Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: sokół
2019-12-15, 19:39

Wieści z gór

Autor Wiadomość
Vlado 


Wiek: 48
Dołączył: 15 Mar 2015
Posty: 1641
Skąd: Wega XXI
Wysłany: 2016-05-19, 21:16   

Mirek napisał/a:
Ceny też? :usm

Nie pamiętam, żeby jakoś szczególnie odbiegały od średniej;)

Basia Z. napisał/a:
No i okazało się że Ivo z Tatr zawędrował w Gorgany.

Ten to jest agent;)))
 
 
nes_ska 


Wiek: 35
Dołączyła: 09 Paź 2013
Posty: 2931
Skąd: Brzesko
Wysłany: 2016-05-20, 09:12   

http://www.biegrzeznika.p...ii/zmiany-tras/

Rzeźnicy niedługo przed startem nie mają gdzie biegać... ;) Słusznie, czy niesłusznie - najbardziej rozbawił mnie argument, że "turyści, którzy w tych dniach wyruszą na wędrówki górskie, oczekując spokoju [...]".

Jechać na bieszczadzkie połoniny w długi weekend i oczekiwać spokoju? :D
_________________
Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.
 
 
R0BERT 

Dołączył: 09 Lut 2015
Posty: 279
Skąd: Śląsk, ten wyżej.
Wysłany: 2016-05-20, 23:22   

Nie widzisz różnicy między szlakiem z turystami a takim, gdzie dodatkowo odbywa się impreza sportowa ?
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8309
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2016-05-21, 00:06   

nes_ska napisał/a:
"turyści, którzy w tych dniach wyruszą na wędrówki górskie, oczekując spokoju [...]"

a w czym są gorsi turyści-biegacze od tych wolniejszych? :o-o Oni wyruszając na górskie bieganie też mogą oczekiwać spokoju i należałoby tym zawalidrogom zakazać wstępu :-o

Ale z tą imprezą to grubsza sprawa i wygląda na to, że zawalili głównie organizatorzy biegu, którzy czuli się zbyt pewni siebie i generalnie zasady parkowe dość mocno olewali. Ponoć np. zapisy zaczęli długo, długo przed tym, zanim wystąpili o jakiekolwiek zezwolenie na bieg, sądząc, że jak zawsze ktoś im to klepnie.

Cytat:
Jechać na bieszczadzkie połoniny w długi weekend i oczekiwać spokoju?

np. Robert oczekuje, więc trochę szacunku :lol
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2016-05-21, 00:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
_Sokrates_ 


Wiek: 42
Dołączył: 06 Kwi 2015
Posty: 1602
Skąd: Białystok
Wysłany: 2016-05-22, 18:29   

To jeszcze słów parę o Biegu Rzeźnika:
http://innpoland.pl/12703...-biegu-rzeznika
_________________
Wiem, że nic nie wiem.
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2016-05-22, 21:10   

A tutaj więcej info o niedźwiedziu Iwo:
Czy Iwo zostanie na Ukrainie?

Iwo, który wiosną ubiegłego roku zasłynął niezwykłą wędrówką z Tatr na Węgry, a potem w Bieszczady i dalej w głąb ukraińskich Karpat Wschodnich, szczęśliwie przetrwał zimę w Gorganach. Jego obroża telemetryczna zakończyła swoją dwuletnią misję i samoczynnie się otworzyła. Tym samym dalsze przygody tego niedźwiedzia pozostaną dla nas tajemnicą.

Iwo, obecnie sześcioletni samiec niedźwiedzia brunatnego, został odłowiony w Tatrzańskim Parku Narodowym dwa lata temu. Pracownicy TPN oraz naukowcy z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie założyli mu wówczas obrożę z GPS-em, która za pomocą SMS-ów przesyłała informacje o jego położeniu. Obroża zaprogramowana była w taki sposób, aby po dwóch latach rozpiąć się i spaść z szyi zwierzęcia.

Dzięki niej wiadomo, że Iwo to wytrawny podróżnik. Dwa lata temu, także wiosną, przyrodnicy monitorowali liczącą ponad 100 km rundę Iwa w okolicach Liptowa na Słowacji. W tym samym roku Iwo dokonał iście taternickich wyczynów, trzykrotnie przechodząc przez główną grań, w miejscu, gdzie ma ona 2200–2400 m n.p.m. Pokonał także ściany Kieżmarskiego Szczytu i Łomnicy. Rok temu (pod koniec kwietnia) niedźwiedź wyruszył w kolejną podróż, którą zaczął w rejonie Popradu. Tym razem przeszedł 120 km w kierunku południowym. 3 maja dotarł na Węgry.

Po kolejnym tygodniu spędzonym w tym kraju, zawrócił na północ i 11 maja był już na Słowacji. Następnie zmienił kierunek wędrówki na północno-wschodni i rozpoczął zdumiewającą wyprawę przez Słowację. Dokładnie rok temu, 19 maja, po pokonaniu prawie 190 km od momentu opuszczenia Węgier, wrócił do Polski, na Podkarpacie, w rejon sąsiadujący z Ukrainą.

Na miejsce snu zimowego Iwo wybrał Ukrainę. Jego obroża została odnaleziona wczoraj w Gorganach, w okolicy, w której Iwo spędził ostatnie pięć miesięcy. Gorgany to pasmo górskie w południowo-zachodniej części Ukrainy, wchodzące w skład Beskidów Wschodnich, a dokładniej Beskidów Lesistych. Uważane są za jedne z najdzikszych gór Europy.

Dzięki obroży GPS, która określała położenie Iwa co 30 minut, jego ruchy były przez cały czas monitorowane przez naukowców z Tatrzańskiego Parku Narodowego i Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie, współpracujących w ramach projektu GLOBE. Od momentu, gdy rok temu Iwo dotarł do węgierskiej granicy, grupa polskich, słowackich i węgierskich badaczy była w ścisłym kontakcie i wymieniała się informacjami na temat niedźwiedzia.

Teraz zgromadzone przez obrożę dane zostaną odczytane i przeanalizowane. Dzięki tym informacjom będziemy między innymi wiedzieli bardzo dokładnie, jak często i jak długo Iwo odpoczywał w czasie swej niezwykłej wędrówki oraz jak długo trwał jego sen zimowy. Tak zdobyte dane pozwalają dowiedzieć się więcej nie tylko o wędrówkach niedźwiedzi, ale również o wykorzystaniu przez nie środowiska oraz o tym, jakie mają potrzeby (np. dotyczące zdobywania pokarmu lub miejsc odpowiednich do zimowego snu).

Cieszy nas to, że choć Iwo był tak zwanym niedźwiedziem problemowym i miał w swoim życiu epizody „niedźwiedzia śmietnikowego”, wydoroślał i trzyma się z dala od ludzi w dzikich Karpatach Wschodnich. Informacje, których nam dostarczył, pozwolą na lepszą ochronę karpackich niedźwiedzi.

Nie dowiemy się już, jakie góry i kraje odwiedzi. Czy dotrze do Rumunii, od której dzieliło go zaledwie 48 km? Być może wróci w Tatry, od których dzieli go teraz około 300 km w linii prostej."
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2016-05-22, 23:12   

Malgo Klapković napisał/a:
A tutaj więcej info o niedźwiedziu Iwo:
Czy Iwo zostanie na Ukrainie?



a skąd ten cytat ?
Bo chciałam przesłać do Wiktora.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2016-05-23, 09:41   

Basia Z., pobrałam z fanpage'a TPN na facebooku, ale robiłam to przez komórkę, dlatego bez linka :/
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2016-05-30, 08:20   

Okolice Jaworek zmienią nieco swój pejzaż, powstanie Centrum Aktywnego Wypoczynku z trasami biegowo-rowerowymi:
http://24tp.pl/n/33260
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2016-05-31, 13:15   

Malgo Klapković napisał/a:
Basia Z., pobrałam z fanpage'a TPN na facebooku, ale robiłam to przez komórkę, dlatego bez linka :/


Dzięki
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2016-06-01, 23:15   

http://www.tvn24.pl/marzy...c,648302,s.html

Niektórych to już totalnie pogięło.... dobrze, że nie mam w planach żadnego ślubu! :zly
Profil Facebook
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8309
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2016-06-01, 23:58   

spoko, ostatnio czytałem regulamin Poleskiego Parku Narodowego i tam pisze, że ogólne robienie zdjęć na terenie ścieżek dydaktycznych podlega opłacie:
"Fotografowanie i filmowanie oraz nagrywanie dźwięków i wykonywanie prac artystycznych na
ścieżkach przyrodniczych może być prowadzone po wniesieniu opłat". Jak dla mnie przepis martwy, bo PN jest miejscem publicznym i w takowym każdy może robić zdjęcia jak chce, ale wisi.

W tamtym roku się przewinęła przez Polskę wielka debata sterowana przez wiadomą partię pt. "PO chce sprywatyzować polskie lasy!", tymczasem i Lasy Państwowe i dyrekcje PN od dawna traktują lasy i tereny chronione jak swój własny folwark z absurdalnymi przepisami... oczywiście wszystko to dla ochrony przyrody.
 
 
Malgo Klapković 


Wiek: 37
Dołączyła: 06 Lip 2013
Posty: 2477
Wysłany: 2016-06-15, 09:42   

Słucham właśnie audycji w Jedynce, gościem jest Krzysztof Wielicki (będzie do 12) i opowiada nt. kosztów wyprawy, że np. latem jest to ok. 140tys. zł/ osoba, a zimą 7x tyle. Przy okazji powiedział, że liczą na sponsorów i darczyńców indywidualnych. Niby wiedziałam, że to jest drogie, ale prawie oczy mi wypadły. Tyle hajsu i po części zrzucamy się na to wszyscy (wsparcie ministerstwa, ale pewnie jakieś tylko symboliczne). Hmm jaki to ma sens, tyle kasy wydawać? Taką mam dziś refleksję... Żeby nie było: cieszą mnie sukcesy naszych wspinaczy, ale dzisiaj jakoś mnie dobiły te liczby.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2016-06-15, 09:54   

No właśnie. Ja planuję wyprawę na Gubałówkę. Będzie zdobywana w stylu klasycznym, zębami do przodu. Też czekam na datki. Koszta są wielkie, browary na górze po dychu.

Malgo, nasze podatki idą czasem na tak bzdurne rzeczy, że oczy się same przekręcają... Taki mamy ten świat...
Profil Facebook
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2016-06-15, 10:46   

Malgo Klapković napisał/a:
ok. 140tys. zł/ osoba, a zimą 7x tyle.
Ciągle zastanawiałem się, gdzie znikają podatki. Myślałem, że na górze tylko kradną, a jednak czasem coś zasponsorują...
sokół napisał/a:
Koszta są wielkie, browary na górze po dychu.
Postępuj jak kolega - targaj je ze Ślůnska ze sobą i jesteś dychę (lub dwie) do przodu ;)
P.S. Planuję rowerówkę i zastanawiam się, czy w Pałacu Piorunów obsługują cyklistów?
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group -