Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Spacery Jurajskie. I nie tylko. Te w pobliżu domu...

Autor Wiadomość
Lidka 
Lidka


Dołączyła: 26 Sty 2022
Posty: 367
Wysłany: 2022-03-21, 15:09   

Na lekki ból gardła najlepsze lody :lol
_________________
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).
 
 
sprocket73


Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 5531
Wysłany: 2022-03-21, 15:13   

Aż tak marnie z kwiatkami na Jurze? Trzeba znać miejsca. Na pewno już są przylaszczki.
Na dywany zawilców trzeba jeszcze z miesiąc poczekać.
_________________
SPROCKET
http://gorybezgranic.pl/n...-kim-vt1876.htm
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-03-21, 16:42   

Dywany...ja myślałem, że choć parę będzie. A tu pusto.

Zimne piwo piłem. Też podobno ma pomagać. Jednak nie. Nie pomogło.
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2022-03-22, 19:27   

Motocyklowe - fajna nazwa na bezalkoholowe piwo :)
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2022-03-22, 19:28   

Coś marnie z tymi kwiatkami, marnie... Nawet w drodze na Leskowiec więcej było. Ale te przymrozki wieczorne nie pomagają. Gdyby to ciepło się utrzymało i trochę popadało, byłoby lepiej od razu.
Fajne skałki, choć, nie ukrywam, czekam już na zieloną odsłonę wiosny.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-03-22, 21:53   

No właśnie Witka kwiotki z przed kilku dni, mnie zachęciły do ich poszukiwania, ale jak już wyszło, że kwiatki to nie męska sprawa, to od razu się przyznaję, czymś musiałem żonę i córę zachęcić ;) a one były mało (męskie) ważne :D
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-05-03, 19:18   

Kilka zdjęć z majówki, czyli pozawędrownych zdjęć.
Zacząłem w piątek, od wymiany kół z zimowych na letnie, fachowcy robią, a ja poszedłem na krótki spacer, pooglądać zachód słońca:


kwiatki dla Dobromiła:


Komin i Żyleta dla innych:




i zachód:


Potem praca, Alpy Andrychowskie, praca i po pracy piwko w bazie a dziś spacer i powrót do doma.
Za płotem:




ciekawski:


Polowałem na motyle:




Teraz znów kwiaty dla tych co je chcą:




ptaki:


na spacerze spotkaliśmy boćka, ale czarnego. Podobno gniazduje tam:


były fajne chmury, z których potem spadła ulewa:


i koniec.


Jak pisałem w relacji z Małego, powyżej w górach, tu powyżej 600 metrów wiosna dopiero się budzi...
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9388
Wysłany: 2022-05-04, 05:48   

Przy okazji zmiany kół fajny zachód Ci się trafił :)

Majówka bez napinki ... W sumie to miała być pogoda do bani, a tu proszę, słońce, kwiatki, ptaki i zwierzaki ;)
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-05-09, 10:47   Dolinki Podkrakowskie - Bolechowicka i Kobylańska.

Kolejna wycieczka na popularnie zwaną Jurę.
Tym razem odwiedzamy rodzinnie dwie Dolinki Podkrakowskie.


O ile w majówkę prognozy zaskoczyły in plus, tym razem im bliżej weekendu, tym prognozy były coraz gorsze i ze słonecznej prognozy, rano za oknami mamy ponure kłęby kremowych chmur. Dobrze, że jest choć w miarę ciepło, więc brak słońca nie będzie doskwierał, a i słońce nas nie spali. No to...jazda ;)
Auta zostawiamy koło szkoły w Karniowicach i kierujemy się w...Góry!

Ale Karniowskie 😜
Krótko o Podkrakowskich Dolinkach. To osiem dolin jarowych (choć w Wikipedii jest wymienione jedenaście), które znajdują się na Wyżynie Olkuskiej, która to wchodzi w skład Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, potocznie zwaną Jurą.
Cztery lata temu odwiedziliśmy jedną z najdłuższych dolin, Będkowską, czas na odwiedzenie kolejnych.
Dość szybko schodzimy z asfaltu i kierujemy się za żółtym szlakiem "Dolinek Jurajskich" w kierunku pierwszej, którą się dziś przespacerujemy.
Mijamy fajne domy drewniane:


oraz nowoczesne cudaki:


i dochodzimy do Bramy Bolechowickiej, przekraczając strumień:

Piękne, ponad 25cio metrowe skały!
Dolina Bolechowicka to jedna z najkrótszych dolinek, mierzy ok km długości i poza efektowną bramą skalną, posiada jeszcze wodospad. Mijamy kurs skałkowy i ruszamy w górę dolinki. Dość szybko dochodzimy do lasu, ale jakże pięknego!




Ścieżka wiedzie wzdłuż cieku i jedną z atrakcji dziś będzie kilkukrotne przekraczanie wody.
Po chwili dochodzimy do atrakcji, jaką jest wodospad.


Wodospad jest dwustopniowy, na Jurze to rzadkość. Nieduży, ale ładny, choć wody płynie niewiele:


Po sesji przy wodospadzie, ruszamy dalej, brak słońca tworzy dość mroczny klimat, ale i tak jest tu przepięknie!


Następnie schodzimy ze szlaku pieszego na rowerowy, by dojść do kolejnej doliny. Wpierw trzeba jednak przejść pole rzepaku, tu też na chwilę wznoszę się dronem nad ziemię. Widać ścieżkę, którą dojdziemy do lasu, za którym widać kolejną dolinę, Kobylańską:


Rzepaki dopiero zaczynają się żółcić, zresztą przy dzisiejszym świetle, nie robią one żadnego wrażenia...skręcamy w las.
Wpierw jednak ostrzeżenie:


W lesie ścieżka kieruje się w dół i dopiero po chwili rozumiemy skąd tabliczka z ostrzeżeniem, o trudniejszym odcinku. Początkowy łagodny opad, zmienia się w dość stromy spad, a następnie wiedzie nad krawędzią głębokiego na kilka dobrych metrów jaru:

Oczywiście zdjęcie tego dobrze nie oddają.



To miejsce mnie zachwyca!



Dziki jar...



Tym pięknym odcinkiem zeszliśmy do Doliny Kobylańskiej. Ta dolinka ma długość ok 4km, my kierujemy się w dół, zostawiając górny odcinek na inny raz. Mijamy kolejne ekipy wspinaczy, którzy są na każdej skałce, przekraczamy znów potok, niestety nikt się nie kwapi do efektownego wpadnięcia w wodę, więc dość szybko docieramy do polanki, na której stoi wiata, są ławki, a wokół rozbitych jest kilka namiotów. Wpierw jednak wspinamy się do kapliczki, która znajduje się w grocie skalnej:


Pięknie się z pod niej prezentują skałki wokół:


Następnie chwile odpoczywamy, zajadamy kanapki, popijamy herbatę i ruszamy w kierunku samochodów. Rzut oka na Bramę Kobylańską:


Niżej kolejna brama skalna:


I pozostaje nam już tylko powrót. Jednak na sam koniec dostajemy po tyłku, bo podejście żółtym szlakiem jest dość strome, do tego o mało co nie wchodzimy na prywatne podwórko ;) i mijając kolorowe od kwiatów obejścia, docieramy do końca wycieczki.
Jeszcze tylko:


Kolejna udana wycieczka, z której wszyscy (chyba 😝 ) są zadowoleni.
Jeszcze trasa dla potrzebujących mapy ;P
Koniec.
 
 
Lidka 
Lidka


Dołączyła: 26 Sty 2022
Posty: 367
Wysłany: 2022-05-09, 12:04   

z mojej i Waszej wycieczki niedzielnej to mamy wspólny rzepak :)
_________________
Podróżnik widzi to, co widzi. Turysta widzi to, co przyszedł zobaczyć. (Gilbert Keith Chesterton).
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5846
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-05-09, 17:49   

Kurczę, znajome tereny, bardzo je lubię. Kiedyś tam jeździłem bardzo często, jak byłem mały, to tata się wspinał amatorsko na Jurze - Kobylańska i Bolechowicka to był standard, zdarzało się nam nawet nocować w namiocie pod Żabim Koniem. Kiedyś Kobylańska była mniej zarośnięta niż dzisiaj, była fajna widokowa wycieczka górą po jej wschodniej stronie, teraz tam mniej widać, ale mimo to warto się tam przejść.

Ja na Pokutnikach w Dolinie Bolechowickiej w 1985 roku:



Tata na Żabim Koniu w Dolinie Kobylańskiej w 1986 roku:


koszula flanelowa, dżinsy i korkotrampki z uciętymi przednimi korkami i podklejeniem podeszwy szorstką gumą
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-05-09, 19:24   

Lidka napisał/a:
z mojej

Nie widzę :gog5
Sebastian, no fakt, to kilkanaście km od Was. Zdjęcia jak zwykle super :)
Ostatnio zmieniony przez 2022-05-09, 19:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9388
Wysłany: 2022-05-09, 20:39   

Bardzo dobrze się prezentuje tan kawałek Jury w twojej relacji :)

Niestety jeszcze nigdy tam nie zawitałem :(
 
 
Sebastian 


Wiek: 51
Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 5846
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-05-09, 20:40   

To masz pomysł na fajną wycieczkę.
_________________
mój blog: http://sebastianslota.blogspot.com/
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2022-05-09, 21:39   

Cytat:

Bardzo dobrze
to by się dopiero prezentował, jakby słońce z błękitnym niebem i chmurkami...miałem taką nadzieję :)

I racja, tam można naprawdę fajne wycieczki zaplanować. I naprawdę można sporo pięknych miejsc odwiedzić!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime