Forum FAQ Szukaj Użytkownicy Rejestracja Statystyki Profil Zaloguj Albumy Kontakt

Poprzedni temat «» Następny temat

Na zakończenie roku - Beskid Śląsko-Morawski (Prašivá i Ropička)

Autor Wiadomość
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8305
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-12-31, 00:51   Na zakończenie roku - Beskid Śląsko-Morawski (Prašivá i Ropička)

Wszyscy już wrzucają podsumowania, a ja postanowiłem wyskoczyć jeszcze sobie w górki :) Padło na nieodwiedzony w tym roku Beskid Śląsko-Morawski - celów było kilka, ale ostatecznie razem z tatą podjeżdżamy do wioski Komorní Lhotka.

Polska nazwa to Ligotka Kameralna i bynajmniej nie ma związku z kameralnym otoczeniem, ale nawiązuje do Kamery (Komory) Cieszyńskiej.

Tutaj czuć już prawdziwą zimę :) Na pohybel zimie bez białego cudeńka :D



Wita nas jakiś facet, którego początkowo wziąłem za księdza (był podobnie ubrany). Okazał się jednak nie do końca zdrowym miejscowym, który rzeczywiście miał z księżmi coś wspólnego, bo wyciągał rękę po cudzą kasę :D

Wiążemy buty i ruszamy na żółty szlak, mijając po drodze klasycystyczny kościół ewangelicki powstały po patencie tolerancyjnym Józefa II. Na cmentarzu same polskie nagrobki, co wcale nie dziwi.


Szlak kluczy między domami, mija fińską saunę...


...po czym wychodzi na pola. Zdziwieni wyprzedzamy sporo osób ciągnących gdzieś sanki.


Niebo pochmurne, trochę się przejaśnia, ale po wejściu do lasu robi się szaro i nawet zaczyna padać śnieg.


W głębi duszy nastawiam się już na pochmurny dzień, trudno. Po godzinie i kilku minutach dochodzimy na Malą Prašivę, gdzie stoi schronisko z 1921 roku z charakterystyczną wieżą widokową.


Wieża raczej nie jest dostępna, na szczęście schronisko tak. Otwarte od 10, ale jedzenie podają od 11-tej... czasem Czesi zaskakują mnie negatywnie. Ludzi z każdą minutą przybywa, więc niezłą czosnkową i fasolową jemy już przy pełnych stolikach.

Obok schroniska, na polanie, znajduje się drewniany kościół św. Antoniego z 1640 roku.


Dość dziwna lokalizacja na świątynię, nigdy nie było tutaj osady (jest nieco niżej). Podobno wierny sługa uratował tutaj hrabiego Oppersdorfa podczas polowania i ten postawił w dowód wdzięczności kościół (ciekawe, co postawił słudze?). Kiedyś było to miejsce pątnicze (w sumie dlatego wybudowano schronisko), teraz też odbywają się msze, najbliższa w Sylwestra.

Po wyjściu z chaty zaczyna się pojawiać słońce, co powoduje gwałtowny przyrost ludzi. W ogóle wydaje się, że pół Czech ma wolne i wybrało się w góry ;)


Ruszamy czerwonym szlakiem na wschód, jak większość piechurów (i wiele psów). Na kolejnych przecinkach widać okolicę.



Pod Prašivą sterczy nadajnik.


Idzie się bardzo przyjemnie i szybko po przedeptanym szlaku - prawie w ogóle nie jest ślisko (poza kilkoma miejscami, gdzie musiały zamarznąć strumienie). Chmury, które były przed nami, nagle znalazły się z tyłu.


Po kilku kilometrach dochodzimy do Chaty Na Kotaři, wybudowanej w latach 1936/37.


W środku ludzi jeszcze więcej i bardzo ciepło (na Malej Prašivie było wewnątrz zimnawo). Wypijam po piwie, tata herbatę i ruszamy dalej, pamiętając jeszcze o fotce (w końcu cały czas jesteśmy na Górnym Śląsku ;) )


Chmury przeszły teraz przez dolinę Moravki i razem ze słońcem tańczą, zasłaniając Travný i okolice, łącznie z Łysą Górą.




Zrobiło się cicho i pusto...


Na rozdrożu szlaków stoi Chata Ropička (szczyt jest nieco wyżej, szlak go trawersuje). Postawił ją Klub Czechosłowackich Turystów w 1924 roku (wcześniej, na szczycie, przez kilka lat stało polskie schronisko). W latach 1938-1939 należała do Polski (podobnie jak wcześniejsze dwa schroniska), bo granicę po zajęciu Zaolzia przesunięto aż tutaj.


Niestety, od co najmniej dwóch lat jest zamknięta dla postronnych, a szkoda, bo obiekt to bardzo ładny :(

Skręcamy na zielony szlak, jeszcze bardziej pusty niż poprzedni.


Promienie słoneczne powoli zmieniają swój kolor.


Jest tak pięknie, że aż trudno to opisać.



Za hotelem Ondráš (kolejne miejsce na potencjalny popas) próbujemy znaleźć pomnik I Republiki Czechosłowackiej, ale drogowskaz wyprowadza nas w pole (a raczej w rzadki las). Czyżby skończył jak samo państwo?

Niebo jest całkowicie bezchmurne!


Około 15.30 słońce chowa się za górami, a konkretnie za Prašivą, którą można poznać po nadajniku. Byliśmy tam z 3 godziny wcześniej.



Coraz więcej ciemności na stokach...


Odcinek 3 km od hotelu Ondráš do Lhotki to jedna długa trasa saneczkowa - oczywiście nie jest specjalnie przygotowywana, ale można po niej przejechać autem, jest więc szeroka i bez dziur. Tutaj więc ciągną rodzice z dziećmi aby potem radośnie zjechać w dół a czasem zmusić swego psa do biegu (pewien biedny "buldog" tak przebierał malutkimi nóżkami, że prawie nie było ich widać :D )




O 16-tej (szybciej niż sądziłem) schodzimy do samochodu, gdzie ponownie wita nas "ksiądz": tym razem interesują go złotówki i życzy udanego sylwestra ;)

Podczas tej fajnej wycieczki zatoczyliśmy koło po kilku ciekawych miejscach, a ja zatoczyłem inne koło - sezon górski 2014 zaczynałem i kończyłem na czeskim Śląsku :)

Galeria:
https://picasaweb.google....rasivaIRopicka#
 
 
Mirek 
mirek


Wiek: 62
Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3883
Skąd: wodzisław śląski
Wysłany: 2014-12-31, 08:35   

W chacie na Prasivej ten wypchany miś stoi czy już go mole zjadły?
_________________
Pożegnania nadszedł czas.
Już nie będzie wspólnie nas.
Ty osobno, ja osobno
Tak ma być lepiej, podobno.
Ostatnio zmieniony przez Mirek 2014-12-31, 08:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8305
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-12-31, 08:48   

na szczęście oby dwa zostały usunięte :D
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
vertigo
[Usunięty]

Wysłany: 2014-12-31, 09:04   

Jakieś 20 lat temu byłem w Śląsko - Morawskim i szczerze mowiąc mało co pamiętam, no może poza solidnym imprezowaniem w Łomnej Górnej ;)

Pasmo wygląda mi raczej na mało atrakcyjne - za dużo chat, pensjonatów i innej niepotrzebnej infrastruktury. Dobrze, że są kościoły :D
Kiedyś bym tam zajrzał, najchętniej z namiotem... Biwakowałeś tam kiedyś? Są warunki po temu?
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8305
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-12-31, 09:22   

vertigo napisał/a:
Pasmo wygląda mi raczej na mało atrakcyjne - za dużo chat


faktu, że często są miejsca, gdzie można napić się tanio czeskiego piwa, nie uważam za minus :)

vertigo napisał/a:
Są warunki po temu?

jak w każdym lesie... sądzę, że przy dobrym rozglądnięciu coś by się znalazło. Akurat rejon odwiedzany przeze mnie jest dość popularny przez turystów (z powodu chat, albo chaty stoją z powodu nich), są także nieco mniej uczęszczane, aczkolwiek nie da się ukryć, że Czesi lubią to pasmo
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2014-12-31, 09:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sokół


Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 12257
Skąd: Bytom
Wysłany: 2014-12-31, 09:44   

Faktycznie, bardzo klimatyczne zdjęcia wyszły.

Może w 2015 w końcu zajrzę w Morawski. Rzut kamieniem, a jakoś mi nie po drodze ciągle.
Profil Facebook
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-12-31, 13:23   

B. Śląsko-Morawski latem zniechęca mnie tym, że spora część szlaków znakowanych jest wyasfaltowana.
Dobre na rower (chociaż często są strome), ale nie na chodzenie piesze.
Natomiast zimą jest lepiej.
Jest też bardzo dużo tras narciarskich biegowych, rowerowych itd. i ogólnie sporo turystów.

Dużym plusem dla zmotoryzowanych jest to, że po oddaniu do użytku A1 z Zabrza lub Bytomia można tam dojechać za godzinę i na razie bezpłatnie.

Pudelek pewnie to wie, ale reszta nie wiem czy wie, ze najwyższy szczyt Górnego Śląska to jest właśnie Łysa Góra.
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8305
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2014-12-31, 16:30   

Basia Z. napisał/a:
B. Śląsko-Morawski latem zniechęca mnie tym, że spora część szlaków znakowanych jest wyasfaltowana.

to problem ogólny czeskich gór :| na szczęście można jeszcze wybrać trasy bez asfaltu :)
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Piotrek 


Wiek: 48
Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 10854
Skąd: Żywiec-Sienna
Wysłany: 2014-12-31, 20:10   

Przyjemna traska, jak widać po zdjęciach :) .
Podobają mi się te schroniska/chaty, wydają się być skromne i fajnie z otoczeniem się komponują.

Muszę zerknąć na mapę jak to szliście :)
 
 
ziaro 


Wiek: 39
Dołączył: 13 Gru 2014
Posty: 390
Skąd: Bytom
Wysłany: 2015-01-07, 17:12   

Piękna zima na Praszywej. W zeszłym roku w czeskich Beskidach byłem aż dwa razy. Co do asfaltu to owszem. Wszędzie Ci Czesi prawie tym autem dojadą. To już potem zależy od gustu czy jest za bądź przeciw. Poznałem trochę tamtego zakątka i mnie osobiście się tam podoba. No i Kofola na popitkę. :lol
 
 
Pudelek


Dołączył: 08 Lip 2013
Posty: 8305
Skąd: Oberschlesien
Wysłany: 2015-01-07, 21:53   

z tym autem to nie do końca tak - w większości przypadków są zakazy wjazdu (Czesi raczej ich przestrzegają), natomiast z asfaltu korzystają głównie rowerzyści (oprócz odpowiednich służb, rzecz jasna). Latem to drażni, natomiast w kiepskich warunkach może się przydać - łatwiej iść zasypaną drogą niż wąską ścieżką...

ziaro napisał/a:
No i Kofola na popitkę.

a fuj :D
_________________
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
 
 
Basia Z. 


Dołączyła: 06 Wrz 2013
Posty: 3550
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2015-01-07, 22:26   

Ja tam kofolę lubię (zaraz po piwie)
_________________
http://www.pilot-przewodnik.org/
 
 
Mirek 
mirek


Wiek: 62
Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3883
Skąd: wodzisław śląski
Wysłany: 2015-01-08, 08:36   

Basia Z. napisał/a:
Ja tam kofolę lubię (zaraz po piwie)
Kofola dobra na popitkę,ale lepiej nie dodawać do niej innych ingrediencji. :usm
_________________
Pożegnania nadszedł czas.
Już nie będzie wspólnie nas.
Ty osobno, ja osobno
Tak ma być lepiej, podobno.
 
 
 
Wiolcia 


Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 3458
Wysłany: 2015-01-08, 23:00   

Super zima Wam się trafiła! Nawet te zdjęcia bez słońca są jakieś takie przyjemne - może to ten długo niewidziany śnieg?
A zima to chyba dobra pora na te góry - ośnieżone lasy są wtedy bardziej atrakcyjne.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Copyright © 2013 by Góry bez granic | All rights reserved | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime