Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Pudelkowe wędrówki po Śląsku i nie tylko

Autor Wiadomość
gar 

Dołączył: 06 Sty 2016
Posty: 836
Skąd: Orzegów
Wysłany: 2017-12-22, 19:33   

Dzięki za wiadomości. Gdy przejeżdżałem chwalili się tylko 2 godzinami wejść w tygodniu. Jeśli ich ilość rośnie to znaczy że jest zainteresowanie. I bardzo dobrze. Niech zarabiają i inwestują.
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8309
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2017-12-22, 20:23   

buba napisał/a:
Niszczenie jest najgłupszym wyjsciem....

i najprostszym. Wybudować trudniej. Choć z drugiej strony jakby mieli cały czas stawiać nowe paskudztwa z wyklętymi albo Smoleńskiem to niech może nie budują ;)

Cytat:
Jeśli ich ilość rośnie to znaczy że jest zainteresowanie.

ponoć rozwijają już kontakty międzynarodowe ;)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2017-12-22, 20:29   

Pudelek napisał/a:
buba napisał/a:
Niszczenie jest najgłupszym wyjsciem....

i najprostszym. Wybudować trudniej. Choć z drugiej strony jakby mieli cały czas stawiać nowe paskudztwa z wyklętymi albo Smoleńskiem to niech może nie budują


Moim zdaniem to tez by bylo ciekawe. Teraz moze denerwowac ale tez jest jakims znakiem czasow i historii ktora kiedys przeminie i fajnie jakby miala swoje oznaki w krajobrazie. Moze dla kabaka kiedys katastrofa smolenska i emocje ktore budzila w ludziach bedzie czyms fascynujacym? :lol
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8309
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2017-12-22, 21:37   

Myślę, że po zmianie władzy (a ta prędzej czy później nastąpi) to wiele z tych pomników prawych i sprawiedliwych spotka los podobny do tego, który zgotowano radzieckim ;)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2017-12-22, 21:47   

Pudelek napisał/a:
Myślę, że po zmianie władzy (a ta prędzej czy później nastąpi) to wiele z tych pomników prawych i sprawiedliwych spotka los podobny do tego, który zgotowano radzieckim ;)


Tak to niestety jest, ze zamiast cos stworzyc ludzie wola rozpierdzielic to co bylo... I to sie nie zmienia....
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8309
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2017-12-22, 22:44   

Zemsta. Skoro ci prawowierni burzyli, aby postawić swoje, to im też zburzymy. Pomijam już fakt, że te współczesne pomniki są zazwyczaj tragicznie szpetne i kiczowate. Znasz np. jakiś ładny pomnik papieża? Ciekawy może czasem się trafi, z powodu swojej brzydoty :D W kościele skąd pochodzi mój tata papież na witrażu wygląda jak Yoda z Gwiezdnych Wojen :lol
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
gar 

Dołączył: 06 Sty 2016
Posty: 836
Skąd: Orzegów
Wysłany: 2017-12-22, 22:48   

Pudelek napisał/a:
Znasz np. jakiś ładny pomnik papieża? Ciekawy może czasem się trafi, z powodu swojej brzydoty :D W kościele skąd pochodzi mój tata papież na witrażu wygląda jak Yoda z Gwiezdnych Wojen :lol

Kilka ładnych lub przynajmniej przyzwoitych w całym kraju się trafi, ale większość to porażka, żeby nie napisać klęska. Im większa klęska tym łatwiej takowy zapamiętać (mi utkwiły dwa - Wadowice i Świebodzice).
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2017-12-23, 20:22   

Pudelek napisał/a:
Znasz np. jakiś ładny pomnik papieża?


Gdzies widzialam. Papiez stylizowany na pasterza miedzy owieczkami. Ciekawy pomnik i wykonany poprawnie. Mi sie podobal. Gdzies w Malopolsce. Mala wioska. Nie pamietam nazwy. Poszukam bo gdzies mam zdjecie, moze jest opisane.

Ale masz racje - wiekszosc to porazka!
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
telefon 110 


Dołączył: 20 Wrz 2014
Posty: 2046
Wysłany: 2017-12-24, 10:28   

Pudelek napisał/a:
Zemsta.

Już się dokonuje:

"Przez dwa lata na pomniku w centrum Szczedrzyka widniała nazwa wioski z czasów III Rzeszy - Hitlersee. Widzieli ją mieszkańcy, musieli zauważyć turyści wypoczywający nad Jeziorem Turawskim....
....Nazwę Hitlersee wymyślił w 1934 roku miejscowy działacz NSDAP, który chciał w ten sposób oddać hołd wodzowi III Rzeszy a zarazem zatrzeć pamięć o licznej grupie mieszkańców Sczedrzika (tak wieś nazywała się od niepamiętnych czasów), którzy wzięli udział w powstaniach śląskich."

Dalej jest jeszcze ciekawiej.

"Tak miało zostać, ale przed dwoma laty ktoś zdecydował się na odkucie hitlerowskiej (nomen omen) nazwy wioski. Sołtys Georg Panitz opowiada, że stało się to przy okazji kolejnego święta Mniejszości, w ramach czyszczenia pomnika. Ludzie we wsi mówią wprost, że zrobił to pewien działacz DFK, choć - ze zrozumiałych względów - nie chcą podać jego nazwiska. "

Pudellek
To byłeś Tyyyy ??? :-)

Całość:
http://opole.naszemiasto....rt,t,id,tm.html
 
 
buba 


Dołączyła: 09 Lip 2013
Posty: 6105
Skąd: Oława
Wysłany: 2017-12-24, 23:10   

szkoda ze nie ma zdjecia jak wygladal ten napis ze stara nazwa miejscowosci!
_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
 
 
telefon 110 


Dołączył: 20 Wrz 2014
Posty: 2046
Wysłany: 2017-12-24, 23:22   

buba napisał/a:
szkoda ze nie ma zdjecia jak wygladal ten napis ze stara nazwa miejscowosci!

Specjalnie dla Ciebie:



Napis został definitywnie skuty.
Czyli tak jak napisał Pudelek:
Pudelek napisał/a:
Skoro ci prawowierni burzyli, aby postawić swoje, to im też zburzymy.


Chyba należy oczekiwać rewanżu na Mistrzu Yodzie. :v
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2017-12-25, 13:37   

Jak tak nawiązaliście to dzisiejszych pomników, to faktycznie porażka. Ale mnie zastanawia też samo budownictwo. Jak za 100 lat ludzie będą zwiedzać ówczesne budowle. Gdzie sporo to jakieś blaszane konstrukcje, które nie wiem czy nawet tyle wytrzymają. A jak tak to też dziwnie to będzie wyglądać, jak przewodnik będzie opowiadał turystom o historii tejże budowli. Że to kiedyś było centrum handlowe Auchan, potem Tesco itd itd. ;)

Sporo też teraz buduje się ze szkła itp. i też jakoś nie widzę tego za 100 czy 200 lat. Ciężko mi to sobie wyobrazić i mam wrażenie, że za kilkadziesiąt lat to będzie trzeba większość z tych budowli burzyć i budować od nowa. No ale zobaczymy.

Mi np. z takich ostatnich budowli to podoba się nawet kościół który koło domu mi wybudowano. No może nie jakoś specjalnie podoba, ale nie szpeci aż tak jak wiele innych nowych budynków. Pomijając fakt ile to musiało kosztować. Pamiętam jak się chwalili tą kopułą jak ją miedzią pokryli, jakie to piękne, luksusowe i drogie. Teraz to cało zaszło i jakieś szare się zrobiło, bo na początku to nawet lśniło i świeciło. ;)

Na początku to ten kościół tak wyglądał:



Zwykły mały budynek podobny zupełnie do niczego. ;)

No ale potem trochę się rozrósł. ;) I wyszło tak.





To boisko to też od kościoła, tam w ogóle wszystko jest, plac zabaw, siłownia, grota solna, kawiarenka, pomnik katyński, ogród różańcowy, biblioteka i pewnie wiele innych atrakcji. W środku nie wiem, bo do środka nigdy nie wszedłem, byłem tylko w tym pierwszym białym kościele, który za bardzo kościoła nie przypominał. ;)

Ale widzę też, że proboszcz ma ładny górski polarek z Fjorda Nansena, może by tak go zaprosić na wycieczkę w góry. :-)
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8309
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2017-12-25, 15:34   

buba napisał/a:
szkoda ze nie ma zdjecia jak wygladal ten napis ze stara nazwa miejscowosci!

normalnie, tak jak wygląda z obecną : Korfantów, Dzierżoniów, Głuchołazy itp (pomnik chyba powstał w latach 30., więc to był po prostu oryginalny napis). I jakoś nikt się nie pluje, że to sztuczna, komunistyczna, ahistoryczna nazwa, która ze starymi nie ma nic wspólnego ;) Zwycięzców się nie sądzi: jakby Niemcy wygrali wojnę, to by prawie nikt nie pamiętał o wsześniejszych nazwach, ale skoro Polska prawie wygrała, to zawsze się jakiś prawak po 70 latach odnajdzie, żeby zrobić sensację ;)

Jeśli chciałabyś zobaczyć jakieś nazwy z okresu hitlerowskiego to daj znać, sporo ich przy cmentarzach, można kiedyś zrobić kulturalny objazd ;)

Vision napisał/a:
ale mnie zastanawia też samo budownictwo.

po nas nie będzie miał kto wspominać, to nie ma co budować dla potomości ;)

Cytat:
Pomijając fakt ile to musiało kosztować. Pamiętam jak się chwalili tą kopułą jak ją miedzią pokryli, jakie to piękne, luksusowe i drogie

jakby budowali za swoje, prywatne, to mogą mieć nawet z kociego g...a, jeśli by chcieli :) Ich problem :) ale po cholerę budować nowe kościoły w Polsce? Społeczeństwo się laicyzuje, nasycenie dotychczasowymi świątyniami jest duże, więc chyba jakiś ksiądz chciał się wybić. Niech się wybija, pod warunkiem, że nie będzie sięgał po publiczną kasę (co w Polsce jest niemożliwe w stosunku do czarnej sekty...)

Cytat:
Ale widzę też, że proboszcz ma ładny górski polarek z Fjorda Nansena, może by tak go zaprosić na wycieczkę w góry. :-)

ktoś weźmie dzieci, to jest duża szansa, że farosz gibko przyleci :D
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2017-12-25, 16:08, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Vision
[Usunięty]

Wysłany: 2017-12-25, 21:02   

Pudelek napisał/a:
jakby budowali za swoje, prywatne, to mogą mieć nawet z kociego g...a, jeśli by chcieli Ich problem ale po cholerę budować nowe kościoły w Polsce? Społeczeństwo się laicyzuje, nasycenie dotychczasowymi świątyniami jest duże, więc chyba jakiś ksiądz chciał się wybić. Niech się wybija, pod warunkiem, że nie będzie sięgał po publiczną kasę (co w Polsce jest niemożliwe w stosunku do czarnej sekty...)


W sumie nie wnikałem za co budowali, ale na pewno nie za dobrowolne datki parafian, bo sporo by zabrakło. Być może był to anonimowy sponsor z telefoniady. ;) Za to, trzeba przyznać, że mieli gest i miasto też na tym skorzystało.

Z wikipedi...

Cytat:
22 sierpnia 1992 r. nowym proboszczem został mianowany ks. Józef Szklorz, który 17 grudnia 1992 r. za symboliczną sumę 100 złotych, kupił od miasta działkę pod budowę kościoła.


Wtedy jeszcze chyba były stare pieniądze, więc jeden grosz poszedł dla miasta.
Ostatnio zmieniony przez Vision 2017-12-25, 21:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2017-12-25, 21:33   

W 92 chyba już nowe weszły. Ale łba nie dam uciąć.
Profil Facebook
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group