Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Po lasach i łąkach w poszukiwaniu wiosny

Autor Wiadomość
Majka 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 919
Skąd: Beskid Mały/ Kraków
Wysłany: 2017-04-04, 22:40   Po lasach i łąkach w poszukiwaniu wiosny

Skoro zwierzęta już się po zimie obudziły, to i na mnie czas, aby ruszyć tyłek z domu i gdzieś w końcu się poszlajać.
W sobotę z rana startuję z Ponikwi. Wysiadam sobie obok szkoły. Pełniutki bus wiezie ludziska dalej czyli na ostatni przystanek. Wyobrażam sobie więc te tłumy na Leskowcu :lol Ja też niebieskim szlakiem, tyle,że w drugą stronę. Założenie jest takie,że mam cały dzień przed sobą, piękną pogodę, więc będzie to wędrówka barrrrdzo leniwa. Pierwsze ślady wiosny dostrzegam już po kilku minutach.


Dość urokliwa kapliczka na początku szlaku.



W ogóle część mojego szlaku pokrywa się z drogą krzyżową, a że okolica pobożna wielce, to krzyży, kapliczek i innych śladów religijności ludowej po drodze spotykam pełno. :lol



Za ostatnim domem droga wprowadza mnie w las.Z polanki nieco widoków , głównie na żółty szlak z Czartaka na Leskowiec.









Mija z 40 minut i jestem na Przełęczy Panczakiewicza.



Pod Łysą Górą kończy się droga kżyżowa, jest tu krzyż, są też ławki i stoliki oraz grupa rowerzystów, którzy wybierają się na Leskowiec. Siadam na chwilkę , z chwilki robi się prawie godzina, a ja przecież mam wiosny szukać, więc trzeba dalej ruszać w drogę.



Idę głównie lasem, choć co jakiś czas mijam małe polanki.Na szczyt Łysej Góry podejście strome, choć krótkie. Sam szczyt zalesiony, podobnie jak Iłowiec.











Wychodzę wreszcie z lasu i tu czeka mnie nagroda- moja ulubiona polana pod Iłowcem, zupełnie bezludna i z widoczkami. Rzucam plecak o glebę, rozkładam kurtkę na trawie,robię sobie piknik, a później leżę i wstawać wcale mi się nie chce. I tak ze dwie godziny. :lol No fotki też oczywiście robię.

Świetnie stąd widać zaporę w Świnnej Porębie.



Górę Jaroszowicką


Jest widoczek na Pogórze



oraz na szczyty nieco wyższe, włącznie z Babią :)



Z polanki ruszam w dół do Gorzenia Górnego.



Mijam kolejną kapliczkę.



I znajduję następne ślady wiosny :)



Postanawiam się trochę poplątać po okolicy , bo urocza wielce i przyjemna.Zaglądam na podwórko. Pusty domek , okna zabite dechami.



Sielska atmosfera i nieco fajnych widoków.













Wracam na szlak, schodzę w dół do dworku Zegadłowicza, a w zasadzie przechodzę obok, bo wszystko oczywiście zamknięte na cztery spusty. Czynne niby w soboty i niedziele, ale jeszcze nie sezon. :lol





Asfaltem wracam do Wadowic ( jak ja to lubię, zwłaszcza przy głównej, ruchliwej drodze ), za to po drodze nad mokradłem spotykam następny ślad wiosny.



Matula wielce uradowana,że ją odwiedziłam. Mam wątpliwości czy w niedzielę gdzieś mnie wypuści z domu, więc jej tłumaczę,że jutro też muszę, choćby na trochę . :lol
_________________
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2017-04-05, 07:21   

Relacja jakich wiele ( szukanie wiosny), ale w rejonie, z którego nie uświadczysz relacji. A ja się kiedyś zastanawiałem jak zrobić pętlę co by poobserwować tamę i zbiornik. Tylko o tym rejonie nie pomyślałem.
Co do samej wiosny, dopiero się budzi w górach, zresztą u nas na dole też jeszcze tego wybuchu zieleni nie ma.
 
 
marekw 

Wiek: 55
Dołączył: 18 Cze 2014
Posty: 3728
Skąd: Sucha Beskidzka
Wysłany: 2017-04-05, 07:53   

Niedawno szedłem tą trasą tylko od Gorzenia ale do samej Suchej.Dobra na rozruszanie kości po zimie.Coś mało tej wiosny w tamtym rejonie bo w mojej okolicy to biało od zawilców i fioletowo od żywca gruczołowatego.W pobliżu dworku dużo czosnku niedźwiedziego dobrego na pesto lub same listki jak kto lubi.
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2017-04-05, 08:19   

Ja to mam am podpatrzony taki grzbiecik, co go widać z Gancarza, może jesienią się trzaśnie jakiś chaszczing, co Ty na to Laynnie?
Profil Facebook
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2017-04-05, 08:23   

A z miłą chęcią, ale taką złotą jesienią.
Jesień jeszcze nie zaplanowana.
 
 
Majka 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 919
Skąd: Beskid Mały/ Kraków
Wysłany: 2017-04-05, 08:24   

marekw napisał/a:
.W pobliżu dworku dużo czosnku niedźwiedziego dobrego na pesto lub same listki jak kto lubi.


Pewnie o to miejsce chodzi :)



Nie wiedziałam,że czosnek niedźwiedzi ma takie wszechstronne zastosowanie.Teraz dopiero w necie poczytałam trochę na jego temat.
_________________
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2017-04-05, 08:26   

U mnie też jesień wolna - dorzucę do swych planów. ;)
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2017-04-05, 08:28   

Ceper, żebyś potem nie był wyśmiewany, jak nie dotrzymasz słowa. Bo my z sokołem Cię za nie trzymamy!
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2017-04-05, 08:32   

Przyjedzie dzień wcześniej pod kościół i tyle go widzieli. Pielgrzym od siedmiu boleści, kurna.
Profil Facebook
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2017-04-05, 08:41   

sokół napisał/a:
Pielgrzym od siedmiu boleści, kurna
Chociaż szedłem tą trasą kilka razy, to zamierzam poprowadzić Was niczym "owce miedzy wilki" (wkrótce szczegóły) po sudeckiej i mało uczęszczanej krainie. Może kilka osób da się skusić, może nawet nawrócić ze złej drogi, wszak na początek w planach są 3(4) piękne drogi krzyżowe i miasto cudów.
Chociaż droga krzyżowa na trasie Majki nieźle się prezentuje, to jednak nie wygląda na zabytek - brak jej ducha czasu.
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Majka 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 919
Skąd: Beskid Mały/ Kraków
Wysłany: 2017-04-05, 09:22   

Ceper, dobra, dobra, poczekaj, bo chodzi mi po głowie szlak z Lanckorony do Kalwarii Zebrzydowskiej na Żar, a tego, jeśli chodzi o zabytki sakralne i drogę krzyżową mało co w tym kraju jest w stanie przebić . :lol :lol :lol I żeby nie było, nie nawróciłam się. :lol Po prostu dostrzegłam urok pewnych miejsc i ludowa religijność przestała mi przeszkadzać. Widać starość nadchodzi wielkimi krokami. :lol
_________________
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2017-04-05, 09:46   

"Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie! Miejcie się na baczności przed ludźmi!" - Mt 10,16-17
W przenośni krótko: ceper wśród miejscowych. ;)
Majko daj znać, gdybyś wybierała się w jakiś weekend. Dawno nie byłem w Kalwarii Zebrzydowskiej - trasa łatwa i miła - https://mapy.cz/s/1x82m
Na drugi dzień można iść na Leskowiec z Potrójną (klimatyczne siedlisko zła - ocena wg relacji).

Edit: 20km od Bełchatowa jest prawie największe skupisko krzyży (więcej jest na Grabarce) i kapliczek, tzw. Kapliczkowo
Ostatnio zmieniony przez ceper 2017-04-05, 09:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Majka 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 919
Skąd: Beskid Mały/ Kraków
Wysłany: 2017-04-05, 21:17   

ceper napisał/a:

Majko daj znać, gdybyś wybierała się w jakiś weekend. Dawno nie byłem w Kalwarii Zebrzydowskiej - trasa łatwa i miła - https://mapy.cz/s/1x82m
Na drugi dzień można iść na Leskowiec z Potrójną (klimatyczne siedlisko zła - ocena wg relacji).

Edit: 20km od Bełchatowa jest prawie największe skupisko krzyży (więcej jest na Grabarce) i kapliczek, tzw. Kapliczkowo


Jeśli się wybiorę, to zapewne gdzieś koło sierpnia dopiero. Na Potrójnej byłam kilka razy i żadnego siedliska zła tam nie widziałam. :lol


Ciąg dalszy relacji z miejsc, które mało kto odwiedza :)

W niedzielę rano dostaję "przepustkę " od matuli, ale tylko na trzy godziny. Kusi mnie wizją kawiarni i restauracji :lol W tak krótkim czasie to tylko jedno przychodzi mi do głowy: Goryczkowiec Dzwonkiem przez miejscowych zwany. Jest las, są kapliczki, krzyże, a w sprawie wiosny dzieje się niewiele- trochę fiołków, zawilce i tyle.












Prowadzi tędy czarny szlak oraz ścieżka przyrodnicza, którą jakiś czas temu wytyczyli tu uczniowie miejscowego technikum mechanicznego.



Z polanki na skraju lasu nieco widoczków -głównie na Iłowiec oraz pasmo Bliźniaków, zresztą Iłowiec też do tego pasma należy.





Kolorowy budynek to remiza strażacka, szary-dom ludowy.



Opuszczam polankę i czarny szlak, dalej idę drogą znaną tylko wtajemniczonym :) na szczyt, w zasadzie niewielki szczycik Goryczkowca. Mijam kolejną kapliczkę.



I wychodzę na sporą polanę-to szczyt Goryczkowca.Niby niepozorny, ale widokowo całkiem, całkiem.









Jest i ONA, widać JĄ dość dobrze z tego miejsca. :)



Po krótkim odpoczynku wracam do domu najkrótszą z trzech możliwych dróg, czyli asfaltówką, a w ogrodach kwitną forsycje, więc wiosna jednak przyszła...

_________________
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
Ostatnio zmieniony przez Majka 2017-04-05, 21:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ceper 


Dołączył: 02 Sty 2014
Posty: 8598
Wysłany: 2017-04-05, 21:42   

U mnie forsycje jeszcze nie kwitną (może późniejsza odmiana), ale już magnolie rozkwitają.
Chyba odwiedzimy te rejony zdecydowanie wcześniej, bo nawet żona zaakceptowała te okolice.
_________________
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
 
 
Majka 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 919
Skąd: Beskid Mały/ Kraków
Wysłany: 2017-04-05, 21:56   

To czekam na relację, a potem umieszczę swoją . A forsycji u mnie w ogrodzie dostatek i wszystkie pięknie zakwitły właśnie podczas ostatniego weekendu. :)
_________________
"Wokół góry, góry i góry
I całe moje życie w górach..."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group