Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Przez Góry Sowie.

Autor Wiadomość
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2649
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2014-06-29, 22:27   Przez Góry Sowie.

Start: Głuszyca - niebieskim - Dolina Marcowa, Przełęcz Marcowa, Rozdroże pod Moszną, Walim - żółtym - Mała Sowa, Wielka Sowa - czerwonym - Kozie Sidło, Kozia Równia, Przełęcz Jugowska - bez szlaku - Rymarz, Zimna Polanka - czerwonym - Kalenica, Bielawska Polanka, Popielak, Wigancicka Polana, Przełęcz Woliborska, Szeroka, Przełęcz pod Szeroką, Malinowa, Przełęcz pod Gołębią, Gołębia, Chochół Mały, Warowna Góra - meta: Srebrna Góra.

Z zamiarem przejścia tej trasy nosiłem się od dłuższego czasu choć jest dość długa (35km) i mało widokowa (oczywiście nie biorąc pod uwagę wież na Wielkiej Sowie i Kalenicy).
Ruszam z Głuszycy niebieskim szlakiem, który prowadzi mnie do Doliny Marcowej. U jej wylotu pozostałość po dużych zakładach włókienniczych. Komin kotłowni jeszcze stoi, bo służy jako maszt antenowy. W tle Góry Suche.



Dolinę Marcową nazywam żartobliwie Doliną Pięciu Stawów, bo tyle ich tu zbudowano. Trzeci staw i Góry Suche. Dominuje Jeleniec, po prawej Rogowiec z ruinami zamku.



Czwarty i piąty staw są aktualnie remontowane.



Dalej droga prowadzi mnie do Przełęczy Marcowej, na której stoi spora wiata.
http://sgimg.sky-games.pl...ęcz_marcowa.jpg


Idąc w stronę Rozdroża pod Moszną napotykam przeszkodę w postaci prac leśnych. Drwale kładą świerki prosto na drogę, którą prowadzi szlak. Muszę więc zejść ze szlaku i okrążam szczyt Włodarza od północy. Stąd widok na Małą i Wielką Sowę.



Docieram do Rozdroża i schodzę do Walimia.



Tam zmieniam szlak na żółty i zaczynam podejście na Małą Sowę. Na skrzyżowaniu z Drogą Gwarków kolejna wiata.



Ze szczytu Małej Sowy widok na wzniesienie Sokół. W oddali Góry Stołowe.



Wielka Sowa z Małej Sowy.



Na Wielkiej Sowie chwila na kawę i ruszam w kierunku
Koziego Siodła.Po drodze dostrzegam Kalenicę.


Kozie Siodło.



Na Koziej Równi Niedźwiedzia Skała.



Przed Przełęczą Jugowską otwiera się widok na wzgórza Obniżenia Noworudzkiego. W oddali Góry Orlickie z Orlicą po prawej.



Jest też wiatka. Ta wyposażona jest w palenisko.



Z Przełęczy Jugowskiej idę bez szlaku na szczyt Rymarza. Ku mojemu zaskoczeniu szczyt oznaczony jest tabliczką.
I w zasadzie tak wyglądają wszystkie kolejne szczyty na głównym grzbiecie Gór Sowich. Wzniesienie, las, zero widoków. Dobrze, że choć teraz zainstalowano tabliczki z nazwami.



Kolejnym punktem na mojej drodze jest Zimna Polanka.



Przez szczyt Słonecznej docieram do Słonecznych a następnie Dzikich Skałek pod szczytem Kalenicy.



Wieża na Kalenicy ma się dobrze i spoglądam z niej w kierunku Wielkiej Sowy.



Tu wzgórza w okolicy Nowej Rudy i w oddali G. Orlickie.



A tak widziałem to miejsce w 2011r.



Z Kalenicy schodzę do Bielawskiej Polanki. Jest tu też wiata, ale nie polecam latem. Mrówki Rudnice opanowały cały teren.



Potem wchodzę na Popielak. Z zejścia na Wigancicką Polanę widok na Szeroką i Malinową.



Wiata na Wigancickiej.



Dalsza droga prowadzi przez bezimienne wzgórze (810m) i Kobylec (766m) do Przełęczy Woliborskiej wyposażonej, a jakże, w wiatę.



Potem jest szczyt Szerokiej, Przełęcz pod Szeroką. Z podejścia na Malinową widok na Góry Suche.



Oraz Wielką sowę.



Mijam Przełęcz pod Gołębią i szczyt Gołębiej. Schodząc dostrzegam w oddali Ślężę.



Mały bonus na koniec wycieczki. Okolice Chochołów ładnie wychlastane i w końcu coś widać. W dole Nowa Wieś Kłodzka.



Szlak czerwony wchodzi na teren fortyfikacji srebrnogórskich, które od tej strony są mocno zakrzaczone.



Idąc wzdłuż fosy dostrzegam Srebrną Górę.



A to Fort Ostróg. Leży za przełęczą, a więc to już G.Bardzkie.



I wreszcie główne fortyfikacje. Niestety nie dane mi było poszwędać się po twierdzy, bo jak tylko wylazłem z chaszczorów doskoczyły do mnie dwie herod-baby z ochrony, jak się okazało, zlotu motocyklistów. Nie miałem innego wyjścia tylko udać się do wyjścia. I tak zakończyła się moja wycieczka.
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2014-06-30, 14:53   

O czesci wiat nie wiedzialam- a przypuszczalnie informacje moga sie przydac! dzieki!
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2014-06-30, 22:00   

Fort Ostróg = własność prywatna /zamknięta brama/.
Planuję wybrać się rowerem we wrześniu na 2 weekendy sudeckie, jeśli czas i zdrowie pozwoli, nawiedzę tereny dookoła Jeleniej Góry oraz być może i Gór Sowich
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2014-07-01, 21:08   

Z tego co pokazałeś znam z "buta" nie wiele- W.Sowę (Małą chyba też), okolice Walimia i Głuszycy.

Konkretna trasa, 35 km to już dobry kawałek. I, choć mówisz że mało widokowa, to całkiem zgrabnie dobrałeś zdjęcia, bo wrażenie jest wręcz przeciwne :-)
 
 
włodarz 

Dołączył: 13 Maj 2014
Posty: 2649
Skąd: Góry Sowie
Wysłany: 2014-07-02, 19:13   

ceper napisał/a:
Fort Ostróg = własność prywatna /zamknięta brama/.


Podobno jednak można go zwiedzać.

Piotrek napisał/a:
Konkretna trasa, 35 km to już dobry kawałek.


Zwykle nie chodzę tak długich tras, gdyż przy planowaniu wycieczek muszę brać pod uwagę kondycję mojej żony. Tym razem szedłem sam.
_________________
Sudeckie Ilustracje
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group