130922
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group