Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Przygodowy długi weekend czyli czasem na szczyt a czasem drogą Donikąd (Tatry 3-6.06.2015)

Autor Wiadomość
Leszek Tatry 


Dołączył: 17 Lis 2014
Posty: 226
Wysłany: 2015-06-11, 22:04   Przygodowy długi weekend czyli czasem na szczyt a czasem drogą Donikąd (Tatry 3-6.06.2015)

Długi weekend Bożego Ciała postanowiliśmy z Edytą spędzić w Tatrach. Do Zakopanego dotarliśmy w środę (3 czerwca) popołudniu. Po zakwaterowaniu się postanowiliśmy dokonać rzeczy wiekopomnej. Za cel obraliśmy sobie południową ścianę Gubałówki. Niestety przejście Direttissimy okazało się niemożliwe ponieważ na tej drodze znajdują się jakieś tory ze stalową liną pośrodku. Ruszyliśmy więc nieco na lewo i zaczęliśmy mozolną "wspinaczkę" w stylu alpejskim, bez tlenu i zakładania obozów pośrednich. Wyczerpani w końcu dotarliśmy na górę. Natychmiast poszliśmy uzupełnić płyny aby się nie odwodnić ;) Zaopatrzeni w płyny rozkoszowaliśmy się widokami.

Oczywiście zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. W końcu bez niego nikt by nam nie uwierzył, że weszliśmy na tą zacną górę ;)


Następny dzień przywitał nas deszczowo. Udaliśmy się jednak w rejon dworca i stamtąd wraz z Arturem i Mariuszem wyruszyliśmy na Słowację. Naszym celem na ten dzień była Wysoka. Po drugiej stronie Tatr czekała nas niespodzianka w postaci pięknej pogody. Nad Popradzki Staw wyruszyliśmy przy bezchmurnym niebie. Od Popradzkiego Stawu odbiliśmy do Doliny Złomisk. Niestety z czasem również tutaj zaczęły się gromadzić chmury.

Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w stronę Siarkańskiej Przełęczy. Widok na pobliskiego Siarkana robi na mnie zawsze wrażenie.

Pięknie prezentowała się Kończysta w towarzystwie Tępej.

Po przejściu przez Siarkańską Przełęcz zeszliśmy do Żlebu. Śnieg był miękki i mokry. Mozolnie wspinaliśmy się jednak do góry. W końcu dotarliśmy do płyty. Wspięliśmy się po niej i gdy już byliśmy poza długą klamrą zdjęliśmy raki. Czekany i raki zostawiliśmy w tym miejscu i zaczęliśmy wspinać się na wierzchołek. W końcu dotarliśmy na szczyt. Dookoła nas były chmury, które od czasu do czasu się rozwiewały i odsłaniały fragmenty panoramy. Nad nami było jednak czyste niebo i prażące słońce.






W końcu zaczęliśmy schodzić na dół. Tym razem poszliśmy przez Ławicę w kierunku Wagi. Warunki na tej drodze też okazały się ciężkie. Często musieliśmy trawersować mokry i miękki śnieg. W końcu dotarliśmy pod Przełączkę pod Kogutkiem. Zdejmujemy raki. Podeszliśmy na przełączkę i zaczęliśmy schodzić kominkiem na drugą stronę.

Po zejściu czekał nas kolejny trawers w miękkim śniegu. W końcu dotarliśmy do grani opadającej w kierunku Wagi. Zeszliśmy na przełęcz a następnie znów po śniegu do Chaty pod Rysami. Tutaj mimo, że czekała nas jeszcze droga po śniegu pożegnamy się ze sprzętem zimowym. Przez Dolinę Mięguszowiecką dotarliśmy do asfaltówki a następnie na parking.

Mariusz z Arturem odwieźli nas do Nowej Leśnej na kwaterę a następnie wrócili do domu.

Następnego dnia spaliśmy nieco dłużej niż planowaliśmy. Za cel obraliśmy sobie Sławkowski Szczyt więc uznaliśmy, że nie ma pośpiechu. Rano jednak zmieniliśmy decyzję. Postanowiliśmy pójść na Lodowy Szczyt. Ruszyliśmy więc najpierw autobusem do Starego Smokowca a następnie pieszo w kierunku Hrebienoka. Stąd wyruszyliśmy w kierunku Chaty Zamkowskiego. W schronisku zrobiliśmy sobie przerwę. Podczas gdy Edyta zamówiła sobie kawę ja tradycyjnie już zamówiłem Bylinkový čaj. Nie wiem z jakich ziół jest robiona ta herbata ale zakochałem się w jej smaku kilka lat temu będąc w Schronisku nad Zielonym Stawem Kieżmarskim i od tamtej pory za każdym razem zamawiam ją gdy tylko docieram do słowackiego schroniska. Wzmocnieni wyruszyliśmy dalej w kierunku Terinki. Wkrótce mogliśmy już zobaczyć Pośrednią Grań oraz wyłaniający się ponad progiem Doliny Pięciu Stawów Spiskich nasz cel.

Powoli przemierzaliśmy Dolinę Małej Zimnej Wody. W końcu zaczęliśmy mozolne podejście do Pięciu Stawów Spiskich. Po dojściu do Terinki zrobiliśmy sobie dłuższą przerwę. Edyta zamówiła kawę ja oprócz Cesnakovej polievki zamówiłem sobie kolejny słowacki "napój bogów" zimną Kofolę. Z nowymi siłami ruszyliśmy w kierunku podejścia na Lodowy Szczyt. Od Wielkiego Stawu Spiskiego czekało na nas dużo śniegu. Staraliśmy się go obejść. w końcu jednak musieliśmy wejsć na śnieg.


Przed rampą czekało nas podejście po miękkim i mokrym śniegu. Założyliśmy raki i wyciągnęliśmy czekany. Dotarliśmy na rampę. Zdjęliśmy raki i zaczęliśmy podejście w górę ścieżką. Zamiast śniegu tym razem mieliśmy pod nogami ruchome kamienie. Dotarliśmy do przecinającego ścieżkę dużego płata śniegu. Przeszliśmy go w rakach. Na jego końcu okazało się, że niepotrzebnie bo można było go obejść z lewej strony. W końcu zbliżyliśmy się do końca rampy. Widać już było kopułę szczytową Lodowego.


Dotarliśmy na Ramię Lodowego. Pojawiły się pierwsze widoki na drugą stronę.

Pięknie prezentowała się też grań którą mieliśmy za chwilę pokonać.

Ruszyliśmy granią w kierunku wierzchołka.




Dotarliśmy do Lodowego Konia. W odwrotnym kierunku przechodził pięcioosobowy zespół. Czekaliśmy. Zacząłem się trochę denerwować bo wyszliśmy dość późno i przez ten korek mogliśmy schodzić po ciemku. Chłopaki z drugiego zespołu przepuścili nas jednak zanim pozostałych dwóch członków ich zespołu przeszło w odwrotnym kierunku niż my.


Zeszliśmy z Konia i zaczęliśmy wspinać się w kierunku szczytu.


W końcu dotarliśmy na szczyt. Pogoda wymiatała.





Zeszliśmy tą samą drogą. Tym razem ominęliśmy śnieg na rampie. W końcu dotarliśmy do Terinki. Tutaj zrobiliśmy sobie przerwę. Sukces opiliśmy zakupionym w schronisku piwem. Spotykaliśmy też chłopaków z którymi mijaliśmy się na Lodowym Koniu. Oni zostali na noc w Terince. My pożegnaliśmy się z nimi i zaczęliśmy schodzić do Starego Smokowca.

Gdy już tam dotarliśmy okazało się, że do Nowej Leśnej musimy iść pieszo. Ostatnia elektriczka już odjechała. Ruszyliśmy drogą w kierunku Popradu. Tą drogą dzień wcześniej jechaliśmy samochodem więc miałem ją świeżo w pamięci. Szliśmy i od czasu do czasu próbowaliśmy łapać okazję. Nikt się jednak nie zatrzymał. Droga wydawała nam się bez końca. Nazwaliśmy więc ją drogą Donikąd. Gdy patrzyliśmy w przód nic się nie przybliżało. Gdy oglądaliśmy się za siebie widzieliśmy Stary Smokowiec, który wydawał się nam cały czas blisko. W końcu dotarliśmy do Nowej Leśnej. Na kwaterze nikt nie narzekał. To był strzał w dziesiątkę z tym Lodowym stwierdziliśmy zgodnie i nawet droga Donikąd nie była w stanie zepsuć nam humorów.

Następny dzień zaplanowaliśmy lajtowo. Powrót do Polski i odpoczynek na Rusinowej Polanie. Rano kazało się jednak, że wyprawa na Rusinowej Polanę to prawdziwe "Mission Impossible". Najpierw okazało się, że rozkład jazdy w internecie jest nieaktualny i spóźniliśmy się na autobus do Łysej Polany. Postanowiliśmy więc poczekać w Nowej Leśnej na następny. Udaliśmy się na trawiastą łąkę przy drodze na elektriczkę by tam w towarzystwie Złotych Bażantów podziwić widoki na Tatry. Mieliśmy zatem własną "Nowoleśną Polanę" ;)




Gdy w końcu dotarliśmy ponownie na przystanek okazało się, że mimo iż w rozkładzie jazdy jest o tej godzinie autobus kursujący w soboty i niedziele autobus nie przyjechał. Nie pozostało nam nic innego tylko elektriczką dojechać do Starego Smokowca. W końcu w Smokowcu doczekaliśmy się autobusu i dotarliśmy na Łysą Polanę. Tam szybko złapaliśmy busa do Zakopanego. Po powrocie szybko ogarnęliśmy się na kwaterze i postanowiliśmy powtórzyć nasz środowy wyczyn. Ponownie "złoiliśmy" południową ścianę Gubałówki ;) Tatry pożegnaliśmy zatem w tym samym miejscu w który je powitaliśmy :)
_________________
"... Wspinanie kojarzy mi się nie tyle ze stawaniem na szczycie, co ze spoglądaniem na drugą stronę. Bo zawsze masz przed sobą nowe horyzonty, ku którym zmierzasz..." (Chris Bonington)

https://www.facebook.com/leszek.tatry
 
 
_Sokrates_ 


Wiek: 42
Dołączył: 06 Kwi 2015
Posty: 1602
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-06-11, 22:23   

Fajny wyjazd - gratulacje!

Rysy z Wysokiej wyglądają jak kawał kloca :rol
_________________
Wiem, że nic nie wiem.
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2015-06-11, 22:26   

Leszek Tatry napisał/a:
Wyczerpani w końcu dotarliśmy na górę.


Szacunek i gratulacje. :DD

Leszek Tatry napisał/a:
Widok na pobliskiego Siarkana robi na mnie zawsze wrażenie.


No, faktycznie robi! :-o

Leszek Tatry napisał/a:
Nie wiem z jakich ziół jest robiona ta herbata ale zakochałem się w jej smaku kilka lat temu będąc w Schronisku nad Zielonym Stawem Kieżmarskim i od tamtej pory za każdym razem zamawiam ją gdy tylko docieram do słowackiego schroniska.


A ja nigdy póki co jeszcze nie spróbowałem tego wynalazku, ale zachęciłeś mnie i następnym razem nie odpuszczę. :)

Leszek Tatry napisał/a:
Postanowiliśmy więc poczekać w Nowej Leśnej na następny. Udaliśmy się na trawiastą łąkę przy drodze na elektriczkę by tam w towarzystwie Złotych Bażantów podziwić widoki na Tatry. Mieliśmy zatem własną "Nowoleśną Polanę"


Świetna ta polana, fajnie czasem Tatry z dalsza i z dołu pooglądać. :ok

Leszek Tatry napisał/a:
Ponownie "złoiliśmy" południową ścianę Gubałówki


No i to jest wyczyn nieprawdopodobny. Jeszcze raz gratulacje. :)

No i fajne połączenie wycieczki, miejsc lajtowych, z bardziej wymagającymi. No i pogoda fajnie siadła.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14375
Wysłany: 2015-06-12, 07:22   

Leszek Tatry napisał/a:
ja tradycyjnie już zamówiłem Bylinkový čaj. Nie wiem z jakich ziół jest robiona ta herbata ale zakochałem się w jej smaku kilka lat temu będąc w Schronisku nad Zielonym Stawem Kieżmarskim i od tamtej pory za każdym razem zamawiam ją gdy tylko docieram do słowackiego schroniska.


Ten napój jest cudowny. Taką samą ( ? ) piłem pierwszy raz w Kamiennej Chacie w Niżnych i padłem na kolana. Za to Kofola i cesnakowa to dla mnie paskudstwo.

Leszek Tatry napisał/a:
Zacząłem się trochę denerwować bo wyszliśmy dość późno i przez ten korek mogliśmy schodzić po ciemku. Chłopaki z drugiego zespołu przepuścili nas jednak zanim pozostałych dwóch członków ich zespołu przeszło w odwrotnym kierunku niż my.


A szedłeś kiedyś obejściem Konia? W stronę szczytu po lewej.

Leszek Tatry napisał/a:
W końcu dotarliśmy na szczyt.


Prawie całego go zajęliście :D

Leszek Tatry napisał/a:
Widok na pobliskiego Siarkana robi na mnie zawsze wrażenie.


Leżałem przed nim i z 20 minut podziwiałem :)

Leszek Tatry napisał/a:
Ruszyliśmy więc nieco na lewo i zaczęliśmy mozolną "wspinaczkę" w stylu alpejskim, bez tlenu i zakładania obozów pośrednich.


Oj, Leszek ... Poważny z Ciebie gość a tu walisz żarciki na poziomie dzieciarni turystycznej. Popraw się.

_Sokrates_ napisał/a:
Rysy z Wysokiej wyglądają jak kawał kloca :rol


Nie wiedziałeś, nie widziałeś ? A w konkursie tatrzańskim pisujesz tak jakbyś wszędzie w Tatrach był i wszystko w praktyce widział :D ;)

Vision napisał/a:
Świetna ta polana, fajnie czasem Tatry z dalsza i z dołu pooglądać.


A i planetarium obok - można kiedyś na gwiazdy okiem rzucić :)

Pani Edyto , Panie Leszku - brawo !
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Iva 


Wiek: 41
Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 1544
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2015-06-12, 08:05   

Świetny wyjazd, a zdjęcia z Wysokiej cudne. Te chmury... uwielbiam. :)
_________________
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
 
 
_Sokrates_ 


Wiek: 42
Dołączył: 06 Kwi 2015
Posty: 1602
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-06-12, 14:32   

Dobromił napisał/a:
Nie wiedziałeś, nie widziałeś ? A w konkursie tatrzańskim pisujesz tak jakbyś wszędzie w Tatrach był i wszystko w praktyce widział :D ;)


Masz nauczkę aby nie brać zbyt poważnie wszystkiego co ludzie wypisują w internatech.
_________________
Wiem, że nic nie wiem.
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14375
Wysłany: 2015-06-12, 14:40   

A taki się profesjonalny wydawałeś :) No cóż - ruszaj w góry, wiem, że daleko masz ale tym bardziej wykorzystaj czas.

Powodzenia :)

P.s. ;)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2015-06-12, 14:41   

Super wyjazd. Z nieukrywaną zazdrością obejrzałem Twoje zdjęcia, bo choć za kilka dni będę tam, to jednak pewne rzeczy są poza moim zasięgiem... Nawet ta Gubałówka, kurcze..
Profil Facebook
 
 
_Sokrates_ 


Wiek: 42
Dołączył: 06 Kwi 2015
Posty: 1602
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-06-12, 14:54   

Dobromił napisał/a:
ruszaj w góry


Niedoczekanie!
_________________
Wiem, że nic nie wiem.
 
 
Leszek Tatry 


Dołączył: 17 Lis 2014
Posty: 226
Wysłany: 2015-06-12, 18:25   

Dobromił napisał/a:

A szedłeś kiedyś obejściem Konia? W stronę szczytu po lewej.

Na Lodowym byłem 2 razy i zawsze szedłem przez Konia. O obejściu słyszałem ale nigdy nawet nie próbowałem go znaleźć. Teraz o obejściu nie było nawet mowy. Edycie zależało na tym aby iść przez Konia. Dla niej to było wielkie przeżycie bo do tej pory była poza szlakiem tylko na Gerlachu z przewodnikiem i dzień wcześniej ze mną na Wysokiej.

Co do żarciku nie mnie oceniać jego poziom. Skoro nie przypadł Ci do gustu to przyjmuję to z pokorą ;) Chyba za dużo Monty Pythona oglądałem :D
_________________
"... Wspinanie kojarzy mi się nie tyle ze stawaniem na szczycie, co ze spoglądaniem na drugą stronę. Bo zawsze masz przed sobą nowe horyzonty, ku którym zmierzasz..." (Chris Bonington)

https://www.facebook.com/leszek.tatry
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2015-06-12, 20:44   

Leszek Tatry napisał/a:
aby iść przez Konia.


Raczej dosiąść. :)

Dobromił napisał/a:
A i planetarium obok - można kiedyś na gwiazdy okiem rzucić :)


No to romantycznie. :-o
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14375
Wysłany: 2015-06-15, 10:34   

Leszek Tatry napisał/a:
Na Lodowym byłem 2 razy i zawsze szedłem przez Konia.


Też byłem dwa razy ale Qniem szedłem trzy razy a obejściem raz :) Fajne miejsce, trochę trzeba nogi wyciągnąć.

Leszek Tatry napisał/a:
Skoro nie przypadł Ci do gustu to przyjmuję to z pokorą


Nawet najlepszy kawał powtarzany 200 razy staje się nudny i mniej fajny ;)

Vision napisał/a:
No to romantycznie.


I winnie :)
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group