Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Nieznajowa w dwóch odsłonach

Autor Wiadomość
Toke 

Wiek: 41
Dołączył: 10 Lut 2020
Posty: 28
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2020-06-15, 08:42   Nieznajowa w dwóch odsłonach

W ostatni czwartek zaplanowaliśmy kolejną jednodniwkę w Beskidzie Niskim, tym razem jednak dość jak dla nas nietypowo, bo bez wchodzenia na żadną górkę - jedynie spacer dolinami.
Konkretnie spacer żółtym szlakiem z Wołowca do Nieznajowej, i z powrotem.
Trasa fajna i przyjemna, więc nie zrywamy się jakoś bardzo wcześnie, do Wołowca dojeżdżamy około 10.
Na początek udajemy się pod cerkiew, trwają tam prace przy renowacji nagrobków, chwilę sie przyglądamy po czym wyruszamy dalej.
Już na początku trasy, zaraz po minięciu ostatniego gospodarstwa ka chłopaków pierwsza atrakcja - przeprawa przez Zawoję.



Po przekroczeniu rzeczki kolejne mijamy symaptyczne krowy - jest bardzo ciepło, więc chętnie uciekają w cień.



Po pokonaniu niezbyt długiego, bardzo błotnistego odcinka drogi, oraz kolejnej przeprawy otwiera się przed nami bardzo fajna perspektywa.



Jest niesamowicie, piękna soczysta zieleń, błękitne niebo z przyjemnymi chmurkami, ciepło.
Nie spieszymy się więc i powoli idziemy przez dolinę delektując się kolejnymi widokami.





Wreszcie docieramy do granicy Magurskiego Parku Narodowego, jest to też miejsce gdzie opuszczamy łąki, a droga zamienia się w wąską, błotnistą ścieżkę, prowadzi ona w większość przez las.Tu również jest super - przyjemny chłodek, szumiąca poniżej Zawoja, oraz cisza...Kompletna cisza...Tylko ptaki ją chwilami przerywają.
Idziemy sobie sami, nie spotykamy praktycznie nikogo, jeszcze na parkingu w Wołowcu minęła nas grupa rowerzystów, i przy jednej z przepraw trójka biegaczy, poza tym mamy dolinę dla siebie.
Szlak lekko wznosi się ku górze, natykamy się na kapliczkę.





Robimy kilka zdjęć, i o chwili dochodzimy do kolejnej przeprawy przez Zawoję, tu robimy przerwę na drugie śniadanie.
Chłopaki chwilę pluskają się w rzece, my odpoczywamy na kamieniach.
Sielsko - anielsko.
Trzeba jednak ruszać dalej, chłopaki mają radochę, bo za moment kolejna przeprawa, nie tylko przez rzeczkę, ale też zwalone drzewa.



Jeszcze chwila marszu cienistym lasem i powoli wychodzimy na pierwsze łąki, witają nas kapliczki - to już początek Nieznajowej.



Idziemy sobie powoli doliną, oglądamy kolejne kapliczki, tutaj spotykamy kilka osób, ale to ciągle tylko kilka.
Cały czas panuje w okół niesamowita cisza i spokój.
Dochodzimy do cmentarza, robimy kilka zdjęć, chwilę opowiadamy chłopakom o historii Nieznajowej.







Udajemy się dalej, w kierunku ujścia Zawoi do Wisłoki, po drodze mijamy dwa obozowiska namiotowe rozbite nad Zawoją - fajne miejsce na taki biwak.
My dochodzimy do ujścia, w jego okolicy zakładamy własny obóz, rozwieszamy hamaki, chłopaki wskakują do Zawoi, słoneczko świeci, jest świetnie !
Zabieram się powoli za przygotowanie jakiegoś popasu - lubię sobie pogotować w terenie :)





Gdy obiadek jest już prawie gotowy słyszę z za górki pierwsze nieśmiałe pomruki, po chwili już całkiem głośne.Rzut oka na niebo nie pozwala mieć wątpliwości - tym razem się nam nie uda , bokiem nie przejdzie.
Zwijam więc szybko nasze obozowisko i postanawiamy się udać do pobliskiej Chatki na Nieznjaowej - mam nadzieję że będzie otwarta i znajdzie się kawałek dachu :)
Na szczęście udaje się , mimo iż chatka nie może obecnie przyjmować gości, to na czas burzy możemy się schronić.
Spotykamy tam niesamowicie miłych i przyjaznych ludzi, dwa fajne psy - i przede wszystkim ten cudny, specyficzny dla takich chatek turystyczny klimat.
Burza przychodzi, przez chwilę leje dość mocno, następnie opad przechodzi w delikatny deszczyk, niestety niebo zaniosło się całe, nie ma perspektyw na to by przestało.
Zakładamy więc kurtki, dziękujemy opiekunom chatki za przechowanie, i obiecujemy się zjawić na dłużej jak tylko chatka będzie mogła znów działać.
Ruszamy z powrotem w stronę Wołowca.
Beskid się zmienił, już nie jest słoneczny, ciepły, wręcz leniwy.
Teraz jest mokry, mglisty, tajemniczy.







Na drodze spotykamy przepiękną żmiję zygzakowatą, niestety zanim wydobyłam z pod kurtki aparat - zdążyła się ulotnić.

Deszcz ciągle pada więc idziemy zdecydowanie szybciej niż poprzednio.Chłopaki cieszą się kolejnymi atrakcjami - wszak przybyło kałuż i błota :)

Gdy wchodzimy do lasu, okazuje się że ścieżka która była niedawno błotnista, teraz jest głównie wodna :)





Opuszczamy las, wychodzimy na łąki Wołowca, jednak błota nie ubywa.





Do pokonania zostały dwie ostatnie przeprawy, mówię chłopakom by już nie zdejmowali do nich butów - i tak mają je przemoczone, a przynajmniej zmyją trochę błota.
Po drodze machamy jeszcze na pożegnanie krowom.





Docieramy do auta, deszcz przestaje padać, chłopaki zmieniają cześć garderoby na suchą.
Powoli i niespiesznie się pakujemy, żal wyjeżdżać...
Zatrzymujemy się jeszcze na leśnym parkingu niedaleko Wołowca, tam dokańczam przerwany przez burzę obiad, jest też budyń i kisiel, siedzimy jeszcze chwilę, niestety nie ma wyjścia, trzeba wracać...
wszyscy zgodnie twierdzimy że była to chyba najlepsza jak na razie wycieczka w tym roku, i jedna z najlepszych w ogóle.
Na pewno tu wrócimy.
_________________
"Zapiszę śniegiem w kominie, warkoczyk z dymu zaplotę..."
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-06-15, 08:50   

Ta mokra pogoda pasuje bardzo do tych rejonów. Fajne te tereny Nieznajowej.
Ps. masz jakieś paprochy na matrycy.
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8301
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2020-06-15, 09:30   

Nie wiesz czy chatka będzie otwarta latem?
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Toke 

Wiek: 41
Dołączył: 10 Lut 2020
Posty: 28
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2020-06-15, 09:36   

Pudelek napisał/a:
Nie wiesz czy chatka będzie otwarta latem?


Jak na razie jest nieczynna, nie wiedzą jeszcze co będzie z latem.
_________________
"Zapiszę śniegiem w kominie, warkoczyk z dymu zaplotę..."
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2020-06-15, 15:40   

To minęliśmy się o włos (czyli dwa dni). W sobotę było tam mnóstwo ludzi - może kwestia lepszej pogody, może weekendu. Ale te Twoje dwie odsłony doliny mają swój urok - nawet ta mglista ;)
Też odwiedziłam cmentarz koło cerkwi, zastanawiając się, który z remontujących nagrobki ludzi to kolega forumowy Amish :) .
Ha, czyli żmije... Od pierwszej przeprawy przez Zawoję aż do Wisłoki jechałam i szłam boso. Po błocku i trawie. Czyli miałam szczęście...
Co to za typ kuchenki, na której gotujesz?
 
 
Toke 

Wiek: 41
Dołączył: 10 Lut 2020
Posty: 28
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2020-06-15, 15:54   

Wiolcia, ja chyba nawet wolę tę mglistą odsłonę. :)
Też się zastanawiałem który z nich to Amish, jednak z uwagi że pracował również z nimi pan z kamera nie chcieliśmy przeszkadzać.
Z tymi żmijami to spokojnie - naprawdę trzeba się postarać żeby ukąsiła.
Jak chodzi o kuchenkę - to akurat to tzw. kuchenka biedaka - takie 5 blaszek składanych do kupy, opalane drewnem, wystarczy kilka patyków by ugotować fajny obiadek.Zabieram ją tylko gdy planujemy jakiś dłuższe postój w jednym miejscu.
Najczęściej jednak idę w "ultralighty" - używam kuchenki gazowej Meva Spark, jest to bardzo wydajne i nic nie ważące maleństwo.
_________________
"Zapiszę śniegiem w kominie, warkoczyk z dymu zaplotę..."
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2020-06-15, 16:00   

Toke napisał/a:
Wiolcia, ja chyba nawet wolę tę mglistą odsłonę. :)
Też się zastanawiałem który z nich to Amish, jednak z uwagi że pracował również z nimi pan z kamera nie chcieliśmy przeszkadzać.
Z tymi żmijami to spokojnie - naprawdę trzeba się postarać żeby ukąsiła.

Akurat mamy za sobą przejście ze żmiją i ukąszenie w trawie, więc niektórzy z naszej rodzinki są ostrożni ;) .
 
 
Toke 

Wiek: 41
Dołączył: 10 Lut 2020
Posty: 28
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2020-06-15, 16:05   

Wiolcia napisał/a:
Akurat mamy za sobą przejście ze żmiją i ukąszenie w trawie, więc niektórzy z naszej rodzinki są ostrożni ;) .


No jasne, w takiej sytuacji to zrozumiałe.
_________________
"Zapiszę śniegiem w kominie, warkoczyk z dymu zaplotę..."
 
 
Adrian 
Cieszynioki


Wiek: 40
Dołączył: 13 Lis 2017
Posty: 9376
Wysłany: 2020-06-15, 18:00   

Początek milutki i obiad wyglądał obiecująco, ale ta końcówka ... Syf i bagno ;)
 
 
TNT'omek 


Wiek: 54
Dołączył: 14 Sie 2013
Posty: 2517
Skąd: Beskid Mały
Wysłany: 2020-06-15, 18:43   

Ciekawe co tam zastanę w najbliższą niedzielę lub poniedziałek?
Aż drżę sprawdzając prognozy :(

Bardzo fajna relacja. Zdjęcia i tekst... takie ... nie naciągane ;)
_________________
in omnia paratus...
 
 
Toke 

Wiek: 41
Dołączył: 10 Lut 2020
Posty: 28
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2020-06-15, 18:49   

Adrian, chłopaki byli innego zdania,im końcówka podobała się najbardziej, ale wiesz, dzieci dzielą się na czyste i ...szczęśliwe :)

TNT'omek, Miło mi że relacja się podoba. Błoto zastaniesz na pewno, jego w Beskidzie Niskim nie brakuje nigdy :)
_________________
"Zapiszę śniegiem w kominie, warkoczyk z dymu zaplotę..."
 
 
Dobromił 


Dołączył: 09 Lip 2013
Posty: 14361
Wysłany: 2020-06-15, 20:47   

Toke napisał/a:
Beskid się zmienił, już nie jest słoneczny, ciepły, wręcz leniwy.

Teraz jest mokry, mglisty, tajemniczy.


Dobre zdjęcia.
_________________
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
 
 
Amish


Dołączył: 22 Maj 2020
Posty: 17
Wysłany: 2020-06-15, 20:48   

Wiolcia napisał/a:
To minęliśmy się o włos (czyli dwa dni). W sobotę było tam mnóstwo ludzi - może kwestia lepszej pogody, może weekendu. Ale te Twoje dwie odsłony doliny mają swój urok - nawet ta mglista ;)
Też odwiedziłam cmentarz koło cerkwi, zastanawiając się, który z remontujących nagrobki ludzi to kolega forumowy Amish :) .
Ha, czyli żmije... Od pierwszej przeprawy przez Zawoję aż do Wisłoki jechałam i szłam boso. Po błocku i trawie. Czyli miałam szczęście...
Co to za typ kuchenki, na której gotujesz?


Byłem w fioletowej koszulce i chwilami również bez :D

mnie przypadł w udziale krzyż na środku cmentarza i przy nim najwiecej czasu spędziłem . Burza nam też dała się we znaki, trochę zatrzymała nasze prace, zrobiło się błotniście i cieżko było podtrzymywać ognień by suszyć kamienie :rol Wieczorem dołączyła do nas pewna rodzina, ofiarnie nam pomagając w odkopywaniu pewnego , niespodziewanie odkrytego z pod warstwy ziemi nagrobka.

P.S. na czarno-białym zdjęciu jestem tym gościem po prawej stronie ;)





 
 
Amish


Dołączył: 22 Maj 2020
Posty: 17
Wysłany: 2020-06-15, 20:53   

Pan z kamerą również pracował z nami :) Powstaje film o Szymonie Modrzejewski który od wielu, wielu lat remontuje cmentarze w Bieszczadach, Beskidzie Niskim, Roztoczu, na Ukrainie. Warto się kiedyś wybrać i popracować chociaż chwilę , daje to dużą satysfakcję .
 
 
laynn
[Usunięty]

Wysłany: 2020-06-15, 21:13   

Miło poznać.
Brawo za robotę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group